dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 10
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 193
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wrozansk

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Radziuszki
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    124

    Domyślnie Kocioł na pellet do dobrze ocieplonego domu

    Dzień dobry,

    Jaki kocioł na pellet sprawdziłby się w domu z:
    - powierzchnią ogrzewaną 256 m2
    - OZC na poziomie 7,8 kW
    - 100% podłogówki
    ?

    Zależy mi na jak największej "bezobsługowości" i jak najbardziej rozbudowanym sterowaniu. Chciałbym za sam kocioł wydać nie więcej jak 10k - 12k PLN.

    Nie znam się w ogóle na kotłach, dotychczas badałem temat głównie pomp ciepła, gdyż to jest mój pierwszy wybór. Jednak z pewnych względów montaż pompy może nie być taki prosty, więc muszę wybadać też alternatywne rozwiązania. Gazu nie mamy, w butle się nie chcę ładować a ekogroszek uważam za zło wcielone. Zostaje pellet.

    Pozdrawiam,

    Wojciech

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał wrozansk Zobacz post
    Dzień dobry,

    Jaki kocioł na pellet sprawdziłby się w domu z:
    - powierzchnią ogrzewaną 256 m2
    - OZC na poziomie 7,8 kW
    - 100% podłogówki
    ?

    Zależy mi na jak największej "bezobsługowości" i jak najbardziej rozbudowanym sterowaniu. Chciałbym za sam kocioł wydać nie więcej jak 10k - 12k PLN.

    Nie znam się w ogóle na kotłach, dotychczas badałem temat głównie pomp ciepła, gdyż to jest mój pierwszy wybór. Jednak z pewnych względów montaż pompy może nie być taki prosty, więc muszę wybadać też alternatywne rozwiązania. Gazu nie mamy, w butle się nie chcę ładować a ekogroszek uważam za zło wcielone. Zostaje pellet.

    Pozdrawiam,

    Wojciech
    Jeżeli chcesz coś dobrego , bezobsługowego z rozbudowaną automatyką to podejrzewam że będziesz musiał wydać więcej niż 12k

    Bezobsługowość to czyszczenie palnika i wymiennika automatyczne przynajmniej jak dla mnie.
    Rozbudowane sterowanie: Co przez to rozumiesz?

  3. #3

    Domyślnie

    Zdaje się jest jeszcze alternatywa w postaci grzania prądem.
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wrozansk

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Radziuszki
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    124

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kroitz Zobacz post
    Jeżeli chcesz coś dobrego , bezobsługowego z rozbudowaną automatyką to podejrzewam że będziesz musiał wydać więcej niż 12k

    Bezobsługowość to czyszczenie palnika i wymiennika automatyczne przynajmniej jak dla mnie.
    Rozbudowane sterowanie: Co przez to rozumiesz?
    Chodziło mi właśnie o rozbudowaną automatykę

    Naprawdę aż tyle kosztują?

    Cytat Napisał jak_to_mozliwe Zobacz post
    Zdaje się jest jeszcze alternatywa w postaci grzania prądem.
    Nie jestem do końca przekonany. Obawiam się kosztów.

    Pozdrawiam,

    Wojciech

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Question

    Cytat Napisał Kroitz Zobacz post
    Jeżeli chcesz coś dobrego , bezobsługowego z rozbudowaną automatyką to podejrzewam że będziesz musiał wydać więcej niż 12k

    Bezobsługowość to czyszczenie palnika i wymiennika automatyczne przynajmniej jak dla mnie.
    Rozbudowane sterowanie: Co przez to rozumiesz?
    Mogę zaproponować RBR Eko Bio 9kW z internetowym sterownikiem Pello, koszt 10500pln czyli mieści się w widełkach cenowych.
    Jeśli automatyka miała by byc rozbudowana o radiowy system zarządzania ciepłem koszt będzie wyższy ale radio to już opcja.
    Ale szczerzą mówiąc nie wiem dlaczego kolega autor boi się pompy ciepła czy też grzania prądem.
    Jeśli ma to być automatyka szeroko pojęta jej koszt będzie pewnie podobny bez względu na źródło ciepła.
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wrozansk

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Radziuszki
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    124

    Domyślnie

    Cytat Napisał karoka65 Zobacz post
    Mogę zaproponować RBR Eko Bio 9kW z internetowym sterownikiem Pello, koszt 10500pln czyli mieści się w widełkach cenowych.
    Jeśli automatyka miała by byc rozbudowana o radiowy system zarządzania ciepłem koszt będzie wyższy ale radio to już opcja.
    Ale szczerzą mówiąc nie wiem dlaczego kolega autor boi się pompy ciepła czy też grzania prądem.
    Jeśli ma to być automatyka szeroko pojęta jej koszt będzie pewnie podobny bez względu na źródło ciepła.
    Nie boję się samych pomp ciepła. Dotychczas byłem na nie zdecydowany i usilnie do nich przekonywałem moją drugą połówkę

    Ale...

    5 strefa klimatyczna, najzimniejsza część kraju. Niedawno otrzymałem pierwszą wycenę na pompę gruntową, i ponad 50k PLN mnie trochę odstrasza. Natomiast jeśli chodzi o powietrzne, to tylko 2 modele wchodzą w grę:
    - Panasonic T-Cap
    - Mitsubishi Zubadan
    Mitsubishi ma chore ceny, natomiast jeśli chodzi o Panasonica, to nigdzie w pobliżu nie mam serwisu. Nie widzi mi się montowanie pompy i ściąganie kogoś z odległości kilkuset kilometrów, żeby chociażby zrobić przegląd. W moich rejonach dominują pompy NIBE oraz pewnego znanego producenta, którego konsultant czasem się tu udziela, a z tego co wiem to ich powietrzne pompy najlepsze nie są.

    Grzanie prądem to dla mnie nowy temat. Nie wiem jak by to wychodziło ekonomicznie. Ale mając 3 kondygnacje do ogrzania, moje obawy chyba nie są bezpodstawne

    Dlatego też, właściwie dzisiaj, zacząłem rozważać kocioł na pellet. No i jakby coś się w przyszłości zmieniło, z pelletu przejść na pompę ciepła nie problem

    Pozdrawiam,

    Wojciech

  7. #7

    Domyślnie

    Tak, wielu obawia się kosztów, a przy niskim OZC wychodzi tanio. Tu na forum na takie rozwiązanie zdecydowała się np. annatulipanna.
    Jeśli będzie mi dane zbudować drugi dom, to będzie grzane prądem. Jest sporo wątków na forum, warto je przeczytać.
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał jak_to_mozliwe Zobacz post
    Zdaje się jest jeszcze alternatywa w postaci grzania prądem.
    To dlaczego sam prądem nie grzejesz?

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Mimo niskiego OZC to nadal prąd przy tym metrarzu wychodzi po prostu drogo, fakt że najbardziej bezobslugowo. Jeśli miał byś ochotę na bezobsługowego peleciaka to celuj w Windhagera. Wciskasz start i zapominasz o piecu, który ustawia się nawet do zmiany pelletu od innnego dostawcy. Tylko takie cudo juz kosztuje.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    To dlaczego sam prądem nie grzejesz?
    Bo obecny domek buduje się z myślą o grzaniu gazem, w obecnym układzie wyjdzie zbyt mała akumulacyjność posadzki.
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wrozansk

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Radziuszki
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    124

    Domyślnie

    Cytat Napisał eliks Zobacz post
    Tylko takie cudo juz kosztuje.
    Cena trochę za wyskoa. Tak 2x za wysoka. Za jakość się zapewne płaci, ale Mercedesem nie muszę jeździć

    Czy te kotły są w miarę przyzwoite?
    - Kostrzewa Mini Bio Luxury
    - Defro Sigma Ekopell
    - Pellux Compact

    Cenowo mieszczą się w założonym przeze mnie budżecie.

    Pozdrawiam,

    Wojciech

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Tak wygląda podgląd wcześniej wspomnianego kociołka RBR ze sterownikiem internetowym Pello:
    https://esterownik.pl/device/13975
    Masz podgląd pracy i dostęp do wszystkich ustawień wszędzie tam gdzie jest dostęp do sieci internet, co tylko zapragniesz może sobie przestawić w parametrach z każdego zakątka na ziemi, jest również darmowa aplikacja na telefon, z pełnym dostępem do kotła.
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wrozansk

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Radziuszki
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    124

    Domyślnie

    Cytat Napisał karoka65 Zobacz post
    Tak wygląda podgląd wcześniej wspomnianego kociołka RBR ze sterownikiem internetowym Pello:
    https://esterownik.pl/device/13975
    Masz podgląd pracy i dostęp do wszystkich ustawień wszędzie tam gdzie jest dostęp do sieci internet, co tylko zapragniesz może sobie przestawić w parametrach z każdego zakątka na ziemi, jest również darmowa aplikacja na telefon, z pełnym dostępem do kotła.
    Zależy mi jednak na automatycznym czyszczeniu. Dla mnie to by nie był problem zejść i coś wyczyścić, ale nie chcę zostawiać żony z tym w przypadku wyjazdu służbowego.

    Pozdrawiam,

    Wojciech
    Dom w Rododendronach 6 PT
    Powierzchnia grzanych podłóg 256m2, w tym piwnica 64m2. Ogrzewana kubatura 616m3. OZC 7,8 kW. Ogrzewanie: Pompa ciepłą G-W. 100% podłogówki, WM z odzyskiem ciepła i wilgoci.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Uderz na privie do kolegi Barliniak. Ma Defro Bio Slim. Kompaktowy, dobrze wyposażony kocioł z bajerami, automatycznym czyszczeniem palnika i wentylatorem wyciagowym. Sam będę takie cudo kupował. Mam wycene na 9800zł za model 10KW.

  15. #15

    Domyślnie

    Co z tego że palnik sam się przeczyści jak co 2 tygodnie będzie musiał dygać z wyciorem i czyścić wymiennik? Popatrz na kotły typu Red Compact, Ecovarm, Slimpel, Smartfire.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał wrozansk Zobacz post
    Zależy mi jednak na automatycznym czyszczeniu. Dla mnie to by nie był problem zejść i coś wyczyścić, ale nie chcę zostawiać żony z tym w przypadku wyjazdu służbowego.

    Pozdrawiam,

    Wojciech
    Nie znam kotła który prościej się czyści a miałem u siebie w domu już 4 kotły z podajnikiem.
    Myślę że z czyszczeniem poradziłby sobie 7-mio latek, byle dostał tylko do rączki z boku kotła.
    Nie trzeba żadnych szczotek ani innych rekwizytów, nie trzeba rozkręcać żadnych wyczystek, nie trzeba wygaszać kotła czy nawet otwierać drzwiczek.
    Całą czynność czyszczenia kotła polega na ruszeniu ze trzy razy rączką z boku kotła ( jak przy jednorękim bandycie ) podczas normalnej jego pracy i to wszystko.
    Ta "magiczna rączka widoczna jest na tym rysunku:
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	k-bok.jpg
Wyświetleń:	116
Rozmiar:	8,2 KB
ID:	403541  
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kroitz Zobacz post
    Co z tego że palnik sam się przeczyści jak co 2 tygodnie będzie musiał dygać z wyciorem i czyścić wymiennik? Popatrz na kotły typu Red Compact, Ecovarm, Slimpel, Smartfire.
    Kroitz w kwietniu minie 2 lata jak pale na takim wymienniku i jeszcze palcem nie kiwnąłem a co dopiero jakieś szczotkowanie
    Cała komora spalania wyłożona jest szamotem przez co sadza jest mi pojęciem nie znanym z racji wysokiej temperatury w strefie spalania, jeśli uzbiera się na szamocie trochę pyłu sam zjeżdża do szuflady na popiół.
    Aha, palnik również z ruchomym rusztem, samoczyszczący.
    Kocioł oczywiście w najwyższej klasie 5-ej ( badania z IE w Łodzi ) dostępne na mojej stronie, dostępne moce 9,13 i 18kW.
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kroitz Zobacz post
    jak co 2 tygodnie będzie musiał dygać z wyciorem i czyścić wymiennik
    To są czynności comiesięczne.
    Kocioł Edilkamin Laguna P12. Powierzchnia ogrzewana 150m2, instalacja kaloryferowa, grube, stalowe rury. Ściany 36cm beton komórkowy + 10cm styro. W domu 23* bez obniżenia nocnego.

    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Nie dyskutuj z debilem! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał eliks Zobacz post
    To są czynności comiesięczne.
    Serio? W instrukcji producent zaleca czyszczenie co tydzień
    Panowie i Panie, poziome płomieniówki w kotłach na pellet to pomyłka, taki patent był dobry dziesięć lat temu a nie teraz. Nie o to w pelecie chodzi żeby dygać i czyścić wyciorem płomieniówki co miesiąc, nie wspomnę co tydzień.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Widocznie niektórzy dalej uznają to za standard
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Strona 1 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony