dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 10
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 193
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Czyszczenie wyniennika wg instrukcji to czynność comiesięczna. Ja widzę że co niektórym tutaj już ciężko do piwnicy schodzić. Zgadzam się z wami panowie że trzeba sobie w życiu polepszac, ale nie popadajmy w paranoję. Tu kolega pytał o mały, kompaktowy piec i jest ograniczony finansowo.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał eliks Zobacz post
    Czyszczenie wyniennika wg instrukcji to czynność comiesięczna. Ja widzę że co niektórym tutaj już ciężko do piwnicy schodzić. Zgadzam się z wami panowie że trzeba sobie w życiu polepszac, ale nie popadajmy w paranoję. Tu kolega pytał o mały, kompaktowy piec i jest ograniczony finansowo.
    Cytat z instrukcji" •wyczyścić płaszczyznę wymiany ciepła - płomienice oraz poziome rury płomieniowe. Zaleca się czyszczenie raz w tygodniu, co znacznie zmniejsza zużycie paliwa"

    I to jest własnie paranoja odnośnie poziomych wymienników.
    Co do ceny zgadzam się, TANIO, ale proszę nie piszcie ze kocioł o wymiarach 60 cm na 150cm długości i wysokości 158 cm to mały kompaktowy kocioł.

    Mały i Kompaktowy to może być Red Compact o wymiarach 60 x 66 cm

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Nie będę się z Tobą licytowal na słowa, dobrze wiesz że cytujesz obsługę comiesięczna, a że się zaleca, no cóż takie kotły. Mając groch, również trzeba pucowac bo efektywność spada. Co do ceny, jest tani, ale są tańsze, tyle że wykastrowane. Dokładając systematycznie walutę, przenosimy się na trochę inny poziom kotłów. Można tak dokładać do 20 000zł. Porównujmy piece w zasiegu portfela kolegi który o to pyta. Dziwne że jeszcze nikt mu tutaj pompy ciepła nie zaproponował bo to modne ostatnio jak ktoś sie pyta o kocioł i nagle wyjeżdżają eko zboczuchy proponując rozwiązania na które statystycznego Kowalskiego nie stać.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał karoka65 Zobacz post
    Kocioł oczywiście w najwyższej klasie 5-ej ( badania z IE w Łodzi ) dostępne na mojej stronie, dostępne moce 9,13 i 18kW.
    O jakim kotle mówisz? RBR-eko?

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał eliks Zobacz post
    Czyszczenie wyniennika wg instrukcji to czynność comiesięczna. Ja widzę że co niektórym tutaj już ciężko do piwnicy schodzić. Zgadzam się z wami panowie że trzeba sobie w życiu polepszac, ale nie popadajmy w paranoję. Tu kolega pytał o mały, kompaktowy piec i jest ograniczony finansowo.
    Małe i kompaktowe to Red compact Edilkamin Termika - Edilkamin Laguna P ale to już wiekszy kocioł.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    O jakim kotle mówisz? RBR-eko?
    Tak RBR Eko Bio
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  7. #27

    Domyślnie

    Witam, jestem nowy na forum i w pierwszym poście chciałbym spytać Was o piec na pellet.
    Przeczytałem wątki na ten temat ale, że dom domowi nie równy prosiłbym o wsparcie, w przyszłym roku ruszamy z budową i zdecydowałem się właśnie na taki rodzaj ogrzewania. Nasz projekt: https://www.archon.pl/projekty-domow...mca92185dafd9c

    Chciałbym ogrzewać dom (podłogówka kuchnia, łazienka, reszta grzejniki) oraz wodę.
    Podobno do takiego domu wystarczy moc 10-12 KW natomiast samych producentów, modeli jest mnóstwo i prosiłbym również o opinie dot właśnie firm pod kątem serwisu, awaryjności itd.
    Powiedzmy, że koszt to max 12 tys chociaż byłoby super zmieścić się poniżej 10
    Zależałoby mi na tym aby piec był jak najmniej obsługowy i potrafił dostosowywać się do warunków zew - o ile jest to możliwe w tych widełkach.'
    Dziękuję za góry za pierwszą pomoc

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Do takiego domku pellet? Może teraz masz czas, siłę itd. co będzie za 10 lat nie wiesz... Z podobnym pytaniem wpadłem na forum jak ja byłem na etapie budowy. Na szczęście trafił się ktoś kto namówił mnie na bezobsługowy system grzania, do tego tańszy. Cały rok z ciepła woda ogrzalem poniżej 2000zl. Pomysl nad izolacja, poczytaj o ozc.
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  9. #29

    Domyślnie

    Dzięki za zainteresowanie.
    Poczytałem o ozc natomiast nie wiem jaki rodzaj ogrzewania polecasz do tego projektu, fajnie jakbyś opisał co uważasz, że będzie najlepszym rozwiązaniem.
    Ściany będą z porothermu 25 + 20 cm styropian
    Twój koszt ogrzewania jest wręcz imponujący tylko ile trzeba wydać na instalację, którą stosujesz? Z różnych rozmów przeważnie wynikało, że im tańsze koszty tym większe wydatki przy budowie - na co oczywiście jestem w stanie przystać ale w granicach rozsądku i budżetu

  10. #30
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wrozansk

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Radziuszki
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    124

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAZ! Zobacz post
    Dzięki za zainteresowanie.
    Poczytałem o ozc natomiast nie wiem jaki rodzaj ogrzewania polecasz do tego projektu, fajnie jakbyś opisał co uważasz, że będzie najlepszym rozwiązaniem.
    Ściany będą z porothermu 25 + 20 cm styropian
    Twój koszt ogrzewania jest wręcz imponujący tylko ile trzeba wydać na instalację, którą stosujesz? Z różnych rozmów przeważnie wynikało, że im tańsze koszty tym większe wydatki przy budowie - na co oczywiście jestem w stanie przystać ale w granicach rozsądku i budżetu
    Witaj,

    Jak widzisz, jestem autorem tego wątku i sam poszukuję odpowiednich rozwiązań. Ale naczytałem się już dużo i sądzę, że mogę coś podpowiedzieć.

    Po pierwsze, zrób OZC. Potem dobieraj źródło ogrzewania. Do takiego domu, z sugerowanymi przez Archon materiałami i wentylacją mechaniczną, zdziwiłbym się, jakby OZC wyszło Ci więcej niż 7 kW. Ja mam 7,8 kW, a mam cały dom podpiwniczony.

    Koszt pompy ciepła, takiej, jak ma chociażby link2jack powinien Cię wynieść około 25k PLN (+-10%). Dobry kocioł na pellet to minimum 12-15k (patrząc na przykłady, jakie w tym wątku zostały podane), plus koszt komina oraz kanałów dymnych i wentylacyjnych. A eksploatacja droższa, do tego dochodzi konieczność przechowywania pelletu itp.

    Jakie planujesz górne źródło? 100% podłogówki czy instalacja mieszana? Jak mieszana, to ok, kocioł się lepiej sprawdzi. Jak 100% podłogówki, celuj w pompę ciepła.

    I lepiej będzie, jak założysz oddzielny wątek. Mieszanie kilku tematów w jednym wątku nie jest najlepszą opcją

    Pozdrawiam,

    Wojciech
    Dom w Rododendronach 6 PT
    Powierzchnia grzanych podłóg 256m2, w tym piwnica 64m2. Ogrzewana kubatura 616m3. OZC 7,8 kW. Ogrzewanie: Pompa ciepłą G-W. 100% podłogówki, WM z odzyskiem ciepła i wilgoci.

  11. #31
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wrozansk

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Radziuszki
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    124

    Domyślnie

    Cytat Napisał eliks Zobacz post
    Czyszczenie wyniennika wg instrukcji to czynność comiesięczna. Ja widzę że co niektórym tutaj już ciężko do piwnicy schodzić. Zgadzam się z wami panowie że trzeba sobie w życiu polepszac, ale nie popadajmy w paranoję. Tu kolega pytał o mały, kompaktowy piec i jest ograniczony finansowo.
    Ale ja nie wymagam, by kocioł był mały i kompaktowy Najważniejsza jest dla mnie rozbudowana automatyka i łatwe (najlepiej automatyczne) czyszczenie. Potem cena. A na końcu rozmiary kotła

    Pozdrawiam,

    Wojciech
    Dom w Rododendronach 6 PT
    Powierzchnia grzanych podłóg 256m2, w tym piwnica 64m2. Ogrzewana kubatura 616m3. OZC 7,8 kW. Ogrzewanie: Pompa ciepłą G-W. 100% podłogówki, WM z odzyskiem ciepła i wilgoci.

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał wrozansk Zobacz post
    Ale ja nie wymagam, by kocioł był mały i kompaktowy Najważniejsza jest dla mnie rozbudowana automatyka i łatwe (najlepiej automatyczne) czyszczenie. Potem cena. A na końcu rozmiary kotła

    Pozdrawiam,

    Wojciech
    Hm rozbudowana automatyka - to cos z rodzimych konstrukcji ( przerost formy nad treścią ).
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  13. #33
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAZ! Zobacz post
    Dzięki za zainteresowanie.
    Poczytałem o ozc natomiast nie wiem jaki rodzaj ogrzewania polecasz do tego projektu, fajnie jakbyś opisał co uważasz, że będzie najlepszym rozwiązaniem.
    Ściany będą z porothermu 25 + 20 cm styropian
    Twój koszt ogrzewania jest wręcz imponujący tylko ile trzeba wydać na instalację, którą stosujesz? Z różnych rozmów przeważnie wynikało, że im tańsze koszty tym większe wydatki przy budowie - na co oczywiście jestem w stanie przystać ale w granicach rozsądku i budżetu
    Rozsądek... Podczas budowy wydawało mi się że moja izolacja jest na przesadzona. Teraz uważam że mogło by być lepiej. To co dziś jest optimum to za jakiś czas robi się minimum. Dlatego TERAZ musisz myśleć o maximum ������
    Bez ozc nic nie wiesz. Nawet nie możesz "siebie" porównywać do innych. Dlanie w ogrzewaniu liczy się głównie bezobsługowość i koszty. To wątek o pellecie więc o swoim źródle ciepła nie będę się rozpisywał. Także o nim myślałem. Zrezygnowałem ze względu na malutka kotłownie, brak miejsca na skladowanie opału, czyszczenie pieca. Musisz na prawdę sobie przyswoić że izolacja to najważniejsze, tego już nie poprawisz. Druga sprawa to 100% podlogowki w domu. I masz przepis by każdym źródłem ciepła było tanio. Zacznij od ozc i wróć na forum
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  14. #34
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Z tego wpisu wnioskuję, że przy grzejnikach jest bardzo drogo i tylko podłogówka albo śmierć finansowa.
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barliniak Zobacz post
    Z tego wpisu wnioskuję, że przy grzejnikach jest bardzo drogo i tylko podłogówka albo śmierć finansowa.
    Z twojego wpisu nic nie wynika. Źle wnioskujesz. Natomiast z twojej stopki można już dużo wywnioskować.
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  16. #36
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Cytat Napisał link2jack Zobacz post
    Z twojego wpisu nic nie wynika. Źle wnioskujesz. Natomiast z twojej stopki można już dużo wywnioskować.
    Napisz śmielej
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Puławiak Zobacz post
    Hm rozbudowana automatyka - to cos z rodzimych konstrukcji ( przerost formy nad treścią ).
    Każda automatyka jest rozbudowana, czy to rodzimie czy nie rodzime konstrukcje. Różnica test tylko w tym, co producenci chcą udostępniać użytkownikowi, a co instalatorowi/serwisantowi. W Polsce niestety dominuje regulacja kotła na podstawie infolinii producenta, a nie n.p. analizatora spalin, dlatego użytkownikowi pozostawia się dostęp do nastaw serwisowych, co w zagranicznych konstrukcjach jest niedozwolone.
    Kolega wrozansk pokazał dokładnie to z czym rodzimi producenci kotłów się spotykają na co dzień - żądanie rozbudowanej automatyki. I żądają tego samego od producentów sterowników, którzy wpychają do automatyki wszystko to, czego żąda producent kotła.
    To się nazywa wymaganie rynku - niestety.

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pello Zobacz post
    Każda automatyka jest rozbudowana, czy to rodzimie czy nie rodzime konstrukcje. Różnica test tylko w tym, co producenci chcą udostępniać użytkownikowi, a co instalatorowi/serwisantowi. W Polsce niestety dominuje regulacja kotła na podstawie infolinii producenta, a nie n.p. analizatora spalin, dlatego użytkownikowi pozostawia się dostęp do nastaw serwisowych, co w zagranicznych konstrukcjach jest niedozwolone.
    Kolega wrozansk pokazał dokładnie to z czym rodzimi producenci kotłów się spotykają na co dzień - żądanie rozbudowanej automatyki. I żądają tego samego od producentów sterowników, którzy wpychają do automatyki wszystko to, czego żąda producent kotła.
    To się nazywa wymaganie rynku - niestety.
    Acha czyli inne rynki nie żądają rozbudowanej automatyki ? No i później po forach pełno wpisów jak ustawić - podaj parametry itd. Wydaje mi się że to tochę inaczej wyglada - tam sie poprostu stawia na odpowiednie sterowanie pracą samego kotła a nie na wodotryski.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał Puławiak Zobacz post
    Acha czyli inne rynki nie żądają rozbudowanej automatyki ? No i później po forach pełno wpisów jak ustawić - podaj parametry itd. Wydaje mi się że to tochę inaczej wyglada - tam sie poprostu stawia na odpowiednie sterowanie pracą samego kotła a nie na wodotryski.
    Inne rynki raczej żądają bardziej "rozbudowanych automatyków"... Masz rację, właśnie o tym pisałem. W kotle Easypell Viessmanna udostępniono użytkownikowi tylko nastawę temperatury cwu. I wyłącznik kotła.

    Sprawdźmy - @wrozansk - co oprócz temperaturą cwu chcesz sterować tą jego rozbudowaną automatyką, którą wymagasz ?

    Pzdr

  20. #40
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pello Zobacz post
    Inne rynki raczej żądają bardziej "rozbudowanych automatyków"... Masz rację, właśnie o tym pisałem. W kotle Easypell Viessmanna udostępniono użytkownikowi tylko nastawę temperatury cwu. I wyłącznik kotła.

    Sprawdźmy - @wrozansk - co oprócz temperaturą cwu chcesz sterować tą jego rozbudowaną automatyką, którą wymagasz ?

    Pzdr
    No zauważcie że te bezobsługowe kotły typu Viesmann czy Windhager to już zapora cenowa dla Kowalskiego... Dlatego kupujemy coś kolo 10 tyś zł a potem próbujemy to ustawić. Dobra nowina jest taka, że te popularne piece Defro na prawdę nieźle działają, tyle że trzeba się na początku trochę pobawić.

Strona 2 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony