dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29

Temat: Viessmann Vitodens 200-W - palnik ciągle pracuje (grzeje)

  1. #1

    Domyślnie Viessmann Vitodens 200-W - palnik ciągle pracuje (grzeje)

    Witam,

    ostatnio bardziej zainteresowałem się pracą pieca i zauważyłem, że piec ciągle grzeje, przy aktualnych temp. ok. 0℃.

    piec to: Viessmann Vitodens 200-W typ B2HA-19 z regulatorem Vitotronic 200 typ HO1B z czujnikiem pogodowym.

    Moje ustawienie:
    Temp. pomieszczenia 23℃, ustawienie godzin pracy od 7-9 oraz od 16-22, w pozostałych godzinach pracy temp. zredukowana na 20℃.
    krzywa grzewcza ustawiona:
    Pochylenie - 1.0;
    Przesunięcie - 0K.

    Problem występuje taki iż piec ciągle grzeje (kontroluje to sobie za pomocą Vitoconnect 100 typ OPTO1). Mało kiedy trafiłem na przypadek, gdzie palnik jest wyłączony a jak już tak się dzieje to na bardzo krótko. Nawet gdy piec przechodzi z godzin pracy z temp. 23℃ na temp. zredukowana to dalej grzeje ( zmienia tylko temp grzania wody). A w pokoju gdzie termostat na grzejniku jest ustawiony na 5 temp. jest w granicach 23℃ (w godzinach pracy pieca od 7-9 oraz od 16-22). Na innych grzejnikach termostaty ustawione na 20-22℃.

    Dlaczego piec na temp. zredukowanej ciągle grzeje? Wydaje mi się iż powinien poczekać aż temp. w domu spadnie poniżej 20℃, dogrzać i się wyłączyć?

    Dom to ok. 180m², cały ocieplony z dachem.
    Zużycie gazu na dobę to ok. 15m³. (wydaje mi się bardzo dużo)

    Dzięki.
    Ostatnio edytowane przez Mavin ; 04-12-2017 o 07:07

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    posłużę się porównaniem do jazdy samochodem.

    kocioł z regulatorem stałotemperaturowym:
    to samochód którg silnik który może działać z jedną prędkością obrotową. Czyli jazda takim samochodem to odpalenie silnika rozpędzenie się do maksymalnej prędkości samochodu (nie tego co pokazują znaki) po czym wyłączenie silnika i jazda na luzie póki prędkość nie spadnie nap o 10km/h po czym znowu się rozpędzamy do prędkości max.

    kocioł z automatyką pogodową
    to samochód który może zmienia prędkość można płynnie zmienia. Co oznacza że jak jest 70 km/h to samochód jedzie dokładnie tyle a jak nagle pojawi się 50 km/h to samochód zwalnia a nie wyłącza silnik (w końcu nadal chemy jechać)
    Zatem jeśli w dzień chcesz mieć 23C to kocioł pracuje tak by dać te 23C w pomieszczeniu. Jeśli zaś w nocy ma być 20C to nadal jest żądanie pracy tyle że z mniejszą temperaturą w pomieszczeniu


    180m3 - 23C i ok 15m3 na dobę oznacza że budynek potrzebuje ok 6kW (zakładając, że wszystk oposzlo na CO) co przy temperaturach na zewnątrz ok 0C jest wcale nie złym wynikiem
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odp. Myślę że zrozumiałem zasadę działania.

    Ale mam jeszcze jedną sprawę. W godzinach pracy pieca 16-22 w pomieszczeniu uzyskuje temperaturę taką jaka jest zadana na piecu ok. 23C (nie przegrzewam). Ale nie powinno być tak właśnie że po godz. 22 gdy piec przechodzi w stan temp. zredukowanej na 20C zaprzestać działanie albo tak obniżyć temp. wody w kotle aż do momentu gdy temp. w pomieszczeniach opadnie na te 20C i potem grzać tak jak pokazuje to krzywa grzewcza?

    Bo aktualnie jest tak, piec po godz. 22 przechodzi na temp. zredukowaną i grzeje zaraz wedle krzywej grzewczej (0C na zewnątrz to temp. wody w kotle ok.44C) a temp. w pomieszczeniach rano jeszcze przed praca normalna pieca na 23C nie spada poniżej 21 stopni.

    Dom mi się w tych godzinach tak szybko nie wychładza a piec w nocy zamiast trzymać mi temperaturę zredukowaną 20C to ma te 21-22C.
    A nie powinno być tak, że piec w nocy powinien obniżyć temp. wody w kotle do momentu aż temperatura wedle krzywej grzewczej będzie poniżej i potem dobić do tych 44C i trzymać tą temp.?

    Może zmienić temp. zredukowaną na 15-18C ? Aby w nocy uzyskać te 20C w pomieszczeniu?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    dzisiejsze domy są bardzo dobrze wyizolowane, bardzo wolno się wychładzają i dla tego oby ograniczyć prace kotła do minimum w czasie pracy w trybie oszczędnym domyślnie jest ustawione że kocioł ma utrzymywać +3C w pomieszczeniu. Taka nastawa powoduje że do temperatury ok 0C na zewnątrz kocioł praktycznie niema szans na załączenie.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki. Super. Zrozumiałem.

    Czyli nie ma takiej możliwości aby tak ustawić piec na pogodowce,że po przejściu na temp. zredukowaną zaczyna dopiero grzac jak temp. w pomieszczeniu spadnie poniżej zadanej temp. zredukowanej 20C. Dlatego lepiej ustawić na te 3C albo ciut więcej tak aby się nie włączał ale też nie pozwolił na za bardzo wychłodzenie domu. metoda prób i błędów.

    Jeszcze mam pytanie czy lepiej jest (oszczędniej) aby piec procował przez cały dzień 7-22 na temp. pomieszczenie 23C a na noc w trybie oszczędnym temp. 3C?
    Czy w dniu także wykonać przerwy aby piec pracował w trybie oszczędnym?

    Pozdrawiam.

    Ps. Pytanie techniczne w sprawie pieca. Na wyświetlaczu pieca w czasie grzania normalnego pojawia się ikonka słońce,widoczna temp. zewnętrzna i widoczna temp. pomieszczenia 23C. I tu mam pytanie czy jak piec przechodzi w tryb zredukowany to na wyświetlaczu pojawia mi się księżyc, temp. zewnętrzna i teraz czy pod domkiem powinna pojawić się temp. zredukowana czy nadal powinna wyświetlać się temp. zadana pomieszczenia.
    Bo wyczytałem że też powinna się zmienić a mi ciągle pokazuje temp. pomieszczenia.?
    Ostatnio edytowane przez Mavin ; 04-12-2017 o 12:02

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    robert22m

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Kozienice
    Kod pocztowy
    26-900
    Posty
    56

    Domyślnie

    Witam. Mam piec także Viessmanna ale model Vitodens 222-F zasada dzialania podobna. Tez miałem taki problem ale juz pomogli mi na infolini...Jesli byś chciał moge Ci podać moje ustawienia. Mam zrobione 2 niezależne obiegi poprzez sprzęgło hydrauliczne. Obieg pierwszy /dół/ podłogówka + 2 kaloryfery a obieg drugi /góra/ - kaloryfery - 5 szt + hol podłogówka. Na górze jak i na dole mam Vitotrol 200 który pilnuje temperature na dole i na gorze. Bardzo nie kojarze teraz ustawień ale chyba krtzywą grzewczą na dole mam 0,7k0,3 a na górze 0,9k0. Natomiast temperatura na dole i na górze w dzień 20 stopni a na noc 19. Piec chodzi w terminarzu od poniedziałku - niedziela od 6-21. W ciągu dnia jesli jest odpowiednia temperatura w pomiesczeniu 21,3 na dole piec sie wyłacza i czeka aż spanie pioniżej 20 stopni to dogrzewa w dzień. W nocy mi nie chodzi bo temp. z dnia trzyma przez całą noc. Z tego co kojaże to musiałem przestawić w trybie serwisowym 2 lub 3 ustawienia. Pierwsze to B3:0 następnie B5:5 oraz denerwowała mnie przeciwzamarzanie A3:2 - zmieniłem na A3:-9. Budynek Bardzo dobrze ocieplony. Bo na ustawieniu A3:2 ciągle doił gaz cały czas jak było na dworku -3 /trochę bez sensu/ jak w pomieszczeniu było prawie 22stopnie....I budynek był przegrzewany. Pozdrawiam

  7. #7

    Domyślnie

    Witam. Niestety na moim piecu nie mam dostępu do opcji B3:0 oraz B5:5. Zmieniłem tylko A3:2 na A3:-9 i zobaczę jak piec będzie działać. Choć wydaje mi się, że to samo osiągnę zmniejszając temp. zredukowaną. Funkcja anty-zamarzania włącza tylko pompę a nie palnik. Ale jeśli działa pompa to znowu woda szybciej w grzejnikach się chłodzi co powoduje spadek temp. Zobaczymy jakie będą efekty.

    W mojej instalacji mam tylko jeden obieg grzewczy i nie mam podzielone na góra dól tylko na 3 piony. Brak podłogówki tylko same grzejniki z termostatami. I piec z czujnikiem zewnętrznym pogodowym. Brak czujników pokojowych.

    Czy ja mam w ogóle możliwość zastosowania termostatu pokojowego?
    Chodzi mi o jakieś tańsze rozwiązanie jak termostat ST620RF? Czy muszę mieć Vitotrol 200RF i do tego jeszcze baza?
    Ostatnio edytowane przez Mavin ; 04-12-2017 o 22:53

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    robert22m

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Kozienice
    Kod pocztowy
    26-900
    Posty
    56

    Domyślnie

    Witam Cię Mavin. Poprawiam dane bo teraz mam spisane.

    Mam ustawione A5:5, B5:5 A3:-4 oraz B0:3 temperatura w dzień 20 stopni /słońce/ (nagrzewa do 21,3 i się wyłacza palnik) i czeka az spadnie temp. w pomieszczeniu a w nocy 19 stopni /księżyc/ ale się nie włacza bo trzyma temperatura dzienna. Mam dwa obiegi zastosowane przez sprzęgło hydrauliczne + 2 x zawór 3-drogowy AFRISO. Obieg dół podłogówka + zestaw uzupełniający Viessman mieszacza naścienny - 7301062 + Vitotrol 200 RF na dole a góra zawór 3-drogowy AFRISO + sterownik włączania i wyłaczania pompy + Vitotrol 200RF

    NIe masz opcji B0:3 bo nie masz Vitotrol 200RF i dlatego...Mozna powiedzieć że jest to czujnik wewnetrzny pomieszczenia.
    W statndardzie miałem ustawione B0:0 /mówi że czyta Tryb grzewczy/praca zredukowana: ze sterowaniem pogodowym/
    B0:1 - Tryb grzewczy: ze sterowaniem pogodowym Praca zredukowana: ze sterowaniem temperaturą pomieszczenia
    B0:2 - Tryb grzewczy: ze sterowaniem temperaturą pomieszczenia Praca zredukowana: ze sterowaniem pogodowym
    B0:3 - Tryb grzewczy/praca zredukowana: ze sterowaniem temperaturą pomieszczenia

    Tak jak opcja B0:3 zczytuje temperature wewnetrzną pomieszczenia jaką chcesz miec w danym pomieszczeniu w dniu i w nocy.
    Ostatnio edytowane przez robert22m ; 05-12-2017 o 08:03

  9. #9

    Domyślnie

    Dzięki za informacje. Niestety nasze instalacje się różnią. Brak sprzęgła, podłogówki, sterowania pokojowego dlatego też większość opcji w kodowaniu mam niedostępne. Dostęp tylko do A5:5 i A3:-4.

    Mając dostęp do kodowania "B0" jest ten plus, że można sobie ustawić jaka ma być praca pieca, mieszana czy działanie tylko na jednym z sterowników (B0: Od 0 do 3)

    Fajne ustawienie jak dla mnie by było B0:1.

    Wyczytałem, że można podłączyć Vitotrol 200RF z baza (drogie rozwiązanie), aby mieć dostęp do funkcji B0.

    A jest może możliwość adaptacji sterownika ST620RF czy ST-290 v2 aby mieć dostęp do funkcji kodowania B0 (jakieś tańsze rozwiązanie) ?
    Ostatnio edytowane przez Mavin ; 05-12-2017 o 08:32

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    robert22m

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Kozienice
    Kod pocztowy
    26-900
    Posty
    56

    Domyślnie

    Ja mam zastosowane 2 x https://www.hb-kotly.pl/wyposazenie-...341,p179081087 polaczone przewodem 2x0,75 do pieca z pomieszczeń tam gdzie sie znajduja. No i oczywiście czujnik zewnetrzy pogodowy wyprowadzony na zewnatrz budynku. U ciebie by wystarczyła jedna sztuka

  11. #11

    Domyślnie

    Dla mnie nie wchodzi w grę połączenie przewodowe. A zastosowanie bezprzewodowego to koszty bo do tego baza też swoje kosztuje. Muszę dobrze te rozwiązanie przemyśleć. Ale w tedy bym sobie ustawił na dzień jako pogodówka a w nocy kontrola z czujnika pomieszczenia.

    hmmm... tylko czy to ma sens. Może lepiej zmniejszyć temp. zredukowaną na taka aby w nocy się palnik nie włączał. I brak dodatkowych kosztów.

    Ale znowu z drugiej strony była by kontrola temp. w nocy i czujnik nie pozwolił by domu za bardzo się wychłodzić.
    Ostatnio edytowane przez Mavin ; 05-12-2017 o 10:41

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    robert22m

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Kozienice
    Kod pocztowy
    26-900
    Posty
    56

    Domyślnie

    no to jedynie tylko bezprzewodowy........

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mavin Zobacz post
    Dzięki. Super. Zrozumiałem.

    Czyli nie ma takiej możliwości aby tak ustawić piec na pogodowce,że po przejściu na temp. zredukowaną zaczyna dopiero grzac jak temp. w pomieszczeniu spadnie poniżej zadanej temp. zredukowanej 20C. Dlatego lepiej ustawić na te 3C albo ciut więcej tak aby się nie włączał ale też nie pozwolił na za bardzo wychłodzenie domu. metoda prób i błędów.

    Jeszcze mam pytanie czy lepiej jest (oszczędniej) aby piec procował przez cały dzień 7-22 na temp. pomieszczenie 23C a na noc w trybie oszczędnym temp. 3C?
    Czy w dniu także wykonać przerwy aby piec pracował w trybie oszczędnym?

    Pozdrawiam.

    Ps. Pytanie techniczne w sprawie pieca. Na wyświetlaczu pieca w czasie grzania normalnego pojawia się ikonka słońce,widoczna temp. zewnętrzna i widoczna temp. pomieszczenia 23C. I tu mam pytanie czy jak piec przechodzi w tryb zredukowany to na wyświetlaczu pojawia mi się księżyc, temp. zewnętrzna i teraz czy pod domkiem powinna pojawić się temp. zredukowana czy nadal powinna wyświetlać się temp. zadana pomieszczenia.
    Bo wyczytałem że też powinna się zmienić a mi ciągle pokazuje temp. pomieszczenia.?
    Im niższa temperatura pomieszczenia tym mniej potrzeba paliwa. Oczywiście wszystko nalezy zachować w granicach rozsądku. Jeżeli wychodzimy z domu na godzinę to nie ma sensu w tym czasie robić trybu oszczędnego ale jeśli już nie będzie nas 3-4 godz to ustawianie obniżenia jest jak najbardziej wskazane.

    Na wyświetlaczu kotła zawsze jest wyświetlana temperatura żądana w pomieszczeniu w trybie dziennym.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mavin Zobacz post
    Dla mnie nie wchodzi w grę połączenie przewodowe. A zastosowanie bezprzewodowego to koszty bo do tego baza też swoje kosztuje. Muszę dobrze te rozwiązanie przemyśleć. Ale w tedy bym sobie ustawił na dzień jako pogodówka a w nocy kontrola z czujnika pomieszczenia.

    hmmm... tylko czy to ma sens. Może lepiej zmniejszyć temp. zredukowaną na taka aby w nocy się palnik nie włączał. I brak dodatkowych kosztów.

    Ale znowu z drugiej strony była by kontrola temp. w nocy i czujnik nie pozwolił by domu za bardzo się wychłodzić.
    Proponuję zrobić proste doświadczenie. o 20:00 proszę przełączyć kocioł w tryb lato i poczekać do rana sprawdzając jak bardzo wychłodziło się w pomieszczeniach. Dzisiejsze budownictwo jest na tyle dobre, że temperatura nie powinna spaść o więcej niż 2K
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    robert22m

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Kozienice
    Kod pocztowy
    26-900
    Posty
    56

    Domyślnie

    Pytanie do Konsultanta....Tak jak wczesniej wyżej pisałem mam dwa niezależne obiegi góra oraz dół poprzez sprzęgło hydrauliczne i zawory 3-drożne AFRISO. Na dole mam wszędzie podłogówkę + zawór 3 drożny + zestaw uzupełniający Viessmann /każda nitka podłogówki na rozdzielaczu ma RTL/ oraz 2 kaloryfery natomiast na górze odwrotnie 5 kaloryferów i 2 podłogówki.

    Jak mogę ustawić na dole żebym miał Ciepłe grzejniki na dole? Tutaj mam temp. taką jaką daje podłogówka. Jakieś rozwiązania i pomoc? Na górze mam ok

    Ewentualnie jakie ustawienia powinny być temperaturowe dla temp. komfort i oszczędnośći?
    Temp jaka mam w dzień na piecu to 20 stopni nagrzewa do 21,3 a temp. zredukowana ustawiona 19 i piec w nocy się nie załącza bo temp. trzyma przez całą noc /nie spada poniżej 20 stopni/
    Ostatnio edytowane przez robert22m ; 05-12-2017 o 12:26

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    przepraszam ale nie za bardzo rozumiem, jeśli są zawory 3-drożne to po co RTL-e to się razem gryzie.

    Krzywą grzewczą podaje projektant instalacji. Jeśli instalacje robił "pan Henio" na podstawie swoich wieloletnich doświadczeń to niestety krzywą grzewczą będzie trzeba dobrać metodą prób i błędów. Skoro jest ustawiona temperatura wymagana 20 a instalacja rozgrzewa budynek do ponad 21 to przy dzisiejszych temperaturach zewnętrznych proszę przesunąć krzywą grzewczą równolegle w dół (na początek o 3K). (oczywiście zawory RTL muszą być otwarte by nie zaburzały regulacji.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    robert22m

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Kozienice
    Kod pocztowy
    26-900
    Posty
    56

    Domyślnie

    Dziekuje za informację....Z rodziny mi robił instalację i mówił ze RTL daję się na rozdzielaczu przed powrotem. Jesli by poszła wieksza temperatura na podłogówkę wtedy zawór RTL wytnie i nie pojdzie dalej. Tak mi mówił a czy to prawda pisze do Pana Experta Viessmanna

    krzywą grzewcza dla podłogówki odbiegu dół na dzień dzisiejszy mam bodajże 0,6 4K czy nie za mało? Czyli wykres ma być równolegle do temperatury zewnętrznej jesli chodzi o podłogówkę???

    A jeszcze jedno do Experta czy parametry jakie mam B0:3 i B5:5 są prawidzłowe czy powinno być sterowane tylko pogodowo B0:0?? Chodzi mi także żeby budynek nie był przegrzewany i na darmo żeby nie łykał gazu
    Ostatnio edytowane przez robert22m ; 05-12-2017 o 14:39

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    zawory RTL są prostym rozwiązaniem i stosuje się je z powodzeniem tam gdzie chcemy mieć "ciepłą" podłogę. Bardzo dobrze nadają się zatem do łazienki. Zawory utrzymują przez cały sezon jednakowa temperaturę podłogi a dodatkowy grzejnik dostarcza brakujące ciepło.

    Czy krzywa 0.6 z przesunięciem +4K jest dobra nie jestem w stanie ocenić. Bo nie przebywam w twoim domu.

    kod B0 wykorzystuje się do "dopieszczenia" działania instalacji. Jest pewna "dokładność inżynierska" która oczywiście powoduje że nasz świat nie jest idealny i mimo tego, że projektant i instalator przyłożyli się do swojej pracy to mimo ustawienia 20C w pomieszczeniu jednak występują jakieś małe odchyłki. Wtedy zdalny sterownik w pomieszczeniu może wprowadzić swoją korektę na podstawie odczytanej rzeczywistej temperatury pomieszczenia.
    Aby kocioł kondensacyjny pracował jak najbardziej efektywnie powinniśmy dążyć do osiągnięcia wymaganej temperatury pomieszczenia jak najniższą temperaturą instalacji i to cała "magia"
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    robert22m

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Kozienice
    Kod pocztowy
    26-900
    Posty
    56

    Domyślnie

    Witam Konsultanta...Dziękuje za wyjaśnienie. Ja natomiast mam krzywą na dzień dzisiejszy 0,3 +20k wtedy mam temp. na kotle około 52-55* stopni. Grzejniki wtedy są ciepłe. NIe wiem czy krzywa jaka mam nie jest przesadzona. Tepmeratura powrotu około 40-43* stopnie. Podłogówkę przyciąłem i grzejniki lepiej grzeją....to zmienić parametr B0:3 na B0:0???? żeby krzywą ustawiał sobie z pogodówki temp. zewnetrznej czy zostawić jak mam teraz że stosuje się do temperatury z pomieszczenia???

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    na dzień dzisiejszy nie da się określić czy krzywa jest dobra czy zła. Musisz poczekać i zobaczyć jak będzie w domu np przy -10C
    Oczywiście do regulacji pogodówki B0 powinno być na 0 by regulator w pomieszczeniu nie dokładał korekty.
    Ostatnio edytowane przez Konsultant Viessmann ; 11-12-2017 o 15:23
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony