dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Question Pomoc w wyborze i montażu klimatyzacji na poddaszu

    Witam wszystkich forumowiczów.
    Założyłem ten temat, ze względu iż jestem w trakcie poszukiwania klimatyzacji oraz ekipy bądź jakichś podpowiedzi jak i gdzie zamontować ową klimatyzację.
    Jestem po wstępnych rozmowach z jedną firmą, która zajmuję się montażem aczkolwiek chciałbym się dowiedzieć coś więcej na temat klimatyzacji.

    Pierwszym pytaniem jest:
    Jakie miejsce na zewnątrz wybrać na montaż, chciałbym aby było jak najmniej widocznych przewodów na ścianie domu, myślałem o frontowej ścianie domu, ale podobno będzie duży problem z kablem ze słupa energetycznego załączam zdjęcie zewnątrz oraz wewnątrz domu
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	26104649_681722498882101_1515610023_o.jpg
Wyświetleń:	94
Rozmiar:	87,1 KB
ID:	403739
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	26107781_681722585548759_240341522_o.jpg
Wyświetleń:	53
Rozmiar:	86,5 KB
ID:	403740
    Kolejną alternatywą jest montaż na ścianie bocznej domu i tu kolejne pytanie:
    Czy jest możliwość poprowadzenia przewodów przez dach i doprowadzenia ich przez komin wentylacyjny lub montaż na owym kominie?
    zewnątrz
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	26142340_681722535548764_1924219585_o.jpg
Wyświetleń:	45
Rozmiar:	91,7 KB
ID:	403741
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	26142590_681722568882094_1085050551_o.jpg
Wyświetleń:	43
Rozmiar:	93,2 KB
ID:	403742
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	26142541_681722578882093_235056060_o.jpg
Wyświetleń:	75
Rozmiar:	85,1 KB
ID:	403743

    Kolejnym pytaniem jest czy jednostka typu split wystarczy na powierzchnie mieszkalną wielkości 85 km2?
    Jaka wybrać moc jednostki?
    Jakie polecacie firmy oraz, jaki to będzie koszt wraz z montażem.

    Pozdrawiam Kamil

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    ...Kolejnym pytaniem jest czy jednostka typu split wystarczy na powierzchnie mieszkalną wielkości 85 km2?...
    Obawiam się, że na tą powierzchnię to nie wystarczy żadna jednostka - musisz żyć bez klimy
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemo1 Zobacz post
    Obawiam się, że na tą powierzchnię to nie wystarczy żadna jednostka - musisz żyć bez klimy
    Źle to ująłem, zależy mi żeby nawiew rozszedł się po kilku pomieszczeniach w tym salon pokój po prawej stronie (foto komina) oraz sypialnia. Pytanie to w którym miejsce będzie odpowiednie aby nawiew mógł rozejść się na jak największa powierzchnie

  4. #4

    Domyślnie

    chodzi o to, że podałeś 85km2 powierzchni a to jest kilkaset hektarów, co to za pałac/zamek?


  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Tak, czy inaczej, gdzie byś nie zamontował, nie rozejdzie się na podanej przez Ciebie powierzchni .
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    chodzi o to, że podałeś 85km2 powierzchni a to jest kilkaset hektarów, co to za pałac/zamek?
    Przecież wiadome, ze zrobiłem literówkę proszę mniej ironiczne komentarze

  7. #7

    Domyślnie

    strasznie nerwowy jesteś, a i żadnej ironii nie ma w komentarzach. Wyluzuj troszkę.


  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    strasznie nerwowy jesteś, a i żadnej ironii nie ma w komentarzach. Wyluzuj troszkę.
    Proszę mnie złe mnie nie zrozumieć ale chciałbym dostać jakieś informacje na temat klimatyzacji bo każdy ma inne zdanie i co chwile dowiaduje się, ze albo jest możliwość założenia albo nie ma wcale. Pozdrawiam

  9. #9

    Domyślnie

    Zamontuj na tej dużej ścianie prawie bez okien lub na gruncie tuż obok niej. Split będzie dobry jeśli masz otwarty dom, dużą przestrzeń lub zostawiasz otwierane drzwi. Moim zdaniem jeśli dom masz dobrze ocieplony wystarczy moc grzewcza 3000-5000W. Jednostkę wewnętrzną zamontuj w centralnej części domu w największym pomieszczeniu. Jeżeli ma być głównie do grzania i ustawienie mebli to dopuszcza, to zamontuj pół metra nad podłogą, a nie pod sufitem.
    Napisz czy to ma być głównie do chłodzenia, czy do grzania?
    Maksymalna długość rur to około 20m, zależy od konkretnego typu klimy. Przy długości powyżej 5m trzeba dopuścić dodatkowy czynnik i liczyć się ze spadkiem sprawności/mocy np. o 10%.
    Ostatnio edytowane przez JanWerbinski ; 26-12-2017 o 20:42
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Zamontuj na tej dużej ścianie prawie bez okien lub na gruncie tuż obok niej. Split będzie dobry jeśli masz otwarty dom, dużą przestrzeń lub zostawiasz otwierane drzwi. Moim zdaniem jeśli dom masz dobrze ocieplony wystarczy moc grzewcza 3000-5000W. Jednostkę wewnętrzną zamontuj w centralnej części domu w największym pomieszczeniu. Jeżeli ma być głównie do grzania i ustawienie mebli to dopuszcza, to zamontuj pół metra nad podłogą, a nie pod sufitem.
    Napisz czy to ma być głównie do chłodzenia, czy do grzania?
    Maksymalna długość rur to około 20m, zależy od konkretnego typu klimy. Przy długości powyżej 5m trzeba dopuścić dodatkowy czynnik i liczyć się ze spadkiem sprawności/mocy np. o 10%.
    Dziekuje za odpowiedz. Poddasze jest po generalnym remoncie jest, ocieplone wełną mineralna 10+15. Docelowo klimatyzacja ma służyć do chłodzenia w upalne dni, w ostatnie wakacje nie było możliwości spędzenia choćby godziny bez wentylatora przy temperaturze +25 na zewnątrz.

  11. #11

    Domyślnie

    Do chłodzenia i pracy dorywczej a nie ciągłej moc którą zaproponowałem może ale nie musi być za mała. Możesz założyć większy klimatyzator, albo lepiej dwa osobne.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  12. #12

    Domyślnie

    A może trzeba przemyśleć temat jednak w kierunku klimatyzacji kanałowej z opcją pompy ciepła i chłodzić i grzać w zależności od potrzeb?

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Do chłodzenia i pracy dorywczej a nie ciągłej moc którą zaproponowałem może ale nie musi być za mała. Możesz założyć większy klimatyzator, albo lepiej dwa osobne.
    Czyli dwie osobne jednostki wewnętrzne oraz zewnętrzne? Czy chodzi o multisplit? Oczywiście zależy mi aby cena nie była zbytnio wygórowana aczkolwiek ekonomia i jakość tez jest ważna.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał wera2007 Zobacz post
    A może trzeba przemyśleć temat jednak w kierunku klimatyzacji kanałowej z opcją pompy ciepła i chłodzić i grzać w zależności od potrzeb?
    Niestety nie mam strychu, ani możliwości dostania się tam aby zamontować kanały od klimatyzacji.
    Jesteśmy w posiadaniu pompy ciepła, aczkolwiek z tego co wiem to chłodzi tylko gdy jest uruchomiona, a w letnie dni zbyt często nie grzeje się wody.
    Z boku domu posiadamy strych, który jest na długości całego domu po prawej stronie patrząc od frontu, chyba, ze tam można by jakoś zmieścić kanały ?

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilpiatek Zobacz post
    Czyli dwie osobne jednostki wewnętrzne oraz zewnętrzne? Czy chodzi o multisplit? Oczywiście zależy mi aby cena nie była zbytnio wygórowana aczkolwiek ekonomia i jakość tez jest ważna.
    Multisplit jest droższy od dwóch osobnych splitów i ma zwykle gorsze parametry efektywności energetycznej. Jedyna zaleta to mniej skrzynek na zewnątrz domu.
    Musisz sobie policzyć.
    Ja miałem dwa splity. Jeden zlikwidowałem, drugi zostawiłem. Prawdopodobnie dołożę klimatyzację kanałową.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  16. #16

    Domyślnie

    Witam jestem po wycenie oraz spotkaniu z przedstawicielami dwóch firm z Dębicy. Mianowicie zdecydowałem się na klimatyzacje split 3,5 kW. Jeżeli nie będzie wyrabiać to zamontuje kolejny split ale w innym miejscu.
    Pierwsza propozycja to
    1. Gree Ścienny Lomo Economic model gwh18qd-k3dna5e
    Cena 2900 zł brutto + 8% VAT z montażem
    2. LG ścienny Standard Plus P12EN
    Cena 2600 zł wraz z montażem bez VATu
    3. Kasai model kfu-12hrdi 2600 zł wraz z montażem bez VATu.
    Co myślicie szukać jeszcze czegoś innego?

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    To jaką moc ma mieć w końcu ta klima? Bo Lomo podajsz 4,6kW

    Tak czy inaczej - brałbym tę, która ma najwięcej mocy przy -20*. Bo nominalna nie ma znaczenia.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To jaką moc ma mieć w końcu ta klima? Bo Lomo podajsz 4,6kW

    Tak czy inaczej - brałbym tę, która ma najwięcej mocy przy -20*. Bo nominalna nie ma znaczenia.
    Sprawdziłem przed momentem. Zgadza się 4,6 kW. Będzie miało to większy wpływ na ekonomie pracy? Zależy mi na tym żeby nie odczuć bardzo na opłatach

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony