dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1

    Domyślnie Podlaczanie gazu - krok po kroku

    Witam

    Mam pytanko odnosnie tego jak wyglada krok po kroku podlaczanie instalacji gazowej do domu.

    Sytuacja wyglada tak:

    Dom jest wybudowany (stan zamkniety) . Zrobiona jest instalacja ogrzewania z piecem na ekogroszek.
    Gdy dom byl budowany nie bylo mozliwosci podlaczenia gazu. Teraz siec gazowa w mojej malej miejscowosci sie rozwinela i pojawila sie mozliwosc podciagniecia gazu do terenu posesji.

    Po skontaktowaniu sie z lokalna firma zajmujaca sie dystrybucja gazu w rejonie podpisalismy wstepna umowe na zrealizowanie przylacza gazowego do granicy posesji. Pani napisala mi ze musimy juz umowic sie z jakas firma ktora bedzie wykonywala instalacje wewnatrz budynku oraz doprowadzenie gazu od granicy posesji do domu. Wiadomo przedstawienie mapek, projektow itd. Do tej pory nie zostalo okreslone w ktorym dokladnie miejscu zostanie "zamontowana" skrzynka z przylaczem gazowym. A przeciez od tego zalezec bedzie projekt poprowadzenia lini do domu.
    Teraz pytanko czy ja mam wplyw na to gdzie firma zamontuje te przylacze gazowe? (wiadomo wiecej metrow to wieksze koszty ale to rozumiem) Czy tez Oni zamontuja tam gdzie im pasuje i dopiero wtedy bede wiedzial co i jak?
    Po skontaktowaniu sie z firma ktora wykonalaby instalacje wewnatrz budynku Pan powiedzial i ze jak on narysuje projekt lini do domu itd wtedy daje sie to do gazowni i Oni zamontuja te przylacze w tym miejscu granicy posesji gdzie Pan im wskaze na projekcie. Czy to prawda?
    Jakie papiery pozwolenia (mapki geodezyjne, kominiarze, odbior instalacji itd) musze zalatwic i jak to wyglada w kolejnosci?
    Pytam tutaj a nie osobiscie w gazowni /firmie robiacej instalacje gazowe bo obecnie przebywam za granica i kontakt via mail/tel jest troche utrudniony zwlaszcza ze obie strony mowia sprzeczne czasem rzeczy.

    Na pewno na forum sa dziesiatki osob podlaczajacych gaz do posesji i potem dalej do domu (+ montaz pieca itd) i wiedza jak to sie w kolejnosci odbywa.

    Z gory dzieki wielkie za wszelkie odpowiedzi

    Pozdrawiam

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mariusz05

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Polska Śląsk Jastrzębie Zdrój
    Posty
    429

    Domyślnie

    W zasadzie to musisz się pojawić w gazowni, złożyć wniosek o podłączenie + mapki geodezyjne i akt własności działki.,. Oni za jakiś czas ci odpiszą po konsultacjach gdzie i jak i za ile mogą ci podłączyć gaz. Wtedy ty podpisujesz umowę o podłączenie i zobowiązujesz się w określonym w umowie czasie do pobierania od nich gazu po groźba kar umownych. Jak dostaniesz warunki podłączenia, musisz mieć projekt od projektanta z uprawnieniami instalacyjnym z tym idziesz do nadzoru budowlanego po pozwolenie budowy wewnętrznej instalacji gazowej.Potem tylko podpisujesz umowę na dostarczanie gazu To tak w skrócie. Wykonawca musi mieć oczywiście też uprawnienia do wykonywania instalacji gazowych.W zasadzie płaci się stałą opłatę za metr przyłącza gazowego jak powiesz że być może sąsiad się też podłączy to może udzielą ci bonifikatę na podłączenie
    Gazomierz przeważnie montują w granicy działki od gazomierza do domu to już twoja broszka.Po wykonaniu instalacji od płotu do domu powinnaś się udać do geodety żeby instalacje naniósł na mapki geodezyjne powinien ci też nanieś inne instalacje i budynki żebyś nie płaciła za każdą wizytę oddzielnie(wszystkie papiery będziesz potrzebować do odbioru domu).
    Ostatnio edytowane przez mariusz05 ; 14-01-2018 o 16:09

  3. #3

    Domyślnie

    Właśnie sam niedawno podłączałem gaz więc sprawa wygląda następująco> w projekcie domu masz mapkę zagospodarowania terenu na której musi być przebieg lini gazu między miejscem gdzie będzie skrzynka z licznikiem gazu a miejsce na ścianie domu gdzie gaz wejdzie do budynku ,jeżeli nie masz to trzeba zlecić projekt. na swój koszt według mapki lub zleconego projektu wykonujesz takie połączenie (wykop, włożenie rury o odpowiedniej średnicy ,zgrzanie dwóch ,,batów,, czyli odcinków rury metalowej) i wykonawca wykonuje próbę szczelności. potem do rury na ścianie budynku robimy przejście przez ścianę i wewnętrzną instalację gazową co robi instalator, podłącza on też wszystkie odbiorniki gazu jak kocioł czy kuchenkę gazową i znów robi próbę szczelności na co wystawia dokument.potem podpisujesz umowę z gazownią o wykonanie przyłacza przedstawiając próbę szczelności wykonaną przez instalator i opinię kierownika budowy że roboty instalacyjne są zgodne z sztuką budowlaną, , robią wykopy, wstawiaja skrzynkę z gazomierzem , podłączają twoją rurę do rury zasilającej w gaz. w gazowni podpisujesz umowę o dostarczanie gazu i gazownia zakłada ci licznik i cieszysz się gazem, za każdy kubik zapłacisz średnio 2 zł .
    Tomraider.

  4. #4

    Domyślnie

    Ok dzieki wielkie za odpowiedzi

    A wiec tak Ja mam juz podpisana umowe z gazownia o o wykonanie przylacza do granicy dzialki i nic wiecej eheheh

    I teraz wlasnie sie motam czy to ja mam czekac az gazownia ruszy z pracami i "wybierze" sobie lewa lub prawa strone mojej dzialki i tam zrobnia skrzynke i wtedy ja ruszam od tego miejsca czy tez na odwrot ?

    Z tego co napisaliscie rozumiem ze gazownia nic nie robi ze swojej strony dopoki ja nie wykonam mojej czesci w granicach posesji? tzn rury od granicy dzialki do domu i instalacji wewnatrz. Dopiero jak to jest zrobione gazownia podlaczy swoja czesc to jest od wezla do mojej granicy i tam wstawi skrzynke , polaczy ja z moja rura i zamontuja licznik ? Czy tez cos pomerdalem ?

    I rozumiem ze moge sobie ta rure (laczaca dom z granica dzialki) podprowadzic " gdzie chce" W sensie wiedzac od ktorej strony bedzie szedl glowny wezel gazu (od ktorej strony mojej posesji) moge swoje rury podciagnac badz to pod lewy badz prawy kraniec dzialki , naniesc to na mapki i gazownia wlasnie tam mi podprowadzi gaz ze skrzynka?

    Pozdrawiam

  5. #5

    Domyślnie

    Robisz według wcześniej wykonanego projektu zagospodarowania który jest częścią projektu domu lub zrobionego na zamówienie jeśli projekt domu tego nie ma.Gazownia robi tylko od granicy działki czyli od miejsca gdzie będzie skrzynka z licznikiem resztę w granicach twojego terenu robisz ty a gazownia sprawdza czy jest ok.
    Ostatnio edytowane przez tomraider ; 14-01-2018 o 17:56

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    GraMar

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Marki
    Kod pocztowy
    05-270
    Posty
    1.299

    Domyślnie

    Zastanów się 20 razy, jak to będzie wyglądało w projekcie-jak oni to zaprojektują, to może się znaleźć pod największym drzewm, w rowie melior albo jeszcze ciekawiej.
    Bierz kogokolwiek, kto ma pojęcie o montażu kotła i niech Ci wszystko obejrzy: gdzie rury wewn, gdzie powiesi kocioł, gdzie zasobnik cwu, jak będą biegły rury gazowe po domu.
    Potem jakakolwiek zmiana to jazda od początku, rzucanie się tysiącami pln; czyli:
    projekt z uzgodnieniami w ZUDzie,
    szukanie wykonawcy do tego projektu i wyceny, uzgodnić aby on zgłaszał to i prowadził dziennik budowy; on geodezyjnie to prowadzi; dziennik budowy zgłosić do PINBu (u nas tak było, może cos się zmieniło)
    Pamiętaj, że sam płacisz wykonawcy a potem tę kasę z dużą górką zedrzeć możesz od PGNiG
    Zazwyczaj tak jest, że wychodzisz na zero
    Ostatnio edytowane przez GraMar ; 14-01-2018 o 19:14
    Dom: 1-piętrowa kostka 13m x 11m, dach 2-spadowy, strych, WG, bez piwnic. Ocieplenie: styrodur 8cm, 15 cm styro na elewacji i nad użytk piętrem, 10 cm dom/garaż ściana i sufit. Na chudziaku 10cm styro 0,037. Okna 3-szyb Vidok, przemarzający środkowy słupek, ościeżnica profil AlphalinePlus.
    Pow ogrzewana liczona wewn pomieszczeń ok 196 m2, kubatura ok 520 m3 plus kotłownia 13 mkw. Instalacja c.o.- 14 grzejników 22cv+ 4 drabinkowe, Junkers Smart 14-3C, zasobnik Junkers 120-5Z, sterownik FW120.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał GraMar Zobacz post
    Zastanów się 20 razy, jak to będzie wyglądało w projekcie-jak oni to zaprojektują, to może się znaleźć pod największym drzewm, w rowie melior albo jeszcze ciekawiej.
    Bierz kogokolwiek, kto ma pojęcie o montażu kotła i niech Ci wszystko obejrzy: gdzie rury wewn, gdzie powiesi kocioł, gdzie zasobnik cwu, jak będą biegły rury gazowe po domu.
    Potem jakakolwiek zmiana to jazda od początku, rzucanie się tysiącami pln; czyli:
    projekt z uzgodnieniami w ZUDzie,
    szukanie wykonawcy do tego projektu i wyceny, uzgodnić aby on zgłaszał to i prowadził dziennik budowy; on geodezyjnie to prowadzi; dziennik budowy zgłosić do PINBu (u nas tak było, może cos się zmieniło)
    Pamiętaj, że sam płacisz wykonawcy a potem tę kasę z dużą górką zedrzeć możesz od PGNiG
    Zazwyczaj tak jest, że wychodzisz na zero
    Kolego skoplikowałeś temat do granic możliwości. Jaki ZUD i PINBud? zanim dostaniesz pozwolenie na budowę masz w projekcie plan zagospodarowania ( z ZUD i PiNB) z naniesioną linią rury gazowej i projekt instalacji gazowej wewnatrz domu. Wykonanie lini gazu w obrębie twojej posesji czyli od domu do granicy działki czyli do skrzynki z licznikiem oraz wewnatrz domu wykonujesz sam na swój koszt i gazownia nic ci nie odda. między licznikiem a gazociągiem robi gazownia i nic cie nie interesuje jak i co , płacisz za podłączenie, potem podpisujesz umowę o dostarczenie gazu ,przychodzi gość sprawdza szczelność instalacji z podłączonymi odbiornikami gazu i montuje ci licznik i masz gaz.W sytuacji jak gazownia nie ma ochoty ( z jakiś powodów)zrobić ci podłączenia w terminie który ci odpowiada to możesz zrobić przyłącze ze skrzynką na licznik poza twoim terenem na swój koszt i wtedy z bólami i po czasie gazownia odda za to kasę.
    Tomraider.
    Ostatnio edytowane przez tomraider ; 14-01-2018 o 19:32

  8. #8

    Domyślnie

    Dzieki

    A jak z pozwoleniami jakie konrketnie musze miec?

    Plan domu wczesniej nie zawieral projektu lini gazowej bo nie bylo takiej mozliwosci.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    GraMar

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Marki
    Kod pocztowy
    05-270
    Posty
    1.299

    Domyślnie

    otóż to
    Dom: 1-piętrowa kostka 13m x 11m, dach 2-spadowy, strych, WG, bez piwnic. Ocieplenie: styrodur 8cm, 15 cm styro na elewacji i nad użytk piętrem, 10 cm dom/garaż ściana i sufit. Na chudziaku 10cm styro 0,037. Okna 3-szyb Vidok, przemarzający środkowy słupek, ościeżnica profil AlphalinePlus.
    Pow ogrzewana liczona wewn pomieszczeń ok 196 m2, kubatura ok 520 m3 plus kotłownia 13 mkw. Instalacja c.o.- 14 grzejników 22cv+ 4 drabinkowe, Junkers Smart 14-3C, zasobnik Junkers 120-5Z, sterownik FW120.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał GraMar Zobacz post
    otóż to
    Wtedy kolega GarMar ma rację i potrzebujesz jego rad.
    Tomraider

  11. #11

    Domyślnie

    A jak z mapami dla projektanta. Niektorzy twierdza ze wystarczy mapa zasadnicza (za 20-30zl) a inni ze mapa do celow projektowych w odpowiedniej skali (za 600zl ) ???

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mariusz05

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Polska Śląsk Jastrzębie Zdrój
    Posty
    429

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwertyz666 Zobacz post
    A jak z mapami dla projektanta. Niektorzy twierdza ze wystarczy mapa zasadnicza (za 20-30zl) a inni ze mapa do celow projektowych w odpowiedniej skali (za 600zl ) ???
    Jak znajdziesz projektant z uprawnieniami instalacyjnymi to ci wszystko powie najlepiej sprawdzać u tzw. źródła bo niestety co miejscowość to inaczej interpretują przepisy.W zasadzie to gazownia ciągnie instalacje do początku działki,porostu płacisz ryczałtem za każdy metr ich rury i opłaca ci się żeby była jak najkrótsza.Na swoim terenie opłaca się puszczać jak najwięcej rury gazowej na zewnątrz domu metr rury gazowej plastykowej fi 32 kosztował 5zł (5 lat temu) a miedz w domu już taka tania nie jest , dodatkowo jeżeli będziesz miała rury gazowe schowane pod sufitami podwieszonymi to musiałabyś dawać na każdym kolanku kratkę wentylacyjną w suficie.A jak będziesz miała wykonawce to zapytaj się go od razu czy ma swojego kierownika budowy z uprawnieniami instalacyjnymi bo do gazu też jest potrzebny.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    robert22m

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Kozienice
    Kod pocztowy
    26-900
    Posty
    56

    Post

    Cytat Napisał qwertyz666 Zobacz post
    Witam

    Mam pytanko odnosnie tego jak wyglada krok po kroku podlaczanie instalacji gazowej do domu.

    Sytuacja wyglada tak:

    Dom jest wybudowany (stan zamkniety) . Zrobiona jest instalacja ogrzewania z piecem na ekogroszek.
    Gdy dom byl budowany nie bylo mozliwosci podlaczenia gazu. Teraz siec gazowa w mojej malej miejscowosci sie rozwinela i pojawila sie mozliwosc podciagniecia gazu do terenu posesji.

    Po skontaktowaniu sie z lokalna firma zajmujaca sie dystrybucja gazu w rejonie podpisalismy wstepna umowe na zrealizowanie przylacza gazowego do granicy posesji. Pani napisala mi ze musimy juz umowic sie z jakas firma ktora bedzie wykonywala instalacje wewnatrz budynku oraz doprowadzenie gazu od granicy posesji do domu. Wiadomo przedstawienie mapek, projektow itd. Do tej pory nie zostalo okreslone w ktorym dokladnie miejscu zostanie "zamontowana" skrzynka z przylaczem gazowym. A przeciez od tego zalezec bedzie projekt poprowadzenia lini do domu.
    Teraz pytanko czy ja mam wplyw na to gdzie firma zamontuje te przylacze gazowe? (wiadomo wiecej metrow to wieksze koszty ale to rozumiem) Czy tez Oni zamontuja tam gdzie im pasuje i dopiero wtedy bede wiedzial co i jak?
    Po skontaktowaniu sie z firma ktora wykonalaby instalacje wewnatrz budynku Pan powiedzial i ze jak on narysuje projekt lini do domu itd wtedy daje sie to do gazowni i Oni zamontuja te przylacze w tym miejscu granicy posesji gdzie Pan im wskaze na projekcie. Czy to prawda?
    Jakie papiery pozwolenia (mapki geodezyjne, kominiarze, odbior instalacji itd) musze zalatwic i jak to wyglada w kolejnosci?
    Pytam tutaj a nie osobiscie w gazowni /firmie robiacej instalacje gazowe bo obecnie przebywam za granica i kontakt via mail/tel jest troche utrudniony zwlaszcza ze obie strony mowia sprzeczne czasem rzeczy.

    Na pewno na forum sa dziesiatki osob podlaczajacych gaz do posesji i potem dalej do domu (+ montaz pieca itd) i wiedza jak to sie w kolejnosci odbywa.

    Z gory dzieki wielkie za wszelkie odpowiedzi

    Pozdrawiam
    Witam Cię

    Ja robiłem przyłacze w tamtym roku.

    Więc tak na samym początku składasz wstępny wniosek + mapka do celów projektowych moze być nie ważna i zaznaczasz w którym miejscu w lini ogrodzenia chcesz skrzynkę z gazomierzem /ja wybrałem do PGNiG/ czy są możliwości techniczne i zaznaczasz że umowa odrazu /masz 6 misięcy na wykonanie instalacji CO w domu i na zakup pieca/
    Po otrzrymaniu dokumentów zwrotnych podpisujesz i odsyłasz listownie wraz z wypełnionym następnym wnioskiem o zawarcie umowy z przyłaczeniem.
    Jesli przyslą dokumenty zwrotne podpisujesz i odsyłasz i czekasz na przyłacze z ich strony około 6 miesiecy w tym sa projekty i wykonanie instalacji z głównej nitki do lini ogrodzenia w twojej posesji do skrzynki gazowej w płocie.

    Po wykoananiu takiej instalacji trzeba znaleść sobie wykonawcę i projektanta który wykona instalację od lini oglodzenia /skrzynki do kotłowni/. Po zrobieniu 4 * projektów składasz wniosek do Starostwa Powiatowego wraz s projektami o wykonanioe instalacji wewnętrzej i uzyskaniu decyzji.

    Po umocnieniu się decyzji wzywasz ekipe któzy robią instalacje gazowe podciągają rurkę do pieca gazowego /wykonują w ciągu jednego dnia/. Po zakończeniu takiej pracy wykonawca daje protokół /szczelności instalacji wewnętrznej/
    Potem załatwiasz sobie kominiarza który tez musi Ci wypisać protokół kominiarski

    Po załatwieniu spraw wypełniasz wniosek do Gazownictwa o wydanie gazomierza tzn. Wniosek o napełnienie instalacji gazowej + do tego protokół szczelności + protokół kominiarski + akt notarialny /musi być osoba na którą jest dany obiekt/ + listy które przyjdą z gazownictwa /tam jest jakiś specjalny numer/...Wtedy wyznacza w Obsłudze klienta datę montarzu gazomierza

    I to tyle Mam nadzieję że pomogłem
    Ewentualnie z forumowiczów może mnie poprawić jak coś ominąłem
    Dom 160m3, Viessmann Vitodens 222-f Vitotronic 200, szary pustak 25cm, okna 3 szybowe OKNOPLAST EVOLUTION2, ocieplenie poddasza 25cm wełna Ursa 0,32, ocieplenie z zewnatrz styropian 12 frezowany grafit Termoorganika 0,31, podłoga na dole 9cm grafit + góra 5cm

  14. #14

    Domyślnie

    Witam
    Proszę o pomoc.
    Jestem na etapie realizacja przyłącza gazowego w do budynku jednorodzinnego, który zamieszkujemy od kilku lat i jest już dawno odebrany.
    Pozwolenia na budowę mam , decyzję uprawomocnioną.
    Skrzynkę w ogrodzeniu zrobioną przez gazownie, powiadomienie o zakończeniu realizacji inwestycji przyłączenia do sieci.
    Od ogrodzenia do domu i w domu mam już poprowadzoną instalację również.
    Dziś, będę miał resztę protokół szczelność, odbiory , kominiarz itp.
    teraz chcę zgłosić gotowość instalacji gazowej od napełnienia. Pytanie czy muszę informować jakiegoś geodetę jeszcze żeby zrobił inwentaryzację na mojej działce linii gazu?
    czy musiałem zgłaszać rozpoczęcie robót do PINB?, nikt mnie w urzędzie o tym nie informował, czy PINB musi mi wydać jakos decyzję o zakończonych robotach?
    dziennika budowy nie mam, bo u nas w gminie tego nie chcą, kierownika z uprawnieniami mam
    dzieki za pomoc

  15. #15

    Domyślnie

    Jeśli pociągnałeś sobie instalację od skrzynki do domu to powinieneś zgłosić to w PINB, dziennik budowy a potem zakończenie prac i wtedy możesz składac do Gazowni
    Dom Lisandra 2M z poddaszem użytkowym po przeróbkach, około 200 m2 powierzchni użytkowej + 40 m2 nieogrzewany garaż.
    Podłogówka 180m2
    Ocieplenie 20 cm styropian grafit ściany, 15 cm EPS 100 podłoga, 25 cm wełna poddasze URSA 036
    Piec Vaillant 256/5-5 + VRC700 Multimatic 700/5 na piecu (uruchomiona pogodówka) oraz Euroster 4040 SMART + 2 obiegi + sprzęgło hyduraliczne

  16. #16
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    grzesio1712

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-232
    Posty
    322

    Domyślnie

    Podepnę się pod temat i chciałbym zadać Wam pytanie. W tym roku chce jeszcze złożyć wniosek o pozwolenie na budowę domu. Mam możliwość podłączenia się do sieci gazowej, ale...
    Złożyłem wniosek o wydanie warunków przyłączenia się do sieci gazowej. Na drugi dzień dostałem informację, że wstrzymują się z wydaniem warunków do dnia 31.01.2022 (!) z uwagi na fakt, że jest w tej chwili opracowywany projekt lub koncepcja doprowadzania gazu, najpewniej do mojego sąsiada. Przez telefon powiedziano mi, że na tym etapie gazownia sprawdza czy ekonomicznie im się opłaca i warunki określą dopiero jak dostaną (lub nie) pozwolenie na rozbudowę sieci. Teraz pytanie, czy mimo wszystko projektować gaz w domu i jednym pozwoleniem na budowę to załatwić czy na tę chwilę zapomnieć o gazie i wybrać jakąś alternatywę?

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    A cenę za doprowadzenie tego gazu to jaką przewidują? Mnie najpierw zaśpiewali ponad 8 000zł a jak się powiedziałem że dziękuję bo są inne możliwości to po kilkunastu dniach 2 500zł. Finalnie mam PC PW i zero gazu.

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    895

    Domyślnie

    Bez warunków będzie chyba ciężko zrobić projekt instalacji. Wydaje mi się, że musisz w projekcie wskazać innego typu ogrzewanie (najlepiej elektryczne, najmniej formalności), a potem ewentualnie doprojektujesz gaz.

    Swoją drogą coraz więcej słyszę, że zakłady energetyczne, PGNiG zaczynają odraczać różne inwestycje, kombinować, unikać podłączania, opóźniać. Chyba zaczynamy pomału płacić za pomysł ratowania jednych "narodowych czempionów" pieniędzmi innych "narodowych czempionów".

  19. #19
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    grzesio1712

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-232
    Posty
    322

    Domyślnie

    @Pytajnick - jeszcze za wcześnie, żeby mówić o kwotach. Do naszych działek prowadzi droga prywatna (służebność) a zjazd jest z drogi powiatowej (w niej jest gaz). Do sąsiada jest ok. 33m, a do mnie ok. 90 m. Powiedzieli mi, że wybudowanie odnogi z drogi powiatowej do naszych działek to nie moje zmartwienie i nie mój koszt.
    @samotnik - w mojej wiosce dużo ludzi już od bardzo dawna ma instalację doziemną oraz wewnetrzną, a miejscowość zagazowali w tamtym roku, więc jakoś zaprojektować się da.

    W tym tygodniu dostałem pismo z PGNiG o nowych taryfach. Wzrost cen przesyłowych/abonamentowych o 3,5%, ale najważniejsza informacja w tym piśmie jest taka, że w tym samym okresie w 2015 roku płaciliśmy za prąd 10% więcej... Przez to ostatnio skłaniam się ku prądowi PC PW + PV w późniejszym czasie (droga inwestycja) albo jakiś kocioł elektryczny + PV od razu.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    U mnie też droga prywatna. Za 78m 'gazociągu' od rury gazowników do granicy mojej działki chcieli dokładnie 8300zł dwa lata temu.

    W moim przypadku tak było :
    Gaz - podciągnięcie przyłącza do granicy działki 2500, od granicy do domu 1800, komin 6m postawienie i jego obróbki (kto wie za ile?) wpiszmy 5000, piec+ zbiornik 7000 z montażem =16300zł Nie liczę podciągnięcia gazu do kuchenki, bo u mnie elektryczna. Można oczywiście rurę/komin przez ścianę, ale nie u mnie bo by wychodziła obok okien. No i ten smaczek - czas oczekiwania na PGNiG. Było do 6mcy a teraz w moim rejonie do roku.
    PC PW 6kW ze zbiornikiem i montażem = 22500.
    Kable grzewcze z PC do CWU i klimą by spełnić warunki dotyczące EP.
    Szybko licząc - kable+sterowniki+praca własna - 10 000
    PC do CWU - i tu dylemat spory bo tanie hałasują więc celowałem w splita - 8,5 000 ze zbiornikiem i montażem
    Klima - KB mówił, że wpisze takiej mocy jak obciążenie cieplne budynku 3,kW - ze 2 000 jak nie więcej
    20500 vs 25000 (22500 PC 6kW z montażem, zbiornikiem Mileo, osprzętem ,sterownikami itp. plus podłogówka którą sam rozłożę ze 2 000 - 2500) - tu wyszło 1400zł rozdzielacz 11 sekcji, 44zł łuki do rur pex, folia do podłogówki 175, taśmy 100zł, taśma dylatacyjna 125zł, Rura KAN-therm PE-RT Blue Floor 16X2mm 600m PEX 1240zł, szyna dylatacyjna 100zł, klipsy 200zł, izolacja rur pex 30zł = 3414zł
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 31-07-2020 o 10:29

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony