dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 90
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 1797
  1. #41
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Wojak65
    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    To może i ja wtrącę swoje 3 grosze do bocianków 2018 odnośnie ogrzewania w garażu.

    W pierwszym domu miałem grzejnik w garażu (tylko i wyłącznie żeby przełamać temp 0 stopni). Ściana między domem a garażem ocieplona styropianem i otynkowana.
    Całkowicie się to nie sprawdziło, zimno przenikało do domu narożnikami ścian z obu stron (tam nie da się położyć ocieplenia) i w obu pomieszczeniach mieszkalnych była zimna ściana w tym narożniku co było odczuwalne dla całego pomieszczenia.

    Radzę jeśli już ktoś nie chce mieć ogrzewania w garażu oddylatować już na etapie fundamentów garaż od bryły budynku i tam wstawić styropian.

    Teraz mam podłogówkę w garażu i myślę że będzie o niebo lepiej niż wcześniej

  2. #42
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    Racja,

    generalnie domy energooszczędne powinny nie mieć garażu, a jeśli tak, to garaż zupełnie oddzielony od domu na osobnym fundamencie,

    tak jak pisze Wojak65 jeśli w domu mamy 22-23 ST a w garażu 0-5 St. to zawsze ciepło będzie uciekać do garażu, narożnikami czy innym miejscem.
    Nasza stodoła, projekt indywidualny 145 mpu, płyta fundamentowa 12 XPS pod, 14 EPS nad, anhydryt 6,5cm i 5,5 cm, Porotherm Dryfix, Termo Organika Gold 18cm, dach i strop 30 cm PROFIMATA, poddasze 20CM, podłogówka 100%, WM z rekuperacją ZEHNDER 350, PC PW Panasonic 7KW H, GALECO bezokapowy, Integra 64,Okna Veka 82, Drzwi zewn. ALUPROF, OZC 4,6 KW

  3. #43
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Witam wszystkich!

    W tym roku też chcemy rozpocząć budowę i zamknąć się w SSZ na zimę.

    Pierwszy wpis w dzienniku budowy się pojawił.
    Miejsce inwetycji Pruszków. Będę wdzięczny za wszelkie komentarze. Sporo czytam na forum, ale nie sposób zweryfikować wszystkich decyzji.

    Z tego co widzę, to muszę przemyśleć ogrzewanie w garażu - i chyba jednak się skuszę, szczególnie, że dom będzie na płycie fundamentowej, dlatego rezygnuje z izolacji od wewnątrz. Ogrzewanie będzie ścienne.

    Pozdrawiam
    Marcin

  4. #44
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Wekto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    786

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojak65 Zobacz post
    Radzę jeśli już ktoś nie chce mieć ogrzewania w garażu oddylatować już na etapie fundamentów garaż od bryły budynku i tam wstawić styropian.
    Bez podłogówki i grzejnika. Temperatura nigdy nie zeszła poniżej 0oC a na ogół utrzymuje się w okolicach 8-10oC.
    Garaż przyklejony do domu ale jednocześnie oddzielony izolacją termiczną z niezależną konstrukcją nośną. Dopiero na etapie wylewania jastrychu zrezygnowaliśmy z izolacji termicznej posadzki. Przez to obniżyła się podłoga i wzrosły koszty bramy (10 cm wyższa a to już wymiar niestandardowy). Można to było uwzględnić wcześniej W każdym razie brak odcięcia od gruntu w garażu to była jedna z lepszych decyzji budowlanych. Tzw. ciepło ziemi w zupełności wystarcza aby utrzymać niezłą temperaturę w garażu.

  5. #45
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jaromkv

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Częstochowa
    Posty
    155

    Domyślnie

    Orientuje się ktoś jak wygląda sprawa zjazdu z drogi gminnej. Mam działkę, buduję dom...w mapie zagospodarowania terenu ma zaznaczony planowany zjazd z drogi wg.odrębnego opracowania.
    I teraz w zasadzię miejsce gdzie mam ten planowany zjazd budowlańcy utwardzili gruzem, na to tłuczeń bo pompo-gruszka nie miała by jak wjechać.

    Wiem, że pozwolenie na budowę już nie jest wymagane, ale czy muszę to gdzieś jeszcze zgłaszać. Czy projektant adaptujący budynek to już zrobił. W zadzie już zgłupiałem. Dziś zauważyłem, że piszę tam "planowany zjazd wg. odrębnego opracowania". Ale chyba przy uzyskiwaniu PNB zjazd trzeba było ustalić ? Nie chcę płacić jakiejś kary, a jest już po fakcie ?

  6. #46

    Domyślnie

    O ile się nie mylę, to obecnie zjazd z drogi gminnej nie wymaga żadnych formalności.

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaromkv Zobacz post
    Orientuje się ktoś jak wygląda sprawa zjazdu z drogi gminnej. Mam działkę, buduję dom...w mapie zagospodarowania terenu ma zaznaczony planowany zjazd z drogi wg.odrębnego opracowania.
    I teraz w zasadzię miejsce gdzie mam ten planowany zjazd budowlańcy utwardzili gruzem, na to tłuczeń bo pompo-gruszka nie miała by jak wjechać.

    Wiem, że pozwolenie na budowę już nie jest wymagane, ale czy muszę to gdzieś jeszcze zgłaszać. Czy projektant adaptujący budynek to już zrobił. W zadzie już zgłupiałem. Dziś zauważyłem, że piszę tam "planowany zjazd wg. odrębnego opracowania". Ale chyba przy uzyskiwaniu PNB zjazd trzeba było ustalić ? Nie chcę płacić jakiejś kary, a jest już po fakcie ?
    Musisz uzyskać decyzję lokalizacji zjazdu wydaną przez Zarządcę Drogi czyli Urząd Miasta lub Zarząd Dróg (w zależności od miasta). Z pewnością będą chcieli, aby uzgodnić z nimi projekt zjazdu. Skoro zapisy w PB budynku są takie jak piszesz "wg innego opracowania" musisz zlecić wykonanie takiego projektu. Koszt 1000-3000zł.

  8. #48
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jaromkv

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Częstochowa
    Posty
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Briksdal Zobacz post
    Musisz uzyskać decyzję lokalizacji zjazdu wydaną przez Zarządcę Drogi czyli Urząd Miasta lub Zarząd Dróg (w zależności od miasta). Z pewnością będą chcieli, aby uzgodnić z nimi projekt zjazdu. Skoro zapisy w PB budynku są takie jak piszesz "wg innego opracowania" musisz zlecić wykonanie takiego projektu. Koszt 1000-3000zł.
    Nie no. Zgodę lokalizacji to chyba uzyskuje się podczas adaptacji projektu. Dom usytuowany mam tak, ze gdyby teraz odmówili mi zjazdu to jestem załatwiony. Więc jakim prawem wydali PnB.
    Zgodzę się, że ewentualny projekt to odrębna sprawa.

    Całość papierów załatwiał mi połnomocnik i nie mogę się z nim dogadać.

    Edit: Teraz przeczytałem wniosek o Pozwolenie na Budowę i w jednym z punktów jest:
    "11. Zezwolenie na lokalizację zjazdu lub przebudowę zjazdu." czyli lokalizacja jest uzgodniona. Natomiast w tym momencie projekt czy nawet zgłoszenie potrzebne nie jest bo jest to droga gminna. Mam taką nadzieję.
    Ostatnio edytowane przez jaromkv ; 26-01-2018 o 22:28

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaromkv Zobacz post
    Nie no. Zgodę lokalizacji to chyba uzyskuje się podczas adaptacji projektu. Dom usytuowany mam tak, ze gdyby teraz odmówili mi zjazdu to jestem załatwiony. Więc jakim prawem wydali PnB.
    Zgodzę się, że ewentualny projekt to odrębna sprawa.

    Całość papierów załatwiał mi połnomocnik i nie mogę się z nim dogadać.

    Edit: Teraz przeczytałem wniosek o Pozwolenie na Budowę i w jednym z punktów jest:
    "11. Zezwolenie na lokalizację zjazdu lub przebudowę zjazdu." czyli lokalizacja jest uzgodniona. Natomiast w tym momencie projekt czy nawet zgłoszenie potrzebne nie jest bo jest to droga gminna. Mam taką nadzieję.
    Postępowanie administracyjne PnB i DLZ to dwie rozdzielne sprawy. Można dostać PnB na inwestycję bez zjazdu, który potem trzeba doprojektować. Sam cytat "11. Zezwolenie na lokalizację zjazdu lub przebudowę zjazdu." niewiele mówi.

    Jak słusznie napisałeś dogadaj wszystko z pełnomocnikiem i wykonaj telefon do "drogowców" to rozwieje twoje wątpliwości.

  10. #50

    Domyślnie

    Jaka to gmina? Tak jak Ci pisałem wystarczy pewnie wypełnienie jednego wniosku i dołączenie kopii mapy zagospodarowania terenu. Bez żadnego projektu czy innych spraw.

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał ag2a Zobacz post
    Jaka to gmina? Tak jak Ci pisałem wystarczy pewnie wypełnienie jednego wniosku i dołączenie kopii mapy zagospodarowania terenu. Bez żadnego projektu czy innych spraw.
    Piszesz o decyzji lokalizacji zjazdu czy o uzgodnieniu zagospodarowania działki przylegającej do pasa drogowego?
    Opieram się na przepisach a nie zwyczajach panujących w poszczególnych regionach naszego kraju.

  12. #52

    Domyślnie

    W październiku składałem w gminie wniosek o lokalizację zjazdu i chcieli bym zaznaczył gdzie chce mieć lub dołączył plan zagospodarowania mojej działki.

  13. #53
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar aisme
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-499
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam,
    My zaczęliśmy co prawda w listopadzie 2017, ale mozna powiedzieć, że w 2018 idziemy z pracami najbardziej czasochłonnymi.
    Drogę doprowadziliśmy- około 65 metrów bieżących. Fundamenty z chudziakiem. Czekamy na załatwienia w banku i zaczynamy działać- może koniec lutego?
    Chcielibyśmy
    Powodzenia dla wszystkich zaczynających!!!

  14. #54
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Witam,

    Może ktoś mi podpowie. Jeszcze nie byłem w banku. Ale gdybym chciał wziąć kredyt tylko na połowę kosztów budowy domu to najlepiej ubiegać się o kredyt na początku, czy lepiej w momencie gdy część wybudowana z własnych środków będzie już wybudowana?

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Witam,

    Może ktoś mi podpowie. Jeszcze nie byłem w banku. Ale gdybym chciał wziąć kredyt tylko na połowę kosztów budowy domu to najlepiej ubiegać się o kredyt na początku, czy lepiej w momencie gdy część wybudowana z własnych środków będzie już wybudowana?
    Zdecydowanie lepiej, jak już masz coś wybudowane. My staraliśmy się o kredyt na budowę do stanu deweloperskiego. Początkowo chcieli nam wcisnąć sporo większą sumę, niż planowaliśmy. Uparliśmy się, że chcemy jednak mniejszą kwotę. Mimo, że wkładu własnego mieliśmy więcej, niż braliśmy kredytu, nie było łatwo. Musieliśmy wykazać, że już budowa rozpoczęta (płyta fundamentowa już była) i że dysponujemy jakimiś finansami na koncie. Dopiero, jak spełniliśmy te warunki, zgodzili się na kredyt, który nie pokrywał kosztów całej budowy.

    Tak przy okazji, witam wszystkie bocianki 2018 i życzę powodzenia!
    Nie taki diabeł straszny Tylko bądźcie czujni
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

  16. #56
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    My zaczęliśmy się zastanawiać czy przypadkiem nie dołożyć okien dachowych, w pokojach 1 i 2, aktualnie sa tam tylko balkonowe. Pokój 1 ma około 16m2 użytkowych i dwa okna balkonowe 85x210, pokój 2 ma ok 14m2 i dwa okna 90x210. 1 ma okna na zachód, a 2 na wschód. Co o tym myślicie? Raczej wolałbym nie - wiadomo - koszty i straty ciepła, ale jeśli ma być za ciemno to się zrobi.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	poddasze - korekta jpg.jpg
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	59,1 KB
ID:	405951

    Ciagle czekamy na kredyt, niestety, ale bank jest zawalony wnioskami z MDM, minęły 2 tygodnie, a analityk jeszcze nawet na niego nie spojrzał. Niby nowa ustawa o kredycie hipotecznym wymusza na bankach decyzję w ciagu 21 dni, ale np. BGŻ obchodzi to tak, że licza od złożenia kompletnego wniosku, a kompletność potwierdza analityk...i na to czekamy od 2 tygodni...

    Żeby nudno nie było to kupiłem kibelek - sławojke, nówka sztuka za 350zł + 'na flaszkę' za transport.
    Ostatnio edytowane przez Robaczywy ; 28-01-2018 o 13:32

  17. #57

    Domyślnie

    Witam

    Tak jak w temacie wątku należę do osób które w tym roku mają zamiar się budować. U mnie dopiero temat kupna działki ale projekt upatrzony pod nią jest. Oczywiście z małymi przeróbkami.
    U mnie w planach projekt Domidea 1 w2
    Ciekawe czy będę tutaj sama z tym projektem czy jednak ktoś się znajdzie kto również wybrał ten projekt?

    Dodam że projekt to parterówka z możliwością adaptacji poddasza. Jednak nie zamierzamy póki co robić góry a co za tym idzie i schodów. Może kiedyś góra będzie nam potrzebna na pokoje , a moze też sie zdarzyć że tylko jakiś stryszek mały sie wygospodaruje
    Ostatnio edytowane przez Dżoana1 ; 29-01-2018 o 12:13

  18. #58
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bRutaL

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Jaworze
    Kod pocztowy
    43-384
    Posty
    12

    Domyślnie

    Witam

    My także startujemyz budową k. Bielska w Jaworzu, jak się uda to w lutym. Na dniach czekam na PnB. Domek bez dużych zmian wg. projektu
    https://www.galeriadomow.pl/projekty...ej-25.html?c=1

    Pustak 25+15cm styro
    Plyta fudnamentowa grzewcza
    Dach w dachówce betonowej Brass Celtycka Antracyt
    100% podłogówka no i garaż to będzie blaszak tynkowany na osobnej mini płycie

    Powodzenia wszystkim

  19. #59
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    artzet

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    pomorskie
    Kod pocztowy
    77-300
    Posty
    17

    Domyślnie

    Dzień dobry,
    Wreszcie zaczynamy! Dom w dziewannie 2p ver-2 z małymi zmianami - lokalizacja Pomorze.
    PnB jest.
    Blaszak na działce jest.
    Pogodę można tu gdzieś zamówić?
    Pozdrawiam i życzę wszystkim startującym z nami powodzenia.
    PS
    Ech, żeby się udało instalacje robić na jesień...

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał bRutaL Zobacz post
    ...
    Plyta fudnamentowa grzewcza
    bRutaL u nas też w planach płyta fundamentowa. Dużo czytałam o grzewczej ale nigdzie nie doczytałam o ile droższa jest od samej płyty. Ile Was płyta wyniesie i ile metrów? U Nas parterówka jakieś 145 metrów wyjdzie.
    I czy dobrze wyczytałam ze przy takim sposobie wykonania ogrzewania dobrze jest jego nigdy nie "wygaszać"??
    Decydujemy się na płytę ze względu na wody gruntowe 1,2-1,5 i przede wszystkim chcemy jak najszybciej dom postawić jak już zaczniemy a płyta trochę to przyspiesza

Strona 3 z 90

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony