dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 16
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 319
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.568
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał meczesiu Zobacz post
    U mnie najmniej tej zimy było 42% i żona zaczeła już narzekać na suche powietrze. Obecnie mam 49%. Teraz reku mam ustawiony na 23% wywiew i 32% nawiew.
    Dlaaczego tak ? Jak przyjda mrozy, to bedziesz mial 14C na nawiewie i obladzajacy sie wymiennik.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Dlaaczego tak ? Jak przyjda mrozy, to bedziesz mial 14C na nawiewie i obladzajacy sie wymiennik.
    Testuję różne rozwiązania żeby sprawdzić na ile mogę zapanować nad wilgotnością.
    Dom parterowy 100m2, porotherm 24 + 20 cm 0,033, podłoga 12 cm, strop drewniany 35 cm wełny, Piec Immergas Victrix 12 kw, okna 3 szyby, Rekuperator Kinetic 250
    Instalacja fotowoltaiczna: Growatt 3000 MTL, 11 paneli mono Maysun 315 W - 3,465 kWp
    Sezon od 6.2017-6.2018 - 703 m3 gazu CO+CWU+gotowanie - 2+1
    Sezon od 6.2018-6.2019 - 693 m3 gazu CO+CWU+gotowanie - 2+1

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Napisał scouser88 Zobacz post
    Też tak myślałem z tym że bałem się trochę zmniejszać wymianę bo ostatnio powrócił mój problem z grzybem i skraplającą się wodą wewnątrz ościeżnic okien. Ale to chyba nie ma związku z wentylacją skoro jest tak sucho w domu.
    A to nie jest tak że właśnie w zimę bardziej jest potrzebna sprawna wentylacja i wymiana powietrza w domu właśnie żeby nie było problemu wilgoci w domu?
    Jak rozpoznać gorszą jakość powietrza?
    Masz tak niską wydajność i grzyba?!

    Edit. Doczytałem o słabych oknach / drzwiach. Czyli jednak opłaca się dobrze zamontować na taśmy i skontrolować dokładnie (u mnie mimo, że ponoć jedna z lepszych firm, to przyjeżdżała poprawiać).

    Coś to dziwna sprawa. Ja planuję mieć na 1 biegu, ale dodać przewietrzanie po 10 min. jak ktoś pisał na forum, żeby pozbyć się nieco wody z wymiennika.
    Ostatnio edytowane przez kerad85 ; 09-01-2018 o 22:49
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  4. #44
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    scouser88

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Wasilków
    Kod pocztowy
    16-010
    Posty
    206

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerad85 Zobacz post
    Masz tak niską wydajność i grzyba?!

    Edit. Doczytałem o słabych oknach / drzwiach. Czyli jednak opłaca się dobrze zamontować na taśmy i skontrolować dokładnie (u mnie mimo, że ponoć jedna z lepszych firm, to przyjeżdżała poprawiać).

    Coś to dziwna sprawa. Ja planuję mieć na 1 biegu, ale dodać przewietrzanie po 10 min. jak ktoś pisał na forum, żeby pozbyć się nieco wody z wymiennika.
    Z tym pozbywaniem się wody z wymiennika to u mnie inaczej rozwiązane. Kilka razy dziennie rekuperator się wyłącza tak aby swobodnie woda skapała z wymiennika a tam dalej ma odpływ do kanalizy. W poprzednik reku tej funkcji wyłączanie nie było i wymiennik zamarzał zimą.
    Co do okien to był ciepły montaż, było kontrolowane przez test szczelności a widzisz jak wyszło, do tej pory nie wiem czy to okna czy wentylacja w domu.
    A co do powietrza w domu jest lepiej na pierwszym biegu - średnio 45% - 48% zauważyłem natomiast że na niższym biegu mam mniejszą sprawność odzysku ciepła... Chyba nie ma złotego środka. Albo ja go nie znam

  5. #45
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    scouser88

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Wasilków
    Kod pocztowy
    16-010
    Posty
    206

    Domyślnie

    tak się skupiłem na utrzymaniu odpowiedniej wilgotności że tak sobie chodziło na pierwszym biegu bez przewiewania...
    No i na jedynym oknie dachowym jakie posiadam już się zaczęła wykraplać woda... Powodem jest zbyt mała wymiana powietrza tak?? Ale czy w tamtym jednym pomieszczeniu na piętrze jest więcej wilgoci niż w reszcie domu? Czy nie chodzi tu o wilgoć a o wymianę powietrza??

  6. #46

    Domyślnie

    okno dachowe jest najzimniejsze a i pewnie jest dość duza wilgotność.
    Czyli: zimne okno dachowe+słaba wentylacja+duza wilgoć=wkraplanie wody na oknie. Jeszcze trochę i gdzieniegdzie pewnie się pojawi gdzieś grzybek.

    Ustaw w tej wentylacji wymianę powietrza nie na % tylko na realne m3. Nie pamiętam ile u Ciebie jest osób, ale jak na cały dom ustawisz 120m3 wywiewu i podobnie nawiewu będzie dobrze. A suchość? zima+ogrzewanie+sprawna wentylacja=sucho


  7. #47
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    scouser88

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Wasilków
    Kod pocztowy
    16-010
    Posty
    206

    Domyślnie

    Oczywiście z przewietrzaniem też przesadziłem. 100% przez 4 godz. Wydajność reku mam 450 m3/h. WIlgotność powietrza spadła poniżej 20% a poza tym... Zjawisko w oknach znacznie bardziej widoczne!! Dużo więcej także w oknach w których było mało tej wilgoci. A stworzyłem chyba podciśnienie w domu tak długo wietrząc tak? Bo wyciągu mam nastawione więcej od nawiewu o 20%. To normalne? Nadciśnienie powoduje kompensację wody w oknach ale podciśnienie też?? To znaczy że w każdym domu musi być idealny stosunek 1:1 wywiew:nawiew? i I w każdym domu gdzie jest nadciśnienie lub podciśnienie to dzieją się takie rzeczy??

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Napisał scouser88 Zobacz post
    tak się skupiłem na utrzymaniu odpowiedniej wilgotności że tak sobie chodziło na pierwszym biegu bez przewiewania...
    No i na jedynym oknie dachowym jakie posiadam już się zaczęła wykraplać woda... Powodem jest zbyt mała wymiana powietrza tak?? Ale czy w tamtym jednym pomieszczeniu na piętrze jest więcej wilgoci niż w reszcie domu? Czy nie chodzi tu o wilgoć a o wymianę powietrza??
    Potrafisz opisać budowę swojej instalacji wentylacji?
    1. W jakich pomieszczeniach masz nawiewniki?
    2. W jakich masz wywiewniki?
    3. Instalacja na PE-Flex, czy inny system.
    4. Gdzie masz czerpnię, lokalizacja względem świata, oraz na elewacji domu?
    Może masz jakiś projekt?

    Cytat Napisał scouser88 Zobacz post
    Oczywiście z przewietrzaniem też przesadziłem. 100% przez 4 godz. Wydajność reku mam 450 m3/h. WIlgotność powietrza spadła poniżej 20% a poza tym... Zjawisko w oknach znacznie bardziej widoczne!!
    Proponuję wykonać test i ustawić rekuperator zupełnie odwrotnie i sprawdź jak wygląda sytuacja z oknami.
    Ostatnio edytowane przez _John ; 10-01-2018 o 20:54

  9. #49
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    scouser88

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Wasilków
    Kod pocztowy
    16-010
    Posty
    206

    Domyślnie

    W domu dalej anomalie. Rekuperator chodzi na minimalnym biegu a powietrze suche - 22%. Przewietrzam raz dziennie przez pół godziny 430 m3/h a mimio to na oknie dachowym wykrapla się woda jakby była wilgoć i brak wentylacji...

  10. #50
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał scouser88 Zobacz post
    62 % pod głównym wyrzutem. Pokazywało i 82 % ale to po 2 na raz prysznicach. 62 % po nocy
    No i nic ci to nie mówi...?
    Masz bagno w chałupie i wcale mnie nie dziwi że z okien się leje...
    Grzać i wietrzyć...
    A te twoje urządzenia pomiarowe to na razie do szuflady...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  11. #51
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    scouser88

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Wasilków
    Kod pocztowy
    16-010
    Posty
    206

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    No i nic ci to nie mówi...?
    Masz bagno w chałupie i wcale mnie nie dziwi że z okien się leje...
    Grzać i wietrzyć...
    A te twoje urządzenia pomiarowe to na razie do szuflady...
    62% to bagno?

  12. #52
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał scouser88 Zobacz post
    62% to bagno?
    Średnia z domu o tej porze roku...?
    Skoro nawiewasz znacznie suche z zewnątrz a na wywiewie ponad 60% to znaczy że po wyłączeniu wentylacji wilgotność powietrza będzie jeszcze wyższa...
    Grzać i wietrzyć aż wyschną okna...
    A zabawki do szuflady...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  13. #53
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    scouser88

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Wasilków
    Kod pocztowy
    16-010
    Posty
    206

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Średnia z domu o tej porze roku...?
    Skoro nawiewasz znacznie suche z zewnątrz a na wywiewie ponad 60% to znaczy że po wyłączeniu wentylacji wilgotność powietrza będzie jeszcze wyższa...
    Grzać i wietrzyć aż wyschną okna...
    A zabawki do szuflady...
    No tak jak wyłączyłem reku to rosła wilgotność naprawdę bardzo szybko... Ale jakim cudem?? Przecież mieszkam już dwa lata, cały czas chodzi reku, normalnie grzeje dom. Skąd ciągle ta wilgotność?????

    I czemu zabawki? Ten sam higrometr który pokazuje mi wilgotność w domu pokazał mi te 62% na wyrzucie reku
    Ostatnio edytowane przez scouser88 ; 14-01-2018 o 13:19

  14. #54
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał scouser88 Zobacz post
    No tak jak wyłączyłem reku to rosła wilgotność naprawdę bardzo szybko... Ale jakim cudem?? Przecież mieszkam już dwa lata, cały czas chodzi reku, normalnie grzeje dom. Skąd ciągle ta wilgotność?????
    Ponieważ nigdy nie została usunięta wilgoć technologiczna...
    Trzeba było przed zamieszkaniem porządnie wygrzać i osuszyć budynek...
    Bez tego przy normalnej eksploatacji taki proces twa latami bo ciężko mieszkając utrzymywać wysoką temperaturę i jednocześnie bardzo intensywnie wietrzyć...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  15. #55
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    scouser88

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Wasilków
    Kod pocztowy
    16-010
    Posty
    206

    Domyślnie

    To znaczy że wykraplanie się wody na uszczelkach okien i na ościeżnicach też jest przez to?? Dlaczego higrometr w całym domu gdzie go nie postawię pokazuje dwadzieścia kilka procent wilgotności powietrza??

    Higrometr chyba działa bo potwierdza twoją teorię - po wyłączeniu reku wilgotność rosła i rosła. Po 4 godz wynosiła prawie 70%
    Ostatnio edytowane przez scouser88 ; 14-01-2018 o 13:31

  16. #56
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał scouser88 Zobacz post
    To znaczy że wykraplanie się wody na uszczelkach okien i na ościeżnicach też jest przez to?? Dlaczego higrometr w całym domu gdzie go nie postawię pokazuje dwadzieścia kilka procent wilgotności powietrza??
    Bo higrometr do doopy...
    Zmierz temperaturę przy samych oknach a następnie za pomocą wykresu Moliera odczytaj punkt rosy dla danej temperatury, będziesz miał wilgotność powietrza ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  17. #57
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    scouser88

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Wasilków
    Kod pocztowy
    16-010
    Posty
    206

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Bo higrometr do doopy...
    Zmierz temperaturę przy samych oknach a następnie za pomocą wykresu Moliera odczytaj punkt rosy dla danej temperatury, będziesz miał wilgotność powietrza ...
    Ale ten sam higrometr pokazał te 62% na wyrzucie. I ten sam pokazywał wzrost wilgotności przy kwadrans po kwadransie po wyłączeniu reku.

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał scouser88 Zobacz post
    Ale ten sam higrometr pokazał te 62% na wyrzucie. I ten sam pokazywał wzrost wilgotności przy kwadrans po kwadransie po wyłączeniu reku.
    Wsadź go na razie do szuflady...
    Mokre okna nie biorą się z suchego powietrza...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  19. #59
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    W nocy -8 u mnie w domu suchar 35%
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  20. #60
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    scouser88

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Wasilków
    Kod pocztowy
    16-010
    Posty
    206

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    W nocy -8 u mnie w domu suchar 35%
    ja bym chciał takiego suchara...
    Wszyscy w domu z katarem ciągle a tutaj się okazuje że w domu jest wilgoć....

Strona 3 z 16

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony