dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 75
  1. #1

    Domyślnie Minusy rekuperacji - szum

    Witam, proszę o opinię osób, które korzystają z rekuperacji. Czy słyszalne są szumy powietrza, które przepływa przez przewody? Czy za pośrednictwem wentykacji mechanicznej niosą się dźwięki pomiędzy pomieszczeniami? Byliśmy zdecydowani na reku, ale te dwa minusy dają nam do myślenia, czy rzeczywiście jest to odczywalne? Jest to opinia jednej z osób, żeby szumy nie przeszkadzały to na noc reku wyłączają. Czy wtedy ma sens ją zakładać.....?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.332

    Domyślnie

    Zależy z czego masz kanały i jak jest zrobiona instalacja. Ja słysze szum na najwyższym biegu (uzywany raz na ruski rok), na srodkowym też minimalnie słychać ale tylko w nocy, no ale to nie powinno nikomu przeszkadzać. Normalnie chodzi reku na niskim biegu i tu jest cisza o ile instalacja jest dobrze zrobiona. U mnie slychac reku bo jest w szafie nad klatkką schodową ale niedlugo go wygłusze tzn szafe
    Przez kanały nie przechodzą dzwieki z innych pomieszczeń, to jakiś mit.

  3. #3

    Domyślnie

    U mnie trzeba się dobrze wsłuchać aby usłyszeć ten szum w nocy. Równie dobrze można usłyszeć lodówkę z drugiego końca domu. W niczym to nie przeszkadza. Po prostu nie montuj rekuperatora blisko sypialni i będzie ok. Ja nigdy nie słyszałem dźwięku pomiędzy pomieszczeniami przenoszonych przez rekuperację.

    Miałem takie same dylematy jak wiele osób na forum. Teraz piszę, że rekuperacja powinna być obowiązkowa. To jest taki skok komfortu, że nie ma co się zastanawiać.

  4. #4

    Domyślnie

    W takim razie z czego robić kanały lub z czego nie robić, żeby zminimalizować dźwięki.
    Ostatnio edytowane przez mmmrbr ; 12-01-2018 o 15:20

  5. #5

    Domyślnie

    W tej chwili mam w mieszkaniu kanały z rur spiro w suficie podwieszanym. Trochę szumi, ale bez przesady. No może na najwyższym biegu to już słychać duży szum. Ale w zimie, przy pracy na jedynce szum jest minimalnny. Podobno kanały puszczane w styropianach EPS w podłodze są bardzo wyciszone (styropian tłumi drgania). Planuję takie coś w domu, ale jak zbuduję za 3 lata (i nie zapomnę), to powiem czy to się sprawdza.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał mmmrbr Zobacz post
    W takim razie z czego robić kanały lub z czego nie robić, żeby zminimalizować dźwięki.
    Zrób projekt i nie będzie to miało większego znaczenia. Trzeba tu zaufać specjalistom z branży.

    Ja mam z rur flex (zazwyczaj są zielone lub niebieskie, karbowane na zewnątrz ale równe w środku) i to wszystko jest puszczone w posadzce piętra i strychu, w warstwie ze styropianem. Jedynie piony, wyprowadzenia anemostatów, rozdzielacze i doprowadzenia do rekuperatora sa metalowe. Czyli tam gdzie jest duża średnica. Felxy są praktyczne do domów. Łatwe w montażu, duża swoboda prowadzenia rur, nie zajmują zbędnego miejsca i są dość szczelne (mniej połączeń).

    Dodatkowo można zamontować tłumiki między rekuperatorem, a domem. To tak jakbyś słyszał wentylatory, na szum to akurat nie pomoże.

    Tak czy inaczej, patrz początek wypowiedzi. Projekt i zgodne z nim wykonanie, a będzie dobrze

  7. #7

    Domyślnie

    Witam,

    Przy prawidłowym doborze rekuperatora nie powinno być problemu z poziomem hałasu słyszanego z kanałów wentylacyjnych. Szumy mogą się pojawić przy pracy rekuperatora na najwyższym biegu. Aby dodatkowo ograniczyć ten problem, można zastosować tłumik akustyczny w odpowiedniej odległości za centralą wentylacyjną.
    Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Buderus

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant marki Buderus Zobacz post
    Witam,
    Przy prawidłowym doborze rekuperatora nie powinno być problemu z poziomem hałasu słyszanego z kanałów wentylacyjnych. Szumy mogą się pojawić przy pracy rekuperatora na najwyższym biegu. Aby dodatkowo ograniczyć ten problem, można zastosować tłumik akustyczny w odpowiedniej odległości
    Bzdury. A co z rodzajem kanałów? Np. Spiro?
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    eprom

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Suwałki
    Kod pocztowy
    16-402
    Posty
    244
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    U mnie słychać szum, i trochę mnie już zaczyna drażnić, wykonane wszystko zgodnie z projektem, reku jest na poddaszu a z anemostatow słychać szum powietrza. Rury 75 cm niebieskie spiro, będę próbował zastosować tłumiki przed skrzynkami rozpreznymi anemostatow.

  10. #10

    Domyślnie

    Może wystarczy zmniejszyć przepływ albo odkręcić talerzyki anemostatów?
    75 cm średnicy spiro to naprawdę duża grubość.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    eprom

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Suwałki
    Kod pocztowy
    16-402
    Posty
    244
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Anemostaty regulowalem, nawet całkowicie je demontowalem i żadnych zmian, centrala pracuje na drugim biegu, niestety pierwszy był za słaby, lustro parowało w łazience a tak jest ok, tylko ten szum powietrza. Ustawiłem aby wyłączala się centrala w nocy między 23 a 4 aby mieć trochę ciszy. Ten szum jest taki dziwny, jakby trochę metaliczny, nie wiem czy to nie kwestia tych skrzynek rozpreznych, tylko one są zamontowane na stale w stropie.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał eprom Zobacz post
    Anemostaty regulowalem, nawet całkowicie je demontowalem i żadnych zmian, centrala pracuje na drugim biegu, niestety pierwszy był za słaby, lustro parowało w łazience a tak jest ok, tylko ten szum powietrza. Ustawiłem aby wyłączala się centrala w nocy między 23 a 4 aby mieć trochę ciszy. Ten szum jest taki dziwny, jakby trochę metaliczny, nie wiem czy to nie kwestia tych skrzynek rozpreznych, tylko one są zamontowane na stale w stropie.
    Gdzie masz wywiewy? Tylko w łazience? jaki przepływ?
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    eprom

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Suwałki
    Kod pocztowy
    16-402
    Posty
    244
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Wywiewy mam: w łazience, kuchni, na korytarz u dwa i w wiatrołapie jeden. Nawiewy w sypialniach po jednym czyli trzy i w salonie trzy

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    eprom

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Suwałki
    Kod pocztowy
    16-402
    Posty
    244
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Średnica anemostatow 100mm, średnica rur 75mm, rekuperator 300m3/h i chodzi na drugim biegu.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał eprom Zobacz post
    Wywiewy mam: w łazience, kuchni, na korytarz u dwa i w wiatrołapie jeden. Nawiewy w sypialniach po jednym czyli trzy i w salonie trzy
    Zatkaj wywiewy na korytarzu.
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał eprom Zobacz post
    Średnica anemostatow 100mm, średnica rur 75mm, rekuperator 300m3/h i chodzi na drugim biegu.
    A jaki to rekuperator?
    Jak masz możliwość to można wstawić tłumik akustyczny zaraz za rekuperatorem (ok 500zł), polecam też to:
    https://www.allewenta.pl/index.php?r...product_id=724
    U mnie przy 250m3/h nic nie słychać, wcześniej szumiało.
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    eprom

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Suwałki
    Kod pocztowy
    16-402
    Posty
    244
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    reku provent Mistral 300, takie tłumiki kupiłem 2szt z ciekawości, montowalem nad anemostatem i niewiele dały.

  18. #18

    Domyślnie

    Cały czas na drugim biegu to nie masz problemu z suchym powietrzem zimą? Kiedy parują Ci te lustra?
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał eprom Zobacz post
    Średnica anemostatow 100mm, średnica rur 75mm, rekuperator 300m3/h i chodzi na drugim biegu.
    Drugi bieg czyli pewnie 150-200m3? Ustaw niższy przepływ. Przy 200m3 może być słychać minimalny szum. Zależy na ile anemostatów.
    Na noc daj pierwszy bieg czyli <100m3.

    Zlikwiduj lub zamknij wywiewy w wiatrołapie i korytarzu. W wiatrołapie lepiej daj nawiew.

    U mnie jedynymi szumiącymi elementami są oczywiście rekuperator i anemostaty nawiewu. Jeżeli się anemostat za mocno przykręci to zaczyna być słyszalny na wyższych prędkościach przepływu. Reszta instalacji jest cicha nawet przy dużych przepływach. Mam kolejno: czerpnia, Spiro ocynkowane 200, rekuperator, Sonodec Classic 200, skrzynka rozdzielcza, Greenflex 75, anemostaty. Wywiew: anemostaty, kanał kominowy 14x14, Sonodec Classic 160, skrzynka rozdzielcza, rekuperator, Spiro 200 ocynk, wyrzutnia.

    Wstaw Sonodec dziurkowaną pomiędzy rekuperatorem a skrzynką rozdzielcza nawiewu. To działa jak tłumik. Tłumików nie montuje się przed anemostatami.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    eprom

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Suwałki
    Kod pocztowy
    16-402
    Posty
    244
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerad85 Zobacz post
    Cały czas na drugim biegu to nie masz problemu z suchym powietrzem zimą? Kiedy parują Ci te lustra?
    Lustro parowało mi po kąpieli lub prysznicu, teraz jak mam na drugim biegu to nie paruje. Powietrze nie jest suche, wilgotność ok 40%

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony