dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 34
  1. #1

    Domyślnie Kilka pytań o panele fotowoltaniczne

    Hej !

    Z racji możliwości dostania dotacji 40% rozkminiam kwestię instalacji paneli o mocy ok 5kWp na dachu (35st, idealnie na południe). Pytanie do obeznanych:
    - czy przed decyzją należy pozyskać warunki techniczne podłączenia do operatora energii (tak mi babka na infolinni powiedziała, ale www mówi co innego i są druki zgłoszenia gotowej instalacji)
    - czy mogą być jakieś przeciwwskazania do instalacji od strony operatora - np u mnie bardzo waha się napięcie zasilania 205-230V ?
    - w którym miejscu wpina się instalację fotowoltaniczną ? U mnie jest to std: "ZE" - licznik w szafce zewn - mój przewod do rozdzielni w domu - rozdzielnia, idealnie jak można by się wpiąć w rozdzielni ?
    - czy inwertery lepiej instalować blisko paneli np na strychu (temp 0-50C) czy przy wpięciu się do sieci ?
    - czy może ktoś ma jakieś info nt paneli Canadian-Solar oraz Sharp ?
    - ma ktoś jakieś opinie o firmie z Geo-Solar sprzedającej jako Ikea ?
    - czy można przewymiarować inwerter np o 1kW po to aby w przyszłości móc dołożyć panele ?

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał sherif Zobacz post
    Hej !
    - czy przed decyzją należy pozyskać warunki techniczne podłączenia do operatora energii (tak mi babka na infolinni powiedziała, ale www mówi co innego i są druki zgłoszenia gotowej instalacji)
    - czy mogą być jakieś przeciwwskazania do instalacji od strony operatora - np u mnie bardzo waha się napięcie zasilania 205-230V ?
    - w którym miejscu wpina się instalację fotowoltaniczną ? U mnie jest to std: "ZE" - licznik w szafce zewn - mój przewod do rozdzielni w domu - rozdzielnia, idealnie jak można by się wpiąć w rozdzielni ?
    - czy inwertery lepiej instalować blisko paneli np na strychu (temp 0-50C) czy przy wpięciu się do sieci ?
    - czy może ktoś ma jakieś info nt paneli Canadian-Solar oraz Sharp ?
    - ma ktoś jakieś opinie o firmie z Geo-Solar sprzedającej jako Ikea ?
    - czy można przewymiarować inwerter np o 1kW po to aby w przyszłości móc dołożyć panele ?
    - Instalujesz panele później zgłasasz instalację, ustawa jasno mówi że muszą ją podłączyć do sieci
    - Instalacja ZE ma być zgodna z normami i wsio co Cię interesuje
    - zależy od instalacji u mnie licznik jest w domu i punktem granicznym jest uchwyt do kabli lecących napowietrznie na domu
    - prąd AC ma mniejsze straty niż prąd DC więc inwerter musi być blisko paneli a zasilanie z sieci kablami AC.
    - Przewymiarować inwerter można ja mam przewymiarowany o 10% a to bardzo niewiele, więc przy 6kW myślę że tyle możesz dać paneli do inwertera 5kW tylko aby inwerter potrafił obcinać moc po stronie DC np. jakiś SMA czy Fronius.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    - Instalujesz panele później zgłasasz instalację, ustawa jasno mówi że muszą ją podłączyć do sieci
    - Instalacja ZE ma być zgodna z normami i wsio co Cię interesuje
    - zależy od instalacji u mnie licznik jest w domu i punktem granicznym jest uchwyt do kabli lecących napowietrznie na domu
    - prąd AC ma mniejsze straty niż prąd DC więc inwerter musi być blisko paneli a zasilanie z sieci kablami AC.
    - Przewymiarować inwerter można ja mam przewymiarowany o 10% a to bardzo niewiele, więc przy 6kW myślę że tyle możesz dać paneli do inwertera 5kW tylko aby inwerter potrafił obcinać moc po stronie DC np. jakiś SMA czy Fronius.
    Dzięki za info !
    Rozmawiałem już z dwoma firmami i twierdzą, że wpina się w szafkę rozdzielczą w domu, co dla mnie jest ok.
    Za to operator powiedział mi, że muszę wystąpić o warunki podłączenia mikroinstalacji, choć trochę mnie to zdziwiło, że jest tylko druk o zgłoszenie (gotowej) instlacji, ale pani usilnie twierdziła, że to ten sam druk i najpierw do 30dni trzeba ich zgodę i warunki uzyskać

    Ja właśnie myślę o inwerterze większym o ok kW, ze dość łatwo można te 3-4 panele dołożyć.
    Jaki masz inwerter 1 czy 3-fazowy ? Dzisiaj mi pani z firmy nawijała, że 1-fazowy jest lepszy w mniejszych instalacjach bo jest mnie strat i nie ma to znaczenie ile mam w domu faz bo i tak jest to bilansowane na liczniku ?

  4. #4

    Domyślnie

    Masz instalować na dachu później, uzupełnić papierki, zanieść/wysłać do ZE i czekać aż ktoś ruszy dupsko aby podmienić Ci na licznik 2 kierunkowy, a później umowa kompleksowa jeśli jej nie masz. Warunki przyłączenia to niech sobie pani w pięty wstawi albo wskaże w ustawie podpunkt w którym jest o tym mowa/
    Ale przerabiałem dokładnie to samo z Energa, pierwszą partię dokumentów odesłali mi bez rozpatrzenia bo licznik był na Marian a instalacja na Marcin nazwisko to samo. A wystarczyło zadzwonić i powiedzieć aby dowieźć upoważnienie - ale po co. Pamiętaj oni są od rzucania Ci kłód pod nogi bo ograniczasz ich zyski.

    Jeśli dofonansowanie będzie chciało Ci założyć większy inwerter to OK - choć wątpie.
    Mam 3 inwertery 1 fazowe (1 nie używany) a kolejne 2 wpięte na 1F na dokładnie tę samą co mam dom przepięty też na 1F - nie ma bilansowania międzyfazowego to trzeba sobie jakoś radzić.
    Bilansowanie na liczniku... pewnie spodziewaj się tego bilansowanie jest na systemie informatycznym ZE, z potrąceniem Tobie 20% po opuście Chyba tylko jeden licznik bilansuje międzyfazowo w czasie rzeczywistym, nie pamiętam modelu ani gdzie jest instalowany.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Masz instalować na dachu później, uzupełnić papierki, zanieść/wysłać do ZE i czekać aż ktoś ruszy dupsko aby podmienić Ci na licznik 2 kierunkowy, a później umowa kompleksowa jeśli jej nie masz. Warunki przyłączenia to niech sobie pani w pięty wstawi albo wskaże w ustawie podpunkt w którym jest o tym mowa/
    Ale przerabiałem dokładnie to samo z Energa, pierwszą partię dokumentów odesłali mi bez rozpatrzenia bo licznik był na Marian a instalacja na Marcin nazwisko to samo. A wystarczyło zadzwonić i powiedzieć aby dowieźć upoważnienie - ale po co. Pamiętaj oni są od rzucania Ci kłód pod nogi bo ograniczasz ich zyski.

    Jeśli dofonansowanie będzie chciało Ci założyć większy inwerter to OK - choć wątpie.
    Mam 3 inwertery 1 fazowe (1 nie używany) a kolejne 2 wpięte na 1F na dokładnie tę samą co mam dom przepięty też na 1F - nie ma bilansowania międzyfazowego to trzeba sobie jakoś radzić.
    Bilansowanie na liczniku... pewnie spodziewaj się tego bilansowanie jest na systemie informatycznym ZE, z potrąceniem Tobie 20% po opuście Chyba tylko jeden licznik bilansuje międzyfazowo w czasie rzeczywistym, nie pamiętam modelu ani gdzie jest instalowany.
    To, że są od rzucania kłód to doskonale wiem, bo 4 lata temu walczyłem z nimi o przyłącze , nawet jak bym musiał tym iść to mogą mnie jeszcze pamiętać.
    Pani z Innogy co dzwoniła z ofertą systemu fotowoltaicznego mówiła, że bilansuje się licznik, więc nie ważne która faza i czy prąd 1 czy 3-fazowy. Druga firma która zajmuje się tym od lat własnie do mnie dzwoniła twierdzi jak piszesz, że to co zużyje wobec danej fazy to moje natomiast to co przejdzie przez licznik to już jest liczone przez nich czyli x0.8, także chyba nie ma co się zastanawiać 1 czy 3-fazowy.

    Mam dzisiaj dostać druga ofertą oraz ofertę Innogy (niby na super panelach), mam też ofertę "Ikea" w oparciu o tanie kolektory Canadian Solar, musze jeszcze doczytać różnicę w samych panelach oraz w opiniach o firmach

  6. #6

    Domyślnie

    Różnice w panelach nie są duże, jest kilka znanych firm reszta to chińczyki pierwszej wody (zresztą jak wszystkie ). Te super panele to rozumiem Suntech 300W monikryształ z 4 busbarami? Czy Sharp 330W?
    Tak czy siak normalna cena to 4,5k PLN/1kWp ze wszystkim na dobrym sprzęcie.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  7. #7

    Domyślnie

    To żeby pokryć zapotrzebowanie dzienne pompy ciepła ok 15kw to ile i jakie panele trzeba ?
    Dom parterowy 134m2 plus 45m2 nieogrzewany garaż kubatura 436m3 , ławy , BK ,ocieplenie ścian 20cm grafit , podłoga 18cm Pir thermano wylewka anhydryt ,antresola 25cm piana Pir , styrych wentylowany , strop monolit ocieplenie stropu 35cm styro plus 15 cm wylewka styrobetonowa okna 3szybowe oknoplast , podłogówka po całości , OZC 60kwh/m2/rok , Reku Wolf CWL 400 , Pompa ciepła PW Daikin Altherma 7,5 kw klimatyzatory salon 5,5kw , sypialnia 2,5kw

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Różnice w panelach nie są duże, jest kilka znanych firm reszta to chińczyki pierwszej wody (zresztą jak wszystkie ). Te super panele to rozumiem Suntech 300W monikryształ z 4 busbarami? Czy Sharp 330W?
    Tak czy siak normalna cena to 4,5k PLN/1kWp ze wszystkim na dobrym sprzęcie.
    Mam już komplet 3 ofert:
    - mało znana ale duża fima: Canadian Solar MONO 16x280W - 4.48kWp - 24kzł, czyli 5,35kzł/ kWp
    - mała firma ale od lat zajmująca się tym: Sharp 13x300W - 3.9kWp - 26kzł, czyli 7,67kzł / kWp
    - operator EN: Jasolar 16x275W - 4.4kWp - 26,3kzł, czyli 5.9kzł / kWp
    lub na QCells mono 15x300W - 4.5kWp - 28,8kzł czyli 6,4kzł / kWp

    W ostatniej opcji jest inwerter 1-fazowy, co pewnie będe musiał zmienić.
    Niestety nie znalazłem taniej. Niby opcja 3 to jakieś dobre panele, ale nie bardzo w to wierzę. Oferta zawiera budowę "pod klucz", 3-cia dodatkowo załatwia papierokologię i dotację.
    Jakieś uwagi lub komentarze mile widziane

  9. #9

    Domyślnie

    Ceny z dopy, jak pod dotację. Rozumiem że od tej ceny masz odjąć te 40%?

    @pagu a ile pompa bierze średnio dobowo? Bo ja zapytam Cię ile spali mój samochód na trasie do Gdańska, nie wiesz gdzie mieszkam i jakim samochodem jeżdżę.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  10. #10

    Domyślnie

    Niestety nie udało mi się znaleźć taniej, zresztą nawet tutaj widać, że ceny są zbliżone.

    Od tego odejdzie 40% dotacji. Operator dodaje jeszcze 3800kWh gratis, czyli coś koło 1.5kzł (o ile będzie potrzebna )

    Aha. Tak mi się przypomniało, za samo to że mam dachówkę jedna z firma doliczyła blisko 2kzł.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Ceny z dopy, jak pod dotację. Rozumiem że od tej ceny masz odjąć te 40%?

    @pagu a ile pompa bierze średnio dobowo? Bo ja zapytam Cię ile spali mój samochód na trasie do Gdańska, nie wiesz gdzie mieszkam i jakim samochodem jeżdżę.
    pompa PW Daikin 7,5kw , jak na razie dość krótki okres pracy ale myślę że średnie miesięczne zużycie nie powinno przekraczać 600kw
    Dom parterowy 134m2 plus 45m2 nieogrzewany garaż kubatura 436m3 , ławy , BK ,ocieplenie ścian 20cm grafit , podłoga 18cm Pir thermano wylewka anhydryt ,antresola 25cm piana Pir , styrych wentylowany , strop monolit ocieplenie stropu 35cm styro plus 15 cm wylewka styrobetonowa okna 3szybowe oknoplast , podłogówka po całości , OZC 60kwh/m2/rok , Reku Wolf CWL 400 , Pompa ciepła PW Daikin Altherma 7,5 kw klimatyzatory salon 5,5kw , sypialnia 2,5kw

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zezol

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubin
    Kod pocztowy
    59-300
    Posty
    19

    Domyślnie

    Dobry wieczór .Witam wszystkich serdeczni,życząc duuużo zdrowia w Nowym Roku..
    To mój pierwszy raz,więc proszę o wyrozumiałość .Po tych wszystkich czytaniach to już nic nie wiem.Panowie uprzejmie proszę o rade.Sprawa jest taka.Panele na dachu,inwerter Fronius6.0 3-m ,dokumenty jeszcze w Tauronie,i na razie instalacja jest wyłączona.Pytanie jest takie.Jaki by można do tego zastosować pod licznik,aby wiedzieć ile dom będzie pobierał zielonej energii.Pan co to wszystko montował poleca tylko firmowy,Mówi,że inny nie pasi .A ja się na tym nie znam,ale na co mi taki drogi pod licznik,... Co robić.???

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał zezol Zobacz post
    Dobry wieczór .Witam wszystkich serdeczni,życząc duuużo zdrowia w Nowym Roku..
    To mój pierwszy raz,więc proszę o wyrozumiałość .Po tych wszystkich czytaniach to już nic nie wiem.Panowie uprzejmie proszę o rade.Sprawa jest taka.Panele na dachu,inwerter Fronius6.0 3-m ,dokumenty jeszcze w Tauronie,i na razie instalacja jest wyłączona.Pytanie jest takie.Jaki by można do tego zastosować pod licznik,aby wiedzieć ile dom będzie pobierał zielonej energii.Pan co to wszystko montował poleca tylko firmowy,Mówi,że inny nie pasi .A ja się na tym nie znam,ale na co mi taki drogi pod licznik,... Co robić.???
    Ja mam Orno WE-517 jako podlicznik. Na jakiś schematach od solarów widziałem też wrysowane Orno (mają różne tematy).

  14. #14

    Domyślnie

    Też mi się wydawało że Froniusy są ogarnięte, a jeśli nie to też mam zwykły ORNO za 50 PLN i działa.

    Wracając do pytania @pagu 7,5kW pompa ciepła i tu też nieścisłość 7,5kW mocy, czy 7,5kW bierze prądu i robi z tego 21kW ciepła ale rozumiem że chodzi o to pierwsze i pompa ma moc 7,5kW.
    Zakładam że weźmie 2,5kW energii elektrycznej na 1h pracy. Pytanie jak często będzie się załączała i jaki okres czasu, a to już zależy od domu czy to 50m2 czy 250m2. Ale myślę że 600kWh będzie nawet z niewielkim zapasem, jeśli zima będzie łaskawa.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  15. #15

    Domyślnie

    50zł to chyba zwykły podlicznik 1-fazowy. 517 kosztuje trochę więcej, ale jest 3-fazowy i mam możliwość połączenia się z nim Modbusem/RS485

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zezol

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubin
    Kod pocztowy
    59-300
    Posty
    19

    Domyślnie

    Panowie, Wielkie dzięki...Jutro zadzwonię o tego mojego ,,geniusza; zaproponuje mu ten licznik orno we- 517,ale się zdziwi,hi.hi.
    Tak,tak wyczytałam,że fronius podaje ilość energii wyprodukowanej i oddanej do sieci, ale mi chodziło aby wiedzieć ile słonecznej energii zużywa dom.Też jest tam modem datacoś.ale to jeszcze nie działa.Czekam na licznik z Tauronu Jeśli chodzi o pod licznik to,pan elektryk powołuje się na normę iec 62053-31 .Ciekawa jestem co rzeknie na 517..ślicznie dziękuję.Pozdrawiam

  17. #17

    Domyślnie

    Jak ma być podlicznik 3 fazowy to niech będzie zamiast orno np. taki 6EC3gw 5/80A PAFAL za 49,7 PLN i masz już liczone niezależnie 3 fazy produkcji.

    Pan geniusz niech sobie normę w pięty wsadzi będzie wyższy, to ma być jak sama nazwa wskazuje PODLICZNIK, a nie jakieś certyfikowane cudo z wyższej półki. Kupujesz jaki chcesz a on ma założyć i tyle Cię powinno interesować.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 09-01-2018 o 07:54
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zezol

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubin
    Kod pocztowy
    59-300
    Posty
    19

    Domyślnie

    Jak ma być podlicznik 3 fazowy to niech będzie zamiast orno np. taki 6EC3gw 5/80A PAFAL

    Pan geniusz od elektryki trochę się sapał,ale się przemógł.WIELKIE dzięki za radę.Wszystko ładnie się kręci.

  19. #19

    Domyślnie

    OK, panele wybrane.
    Staneło na 15x300W by Sharp + StecaGrid 5kW, w sumie za 26,8kzł. Można było taniej z panelami 270W, ale byłoby ich więcej i nie weszły by w jednym rzędzie pod kalenicą, więc wolałem deko dołożyć z racji estetyki. Wolałem też postawić na firmę co od lat zajmuje się tymi rozwiązaniami i bazuje głównie na Sharpie. Ceny też były dobre.

  20. #20

    Domyślnie

    4,5kWp za 27k PLN = 6000 PLN / kWp w huk pieniędzy!!! Za tyle można 10kWp zrobić
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony