dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    Guest

    Domyślnie

    Mam taki problem ,otóż wynająłem firmę do budowy domu z którą mam umowę na wykonawstwo i po wykonaniu pewnych etapów wystawienie faktury vat ,faktury są mi potrzebne do odliczeń w ramach dużej ulgi.Za pierwsze etapy prac wykonawca wystawił fakturę za ,którą jak sie później dowiedziałem (prywatnymi kanałami w skarbówce )nie odprowadził ani podatku dochodowego ,ani Vat-u ,sprawdziłem również że ma zarejestrowaną działalność gospodarczą i jest uprawnionym do wystawiania faktur vatowskich.Co w takiej sytuacji powinienem zrobić ,aby nie stracić prawa do odpisu w ramach ulgi,czy jeżeli odpiszę tą fakturę od której jest nie zapłacony podatek to obowiązek opłaty podatku może spaść na mnie.
    Czy może powiadomić oficjalnie skarbówkę ,czy brać dalsze faktury i dodatkowo jeszcze płacić podatek vat wykonawcy a on i tak nie odprowadzi go do skarbowego , proszę doradzcie co mam robić.Co do tego że nie odprowadził podatku to jestem pewien ,gdyż w tym roku nie miał żadnych przychodów ,a ponadto sprawdziłem że od 2 lat nie płaci zus-u ,a wiem również że jeżeli nie opłaca zus-u to nie ma prawa wystawiać faktur.Swoją drogą to on musi być szalonym desperatem nie zdającym sobie sprawy z konsekwencji tego co robi ,ale dlaczego ja mam na tym tracić.Proszę doradzcie coś.

  2. #2
    Guest

    Domyślnie

    To jego problem, nie Twój. Jest Vatowcem i basta. Masz faktury VAT prawidłowo wystawione to jesteś spokojny.

  3. #3

    Domyślnie

    Hans - tak powinno być ale czy jest?
    Niedawno widziałem fragment "Sprawy dla reportera" - goscie kupowali towar na faktury VAT, płacili, a sprzedawca znikał i VATu nie odprowadzał do US. Kogo US ścigał? NABYWCÓW!!!
    Włos mi się zjeżył.
    Chodziło o zakupy w działalności gospodarczej - "cywilów" może nie będą molestować fiskalnie.

  4. #4

    Domyślnie

    Hans nie ma racji-
    Ty ponosisz konsekwencje podatkowe błędnie wystawionych (przez wykonawcę robót) faktur. Rzecz jasna w sytuacji gdy US to wyśledzi. Wydaje mi się jednak, że dotyczy to tylko rozliczeń vatowskich - odliczenia vat od zakupu usług,towarów. W Twoim przypadku taka sytuacja nie ma miejsca - vatu przecież jako osoba fizyczna nie odliczasz.
    DJ

  5. #5
    Guest

    Domyślnie

    Danajot,
    napisałem przecież prawidłowo wystawione faktury.
    Jako inwetorzy nie prowadzący działalności gospodarczej nie jesteśmy zobligowani do sprawdzania księgowści firm od których coś kupujemy. Byłoby to chore. Od tego są biegli księgowi sprawdzający co ustalony czas spółki i urząd Skarbowy sprawdzający pozostałych maluchów. Ważna jest prawidłowo wystawiona faktura, z należytymi danymi i czytelnymi podpisami z imienia i nazwiska.
    Może mu się udawać i jego wtedy zysk, ale jak znajomemu po pięciu latach dop...ą karę to popamięta długo spłacając należność

  6. #6

    Domyślnie

    wtrące swoje
    nabywca usługi (zakup, wykonawstwo itd) aby daną fakturę rozliczyć w ramach ulgi, powinien sprawdzić czy sprzedawca jest płatnikiem VAT, czyli formalnie, jak sie obawia powinien od sprzedawcy otrzymać oświadczenie, że sprzedawca jest płatnikiem podatku VAT.
    I to jest wszystko co powinien zrobić nabywca
    a to czy dany delikwent płaci podatki, ZUS - to jest sprawa tych instytucji. One mają szerokie dosyć uprawnienia (ordynacja podatkowa) i odpowiednie służby windykacyjne aby dane należności skarbowe sobie ściągnąć.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony