dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 7
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 128
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar lukasziza
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    warszawa
    Posty
    161
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie Rekuperator Aeris 350 - jaki macie odzysk ciepła? u mnie jakoś marnie

    Witam,

    Mam pytanie odnośnie odzysku ciepła w Waszych rekuperatorach. Ja dziś sprawdzałem i wychdzoi tak:
    - czerpnia: -0,5 stopnia
    - powietrze nawiewane: 15 stopni
    - powietrze wyciągane z pomieszczeń: 22 stopnie
    - wyrzucane na zewnątrz 3,5 stopnia

    wszystkie te parametry wzięte z rekuperatora.

    słabo wygląda ten odzysk . A jak to u Was wygląda?

    dziękuje za pomoc i odp.
    Dom Przy Migdałowej (Galeria domów), Solbet 24cm + 20cm styro grafit, strop monolit, dach Creaton Titania łupek pełne deskowanie + 28 cm wełny, okna Schuco Si 82 - ciepły montaż, 100% podłogówka, Immergs Vitrix 12 KW + zasob. 160l + Car V2

  2. #2

    Domyślnie

    Witam
    Aeris 350next
    Wywiew - 23,5
    Wyrzutnia - 10,0
    Czerpania - 1,00
    Nawiew - 20,5
    Przepływ - 110 m3
    Dom z poddaszem użytkowym. Pow. użytkowa 150 m/2, kubatura 823 m3, ZOC 7,8 kW, 41kW/m2.
    Pompa ciepła p/w Sofath Lizea Lv200 11kW, rekuperator Aeris Next 350, w salonie koza 7 kW.
    Dom: bloczek komórkowy H-H 24 cm + 15 cm grafit 0,32,dach dwuspadowy (stodoła) - dachówka Nelskamp Nibra DS 5, podłoga NG 16 cm 0.36, strop 7cm 0,36, posadzka anhydrytowa 5,5 cm,skosy wełna mineralna 25 cm (15 cm 0,35 i 10 cm 0,33), okna trzy szybowe w tym trzy flex..

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ironsmith

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    576

    Domyślnie

    aniapawel jakoś mi się to nie bilansuje 23,5 - 10 = 13,5*C taki spadek temperatury na otrzymujecie 20,5-1= 19,5*C jeżeli przepływy porównywalne to chyba chodzi grzałka

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar lukasziza
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    warszawa
    Posty
    161
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    no w porównaniu do tego to u mnie bieda jak 102.....

    ja nie wiem czym to jest spowodowane. A ironsmith jakie masz parametry reku?
    Dom Przy Migdałowej (Galeria domów), Solbet 24cm + 20cm styro grafit, strop monolit, dach Creaton Titania łupek pełne deskowanie + 28 cm wełny, okna Schuco Si 82 - ciepły montaż, 100% podłogówka, Immergs Vitrix 12 KW + zasob. 160l + Car V2

  5. #5

    Domyślnie

    Nagrzewnica pobór mocy 0kW. Najczęściej mam różnice 2 stopni między powietrzem wyciąganym (wywiew) a powietrzem nawiewany (nawiew).
    Po przewietrzanie często różnica spada do 1,5 stopnia. Przewietrzanie 15 min, żeby przedmuchaj wymiennik z wody.
    Pozdrawiam
    Dom z poddaszem użytkowym. Pow. użytkowa 150 m/2, kubatura 823 m3, ZOC 7,8 kW, 41kW/m2.
    Pompa ciepła p/w Sofath Lizea Lv200 11kW, rekuperator Aeris Next 350, w salonie koza 7 kW.
    Dom: bloczek komórkowy H-H 24 cm + 15 cm grafit 0,32,dach dwuspadowy (stodoła) - dachówka Nelskamp Nibra DS 5, podłoga NG 16 cm 0.36, strop 7cm 0,36, posadzka anhydrytowa 5,5 cm,skosy wełna mineralna 25 cm (15 cm 0,35 i 10 cm 0,33), okna trzy szybowe w tym trzy flex..

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar lukasziza
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    warszawa
    Posty
    161
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    kurcze ja włączam max bieg wieczorem zawsze przy kąpieli . a jakie filtry stosujesz? kiedy wymienialiście ostatni raz?
    Dom Przy Migdałowej (Galeria domów), Solbet 24cm + 20cm styro grafit, strop monolit, dach Creaton Titania łupek pełne deskowanie + 28 cm wełny, okna Schuco Si 82 - ciepły montaż, 100% podłogówka, Immergs Vitrix 12 KW + zasob. 160l + Car V2

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasziza Zobacz post
    no w porównaniu do tego to u mnie bieda jak 102.....

    ja nie wiem czym to jest spowodowane.
    prawdopodobnie cześć rur instalacji nawiewnej jest słabo ocieplona i przechodzi przez nieogrzewane pomieszczenia. odzysk masz spory
    powietrze wyciągane z pomieszczeń: 22 stopnie
    - wyrzucane na zewnątrz 3,5 stopnia
    różnica 18,5 stopnia


  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar lukasziza
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    warszawa
    Posty
    161
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    prawdopodobnie cześć rur instalacji nawiewnej jest słabo ocieplona i przechodzi przez nieogrzewane pomieszczenia. odzysk masz spory
    różnica 18,5 stopnia

    ale ja podałem tu parametry odczytywane na rekuperatorze - faktycznie przy zmierzeniu temperatury przy anemostatach nawiewnych mam ok +2,5 stopnia więcej (ale to może w kanałąch się troche ogrzewa). natomiast jak wchodzę w patametry rekuperatora to pokazuje takie tempetarury.
    Dom Przy Migdałowej (Galeria domów), Solbet 24cm + 20cm styro grafit, strop monolit, dach Creaton Titania łupek pełne deskowanie + 28 cm wełny, okna Schuco Si 82 - ciepły montaż, 100% podłogówka, Immergs Vitrix 12 KW + zasob. 160l + Car V2

  9. #9

    Domyślnie

    no tak, tak odczytałem z tym, ze nawiew nie wiem dlaczego przyjąłem, ze jest z anemostatu
    Pytanie czy reku pokazuje prawidłowe temperatury. Choć z drugiej strony na wylocie masz różnice 18,5st a na wlocie 15,5 stopnia. Rożnica 3st. Moze tak ma byc?

    z ciekawości, jaki masz sterownik, comfosense czy panel dotykowy LUX?


  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar lukasziza
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    warszawa
    Posty
    161
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    no tak, tak odczytałem z tym, ze nawiew nie wiem dlaczego przyjąłem, ze jest z anemostatu
    Pytanie czy reku pokazuje prawidłowe temperatury. Choć z drugiej strony na wylocie masz różnice 18,5st a na wlocie 15,5 stopnia. Rożnica 3st. Moze tak ma byc?

    z ciekawości, jaki masz sterownik, comfosense czy panel dotykowy LUX?
    Sterwonik mam STD taki z pięcioma przyciskami na dole. Troche to wszystko dziwne. A poza tym jak podniosę nawiew na 2 i 3 bieg to tempetatura nawiewanego powietrza jeszcze bardziej wzrasta... pytanie czemu tak jest?

    Ps różnica 3 stopni może wynikać z tego że część kanałów mam położone na podłodze gdzie jest podłogówka - to pewnie dodatkowo dogrzewa....

    ?
    Ostatnio edytowane przez lukasziza ; 13-01-2018 o 20:44
    Dom Przy Migdałowej (Galeria domów), Solbet 24cm + 20cm styro grafit, strop monolit, dach Creaton Titania łupek pełne deskowanie + 28 cm wełny, okna Schuco Si 82 - ciepły montaż, 100% podłogówka, Immergs Vitrix 12 KW + zasob. 160l + Car V2

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar lukasziza
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    warszawa
    Posty
    161
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    a może ktoś jeszcze podzieli sie swoimi wynikami?
    Dom Przy Migdałowej (Galeria domów), Solbet 24cm + 20cm styro grafit, strop monolit, dach Creaton Titania łupek pełne deskowanie + 28 cm wełny, okna Schuco Si 82 - ciepły montaż, 100% podłogówka, Immergs Vitrix 12 KW + zasob. 160l + Car V2

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasziza Zobacz post
    ..... A poza tym jak podniosę nawiew na 2 i 3 bieg to temperatura nawiewanego powietrza jeszcze bardziej wzrasta... pytanie czemu tak jest?
    Wygląda na to, że rekuperator stoi w chłodnym miejscu i jest słabo odizolowany od otoczenia. Rekuperator jest wychładzany przez temperaturę otoczenia i dlatego może być niska temperatura na nawiewie. A że po zwiększeniu ciągu temperatura się podnosi to właśnie dlatego, że powietrze wywiewane z pomieszczeń wpada do rekuperatora i go rozgrzewa. Rekuperator nie zdąża się wychłodzić i dlatego temperatura powietrza nawiewanego (za rekuperatorem) jest wyższa.

  13. #13

    Domyślnie

    Ja u siebie sprawdziłem to mam takie parametry:
    1. W domu: 22 stopnie
    2. Wyrzutnia: 4 stopnie
    3. Czerpnia: -4,5 stopnia
    4. Nawiew: 15 stopni

    Przy czym widzę, że chodzi nagrzewnica wstępna z mocą 0,5kW
    Ostatnio edytowane przez MD. ; 15-01-2018 o 11:06
    200 m2 powierzchni użytkowej; zakończenie budowy 2016/2017; ściany 20 cm styro białego 0,038; podłoga 18 cm EPS100 0,036; Dach 25 cm piany OK, ogrzewanie piecokominek wodny z akumulacją ceramiczną + Immergas Victrix 12kw TT, wszędzie podłogówka, WM z reku

  14. #14
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    dedkam

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Łańcut
    Kod pocztowy
    37-100
    Posty
    7

    Domyślnie

    u mnie na AerisNext 350 różnica 2-3 stopnie. Sprawdź jaką masz temperaturę komfortu ustawioną, może aktywował się bypass?

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar lukasziza
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    warszawa
    Posty
    161
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał dedkam Zobacz post
    u mnie na AerisNext 350 różnica 2-3 stopnie. Sprawdź jaką masz temperaturę komfortu ustawioną, może aktywował się bypass?
    mam ustawione 28 stopni wiec nie ma opcji...
    teraz mam podobnie jak napisał wyżej MD.

    A tobie Dedkam nie chodzi nagrzewnica przypadkiem?
    Dom Przy Migdałowej (Galeria domów), Solbet 24cm + 20cm styro grafit, strop monolit, dach Creaton Titania łupek pełne deskowanie + 28 cm wełny, okna Schuco Si 82 - ciepły montaż, 100% podłogówka, Immergs Vitrix 12 KW + zasob. 160l + Car V2

  16. #16

    Domyślnie

    U mnie też jest słabo. Czyżby ten rekuperator był przereklamowany?! Niby konstrukcja solidna i nie ma do czego się przyczepić. No właśnie poza słabym odzyskiem :/

    U mnie jak było kilka stopni na dworze, a w domu (średnio) ok. 21 stopni, to na nawiewie było ok. 15 stopni! Biorąc pod uwagę nawet straty na kanałach to różnica mierzona ręcznie na rekuperatorze wynosi ok. 5 stopni, teraz jak jest zimniej na dworze to jest to ok. 6 stopni różnicy. Jednym słowem dupy nie urywa!

    BTW. Skąd bierzecie te dane z rekuperator? Ja mam wersję standard i się zastanawiam, czy da się jakoś dobrać do tych danych.

    Edit. Serwisant ma do mnie przyjechać, jak będzie w okolicy, bo wg niego coś jest nie tak.
    Ostatnio edytowane przez kerad85 ; 15-01-2018 o 22:02
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar lukasziza
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    warszawa
    Posty
    161
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerad85 Zobacz post
    U mnie też jest słabo. Czyżby ten rekuperator był przereklamowany?! Niby konstrukcja solidna i nie ma do czego się przyczepić. No właśnie poza słabym odzyskiem :/

    U mnie jak było kilka stopni na dworze, a w domu (średnio) ok. 21 stopni, to na nawiewie było ok. 15 stopni! Biorąc pod uwagę nawet straty na kanałach to różnica mierzona ręcznie na rekuperatorze wynosi ok. 5 stopni, teraz jak jest zimniej na dworze to jest to ok. 6 stopni różnicy. Jednym słowem dupy nie urywa!

    BTW. Skąd bierzecie te dane z rekuperator? Ja mam wersję standard i się zastanawiam, czy da się jakoś dobrać do tych danych.
    no właśnmie ja też mam wersję standard ze std sterownikiem. Mi to sie wydaje że ablo GWC mają? albo załącza się nagrzewnica wstępna....

    U mnie w czwartek ma być serwisant i ciekawe czy coś na to poradzi czy tak po prostu ma być....
    Dom Przy Migdałowej (Galeria domów), Solbet 24cm + 20cm styro grafit, strop monolit, dach Creaton Titania łupek pełne deskowanie + 28 cm wełny, okna Schuco Si 82 - ciepły montaż, 100% podłogówka, Immergs Vitrix 12 KW + zasob. 160l + Car V2

  18. #18

    Domyślnie

    a sprawdzacie filtry czasami? mam taki sam reku w wersji lux, z tym, ze jeszcze nie zamontowany. kosztował kupe kasy i teraz sie zastanawiam czy dobrze wybrałem


  19. #19

    Domyślnie

    No raczej, że sprawdzam i wymieniam. Tak się składa, że wynik przed i po wymianie filtrów jest taki sam.
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar lukasziza
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    warszawa
    Posty
    161
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    a sprawdzacie filtry czasami? mam taki sam reku w wersji lux, z tym, ze jeszcze nie zamontowany. kosztował kupe kasy i teraz sie zastanawiam czy dobrze wybrałem
    no filtry wymieniałem 1 tydzień temu na nowe
    Dom Przy Migdałowej (Galeria domów), Solbet 24cm + 20cm styro grafit, strop monolit, dach Creaton Titania łupek pełne deskowanie + 28 cm wełny, okna Schuco Si 82 - ciepły montaż, 100% podłogówka, Immergs Vitrix 12 KW + zasob. 160l + Car V2

Strona 1 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony