dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 10
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 193
  1. #41
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wrozansk

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Radziuszki
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    124

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pello Zobacz post
    Inne rynki raczej żądają bardziej "rozbudowanych automatyków"... Masz rację, właśnie o tym pisałem. W kotle Easypell Viessmanna udostępniono użytkownikowi tylko nastawę temperatury cwu. I wyłącznik kotła.

    Sprawdźmy - @wrozansk - co oprócz temperaturą cwu chcesz sterować tą jego rozbudowaną automatyką, którą wymagasz ?

    Pzdr
    Co bym z chęcią zobaczył:
    - sterownik pogodowy
    - sterowanie pompami CO i CWU
    - sterowanie zaworem mieszającym
    - łączność sieciowa
    - możliwość podłączenia czujników temperatury (zewnętrznej, pokojowej, CO, CWU itp.)

    Nie znam się specjalnie na możliwościach sterowników, nigdy nie miałem do czynienia z żadnymi kotłami. Zależy mi po prostu na jak największej bezobsługowości.

    Cytat Napisał eliks Zobacz post
    No zauważcie że te bezobsługowe kotły typu Viesmann czy Windhager to już zapora cenowa dla Kowalskiego... Dlatego kupujemy coś kolo 10 tyś zł a potem próbujemy to ustawić. Dobra nowina jest taka, że te popularne piece Defro na prawdę nieźle działają, tyle że trzeba się na początku trochę pobawić.
    Poniekąd się zgadzam, ale nie do końca. Po prostu zwiększając budżet zbliżamy się niebezpiecznie do kosztu zamontowania pompy ciepła, która w perspektywie powiedzmy 10 lat wyjdzie taniej niż kocioł i jest w 100% bezobsługowa. Wiadomo, że im więcej wydamy, tym więcej dostaniemy. W moim przypadku ustaliłem budżet na 12k PLN, gdyż uważam, że powyżej tej kwoty zakup kotła na pellet przestaje być opłacalny.

    Czy byłbym w stanie zwiększyć budżet? Tak, powiedzmy do 15k PLN, ale tylko jeśli:
    - nie miałbym możliwości zamontowania takiej pompy, jaką potrzebuję
    - ten kocioł za 15k faktycznie jest tego warty

    Pozdrawiam,

    Wojciech
    Dom w Rododendronach 6 PT
    Powierzchnia grzanych podłóg 256m2, w tym piwnica 64m2. Ogrzewana kubatura 616m3. OZC 7,8 kW. Ogrzewanie: Pompa ciepłą G-W. 100% podłogówki, WM z odzyskiem ciepła i wilgoci.

  2. #42

    Domyślnie

    [QUOTE=wrozansk;7583172]Co bym z chęcią zobaczył:
    - sterownik pogodowy - a po co kotły na paliwo stałe w tym pellet pracują na dość wysokim parametrze 70 st C wiec to pogodówka to tak średnio żeby pogodówka działała musisz dołożyć zawór mieszający - bardziej od pogodówki wskazana jest dobrze działająca modulacja.
    - sterowanie pompami CO i CWU to raczej wszystkie mają - a i też rozbudowa to akurat mało problematyczny temat.
    - sterowanie zaworem mieszającym przy pogodówce ok do podłogówki może się przydać.
    - łączność sieciowa - wodotrysk taki nowoczesny bajer - to paliwo stałe wiec i tak i tak wypada do tego kotła zajrzeć.
    - możliwość podłączenia czujników temperatury (zewnętrznej, pokojowej, CO, CWU itp.) zewnętrzny wynika z pogodówki.

    A od tych wyszystkich bajerów wole:
    łatwość - obsługi - optymalizacja procesu spalania - łatwy dostęp do czyszczenia do codziennej obsługi, prosty czytelny sterownik, zasyp na odpowiedniej wysokości ( obsługa bez drabinki), automatyczne lub wygodne reczne czyszczenie wymiennika itd.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  3. #43
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    @wrozansk - sterownik na piecu Defro Bio Slim posiada funkcje o ktorych piszesz.

    @Pulawiak - każdy by tak chciał, ale pijąc już do tematu zasypu na odpowiedniej wysokości, to na prawdę niektórzy krytykujący Bio Slima i jego pojemnik na pellet albo go nie widzieli na żywo albo są karakanami bez siły. Dla mnie podnieść worek 15kg na wysokość szyji nie jest problemem, ale rozumiem że są tacy ludzie i szanuję to, ten piec na pewno dla nich nie jest.

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał eliks Zobacz post
    @wrozansk - sterownik na piecu Defro Bio Slim posiada funkcje o ktorych piszesz.

    @Pulawiak - każdy by tak chciał, ale pijąc już do tematu zasypu na odpowiedniej wysokości, to na prawdę niektórzy krytykujący Bio Slima i jego pojemnik na pellet albo go nie widzieli na żywo albo są karakanami bez siły. Dla mnie podnieść worek 15kg na wysokość szyji nie jest problemem, ale rozumiem że są tacy ludzie i szanuję to, ten piec na pewno dla nich nie jest.
    Też dzwignę worek 15 nawet 25 kg ale wygodne to to nie jest - niestety.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  5. #45

    Domyślnie

    [QUOTE=eliks;7583260]@wrozansk - sterownik na piecu Defro Bio Slim posiada funkcje o ktorych piszesz.

    Dokładnie o tym pisałem - wrozansk chce w kotle automatyki kotłowni, którą elks chce się bawić. Dlatego Defro, chcąc stworzyć konkurencyjną ofertę, zażądało od Techa takiego sterownika, który spełni ich oczekiwania.
    A co z tymi, którzy nie potrzebują pogodówki, podłogówki, czy internetu w kotle ? - nic, muszą kupić kocioł z wypasionym sterownikiem, który nie będzie wykorzystany nawet w połowie. (Chociaż Defro ma już odchudzoną wersję - Eko Slim - bez internetu- mniej zabawy).

    @Puławiak. A czym można sterować Redem Compact (oprócz kotła Red Compact ?)

    Pozdrawiam

  6. #46

    Domyślnie

    [QUOTE=Pello;7583520]
    Cytat Napisał eliks Zobacz post
    @wrozansk - sterownik na piecu Defro Bio Slim posiada funkcje o ktorych piszesz.

    Dokładnie o tym pisałem - wrozansk chce w kotle automatyki kotłowni, którą elks chce się bawić. Dlatego Defro, chcąc stworzyć konkurencyjną ofertę, zażądało od Techa takiego sterownika, który spełni ich oczekiwania.
    A co z tymi, którzy nie potrzebują pogodówki, podłogówki, czy internetu w kotle ? - nic, muszą kupić kocioł z wypasionym sterownikiem, który nie będzie wykorzystany nawet w połowie. (Chociaż Defro ma już odchudzoną wersję - Eko Slim - bez internetu- mniej zabawy).

    @Puławiak. A czym można sterować Redem Compact (oprócz kotła Red Compact ?)

    Pozdrawiam
    A to nie wystarczy ? Jest podłączenie termostatu - jest, Jest sonda NTC podgrzewacza cwu/bufora - jest (jest też styk bezpotencjałowy który można wykorzystać zamiast sondy i dzieki temu można sobie zrobić co się chce) . Jest sterowanie zaworem przełączającym cwu/co - jest. W wielu różnych innych konstrukcji też tak jest. Dzieki stykom termostatu tak naprawdę mogę sobie kotłem sterować poprzez zewnętrzne sterownik ( załaczać wyłączać w zależności od potrzeb i to w zupełności wystarcza - mogę zrobić jeden obieg c.o. ale też mogę zrobić takich obiegów 2-3-4-5 w zasadzie tyle ile potrzebuje.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  7. #47
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Nie chodzi o zabawę, ale sterowanie przeplywomierzem turbinowym, obsluga wielu pomp, zaworów mieszajacych, czujnik pogodowy czy modul gsm (podlaczasz repeater i masz łączność wi-fi) to akurat plusy tego sterownika, które niektórzy tu starają się deprecjonowac.

  8. #48

    Domyślnie

    [QUOTE=Puławiak;7583562]
    Cytat Napisał Pello Zobacz post

    A to nie wystarczy ? Jest podłączenie termostatu - jest, Jest sonda NTC podgrzewacza cwu/bufora - jest (jest też styk bezpotencjałowy który można wykorzystać zamiast sondy i dzieki temu można sobie zrobić co się chce) . Jest sterowanie zaworem przełączającym cwu/co - jest. W wielu różnych innych konstrukcji też tak jest. Dzieki stykom termostatu tak naprawdę mogę sobie kotłem sterować poprzez zewnętrzne sterownik ( załaczać wyłączać w zależności od potrzeb i to w zupełności wystarcza - mogę zrobić jeden obieg c.o. ale też mogę zrobić takich obiegów 2-3-4-5 w zasadzie tyle ile potrzebuje.
    Czyli tak: jest czujnik temperatury kotła i zasobnika cwu/bufora, czyli również sterowanie dwoma pompami - tak jak w Defro. Styk bezpotencjałowy- np. z zewnętrznego termostatu sterującego - tak jak w Defro. Sterowanie zaworem przełączającym - jak w Defro - sterowanie poprzez styk dodatkowy. Sterowanie jednego obiegu co - jak w Defro, z tym że tam można wysterować jeszcze obieg podłogówki, poprzez sterowanie siłownika zaworu mieszającego, bez dodatkowego sterownika.
    I to w zasadzie cała różnica - niewielka jak na zbyt rozbudowany sterownik rodzimej produkcji.

    Pozdrawiam

  9. #49

    Domyślnie

    [QUOTE=Pello;7585444]
    Cytat Napisał Puławiak Zobacz post

    Czyli tak: jest czujnik temperatury kotła i zasobnika cwu/bufora, czyli również sterowanie dwoma pompami - tak jak w Defro. Styk bezpotencjałowy- np. z zewnętrznego termostatu sterującego - tak jak w Defro. Sterowanie zaworem przełączającym - jak w Defro - sterowanie poprzez styk dodatkowy. Sterowanie jednego obiegu co - jak w Defro, z tym że tam można wysterować jeszcze obieg podłogówki, poprzez sterowanie siłownika zaworu mieszającego, bez dodatkowego sterownika.
    I to w zasadzie cała różnica - niewielka jak na zbyt rozbudowany sterownik rodzimej produkcji.

    Pozdrawiam
    Nie sterowanie jest tylko jedną pompą - wbudowaną w kocioł - trochę inaczej niż w defro. W defro nie stosuje sie zaworów przełaczających tylko mieszające. Różnica jest taka drobna sterownik jest bardzo prosty i przyjazny dla użytkownika - no i użytkownik ma niewiele parametrów do ew zmiany a i tak w większości kotły pracują na ustawieniach fabrycznych.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  10. #50

    Domyślnie

    [QUOTE=Puławiak;7585548]
    Cytat Napisał Pello Zobacz post

    Nie sterowanie jest tylko jedną pompą - wbudowaną w kocioł - trochę inaczej niż w defro. W defro nie stosuje sie zaworów przełaczających tylko mieszające. Różnica jest taka drobna sterownik jest bardzo prosty i przyjazny dla użytkownika - no i użytkownik ma niewiele parametrów do ew zmiany a i tak w większości kotły pracują na ustawieniach fabrycznych.
    Sorry - opisałeś wcześniej trochę inaczej. W Defro, a właściwie w Techu można wysterować to co tylko instalatorowi i użytkownikowi przyjdzie do głowy. I na tym właśnie polega słabość tej i innych rodzimych konstrukcji. Prostotę zastąpiono użytecznością i elastycznością, co w efekcie skomplikowało obsługę całości.
    Pozdrawiam

  11. #51
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    manwithnoname

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-368
    Posty
    199

    Domyślnie

    Cześć, nie chce tworzyć nowego tematu. Ciągle miotam się jakie źródło ogrzewania wybrać do mojego domu: czy pompe ciepła czy może kocioł na pellet. Co sądzicie o KONSTAL SKAM-P DUO PELLET 15 kW? Posiada palnik Skiepko, model Vip więc chyba w miarę ok. Będę wdzięczny za opinie.
    Dom parterowy, pow. całkowita: 105,12m2, pow. zabudowy: 133,48m2, ściany zewnętrzne: gazobeton 24cm + styropian 15cm, strop drewniany, sufit podwieszany, ocieplenie: na suficie 35cm wełny mineralnej 0,035 (W/mK), w podłodze 10cm grafitowego styropianu 0,030 (W/mK), ogrzewanie podłogowe po całości, Pompa Ciepła LG THERMA-V III GEN 9kW, brak rekuperacji

  12. #52

    Domyślnie

    Cytat Napisał manwithnoname Zobacz post
    Cześć, nie chce tworzyć nowego tematu. Ciągle miotam się jakie źródło ogrzewania wybrać do mojego domu: czy pompe ciepła czy może kocioł na pellet. Co sądzicie o KONSTAL SKAM-P DUO PELLET 15 kW? Posiada palnik Skiepko, model Vip więc chyba w miarę ok. Będę wdzięczny za opinie.
    Czytając opis domu w stopce dziwi, dlaczego nie zrobiłeś rekuperacji. W domu parterowym słabo działa wentylacja grawitacyjna. Sam się o tym przekonałem. Niewielki dom, dobra izolacja ogrzewanie podłogowe - wszystko mówi żebyś wybrał pompę.

    Chyba, że wolisz pellet z innych względów. Kocioł jak kocioł, ale palnik VIP Skiepki to moim zdaniem jeden z najlepszych polskich palników. Jest prostej konstrukcji, niezawodny, do każdego rodzaju pelletu i nie sprawi kłopotu. Ale ogrzanie podłogówek tym dość mocnym kotłem wymaga przemyślenia instalacji kotłowni.

    pzdr

  13. #53
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    manwithnoname

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-368
    Posty
    199

    Domyślnie

    Pello, masz racje odnośnie rekuperacji aczkolwiek jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze Jakby nie patrzeć 10 tys więcej dla całej imprezy.

    Czy wolę pellet? Im więcej czytam tym chyba mam gorszą opinie, bo spalanie jest skrajnie różne - od 15 kg do nawet 40 kg na dobe.
    Chciałbym żeby eksploatacja była możlwie jak najtańsza. Wiem, że zaraz mnie tutaj rozszarpiecie , ale ten kocioł posiada też ruszt dokładany do spalania węgla co w sumie też jest ważne ze względu na te ogromne różnice w spalaniu pelletu. Palnik ma możliwość sterowania nadmuchem podczas palenia na samym ruszcie. Moc kotła może za duża, ale palnik posiada modulacje więc chyba nie powinno być problemu?

    Także, albo Pompa Ciepla ThermaV firmy LG 9 kW, albo kocioł na pellet Konstal Skam-p Duo Pellet
    Ostatnio edytowane przez manwithnoname ; 03-01-2018 o 10:03
    Dom parterowy, pow. całkowita: 105,12m2, pow. zabudowy: 133,48m2, ściany zewnętrzne: gazobeton 24cm + styropian 15cm, strop drewniany, sufit podwieszany, ocieplenie: na suficie 35cm wełny mineralnej 0,035 (W/mK), w podłodze 10cm grafitowego styropianu 0,030 (W/mK), ogrzewanie podłogowe po całości, Pompa Ciepła LG THERMA-V III GEN 9kW, brak rekuperacji

  14. #54

    Domyślnie

    Dodam więcej szczegółów,
    Dom 119 m2 użytkowej
    Podłogówka w 2 łazienkach, wiatrołapie i kuchni, reszta grzejniki + drabinki w wc na ręczniki.
    Projekt: https://www.archon.pl/projekty-domow...SAAEgLFhvD_BwE

    Zdecydowałem się na pellet i mam prośbę - polećcie proszę parę dobrych modeli nowoczesnych kotłów na pellet z jak najmniejszą obsługą. Gdy tylko napiszę to pytanie to zaraz się zaczyna: pompa ciepła!!, stop grzejnikom w domach!, a dlaczego pellet?! Poczytaj o ogrzewaniu z ksiezyca itd....
    Jest zbyt duzo modeli na rynku i po prostu można się pogubić - wiem, że jest tu sporo profesjonalistow i fachowców z górnej półki więc proszę tylko o odpowiedź na moje pytania:
    1. Jakie nowoczesne piece są warte uwagi?
    2. Jaka moc na taki dom razem cwu - 10 czy 12kw?
    Z gory bardzo dziekuje tym, ktorzy udziela na tylko te pytania odpowiedzi
    Wiem jak to brzmi ale na kazdym forum jest miliony opinii i odp ale z 2-3% sa na konkretny zadany temat.

  15. #55
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    manwithnoname

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-368
    Posty
    199

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAZ! Zobacz post
    Dodam więcej szczegółów,
    Dom 119 m2 użytkowej
    Podłogówka w 2 łazienkach, wiatrołapie i kuchni, reszta grzejniki + drabinki w wc na ręczniki.
    Projekt: https://www.archon.pl/projekty-domow...SAAEgLFhvD_BwE

    Zdecydowałem się na pellet i mam prośbę - polećcie proszę parę dobrych modeli nowoczesnych kotłów na pellet z jak najmniejszą obsługą. Gdy tylko napiszę to pytanie to zaraz się zaczyna: pompa ciepła!!, stop grzejnikom w domach!, a dlaczego pellet?! Poczytaj o ogrzewaniu z ksiezyca itd....
    Jest zbyt duzo modeli na rynku i po prostu można się pogubić - wiem, że jest tu sporo profesjonalistow i fachowców z górnej półki więc proszę tylko o odpowiedź na moje pytania:
    1. Jakie nowoczesne piece są warte uwagi?
    2. Jaka moc na taki dom razem cwu - 10 czy 12kw?
    Z gory bardzo dziekuje tym, ktorzy udziela na tylko te pytania odpowiedzi
    Wiem jak to brzmi ale na kazdym forum jest miliony opinii i odp ale z 2-3% sa na konkretny zadany temat.
    Wydaje mi sie że warto napisać jakim budżetem dysponujesz.
    Dom parterowy, pow. całkowita: 105,12m2, pow. zabudowy: 133,48m2, ściany zewnętrzne: gazobeton 24cm + styropian 15cm, strop drewniany, sufit podwieszany, ocieplenie: na suficie 35cm wełny mineralnej 0,035 (W/mK), w podłodze 10cm grafitowego styropianu 0,030 (W/mK), ogrzewanie podłogowe po całości, Pompa Ciepła LG THERMA-V III GEN 9kW, brak rekuperacji

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAZ! Zobacz post
    Dodam więcej szczegółów,
    Dom 119 m2 użytkowej
    Podłogówka w 2 łazienkach, wiatrołapie i kuchni, reszta grzejniki + drabinki w wc na ręczniki.
    Zapewne masz 2 wersje ogrzewania w projekcie:
    - ekogroszek
    - gaz
    Zgadza się? Jakie masz projektowe obciążenie cieplne budynku w kW?
    Jakie masz piece i ich moce w projekcie?

  17. #57

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Zapewne masz 2 wersje ogrzewania w projekcie:
    - ekogroszek
    - gaz
    Zgadza się? Jakie masz projektowe obciążenie cieplne budynku w kW?
    Jakie masz piece i ich moce w projekcie?
    W projekcie jest tak jak mówisz tylko że jest ogólnie na "paliwo stałe" i alternatywnie gaz, polecany kocioł to typ DUOX DX13 (Kolton sc) 14 kw na ekogroszek - alternatywnie pellet, natomiast chciałbym sam pellet, a 14 kw wydaje mi sie za duze. Projektowe obciążenie cieplne budynku to 7,895.
    Zapotrzebowanie na energie pierwotna 78,62 kWh/m2 rok (ekogroszek)
    Zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i wentylacji 36,55 kWh/m2 rok
    To samo dla cwu 17,42 kWh/m2 rok
    Ściany porotherm 25cm + styropian 20 cm
    Dach wełna 30 cm
    Strop nad poddaszem 30 cm welna
    Strop nad parterem 5 cm styropian
    Podłoga 15 cm styropian.
    Budżet dopasuje do pieca ktory bedzie spelnial wymagania

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał manwithnoname Zobacz post
    Pello, masz racje odnośnie rekuperacji aczkolwiek jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze Jakby nie patrzeć 10 tys więcej dla całej imprezy.

    Czy wolę pellet? Im więcej czytam tym chyba mam gorszą opinie, bo spalanie jest skrajnie różne - od 15 kg do nawet 40 kg na dobe.
    Chciałbym żeby eksploatacja była możlwie jak najtańsza. Wiem, że zaraz mnie tutaj rozszarpiecie , ale ten kocioł posiada też ruszt dokładany do spalania węgla co w sumie też jest ważne ze względu na te ogromne różnice w spalaniu pelletu. Palnik ma możliwość sterowania nadmuchem podczas palenia na samym ruszcie. Moc kotła może za duża, ale palnik posiada modulacje więc chyba nie powinno być problemu?

    Także, albo Pompa Ciepla ThermaV firmy LG 9 kW, albo kocioł na pellet Konstal Skam-p Duo Pellet
    Z uwagi na to, że jestem entuzjastą pelletu - polecam w twoim wypadku pompę ciepła

    Masz mały, dobrze docieplony dom z ogrzewaniem w pełni niskotemperaturowym. Jeżeli nie masz jeszcze zbudowanej instalacji kotłowni, zbudowanie jej pod pellet z kotłem o którym piszesz, również będzie kosztowne. Skoro masz wybór (większy niż kolega RAZ) wybierz bezobsługowość za podobny koszt inwestycji i uwzględniając fakt, że to powietrzna pompa, myślę że podobny koszt eksploatacji. Ale to musi być Twój wybór.

    Pzdr

  19. #59

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAZ! Zobacz post
    Dodam więcej szczegółów,
    Dom 119 m2 użytkowej
    Podłogówka w 2 łazienkach, wiatrołapie i kuchni, reszta grzejniki + drabinki w wc na ręczniki.
    Projekt: https://www.archon.pl/projekty-domow...SAAEgLFhvD_BwE

    Zdecydowałem się na pellet i mam prośbę - polećcie proszę parę dobrych modeli nowoczesnych kotłów na pellet z jak najmniejszą obsługą. Gdy tylko napiszę to pytanie to zaraz się zaczyna: pompa ciepła!!, stop grzejnikom w domach!, a dlaczego pellet?! Poczytaj o ogrzewaniu z ksiezyca itd....
    Jest zbyt duzo modeli na rynku i po prostu można się pogubić - wiem, że jest tu sporo profesjonalistow i fachowców z górnej półki więc proszę tylko o odpowiedź na moje pytania:
    1. Jakie nowoczesne piece są warte uwagi?
    2. Jaka moc na taki dom razem cwu - 10 czy 12kw?
    Z gory bardzo dziekuje tym, ktorzy udziela na tylko te pytania odpowiedzi
    Wiem jak to brzmi ale na kazdym forum jest miliony opinii i odp ale z 2-3% sa na konkretny zadany temat.
    Jak sam wskazałeś - jest dużo modeli na rynku.
    Poszukaj:
    - kotłów na pellet o mocy do 13 kW z klasą 5,
    - instalatorów w nich się specjalizujących, którzy najlepiej dostarczą ci ten kocioł, określą warunki instalacyjne, uruchomią i wyregulują go - najlepiej na stronach producentów kotłów - zazwyczaj podają listę kontaktów,
    - instalatorów, którzy sami zapewnią ci serwis, bez oglądania się na serwis fabryczny,
    - mieszkają w stosunkowo niedalekiej odległości od ciebie, która nie zrujnuje ich, bądź ciebie, jeżeli będą kłopoty.
    Przy takich warunkach każdy kocioł dostępny na rynku będzie satysfakcjonujący. Reszta to tylko budżet.
    Pzdr

  20. #60
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    manwithnoname

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-368
    Posty
    199

    Domyślnie

    no własnie cała impreza z pompą jest o kilka tysięcy droższa niż pellet a co do kosztu eksploatacji obu źródeł to na dwoje babka wróżyła
    Myślę, że biorąc pod uwagę same kwestie finansowe przy miesięcznych opłatach najtaniej wychodzi jednak ekogroszek

    Cytat Napisał Pello Zobacz post
    Z uwagi na to, że jestem entuzjastą pelletu - polecam w twoim wypadku pompę ciepła

    Masz mały, dobrze docieplony dom z ogrzewaniem w pełni niskotemperaturowym. Jeżeli nie masz jeszcze zbudowanej instalacji kotłowni, zbudowanie jej pod pellet z kotłem o którym piszesz, również będzie kosztowne. Skoro masz wybór (większy niż kolega RAZ) wybierz bezobsługowość za podobny koszt inwestycji i uwzględniając fakt, że to powietrzna pompa, myślę że podobny koszt eksploatacji. Ale to musi być Twój wybór.

    Pzdr
    Dom parterowy, pow. całkowita: 105,12m2, pow. zabudowy: 133,48m2, ściany zewnętrzne: gazobeton 24cm + styropian 15cm, strop drewniany, sufit podwieszany, ocieplenie: na suficie 35cm wełny mineralnej 0,035 (W/mK), w podłodze 10cm grafitowego styropianu 0,030 (W/mK), ogrzewanie podłogowe po całości, Pompa Ciepła LG THERMA-V III GEN 9kW, brak rekuperacji

Strona 3 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony