dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 78
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie Pompa ciepła + grzanie i chłodzenie ścienne meditherm + zbiornik akumulacyjny

    W planowanym budynku jednorodzinnym chciałbym zastosować gruntową pompę ciepła.

    Policzone obciążenie cieplne wynosi 5700W. W domu będą mieszkały 4 osoby.
    W jaką moc pompy celować? 8kW?

    Zależało mi na rozwiązaniu, które umożliwi grzanie i chłodzenie, a także na stabilności. Wiem, że taniej można zrobić to na pompie PW, ale nie jestem do końca przekonany. Dodatkowo przy gruntowej pompie chciałbym skorzystać z chłodzenia pasywnego.

    Po zapoznaniu się z różnymi technologiami zacząłem się skłaniać ku systemowi meditherm - czyli ogrzewanie i chłodzenie ścienne. Poczytałem trochę o zaletach i wadach i wydaje mi się, że to rozwiązanie powinno spełnić moje oczekiwania. Grzanie będzie ścienno podłogowe - podłoga tylko miejscach gdzie są płytki, a chłodzenie za pomocą chłodnicy w układzie wentylacji mechanicznej (np AVA200) plus chłodzenie ścianami.

    Z racji mniejszej akumulacyjności tego typu instalacji (mała pojemność instalacji) zastanawiam się jak to rozwiązanie będzie się miało do długich cykli pracy pompy i wykorzystania taryfy nocnej. Czy warto w takim rozwiązaniu zastosować zbiornik akumulacyjny?

    Zdania są podzielone - w przypadku ogrzewania podłogowego nie ma to sensu, ale czy w przypadku mniejszej bezwładności także? Pomijając już nawet taryfę nocną, to tryb pracy pompy ciepła będzie bardziej korzystny (przy założeniu stabilności dolnego źródła). W taryfie nocnej warto nawet trochę przegrzać zbiornik przy gorszym COP. Zbiornik 1000l spokojnie powinien wystarczyć do tego by w okresach gdzie temp oscyluje w okolicach 0 stopni włączać pompę tylko nocą do grzania CO.

    Przy założeniu, że decyduję się na ten zbiornik - musiałbym zainwestować w 2 wężownice - górną i dolną. Górna podłączona szeregowo z chłodnicą i dolnym źródłem - oczywiście z bypassem sterowanym automatycznie. Dolna podłączona do wyjścia pompy ciepła.

    Zimą obieg tradycyjny - wyjście do CO górą i powrót dołem. Latem musiałbym obieg zamienić. Czy muszę w takiej sytuacji zastosować osobne króćce? Czy mogę spokojnie "tworzyć wir" w zbiorniku w odwrotnym kierunku?

    Na wyjściu do CO zastosowałbym mieszacz, który będzie ustawiał temperaturę w układzie zależną od temp na zewnątrz.

    Przy okazji, czy może ktoś polecić pompy ciepła o dobrym stosunku cena jakość? Ostatnio bardzo popularne są pompy powietrze-woda i polecanych modeli jest sporo. Jeśli chodzi o pompy gruntowe, to temat jest coraz rzadszy i ciężko o jakieś konstruktywne opinie.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    6-7kW wystarczy jeśli tak się uda wybudować.
    Zbiorniki akumulacyjne są tutaj bez sensu.
    Prosta instalacja działa najlepiej. Najważniejsze jest ogrzewanie płaszczyznowe na 100% powierzchni domu.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  3. #3
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Policzone obciążenie cieplne wynosi 5700W. W domu będą mieszkały 4 osoby.
    W jaką moc pompy celować? 8kW?

    Zależało mi na rozwiązaniu, które umożliwi grzanie i chłodzenie, a także na stabilności..
    Gdybyś jednak rozważał nieco inne rozwiązanie grzanie/chłodzenie-poczytaj o systemie Samsung EHS TDM z jednej jednostki zewnętrznej PC.Polecam.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ponad 2 lata minęło, ale dom stoi i już w nim nawet mieszkamy. Żeby było dla potomnych - bo już jeden sezon grzewczy za nami.

    Na wstępie podziękuję wihajster, z którym długo rozmawiałem na temat montażu pompy - szacunek za wiedzę i doświadczenie. Ostatecznie, w obawie o trudną do przewidzenia pojemność cieplną układu zdecydowałem się na inwerter zamiast zbiornika akumulacyjnego. Ale do dzisiaj miło patrzę na realizacje z montażu pomp - wielu instalatorów mogłoby się uczyć estetyki.

    Patrząc na forum, to jestem jedną z pierszych osób, która zdecydowała się na takie kombo - chłodzenie plus grzanie ścienne.
    Do tego pompa ecopower 8i i przewymiarowane DZ 3x80m. Choć sam grunt nie sprzyjał, to przewymiarowanie jest jak najbardziej zasadne.

    Schemat rozwiązania popełniony własnoręcznie:


    Słów kilka o ogrzewaniu ściennym. Można sobie poczytać biuletyny dystrybutora jeśli chodzi o samą technologię. Ale generalnie idea mnie przekonała - choć nie zlazłem opinii, poza rozmową z osobą, która użytkuje - ale jak brak negatywnych, a firma jest na rynku ładne kilka lat, tzn, że nikt nie wylewał żalu na forach.

    Idea ogrzewania ściennego nie jest nowa i wiele firm ma ją w swojej ofercie, ale to, które wybrałem różni się od podłogówki głównie średnicą rurek - mamy 6mm rurki podzielone na registry i zgrzewane do rur zbiorczych. dzieki temu minimalizujemy bezwładność układu, choć oczywiście ściany robią swoje.
    Przy pompie ciepła bezwładnośc będzie większa, ale jeśli połączymy to z kotłem gazowym o mocy 20kW, to możemy bardzo szybo zmieniać temperaturę wewnątrz, gdyż zmiana temperatury ściany jest zauważalna natychmiast. Pompa ciepła dobierana mocą do OZC nie ma możliwości tak szybko zagrzać wody do wyższej temp a i COP szkoda żeby takie zmiany robić.

    Bezwładność jest niższa niż przy podłogówce, ale pojemność cieplna też nie jest mała. Od połowy sezonu zmieniliśmy taryfę i grzaliśmy z powodzeniem w drugiej taryfie. Więc suma sumarum pompa on/off też pewnie by się sprawdziła.
    Rozdzielacze SBK - bardzo fajna jakość. Dokupiłem elektrozawory do sterowania temperaturą, ale zabrakło czasu by spiąć ze sterownikiem. Ale obliczenia przepływów i OZC były na tyle dobre, że bez większego problemu udało się uzyskać równe temperatury w całym domu. Problemem okazały się zyski słoneczne w salonie, w którym jest czujnik temperatury od pompy ciepła. Ale jak zacznie działać sterowanie strefowe, to problem zostanie rozwiązany.

    Kwestia strat przez ściany - zarzut podnoszony na forum. Oczywiście jeśli delta na przegrodzie będzie wynosiła 60 stopni, a nie 40, to straty będą. Gdzieś to liczyłem, ale nie pamiętam dokładnych wartości. Jednak należy pamiętać, że powierzchnia grzana jest ograniczona, a przenikalność ścian mała - styropian 0,033 20/25cm.
    OZC liczone dla podłogówki, ale bazując na odczytach z ciepłomierza, zapotrzebowanie domu na ciepło pokrywa się z OZC polcizonym przez Asolta - co potwierdza, że te straty nie są duże.

    Kilka zdjęć:




    Sam montaż przebiegł zgodnie z planem, ale nie ma róży bez kolców Najwięcej zabawy było w miejscach, gdzie miało być ogrzewanie podłogowe. System przewiduje montaż w górnej warstwie wylewki. Konieczne zatem było wykonanie wylewek przed, zostawienie bruzdy na rurę zbiorczą i 2cm niższa wylewka. Po montażu wylewka cienkowarstwowa, która okazała się dość mocno problematyczna. Grunt, a na to cienka wylewka nadająca się do ogrzewania. Problem komplikował anhydryt. Im cieńsza tym droższa, choć według zapewnień instalatora nikt nie patrzyła na to czy można według producenta i każdy zalewał co było pod ręką. Po wielu rozmowach z doradcami tecznicznymi producentów padło na Knaufa N440 i wykonanie własne.

    Od wykonawcy dostałem dokumentację powykonawczą, obliczenia, opory, gwarancję itd.

    Podczas prac wykończeniowych 3 razy doszło do uszkodzenia rurek - ale są złączki, którymi można bez problemu zgrzać.

    Układ liczony na 40 stopni przy -20. Przy grzaniu w 2 taryfie temp na wyjściu GZ wynosiła często 35 stopni, zatem COP będzie gorsze niż w przypadku podłogówki.
    Komfort termiczny bardzo dobry - trochę inaczej niż przy podłogówce, ale przy tej temperaturze zasilania bez efektu ciepła przy ścianach, równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniach.

    Teraz słów kilka o chłodzeniu, przez które tak naprawdę zrezygnowałem z podłogówki na rzecz chłodzenia.
    Pisałem już na forum, ale wkleję tutaj żeby było jako jeden temat:

    Ostateczne rozwiązanie to refleksole selt sterowane nasłonecznieniem, chłodnica coolbox thessla green 6 rzędowa 250 oraz chłodzenie ścienne meditherm.

    Największe obawy miałem co do wilgotności i chłodnicy.

    W tym roku było kilka naprawdę gorących dni i kilka o naprawdę wysokiej wilgotności.

    Wszystkie okna wystawione są na działanie promieni słonecznych, dlatego bez refleksoli zyski słoneczne zimą są znaczne. Nawet zimą temp w ciagu dnia potrafi podnieść się o 2 stopnie.

    Refleksole skutecznie odcinają energię słoneczną. Zachowuje ładnie naświetlone wnętrze bez przegrzewania. Nawet siedząc tuż przy oświetlonym oknie

    Zimą utrzymujemy w domu temperaturę w okolicy 22-22,5 stopnia.
    Latem komfortowa temperatura w domu to 23-24 stopnie - średnio 23,5.

    Chłodzenie zasilane jest z DZ 3x80m. Na wejściu zawór trójdrożny przełącza zasilanie chłodnicy, a dalej kolejny zawór zasilanie wymiennika płytowego.
    Całość sterowana będzie docelowo z home assistant i sterbox. Chwilowo nie wszystko jeszcze podłączyłem.

    Chłodnica uruchamiana jest gdy wilgotność względna wynosi więcej niż 52% - jako referencja biorę odczyty z salonu, ale jest możliwość brania wartości uśrednionej ze wszystkich czujników.
    Dodatkowo chłodnica jest włączana gdy temperatura przekracza 23.2 stopnia oraz gdy temperatura zewnętrzna jest wyższa niż 13 stopni - poniżej tej temperatury nie zejdę chłodnicą, więc nie ma sensu pompka obiegowa DZ.
    Automatyka steruje także bypassem, który sterowany jest warunkami temperaturowymi i działaniem pompki DZ.

    Wymiana non stop 180m3/h. Jeśli wilgotność skoczy powyżej 65% przez zyski bytowe, dodatkowo zwiększany jest ciąg wentylacji - ale do max 220m3/h. Powyżej tego temperatura na wyjściu chłodnicy spadnie i można osiągnąć odwrotny skutek do zamierzonego.

    Sama wentylacja nie jest w stanie obniżyć temperatury w domu, ale skutecznie utrzymuje wilgotność w zakresie 55-65%. Przy wysokich temperaturach, gdy na wyjściu z chłodnicy za rekuperatorem temperatura rośnie do ok 15 stopni, wilgotność się podnosi do ok 65%. Ale sama chłodnica, nawet z refleksolami nie jest w stanie utrzymać temp w ryzach.

    Gdy uruchamiam chłodzenie pasywne ścianami, temperatura jest powoli obniżana. Przy 30 stopniach na zewnątrz wystarczyło 12h na dobę by obniżyć i utrzymać temp na poziomie 23-23,5 stopnia. Sprawność układu - bazując na przepływie i delcie DZ to ok 5-6kW - chłodnica plus wymiennik.

    Komfort termiczny jest idealny. Wilgotność nawet na poziomie 65% nie przeszkadza. Brak przeciągu, hałasu i mieszania powietrza między pomieszczeniami.
    Splity nie szpecą ścian.
    Dodatkowo przy chłodzeniu i grzaniu CWU COP pompy podnosi się ze średniej 3 na 4,5. Przy zapotrzebowaniu ok 8kWh na dobę - daje to jakieś 0,8kWh na dobę oszczędności na grzaniu wody (nawet jak w domu temp jest zadowalająca, to włącza się chłodzenie, żeby poprawić efektywność).
    Całkowity koszt dobowy chłodzenia i osuszania, to 1,56kWh na pompkę DZ i 0,78kWh na pompkę GZ.
    Nawet bez odliczania oszczędności na CWU, mamy 6kW mocy chłodzącej zużywając 130W energii w szczycie, czyli COP w okolicy 46. Kolejny plus, to regeneracja DZ na sezon zimowy.

    Reasumując, biorąc pod uwagę wszystkie aspekty, zapotrzebowanie, wydajność DZ itd, mamy w pełni wydajny system chłodzenia zapewniający pełen komfort termiczny - w mym odczuciu lepszy niż klimatyzacja split, którą użytkowałem dłuższy czas w mieszkaniu, przy której jeszcze nigdy nie obudziłem się rano bez bólu gardła - czy to w domu czy w hotelach.

    Całkowite koszty eksploatacyjne to niecałe 50kWh miesięcznie. Gdyby zastosować chłodnicę freonową zamiast glikolowej, miałbym pełną kontrolę nad wilgotnością - bez problemu schodziłbym poniżej 50%, ale biorąc pod uwagę koszty eksploatacji, dodatkową jednostkę na zewnątrz, skomplikowanie urządzenia, te 5% powyżej definicji komfortu nie jest tego warte. Szczególnie, że bez chłodzenia pasywnego, w dni o wysokim wskaźniku wilgotności bezwzględnej problemy wysokiej wilgotności występują w każdym domu.


    Podmusowując, jeśli ktoś szuka rozwiązania do grzania i chłodzenie, a przy tym ceni sobie ciszę, brak przeciągów i niskie koszty eksploatacji, to rozwiązanie jako kompleksowe polecam.
    Zanim wybraliśmy docelowe rozwiązanie rozważaliśy piec CO gazowy plus klimatyzację typu split, potem kanałową z kanałów climaver. Następna była pompa plus klimakonwektory, ale stanęło na ściennym płaszczyznowym systemie.
    Czy zdecydowałbym się drugi raz? Na pewno - pomimo pewnych niedogodności i problemów przy montażu (czyt wylewki).
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  5. #5

    Domyślnie

    Owczar, świetna recenzja rozwiązania po 2 latach użytkowania!
    Ja sam właśnie stoje przed wyborem (wkrótce, właśnie zaczałem budowe) swojego rozwiązania do ogrzewania.
    Bardzo zastanawiam się nad matami/panelami sciennymi we współpracy z pompą ciepła , zamiast typowej podłogówki.

    Czy możesz napisać coś więcej, interesuje mnie -
    - czy na ścianach gdzie masz te rureczki i włączasz chłodzenie - nie skrapla sie wilgoć ?
    - czy użyłeś również sufitów jako powierzchni z do grzania/chłodzenia
    - z praktyki uzywania po 2 latach - czy nie brakuje powierzchni sciennych ktore mozesz wykorzystać na półki, przywieszenie obrazka itd
    - czy masz jakieś doświadczenie co właśnie jak bedziesz chciał powiesić przykładowy obrazek - i uszkodzisz te rureczki - da się to naprawić ? jak ?
    - czy chłodnice do rekuperatora masz w obwodzie pompy ciepła czy zasilana jest osobnym wymiennikiem ?

    Dzieki!

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Zawsze mi brakuje takiej recenzji po czasie gdy czegoś szukam..

    - Wilgoć się nie skrapla na ścianach, ani też przy rozdzielaczu, gdzie jest fragment niezaizolowanej mosiężnej złączki. Dzięki chłodnicy punkt rosy jest utrzymywany 2-3 stopnie niżej aniżeli temperatura zasilania rozdzielaczy - zwykle >17 stopni.
    - sufit tylko w salonie do chłodzenia. Powierzchnia czynna została zwiększona przez wzgląd na chłodzenie właśnie - głównie w nasłonecznionych pokojach. Salon jest wystawiony na słońce przez cały dzień i chociaż zyski słoneczne ograniczają refleksole, wolałem mieć zapas
    - na ścianach można normalnie wieszać obrazy czy półki - tylko przy wierceniu używam kamerki termowizyjnej za 400zł (ale ona się sprawdza jeszcze w innych zastosowaniach)
    - da się naprawić, mam szybko złączkę, a także złączki zgrzewalne. Kupiłem tez kamienie. Podczas wykończenia 3 razy doszło do uszkodzenia rurki.
    - bezpośrednio w obwodzie, tuż po wyjściu z DZ - tutaj każdy stopień był na wagę złota

    Wymiennik tylko do CO.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Można powiedzieć, że jesteśmy w środku sierpniowych upałów - za nami też kilka dni z rzędu w temperaturze ~30 stopni.

    DZ trzyma stabilnie temperatury pozwalając GGWC schładzać powietrze do 15-15.5 stopnia. Dzięki temu, nawet schodząc ndo temperatury 22 stopnie wewnątrz nie ma problemu z wilgotnością, która nie przekracza zwykle 60%.

    Potencjał chłodzenia jest bardzo duży - bez problemu można zejść poniżej 21 stopni - ale poniżej 22 jest już zbyt zimno.

    Jest to pełnoprawny system chłodzenia, zapewniający stały komfort z możliwością regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu.

    Zmieniam właśnie czujniki temperatury i wilgotności na BME 280. Dht22 okazały się niestabilne i niedokladne. Bme mimo, że działaj po wifi, zapewniają bardziej stabilne działanie.

  8. #8

    Domyślnie

    Jakiej firmy rurki do ściennego?

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Węgierski meditherm.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.126
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Wszystko pięknie, ładnie. Napracowałeś się Owczar, walcząc z problemami, które sobie sam zafundowałeś. Użytkowanie Twojego systemu wymaga bardzo dużej wiedzy, uwagi, staranności oraz elektroniki. Gratuluję lecz osobiście optuję za znacznie prostszymi rozwiązaniami "dla każdego".

    Stąd koncepcja hybrydowej dystrybucji ciepła- ciepło powinno być podawane w sposób maksymalnie zsynchronizowany z aktualnymi potrzebami grzewczymi lub nie podawane w ogóle w razie braku takich potrzeb. Podłoga powinna być letnia (ścieżki komunikacji) a nie ciepła.
    W przekroju całego sezonu grzewczego, udział procentowy okresów przejściowych do okresu "regularnej " zimy wynosi około 70% : 30 % z tendencją stałego wzrostu czasu trwania okresu przejściowego. Dlatego też komponenta dynamiczna do niedynamicznej systemu dystrybucji ciepła powinna zawierać się mniej więcej w tych proporcjach.
    Posiadanie dynamicznego systemu dystrybucji ciepła, znacznie zmniejsza ilość elektroniki !!! koniecznej do jego optymalnej pracy, nie tylko w okresach przejściowych. Powinniśmy mieć także możliwość całkowitego zastopowania procesu grzania do zera a posiadanie dynamicznej komponenty systemu dystrybucji ciepła, "za darmo" taką możliwość dają. Nie do pogardzenia jest także posiadanie możliwości dostępu do chłodu - taniego, łatwego i bezpiecznego dla substancji domu... Posiadacze pomp ciepła taką możliwość mają.

    Od kilku lat obserwujemy nad Europą zmianę cyrkulacji powietrza z równoleżnikowej - wschód- zachód (wilgotne powietrze polarno-morskie oraz kontynentalne znad Rosji), na południkową- północ - południe - suche, gorące powietrze znad Afryki na przemian z zimnym i także stosunkowo suchym powietrzem znad Skandynawii.
    Rodzi to określone problemy zarówno w kwestii grzania jak i pojawienia się potrzeby schładzania pomieszczeń. Energożerne klimatyzatory będą wypychane przez urządzenia produkujące chłód. Poczytajcie sobie na ten temat pod # Chłód z kaloryferów, czyli tzw. trójgeneracja...

    Pozdrawiam
    Boguslaw
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Energożerne klimatyzatory będą wypychane przez urządzenia produkujące chłód. Poczytajcie sobie na ten temat pod # Chłód z kaloryferów, czyli tzw. trójgeneracja...
    Boguslaw

    Po pierwsze nie wszędzie jest dostęp do trójgeneracji.
    Po drugie to że kaloryfer jest zimny niewiele załatwia - niezbędne jest wymuszenie ruchu zimnego powietrza...
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.126
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Po pierwsze nie wszędzie jest dostęp do trójgeneracji.
    Po drugie to że kaloryfer jest zimny niewiele załatwia - niezbędne jest wymuszenie ruchu zimnego powietrza...
    Oczywiście. Temat dotyczy głównie blokowisk obsługiwanych przez ciepłownie, które muszą grzać cwu i mają problem z nadmiarem ciepła...
    Tam też, w sposób najbardziej dokuczliwy, występuje przegrzewanie pomieszczeń latem.

    Oczywiście: zimny kaloryfer niczego nie załatwia. Równie dobrze można by próbować chłodzić mieszkanie otwartą na oścież lodówką...
    W sąsiednim wątku i innych podaję warunek sine qua non efektywnego chłodzenia. Powtórzę: nie ma efektywnego chłodzenia bez wymuszonej cyrkulacji powietrza.
    Grzejniki Regulus-system Revers spełniają konieczne warunki do efektywnego centralnego grzania zimą (ciepło podane po aptekarsku - quantum satis) i efektywnego centralnego chłodzenia latem.
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jak widzisz w tym wątku - jest opcja efektywnego CHŁDZENIA POWIETRZA bez wymuszonej cyrkulacji. A w połączeniu z wentylacją wspomaganą osuszaniem mamy pełnoprawny system klimatyzacyjny.

    To wsysztko kwestia powierzchni... nie ma efektywnego chłodzenia małą powierzchnią bez wymuszonej cyrkulacji powietrza. Ale przy odpowiednio dużej powierzchni można chłodzić efektywnie zachowują stabilną temperaturę a także bardzo małe różnice temperatury w każdym punkcie pomieszczenia.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.126
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Zależy co kto lubi... Jak widać, efektywność to pojęcie względne...
    Ponadto. U Ciebie jest sporo urządzeń, sporo rozmaitej elektroniki.
    Stałe fragmenty gry: pilnowanie temperatury czynnika (magiczne 17 oC), pilnowanie wilgotności powietrza (50-60%), pilnowanie, by nadmiernie nie otwierać okien i drzwi, pilnowanie ile powietrza i o jakiej wilgotności wpuszcza się do domu...
    To nie dla mnie. Moment nieuwagi czy np. brak prądu i gotowy problem.

    Masz dobrze. Masz tak jak chciałeś. Spędziłeś mnóstwo czasu na dopracowanie SWOJEGO systemu grzewczo-chłodzącego. Godne szacunku.
    Nadal masz wątpliwości. Nadal jeden czy drugi sterownik nie jest dość dobry... Musisz pogodzić się z faktem, że różnice temperatur w pomieszczeniach występują i będą występować, że bezwładność i jej wpływ na pracę systemu była, jest i będzie.
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Mam regulacje temperatury w każdym pomieszczeniu, więc nie muszę się z różnicami temperatur godzić.

    Bezwładność nie przeszkadza w sterowaniu i pozwala bardzo łatwo zachować temperaturę nastawioną.

    Wentylację montowałem po to, by tych okien nie otwierać. Nie po to montowałem system oczyszczania powietrza żeby otwierać teraz okna i wpuszczać kurz z budowy obok, czy nie utwardzonej jeszcze drogi gruntowej. Że o komarach i hałasie nie wspomnę.

    Akurat nie monitoruję temperatury DZ i spokojnie mógłbym zejść do 15 na zasilaniu, ale nie mam takiej potrzeby.

    Zaawansowane sterowanie? To są trywialne uklady - zbudowane przez amatora... Nie robię tego zawodowo.

    A to rozwiązanie nie jest moje - w Bundestagu stosują podobne rozwiązania. A to tylko jeden z wielu przykładów.

    Jak sam zauważyłeś, mamy ogromny bum na klimatyzatory, wysokie zapotrzebowanie na energię w upalne dni, fotowoltaike wrażliwa na brak słońca. To wszystko powoduje ogromne wyzwania dla energetyki. Dlatego poszukiwanie niskooenergetycznych rozwiązań jest jak najbardziej zasadne.
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 24-08-2020 o 20:38

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Poczytajcie sobie na ten temat pod # Chłód z kaloryferów, czyli tzw. trójgeneracja...
    Poczytałem.
    1 link z google, a tam w treści:

    Lodowata woda trafia do kaloryferów, a najlepiej do nowocześniejszych klimakonwektorów i w ten sposób mamy w gorącym pokoju źródło zimna.
    Szach mat.
    Bo Ty przecież sprzedajesz te starsze grzejniki, bez możliwości zasilania wodą lodową

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.126
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Poczytaj lepiej co to jest tzw. "woda lodowa". Mylisz tematy i pojęcia. Powtarzasz bezmyślnie hasła za jakimś pismakiem...
    Instalacja z wodą lodową przeznaczona jest dla klimakonwektorów czterorurowych, w których woda lodowa krąży w całkowicie odrębnym obiegu od obiegu grzejącego.
    REGULUSY Reversy nadają się do wpięcia w każdą już istniejącą instalację dwururową.
    Czy woda krążąca w istalacji Owczara to "woda lodowa"????
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Jakim to trzeba być desperatem żeby pisać takie pierdoły...
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.126
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    W punkt wihajster...
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    W punkt wihajster...
    Nie zrozumiałeś.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony