dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie kto ma bugenwillę ?

    MAm od jesieni bugenwillę w jasnofiletowym kolorze. Jest mała, ma ok. 30 cm, ale od kilku tygodni pięknie kwitnie. Ponieważ mam bugenwillę pierwszy raz i wiadomości o niej wyłącznie z książek, to mimo że jestem raczej doświadczonym ogrodnikiem - potrzebuję porady praktyka - jak dużo podlwać, nawozić, jak ciąć żeby rosła duża i śliczna. Takich informacji nie zastąpi przecież żadna książka, więc prosze o nie tu, na forum.

  2. #2

    Domyślnie

    Kiedys miałam Bugenwillę ale musiałam z niej zrezygnowac z powodu braku możliwosci przechowywnia jej zima w nieogrzewanym pomieszczeniu (bo takiego do -4 stopni potrzebuje roslina na przezimowanie). Roslina fajna z duzymi przyrostami, im częściej scinasz tym wiecej przyrostów mlodych tym wiecej ma kwaitow, kwiaty wyrastaja tylko z częsci mlodych , zielonych, probowalam ją rozmnazac ale mi nie wychodzilo, roslina zdecydowanie uwielbia upały , nie lubi ostrych wiatrow, lubi wode ale jak wszystko z umiarem,
    Pamietam kiedys we Wloszech widzialam przepiekny żywoplot wysokosci 2 metrów i była to ściana jednolita kwiatów, od tamtej pory zakochalam sie w bugenwilli, niestety nie mieszkamy w klimacie sródziemnomorskim bardzo tego żałuję. powodzenia w uprawie.

  3. #3

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za informację. Ja moją przemyciłam w listopadzie z Egiptu. Kupiłam tam małą sadzonkę w doniczce w ichnim centrum ogrodniczym, a przed wylotem otrzepałam korzenie z ziemi, wypłukałam w wodzie i schowałam do uciętej butelki po wodzie mineralnej, butelkę w ciuchy w walizce i w ten sposób bugenwilla doleciała umęczona do kraju ( razem z oleandrem o żołtoobrzeżonych liściach). Trochę się obawiałam, że nic z tego nie będzie, ale w domu wsadziłam rośliny do doniczek, przycięłam i trzymałam w temperaturze zimowej pokojowej. Już pod koniec stycznia bugenwilla zaczęła rosnąć (oleander też).
    Mam warunki żeby ją przechować przez zimę w chłodnym pomieszczeniu, więc mam nadzieję że ją uchowam.
    Faktycznie w ciepłych krajach bugenwille są niesamowite i wiem, że tak dużego egzemplarza dochować się nie zdołam, ale nawet te mniejsze są śliczne.
    Czy komuś udało się jeszcze z bugenwillą ?

  4. #4

    Domyślnie

    Też miałam bugenwille (z Turcji), ale roslinka ta nie lubi obniżenia temperatury poniżej 10 st., a ja zbyt późno zabrałam ją z tarasu do domu... Myślę, że zimą ma mieć dosyc sucho i chłodno, a latem wilgotno, ale bez przesady.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar _bogus_
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Posty
    2.104
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    117

    Domyślnie

    Mamy bugenville od około 4 lat. Kiedyś wystawialiśmy ją latem na balkon a zimą stała w oknie balkonowym. W efekcie po każdej zmianie miejsca traciła prawie wszystkie liście. I puszczała nowe. Rosła też wspaniale. Kwitła też (tak naprawdę to największą ozdobą nie są kwiaty - które są małe i niepozorne - tylko kolorowe listki przy kwiatach). Pięknie wtedy wyglądała.

    Obecnie stoi w wykuszu w jadalni. Też w pełnym słońcu. Bardzo jej się to miejsce podoba. Mimo intensywnego cięcia zarosła cały wykusz.

    Pamiętnej jeszcze że jest to tak naprawę roślina pnąca. Owszem - ma zdrewniałe łodygi ale wymaga podpór gdyż jest na tyle duża że same łodygi jej nie utrzymają.

    Pozdrawiam
    Honor the past, live the present, create the future.
    -
    Dziennik*Komentarz*Zdjęcia

  6. #6

    Domyślnie

    Czyli sukces jest możliwy. Dziękuję za informacje. Powiedz mi jeszcze jak i kiedy ją tniesz - normalnie na wiosnę, czy jakoś inaczej. Moja ma na razie dwa pędy, trzeci mały wyrasta gdzieś z dolnej gałązki, ale narazie jest rachityczny. Mimo że była ucięta w listopadzie, bo musiałam skrócić gałązki, żeby ją przewieźć, to narazie nie widzę pędów boczych, chyba że wyrastają z tych zielonych teraz gęstych pędów na których są liście.
    Jak często i czym nawozisz ?

  7. #7

    Domyślnie

    a ja właśnie przemyciłam ułamaną gałązkę tej cudownej roślinki z Egiptu i mam dylemat czy mi się ukorzeni w wodzie i czy w ogóle będę się nią cieszyć
    czas pokaże

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    jak ona wyglada???

  9. #9

    Domyślnie

    http://polki.wp.pl/kat,1663,katn,Ro%...wiadomosc.html

    zapożyczone od forumowej koleżanki
    tak wyglada owa rzeczona roślinka

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    dzięki

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Hanula

    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    423
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie Podciągam temat bo szukam bugenwilli na balkon

    Szukam tej piękności na balkon, mam już trzy oleandry więc nie straszne mi hodowanie śródziemnomorskich roślinek na balkonie.

    Może ktoś mógłby mi podpowiedzieć gdzie można ją kupić (przez internet), albo podzieli się sadzonką.

    Pozdrawiam

  12. #12

    Domyślnie

    Bugenwille widziałam w tamtym roku w obi, są do dostania coraz częściej, też się przymierzam

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Hanula

    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    423
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    tylko ja do obi mam jakieś 250 km szukałam na allegro i w sklepach internetowych i nic

  14. #14

    Domyślnie

    Na allegro też były bugenwille rok temu, ale w sumie niewiele ofert. Myślę, że trzeba poczekać do sezonu. Wiem, że to trudno - po długiej zimie to już chciałoby się od razu wszystkie rośliny móc zdobyć . Ja dziś zdobyłam przecudnej urody oczar wirginijski .
    Serdecznie pozdrawiam!

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Hanula

    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    423
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    32

    Domyślnie

    Kilka lat temu posadziłam w parku, gdzie pracowałam te właśnie oczary, ale do ubiegłego roku nigdy nie zakwitły. Nie wiem jak zeszłego roku, nie byłam tam od momentu zmiany pracy. Ale powiem szczerze nie są wcale pięknymi krzewami, tym bardziej, że nie kwitną.

    Moimi ulubionymi są tawuły 'Grafsheim'. Cudowne jak kwitną, a potem też mają piękny delikatny pokrój i jasnozieloną barwę liści.

  16. #16

    Domyślnie

    Czy ktoś mógłby napisać o swoich doświadczeniach w pielęgnacji bugenwilli?
    Ostatnio edytowane przez Gabi.gg ; 01-11-2010 o 22:41

  17. #17

    Domyślnie

    Ja również od 5 lat jestem szczęśliwą posiadaczką bugenwilli. Swoje egzemplarze przemyciłam z Włoch . W doniczkach ,które przywiozłam było wsadzone kilka roślinek porozdzielałam je i z dwóch wyprowadziłam takie drzewka jakby szczepione na pieńku i te właśnie są moim oczkiem w głowie. Przycinałam je zawsze na wiosnę i jak zbyt intensywnie się rozrasatają. Czytałam gdzieś ze nie znoszą temperatur poniżej 7 stopni ale znoszą ostatnio temperatury u mnie spadały do 0 i nic im nie było. Na zimę przenoszę je do chłodnego pomieszczenia. Co roku pięknie kwitły a w tym właśnie te szczepione na pieńku zbuntowały się i kwiatów było jak na lekarstwo szczerze mówiąc nie wiem dlaczego przecież były intensywniej przycinane. Pani w szkółce powiedziała mi że to są rośliny kwaśnolubne ale nie jestem tego pewna czy w przyszłym roku zastosować nawóz do takich roślin. Boję się żeby im nie zaszkodzić. Udało mi sie rownież kilka sztuk rozmnożyć tak przez przypadek jak przycinałam to gałązki wsadzałam do ziemi i niektóre się ukorzeniły.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał anbama Zobacz post
    Co roku pięknie kwitły a w tym właśnie te szczepione na pieńku zbuntowały się i kwiatów było jak na lekarstwo szczerze mówiąc nie wiem dlaczego przecież były intensywniej przycinane.
    Hmm... Mam właśnie taką bugenwillę "na pieńku" i też nie bardzo chce mi kwitnąć. Zawsze kwitnie bardzo późno. W tym roku zabrała się za kwitnienie dopiero w październiku i kwitła bardzo marnie. Też ją przycinam na wiosnę, wynoszę na zimę na korytarz. Niby wszystko tak jak powinno być. Może jakiś problem jest w tym, że jest na tym pieńku? Ale taką ją kupiłam i kwitła pięknie. Jakieś pomysły co może być przyczyną marnego kwitnienia?

  19. #19

    Domyślnie

    Pojęcia nie mam zawsze kwitła pięknie i długo przez całe lato do póżnej jesieni . Wydawało mi się, że może potrzebuje już jakiegoś zasilania nawozem tylko pytanie jakim?
    Na wiosnę spróbuję ją przesadzić może to pomoże.

  20. #20

    Domyślnie

    Ja swoją przesadziłam w tym roku na wiosnę. I nic jej to nie pomogło. Zakwitła jeszcze później niż w poprzednich latach.
    Spróbuję zasilić ją czymś co trochę zakwasi glebę, skoro piszesz, że bugenwille są kwaśnolubne. Swoją przesadziłam do ziemi do roślin śródziemnomorskich - pojęcia nie mam jakie pH ma taka ziemia.

    Ciekawe co robią z bugenwillą w szkółkach, że mają zawsze takie pięknie kwitnące już w czerwcu. Ktoś wie?
    Ostatnio edytowane przez Gabi.gg ; 05-11-2010 o 21:29

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony