dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 78
  1. #21
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Taka ciekawostka odnośnie grzania i bezwładności.
    Swego czasu była długa dyskusja z Kaizenem, który uparcie twierdził, że najpierw muszę ogrzać ściany - 24cm silikatów.
    Pompa ciepła załączyła się o 22, a potem koło 3. Na wykresie widać jak zmienia się temperatura.
    Podłoga robię się ciepła po 30 min + tak samo ściany.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20201111_145442.jpg
Wyświetleń:	76
Rozmiar:	77,3 KB
ID:	450119
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Podłoga robię się ciepła po 30 min + tak samo ściany.
    Czemu o trzeciej tak drastycznie inaczej temperatura się zachowała i wzrosła zaledwie o 0,05*?

    A dorzuć temperatury nawiewu i wywiewu. Nie odpaliłeś wtedy nagrzewnicy, pralki, suszarki, zmywarki, piekarnika, czajnika czy innego grzejnika o małej bezwładności?

  3. #23

    Domyślnie

    Pewnie, że odpalił. Bo pralkę, suszarkę, piekarnik, itp. sprzęty ma w salonie.

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Co to za termometr , który ma dokładność 0,05 stopnia ? Mimo ,że o 22 na wykresie widac duuży wzrost , to w rzeczywistości to tylko 0,2 stopnia ... Więc wzrost temperatury prawie żaden...
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  5. #25
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    To był wykres przefiltrowany lowpassem i outlierem i po filtrze mam taką rozdzielczość. Normalnie jest 0.1.

    Poniżej bez filtra.
    Pompa dziala od 22 do 24 a potem od 3 do 5. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20201111_160858.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	84,4 KB
ID:	450122

    Akurat sprzętów nie włączałem żadnych. Temperatura nawiewu jest stała i sterowana - oscyluje wokół 18 stopni.

    Wzrost 0.5/2h stopnia przy ogrzewaniu płaszczyznowym to jak na mój gust naprawdę mała bezwładność.
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 11-11-2020 o 15:19
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Poniżej bez filtra.
    Pompa dziala od 22 do 24 a potem od 3 do 5. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20201111_160858.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	84,4 KB
ID:	450122
    Jak wciągu 2-3 godzin potrafi Ci spaść temperatura o pół stopnia przy dopiero co wyłączonym ogrzewaniu płaszczyznowym, gdy za oknem jest znacznie na plusie to albo masz coś nie tak z domem, albo nie tak z pomiarem. Tak, to ja nawet grzejąc klimą nie mam. Może przy odpaleniu piekarnika czy dużym gotowaniu tak wyjdzie.

  7. #27
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ten skok temperatury to efekt promieniowania. Ściana dość szybko się nagrzewa i promieniuje, ale tak samo szybko stygnie.

    Już pisałem, że mam opomiarowana pompę i w zeszłym roku zapotrzebowanie zgadzało się z ozc, więc nie uważam, że z samym domem jest coś nie tak.

    W ciągu 2h wymieniane jest też prawie całe powietrze - nawiew 18 stopni, a temperaturę utrzymuję powyżej 22 stopni.

    To ogrzewanie ma o wiele niższą bezwładność niż podłogowka gdzie rury biegną kilka cm pod okładzina, a sama okładzina daje dodatkowy opór cieplny.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Ten skok temperatury to efekt promieniowania. Ściana dość szybko się nagrzewa i promieniuje, ale tak samo szybko stygnie.
    A, jak termometr masz wystawiony na promieniowanie, to pomiary masz od czapy. Czujnik trzeba schować przed promieniowaniem. I oczywiście, nie trzymać przy źródle ciepła.

    Czemu nad ranem sytuacja wygląda zupełnie inaczej? Ja bym obstawiał jakieś krótkoterminowe zyski - np. prysznic (z którego ciepło wraca przez rekuperację) czy jakieś zabawy AGD.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 11-11-2020 o 18:15

  9. #29
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Czujnik umieszczony jest na przeciwległej scianie w obudowie 5m od ściany, która grzeje.

    W tej samej obudowie siedzi czujnik temperatury od pompy ciepła i na nim temperatura nad ranem zachowuje się w identyczny sposób.Załącznik 450125
    AGD akurat wczoraj nie było uruchamiane. Po północy brałem na dole prysznic i jest tam widoczny pik, ale juz po piku temp w salonie:
    Załącznik 450126
    Temperatura wywiewu nie wzrasta tak jak temp w salonie - widać pik podczas prysznica w dolnej łazience.
    Załącznik 450127
    Tutaj widać pik o 1. Temperatura powietrza nie wzrasta tak jak temperatura rejestrowana przez czujnik.
    Załącznik 450128

    Ale to potwierdza tylko, że ściana nagrzewa się bardzo szybko, co powoduje wzrost promieniowania ciepła.

    Update:
    Mamy już w sumie lato więc pora na update z chłodzenia. Dom ma spore przeszklenia na wszystkie strony poza północą. Zyski słoneczne dość dobrze ograniczają refleksole, ale trochę tego chłodu trzeba wpompowac.
    Podczas chłodzenia z DZ odbierane jest ok 6-7kW chłodu w zależności od temperatury w domu. Komfortowa temperatura nastawiona to max 23.3 stopnia z histerezą 0.05. poniżej 23 jest już zbyt zimno - promieniowanie ścian powoduje że temperatura odczuwalna jest niższa. Co przekłada się na realny komfort. W chłodzeniu powietrzem jest odwrotnie - promieniowanie ciepłego otoczenia powoduje uczucie wyższej temperatury.
    W czerwcu chłodzenie działało średnio 8h/dobę. Dostarczyło w tym czasie około 900kWh chłodu zużywając 16kWh energii - COP około 56.
    Chłodzony jest cały dom - w tym garaż 45m2. Wilgotność też w normie - choć zdarzają się piki, a chłodnica ma swoją bezwładność.
    Choć nawet nie wydajność jest największym plusem - a totalna cisza systemu. Czy chłodzi czy nie chłodzi, praktycznie nic nie słychać.
    Dzisiaj doszedł wymiennik do grzania basenu. Grzejąc basen wyciągam ciepło z domu.
    Tak więc chłodzenie pasywne dziala i pozwala tanim kosztem chłodzić zapewniając wysoki poziom komfortu.

    Tak wygląda wykres z dzisiaj. Na zewnątrz 27-28 stopni.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20210617_231330.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	57,1 KB
ID:	457204
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  10. #30
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.437
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Owczar, masz gdzieś opisany ten system do opomiarowania ogrzewania i wentylacji? Pisałeś, że sam to robiłeś, ale wejście w automatykę przemysłową wcale nie jest takie proste (piszę to jako informatyk ,który trochę poczytaj o modbus etc). Mam w planach zainstalować dość unikatowy system grzewczy, chciałbym się podzielić wynikami z forumowiczami, ale i dla swojej wiedzy. Pomógłbyś mi w zestawieniu takich urządzeń?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    To system zlepiony z kilku rozwiązań.

    Głównie oparty o home assistant, czujniki BME280 oraz ds18b20 z esp home.
    Pompa ciepła rozmawia z HA przez modnus, tak samo rekuperator. HA te dane zbiera i przetwarza.

    Samo opomiarowanie układu grzewczego nie jest spięte z HA - musiałbym kupić moduł modbus albo impulsowy, a jest droższy niż sam ciepłomierz landys-gyr.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  12. #32
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.437
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    No ok, ale jak np "wklejasz" te BME280 w rury wentylacyjne? ds18b20 to sam termometr, a ja chcę znać wartości wilgotności w każdym kluczowym miejscu instalacji.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  13. #33
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Wpuszczam w rurę - z reguły na łącznikach elastycznych - robię otwór i zaklejam taśmą alu. Wiszą sobie swobodnie na kabelkach. A samo ESP na zewnątrz rury.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  14. #34

    Domyślnie

    Rozważyłem kilka opcji chłodzenia domu przechodząc przez koncepcje split i klimakonwektor (woda lodowa) aż w końcu okazało się że koszt wykonania DZ pionowego i poziomego są porównywalne więc zdecydowałem się na jeden odwiert 100m. Wg obliczeń powinien wystarczyć i zapewni stałą temperaturę dla chłodzenia pasywnego ścian.
    @Owczar, czy zatopiłeś czujniki temperatury w ścianach do kontroli punktu rosy?
    U mnie ściany będą zakończone podwieszanym sufitem (dach na wiązarach), bez stropu i zastanawiam się czy rurek (meander) do chłodzenia nie puścić górą. Wlot i wylot w warstwie ocieplenia sufitu.
    Nie widzę w tym większych wad, ale może nie widzę. Jedynie co mi przychodzi do głowy to że jakieś cięższe frakcje (niby skąd) mogą opadać na dno meandra i z czasem zapchać rurkę, ale czy to w ogóle możliwe to wątpię. Drugi problem to odpowietrzenie, ale to podobno do zrobienia.
    Ostatnio edytowane przez _Albert_ ; 06-09-2021 o 12:09

  15. #35
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Nie mam czujników punktu rosy. Jak podłączysz chłodnice jak u mnie nie ma obaw, że punkt rosy przekroczysz.

    Puszczenie sufitem to w sumie dobry pomysł, unikniesz kombinacji z wylewką. Jak dasz izolację kauczukową, puścisz dodatkowo w wełnie, to będzie ok. Meandry i tak idą góra dół, ale są tak cienkie, że same się odpowietrzaja.
    Filtr magnetyczny z odstojnikiem załatwi sprawę frakcji stałych. Dokladalem u siebie niedawno
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  16. #36

    Domyślnie

    Faktycznie, chłodnica zrobi swoje. Jak często trzeba ją demontować do umycia?
    W którym miejscu jest zamontowana? Za czerpnią, czy za reku?
    Mało jest tak dobrze opisanych z praktycznego punktu widzenia tego typu instalacji. Dzięki.
    Planuje także podłogówkę, ale rurki do chłodzenia wydają mi się mało kosztowne w porównaniu do urządzeń aktywnych.
    Spróbuję też wykorzystać zmagazynowane ciepło z solarów do ogrzewania ścian jesień/wiosna, ale to już na etapie późniejszym, jak pył opadnie.

  17. #37
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Nie trzeba jej demontować. U mnie jest za reku żeby schodzić do niższych temperatur.

    Ja normalnie ściana grzeję i chlodze
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  18. #38

    Domyślnie

    Jak wygląda rozdzielacz?
    Jakie jest uzasadnienie montowania rurek meandra "w pionie"? Przecież to trudniej odpowietrzyć.
    Może wtedy odpada problem 'kierunku zasilania' poziomego?
    Bo nigdy nie jestem pewien jak to powinno wyglądać.


    Czy zdarzył się z tym problemem już w trakcie eksploatacji: np. ściana nie grzeje/chłodzi i trzeba powalczyć?
    Ostatnio edytowane przez _Albert_ ; 06-09-2021 o 20:50

  19. #39
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Rozdzielacz wygląda jak do podlogowki.

    Pętle są w układzie tiechelmana, zasilane od dołu. Każda sekcja na tę samą długość - chyba 8m. Dlatego takie meandry.

    Nie było z tym problemu. Odpowietrzanie też banalne, na rozdzielaczu.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  20. #40
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Owczar, masz gdzieś opisany ten system do opomiarowania ogrzewania i wentylacji? Pisałeś, że sam to robiłeś, ale wejście w automatykę przemysłową wcale nie jest takie proste (piszę to jako informatyk ,który trochę poczytaj o modbus etc). Mam w planach zainstalować dość unikatowy system grzewczy, chciałbym się podzielić wynikami z forumowiczami, ale i dla swojej wiedzy. Pomógłbyś mi w zestawieniu takich urządzeń?
    Co to za "unikatowy" system? Pytam, bo też mam unikatowy system grzejąco-chłodzący i też niebawem będę walczyć z jego sterowaniem. Póki co tylko grzeje dom, więc sterowanie tylko takie jak z PC.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony