dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    KromaXXL

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Kraków
    Posty
    119

    Domyślnie połączenie rekuperatora z alarmem (czujka dymu)

    Czy ktoś z Was połączył rekuperator z systemem alarmowym tak aby po wykryciu dymu przez czujkę rekuperator nie wdmuchiwał świeżego powietrza tylko wyciągał tlen z domu ? Będzie u mnie centralka satel perfecta 32 a rekuperator airpack home 400v ze sterowaniem A++. Ma ktoś pomysł jak to zrobić?

    Dzieki i pozdrawiam

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Myślę, że w razie wykrycia dymu alarm powinien w pierwszej kolejności zaalarmować domowników i uruchomić oddymianie czyli wentylatory na maksa. Sądzisz, że ludziom nie potrzebny jest tlen, co chcesz chronić dom czy kogo czyli domowników tym alarmem. Jak chcesz chronić dom i skarby materialne to w razie pożaru uruchom gaśnicę śniegową CO2, wypchnie ci tlen zastępując go dwutlenkiem węgla.
    Włączając tylko wyciąg w rekuperatorze i tak będzie napływać powietrze nawiewem i innymi nieszczelnościami w domu.
    W razie pożaru trzeba usuwać szkodliwe produkty spalania, aby nie doprowadzić do zatrucia ludzi.
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 12-02-2018 o 08:10

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    KromaXXL

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Kraków
    Posty
    119

    Domyślnie

    ok chyba masz racje ze to nie za dobry pomysł...

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    KromaXXL

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Kraków
    Posty
    119

    Domyślnie

    ale z drugiej strony dobrze by byl zaprogramowac rekuperator aby wywiew miał na maxa w takim wypadku a nawiew znikomy

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał KromaXXL Zobacz post
    ale z drugiej strony dobrze by byl zaprogramowac rekuperator aby wywiew miał na maxa w takim wypadku a nawiew znikomy
    Aby przewietrzanie działało musi być wlot i wylot.

  6. #6

    Domyślnie

    To w takim razie do czego służy w rekuperatorze Thessla Green wejście z czujnika ppoż?

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    KromaXXL

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Kraków
    Posty
    119

    Domyślnie

    ten rekuperator ma taka opcje? WOW czyli jednak ma to sens. zgłębię temat dzieki

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Myślę, że w razie wykrycia dymu alarm powinien w pierwszej kolejności zaalarmować domowników i uruchomić oddymianie czyli wentylatory na maksa.
    Zaalarmować - owszem. W rekuperatorach funkcja ppoż wyłącza wentylatory. Oddymia się przestrzeń, która się nie pali. Np. klatki schodowe na których nie ma się co palić i są oddzielone drzwiami wytrzymującymi pożar przez pewien czas.
    Jak odpalisz na maksa wentylację dostarczając tlen do pożaru, to domownicy mają mniej czasu na ucieczkę a ogień szybciej się rozprzestrzenia. A i sama instalacja wentylacyjna może rozprzestrzeniać ogień i produkty spalania.

    Przy tej okazji uświadomiłem sobie kolejną zaletę parterówki - choćby pożar szalał na korytarzu, to łatwo uciec oknem. Pewnie w piętrowym też bym uciekał oknem, jakby ogień był na schodach, ale pewnie cały bym z tego nie wyszedł.
    I uświadomiłem sobie kolejną wadę rolet zewnętrznych - jak mam elektryczne, zasunięte a prąd już nie działa, to jednak oknem nie ucieknę.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 12-02-2018 o 10:03

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    KromaXXL

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Kraków
    Posty
    119

    Domyślnie

    z roletami racja.... u mnie będa automatycznie sie zamykać o zmierzchu i otwierać o świcie.. trzeba to przemyśleć czyli dodatkowo trzeba zaprogramować rolety ze po włączeniu czujki dymu powinny sie otwierać wszystkie automatycznie.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I uświadomiłem sobie kolejną wadę rolet zewnętrznych - jak mam elektryczne, zasunięte a prąd już nie działa, to jednak oknem nie ucieknę.
    Kilka kopów ( a może i jeden porządny) i rolety nie ma

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Kilka kopów ( a może i jeden porządny) i rolety nie ma
    Nawet nie kopów, ręką podniesie do połowy okna ...

    Szukajmy dalej argumentów do własnych decyzji ...
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  12. #12

    Domyślnie

    Cała sprawa jest zupełnie wirtualna. Rozmawiałem na ten temat ze strażakiem z PSP, który przez pewien czas dorabiał sobie u mnie w firmie. Pożar w domu to nie to samo co w fabryce, gdzie często rozwija się bardzo gwałtownie (palą się np. chemikalia czy paliwa). Poza wyjątkowymi sytuacjami (np. ktoś zalewa płonący olej wodą lub trzyma kanister z benzyną obok kuchenki), w domu zwykle pożar zaczyna się od niewielkiego ognia, który potrzebuje pewnego czasu żeby rozprzestrzenić się do poziomu nie pozwalającego go ugasić zwykłą gaśnicą. Według niego w ogromnej większości przypadków czujnik z alarmem zapobiegłby tragedii.

    Jeśli ktoś jest w domu, to czujki przeciwpożarowe załatwią sprawę i pozwolą zgasić pożar w zarodku (ale nie jeden na cały dom, tylko w każdym pomieszczeniu). Jeśli nikogo nie ma, to IMO zdecydowanie nie należy przewietrzać budynku rekuperatorem - wentylacja powinna zostać zatrzymana. I nie chodzi tu o samo dostarczanie tlenu z zewnątrz budynku, ale o zwiększoną konwekcję powodowaną przez nawiewanie chłodniejszego powietrza, która będzie wspomagała ogień. Oczywiście centralka alarmowa powinna zostać podłączona do systemu monitoringu firmy ochroniarskiej, która zareaguje w razie naszej nieobecności.
    Ostatnio edytowane przez Marian_D ; 12-02-2018 o 12:26

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek0m Zobacz post
    Nawet nie kopów, ręką podniesie do połowy okna ...
    No popatrz. A mnie każdy oferent zapewniał, że rolety z napędem nie da się unieść i wszystkie miały blokadę w standardzie.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Temat, jak widać, pobudził wyobraźnię, moją też. Macie rację z tą wentylacją pewnie najlepiej ją wyłączyć. A czy wyłączać prąd. Odcinać gaz. Jak wyłączymy prąd to może być ciemno w nocy. Trzeba zastosować lampy awaryjne zasilane z akumulatorków. Dylematów jest wiele choćby drogi ewakuacyjne. Z parteru łatwo przez okna a z piętra czy poddasza już gorzej, szczególnie przy schodach drewnianych.

  15. #15

    Domyślnie

    U mnie rolet nie da się unieść, ale mam wrażenie , że 1/2 kopy z buta i rolety nie ma
    200 m2 powierzchni użytkowej; zakończenie budowy 2016/2017; ściany 20 cm styro białego 0,038; podłoga 18 cm EPS100 0,036; Dach 25 cm piany OK, ogrzewanie piecokominek wodny z akumulacją ceramiczną + Immergas Victrix 12kw TT, wszędzie podłogówka, WM z reku

  16. #16

    Domyślnie

    Dobre masz wrażenie.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    No popatrz. A mnie każdy oferent zapewniał, że rolety z napędem nie da się unieść i wszystkie miały blokadę w standardzie.
    Owszem, czasami trudniej unieść niż....wyrwać z prowadnic, szczególnie te z pełnymi profilami

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marian_D Zobacz post
    Cała sprawa jest zupełnie wirtualna. Rozmawiałem na ten temat ze strażakiem z PSP, który przez pewien czas dorabiał sobie u mnie w firmie. Pożar w domu to nie to samo co w fabryce, gdzie często rozwija się bardzo gwałtownie (palą się np. chemikalia czy paliwa).
    Ten Twój strażak PSP to chyba za dużo wody ognistej pijał. Pożar rozwija się błyskawicznie, pierwszy lepszy filmik pokazywany na szkoleniach BHP-> FILMIK
    Wyjdziesz do kibelka na 2 minuty i już pokoju nie masz
    Ostatnio edytowane przez piotrek0m ; 12-02-2018 o 20:18
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  19. #19

    Domyślnie

    Jak mieszkania nie masz zagraconego najtańszymi meblami z Ikei, to pożar będzie rozprzestrzeniał się znacznie wolniej, a jak masz dobre czujniki, to zdążą Cię obudzić.

    To tak jak z tym filmem z suchą choinką co to przed świętami po FB chodził. Ludzie wpadają w panikę a prawda jest taka, że normalna, świeża choinka prawie nie chce się palić.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony