dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 7
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 128
  1. #41

    Domyślnie

    Jaki masz rekuperator? U mnie też był serwisant, ale po regulacji jakoś nie widzę dużych różnic (temperaturę mierzę pirometrem).
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  2. #42
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Instaltechnic
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Żabia Wola (biuro)
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    470

    Domyślnie

    Cytat Napisał muaddib Zobacz post
    ...Rury idą przy krokwiach, pomiędzy warstwami wełny. Od spodu 20 i między krokwiami 15 cm. To za mało. Ten co robił projekt (brałem od nich także cały osprzęt nic nie pisał w projekcie, że optymalnie dać te rury po warstwą wełny przy regipsie!!!...

    ...U mnie podczas mrozów była niższa nawet o 10 stopni. Obecnie 6. Po porostu trzeba ocieplić ponieważ obecnie system działa nieefektywnie i latem będzie podobnie tylko w drugą stronę.

    Najgorsze, że mam płyty przykręcone na poddaszu i jak położę wełnę do trzeba zrobić dystans. Grzebanie będzie. Cena wełny obecnie nie jest wysoka i przy 25 cm lambda 0,39 to 2200 zł, jak już kłaść to po całości. Razem byłoby 60 cm trochę dużo ale innego rozwiązania nie widzę. Zresztą i tak metr sufitu będę musiał w garażu rozwalić aby wodę wylać...

    ...Swoją drogą budowlaniec też nic nie mówił ale ci to wiadomo, wszystko co powoduje że oni będą mieli gorzej jest złe a gdy lepiej i jeszcze coś przytną to dobre (no może nie wszyscy).
    Sam robiłeś instalację reku, czy jakaś firma? Kto to jest budowlaniec, bo jest to bardzo potoczne i maksymalnie ogólne?

    Skoro 10 stopni to ocieplenie raczej tragiczne lub kanały idące nie od strony ciepłej, tylko blisko zimnej.
    Warto mieć rozeznanie w technologiach i świadomie wybierać potrzebne i wygodne rozwiązania. Trzeba starać się o tym myśleć już na etapie projektu. Potem też się da prawie wszystko "uratować", ale nakład finansowy będzie większy.

  3. #43

    Domyślnie

    Reku mam Aeris next 350. Instalację robiłem sam, na postawie projektu, który zrobiła mi firma sprzedająca osprzęt. Ponoć podobne problemy miało całkiem sporo ludzi co od nich brali projekty, tak mi mówił konsultant pracujący od stycznia. W projekcie w kwestii ocieplenia było tylko

    "Jeśli przewody PE-FLEX, skrzynki rozdzielaczowe oraz skrzynki
    rozprężne znajdują się w strefie poddasza poza warstwą izolacyjną, należy je dodatkowo
    zabezpieczyć przed wpływem niskich temperatur."

    Gdyby napisali, że powinno się je umieścić pod warstwą izolacyjną to bym to zrobił, gdy kładłem rury miałem pełen dostęp. Ogólnie dali jedną stronę opisu odnośnie wytycznych przy montażu i użytkowania i do tego się zastosowałem/stosuje.

    Ocieplenie raczej jest ok. 35 cm wełny to nie mało, po pierwszej zimie mogę powiedzieć, że źle nie było. Za luty (spore mrozy) za prąd płaciłem niecałe 400 zł (najwyższy rachunek), wszystko mam na prąd (rachunek za prąd całkowity). Ponoć gdyby wentylacja działała optymalnie to 20% na ogrzewaniu mógłbym jeszcze zaoszczędzić.

    To wina tego, że rury są pomiędzy warstwami wełny. Gdyby było pod wełną to od dołu byłoby ok 21-22 stopnie a góra zaizolowana.


    Co do budowlańca to chodzi mi o generalnego wykonawcę, który miał różnych podwykonawców. Plus wszystko załatwiał, ja o nic się nie martwiłem. Ale miał straszne podejście. Kombinował jakby tu wyciągnąć dodatkową kasę poza umową, dobrze że kierownik budowy był ok (sam kiedyś miał firmę budowlaną) i dzięki niemu uniknąłem co najmniej kilka tys. dodatkowych wydatków. Najbardziej mnie wkurzył na końcu przy gładziach. Miała je robić ekipa co robiła elewację (zrobili bardzo dobrze) ale znów chciał przyciąć. W sumie 3 różne osoby mi to robiły przez blisko 1,5 miesiąca, (ci od elewacji chcieli to zrobić w 4 dni ale ich było 3). Wiele razy mu kazałem poprawiać ale i tak wiele nierówności wyszło gdy pomotowałem lampy i patrzy się na sufit (on jest najgorszy) w innym oświetleniu. Na poprawki na ściany dodatkowo zużyłem 2 opakowania (2 kg| gładzi.

  4. #44

    Domyślnie

    Kurde, u mnie dzisiaj jakaś masakra, nawiewa mi 12 stopni do pomieszczeń na dole!
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  5. #45

    Domyślnie

    U mnie w bliźniaku po jednej stronie Aeris 350 po drugiej 550 - oba z GGWC nawiew 19,5- 20C i niżej nie chce być.

  6. #46
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Instaltechnic
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Żabia Wola (biuro)
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    470

    Domyślnie

    Cytat Napisał muaddib Zobacz post
    ...Instalację robiłem sam, na postawie projektu, który zrobiła mi firma sprzedająca osprzęt. Ponoć podobne problemy miało całkiem sporo ludzi co od nich brali projekty, tak mi mówił konsultant pracujący od stycznia...
    Wiesz, zgodnie z twoim podejściem to każdy mógłby robić wszystko, a doświadczenie nie byłoby potrzebne nikomu. Skoro ma ktoś instrukcję lub projekt, to robi zgodnie i już.

    Pomyśl ile osób umie dobrze gotować, a przecież w książce kucharskiej jest napisane co robić. Jak się za coś zabierasz o czym nie masz pojęcia, to bierzesz za to odpowiedzialność. Przykro mi.
    Warto mieć rozeznanie w technologiach i świadomie wybierać potrzebne i wygodne rozwiązania. Trzeba starać się o tym myśleć już na etapie projektu. Potem też się da prawie wszystko "uratować", ale nakład finansowy będzie większy.

  7. #47

    Domyślnie

    Dziś rozwaliłem kawałek sufitu i wszedłem na strych w części garażowej, to co zobaczyłem tam przeraziło mnie, oto praca "specjalistów":

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez nazwy.jpg
Wyświetleń:	774
Rozmiar:	83,6 KB
ID:	409425Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez nazwyaa.jpg
Wyświetleń:	804
Rozmiar:	81,0 KB
ID:	409424

    Tak to wyglądało od góry. Noż k.... mać. A przypominałem im aby na to zwracać uwagę a tu masz. Pojechałem do hurtowni i kupiłem 3 roli wełny ociepliłem i jest już lepiej. Z -3 +10 stopni zmieniło się na -3 +15,5 stopni.

    Ręce po prostu opadają.

    Wiesz, zgodnie z twoim podejściem to każdy mógłby robić wszystko, a doświadczenie nie byłoby potrzebne nikomu. Skoro ma ktoś instrukcję lub projekt, to robi zgodnie i już.

    Pomyśl ile osób umie dobrze gotować, a przecież w książce kucharskiej jest napisane co robić. Jak się za coś zabierasz o czym nie masz pojęcia, to bierzesz za to odpowiedzialność. Przykro mi.
    Rozumiem, że sobie jaja robisz? Zrobienie rekuperacji w domu z podwieszanym sufitem to sprawą banalnie prostą, ble idiota by to zrobił. Najtrudniejsze było przekucie się przez silkę bo profesjonaliści z dużym doświadczeniem zapomnieli zrobić otwory. Strasznie żałuję, że sam nie ocieplałem.

    A tak na marginesie dostałem wycenę reku za 16500 (w promocji) gdzie rekuperator kosztował 6000 zł, pozostała część 10500, ja zapłaciłem za projekt, cały osprzęt 5500 zł, czyli 6000 zł w kieszeni. A co by się stało gdyby ten specjalista miał takie doświadczenie jak ci od ocieplania wolę nie myśleć. Gdy specjalista z dużym doświadczeniem zaznaczył w projekcie sposób montażu to w ogóle bym to teraz nie pisał.

    A tak mam nadzieje, że potencjalnie budowniczowie swojego domy wyciągną wnioski i jeśli wybiorą już specjalistę z dużym doświadczeniem to będę mu patrzeć na ręce.

    Najbardziej żałuję tego, że nie mogłem zrobić wielu rzeczy sam, ale czas deficytowy zasób.

    PS.

    Mój wykonawca (całościowy) przysłał jedną firmę specjalistyczny z dużym doświadczeniem do montażu ogrzewania podłogowego. Właściciel tej firmy chciał mi wcisnąć lepszą pompę obiegową niż standardowa, która była razem z rozdzielaczem. Gdy tylko to usłyszałem to go pogoniłem. Ten specjalista z długim doświadczeniem, ani nie spytał się co będzie napędzać podłogówkę (PC która nie wymaga osobnej pompy obiegowej - u mnie), co będzie na podłodze (parkiet), usytuowanie mebli w kuchni itp. Ostatecznie zrobiła mi to firma w pełni profesjonalnie (z szczegółowym projektem) i ich (i tych od elewacji) jedynie mógłbym polecić.

    A innym specjalistom z dużym doświadczeniem mówię....
    Ostatnio edytowane przez muaddib ; 17-03-2018 o 21:40

  8. #48

    Domyślnie

    Jeszcze jeden dowód - kontrola najwyższą formą zaufania. Dane dzisiejsze: -1,5 przed GGWC, po GGWC +5C, nawiew 20C , wywiew 22,5C , wyrzut 7,5C - przepływ ok. 180m3.
    Ostatnio edytowane przez surgi22 ; 18-03-2018 o 08:05

  9. #49
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Instaltechnic
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Żabia Wola (biuro)
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    470

    Domyślnie

    Cytat Napisał muaddib Zobacz post
    ...Ten co robił projekt (brałem od nich także cały osprzęt nic nie pisał w projekcie, że optymalnie dać te rury po warstwą wełny przy regipsie!!!...
    Cytat Napisał muaddib Zobacz post
    ...Zrobienie rekuperacji w domu z podwieszanym sufitem to sprawą banalnie prostą, ble idiota by to zrobił...
    Nie robiłem sobie jaj, pisałem poważnie i nie chciałem Cię urazić. Ale skoro sam tak to określasz....

    Pytałem czy jakaś firma Ci to robiła, w sensie kto odpowiada za "idiotyczne" poprowadzenie kanałów nie od strony ciepłej.

    A to że firma i że doświadczenie, to niestety nie jest gwarancją poprawnie wykonanych prac.

    PS. Grunt że udało się poprawić i temperatury są ok.
    Ostatnio edytowane przez Instaltechnic ; 19-03-2018 o 10:39
    Warto mieć rozeznanie w technologiach i świadomie wybierać potrzebne i wygodne rozwiązania. Trzeba starać się o tym myśleć już na etapie projektu. Potem też się da prawie wszystko "uratować", ale nakład finansowy będzie większy.

  10. #50

    Domyślnie

    Jak wyglądają u Was wymienniki, np. po roku użytkowania? U siebie widzę w że wymienni nie jest super czysty, czyżby filtry były do bani i powinienem stosować coś lepszego?

    Drugie pytanie dotyczy zamarzania wymiennika. U mnie właśnie doszło do jego częściowego zamarznięcia i pewnie stąd wynikały ostatnie problemy ze słabą sprawnością rekuperatora.
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  11. #51

    Domyślnie

    Przynajmniej raz do roku czyszczę wymiennik, jak i cały reku. Przy GGWC przez 5 lat ani razu nie doszło do zamarznięcia wymiennika.

  12. #52

    Domyślnie

    Nie musisz pisać, że przy GGWC nie ma tego problemu, bo to oczywiste jeżeli jest dobrze zrobione
    Jak już piszesz o czyszczeniu to jak to robisz?
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  13. #53

    Domyślnie

    Normalnie wyłączam odkręcam przód, wyjmuję wymiennik, czyszczę wnętrze, wymiennik , wentylatory - polecam karcher parowy.

  14. #54

    Domyślnie

    Chodzi mi o konkrety, czym myjesz wymiennik?! Też miałeś tam jakby pleśń od wilgoci na kanale wyciągowym?
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  15. #55

    Domyślnie

    Po odmrożeniu i wytrzepaniu wody, dzisiaj stał się cud, teraz jakby za mało powietrza wchodzi do domu.

    Obecnie mam takie temperatury:
    - czerpnia: 3,5*C
    - nawiew: 20*C
    - wyciąg: 21,5*C
    - wyrzutnia: 8*C

    Jak dobrze rozumiem różnice (wyciąg-nawiew) i (wyrzutnia - czerpnia) powinny być mniej więcej równe, co by świadczyło o równych przepływach powietrza?

    Dodam, ze takie temperatury mam mimo zmniejszenia wyciągu na I biegu z 43 do standardowych 35.
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  16. #56
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Beskidziak

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Kod pocztowy
    43-330
    Posty
    507

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerad85 Zobacz post

    Jak dobrze rozumiem różnice (wyciąg-nawiew) i (wyrzutnia - czerpnia) powinny być mniej więcej równe, co by świadczyło o równych przepływach powietrza?
    .
    Nie, jest jeszcze w układzie energia z kondensacji pary wodnej .......z moich, jakiś tam obserwacji, temp wyrzutu między 4-7st (przy temp zew niskich ), reku pracuje optymalnie z dużą sprawnością.......
    Ostatnio edytowane przez Beskidziak ; 20-03-2018 o 16:59
    117m2 powierzchni użytkowej +42m2 garażu (nieogrzewane), fundament 10 cm Xps, ściany 20 cm 0,038, podłoga 14 cm 0,035, strop terriva 45cm wełna, WM, gaz 100%podłogówka

  17. #57
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Instaltechnic
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Żabia Wola (biuro)
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    470

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerad85 Zobacz post
    Po odmrożeniu i wytrzepaniu wody, dzisiaj stał się cud, teraz jakby za mało powietrza wchodzi do domu.

    Obecnie mam takie temperatury:
    - czerpnia: 3,5*C
    - nawiew: 20*C
    - wyciąg: 21,5*C
    - wyrzutnia: 8*C

    Jak dobrze rozumiem różnice (wyciąg-nawiew) i (wyrzutnia - czerpnia) powinny być mniej więcej równe, co by świadczyło o równych przepływach powietrza?

    Dodam, ze takie temperatury mam mimo zmniejszenia wyciągu na I biegu z 43 do standardowych 35.
    Masz informację o temperaturach, a jeszcze ważnym czynnikiem jest wilgotność, której tu nie widzisz.
    Warto mieć rozeznanie w technologiach i świadomie wybierać potrzebne i wygodne rozwiązania. Trzeba starać się o tym myśleć już na etapie projektu. Potem też się da prawie wszystko "uratować", ale nakład finansowy będzie większy.

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerad85 Zobacz post

    Dodam, ze takie temperatury mam mimo zmniejszenia wyciągu na I biegu z 43 do standardowych 35.
    Witam

    Jak w Aerisie 350 standard zmniejszyłeś wyciąg z 43 do 35 ???

    Pozdrawiam
    Dom z poddaszem użytkowym. Pow. użytkowa 150 m/2, kubatura 823 m3, ZOC 7,8 kW, 41kW/m2.
    Pompa ciepła p/w Sofath Lizea Lv200 11kW, rekuperator Aeris Next 350, w salonie koza 7 kW.
    Dom: bloczek komórkowy H-H 24 cm + 15 cm grafit 0,32,dach dwuspadowy (stodoła) - dachówka Nelskamp Nibra DS 5, podłoga NG 16 cm 0.36, strop 7cm 0,36, posadzka anhydrytowa 5,5 cm,skosy wełna mineralna 25 cm (15 cm 0,35 i 10 cm 0,33), okna trzy szybowe w tym trzy flex..

  19. #59

    Domyślnie

    Cytat Napisał Instaltechnic Zobacz post
    Masz informację o temperaturach, a jeszcze ważnym czynnikiem jest wilgotność, której tu nie widzisz.
    W domu to ok. 35%, na dworze nie wiem ile.

    W tej chwili temperatury nie wyglądają już tak korzystniej (pewnie pojawiła się skroplona woda w wymienniku).

    Cytat Napisał aniapawel7673 Zobacz post
    Witam
    Jak w Aerisie 350 standard zmniejszyłeś wyciąg z 43 do 35 ???
    Pozdrawiam
    To akurat na I biegu, ale już z powrotem zwiększyłem, bo woda wprowadziła opory i już nie jest tak fajnie
    W menu serwisowym (pozycja P31).
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerad85 Zobacz post
    W domu to ok. 35%, na dworze nie wiem ile.

    W tej chwili temperatury nie wyglądają już tak korzystniej (pewnie pojawiła się skroplona woda w wymienniku).



    To akurat na I biegu, ale już z powrotem zwiększyłem, bo woda wprowadziła opory i już nie jest tak fajnie
    W menu serwisowym (pozycja P31).
    Wprowadź do programu 2 x na dobę przewietrzanie na 3 biegu po 15 min

    Jak wejść w menu serwisowe?
    Dom z poddaszem użytkowym. Pow. użytkowa 150 m/2, kubatura 823 m3, ZOC 7,8 kW, 41kW/m2.
    Pompa ciepła p/w Sofath Lizea Lv200 11kW, rekuperator Aeris Next 350, w salonie koza 7 kW.
    Dom: bloczek komórkowy H-H 24 cm + 15 cm grafit 0,32,dach dwuspadowy (stodoła) - dachówka Nelskamp Nibra DS 5, podłoga NG 16 cm 0.36, strop 7cm 0,36, posadzka anhydrytowa 5,5 cm,skosy wełna mineralna 25 cm (15 cm 0,35 i 10 cm 0,33), okna trzy szybowe w tym trzy flex..

Strona 3 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony