dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 9
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 167
  1. #81
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    To jest dostępne dla wszystkich czy tylko dla instalatorów?
    na PORTPC znajdziesz arkusze kalkulacyjne, gdzie wstawisz sobie moc akustyczną z danych producenta i odległość od jednostki.

  2. #82
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Hej clarnet, czy są jakieś ogólnodostępne kalkulatory doboru pomp Daikina? No chyba że sam mi policzysz.....Wysłałem zapytanie na Karbon o modernizację mojej kotłowni - chcę zastąpić ekogroszek pompą PW.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  3. #83
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Witam pytanie takie jaka jest opłacalność robienia dolnego źródła w stosunku do pompy powietrze woda pytam bo chciałem poszerzyć swoją działalność o montaż pomp ale z tego co wyczytałem na necie przy gruntowej jest oszczędność ok.400zl rok w stosunku do powietrznej i ze gruntuwki odchodzą już do lamusa zwłaszcza w naszym klimacie mialem zamiar zakupić wiertnice do odwiertów pionowych ale chyba nie ma sensu.

  4. #84

    Domyślnie

    Myślę, że to kiepski dział na rozpoczynanie kolejnej dyskusji powietrzna vs gruntowa.

    Generalnie uznane (dobre) markowe PC PW o mocy ok. 8-9 kW kosztują tyle:
    https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla-panasonic-aquarea-t-cap-h-1-9-kw-8668386281
    https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla-mitsubishi-zubadan-inverter-8kw-7762703318

    Do tych cen przy Panasonicu musisz doliczyć montaż i zasobnik (w zależności od wielu czynników np. jaki zasobnik - cena dobije do 30 kPLN)
    Do Zubadana dodatkowy koszt to zasobnik - cena jw. zależy jaki, ale robi Ci się ok, 33 kPLN minimum.

    Wziąłem 2 pierwsze z brzegu oferty z all....o. Pewnie da się trochę taniej, ale i drożej też się znajdzie.
    To się robi pułap polskiej gruntówki z poziomym DZ.

    O różnicach działania, kosztach eksploatacji, trwałości etc. pomiędzy PC PW a PC GW mi się nie chce pisać. Wszystko zostało już napisane.

    Uważam osobiście, że robienie drogich odwiertów do PC (po kilkanaście tysięcy zł.) jest ekonomicznie wątpliwe (a czasem bezsensowne), przy obecnym poziomie zaawansowania PC PW.

    By powrócić do tematu.
    W domu 16C (po grzaniu całą noc).
    O 13.00 ponowny start pompy i po godzinie pracy:
    7,6/3,5

    Rośnie powoli temp. zasilania na podłogówkę teraz to już 27,5C.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  5. #85
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    A kto powiedział ze ma to kosztować paręnaście tysięcy jeśli bym miał swój sprzęt do wiercenia i robił kompleksowo instalacjie od 0 po uruchomienie to liczył bym tak żebym ja zarobił i klientowi opłaciła się gruntowka do poziomego źródła mam w rodzinnie który posiada koparke łańcuchowa ale nie każdy ma miejsce na poziomy wymiennik.

  6. #86

    Domyślnie

    No przy takim podejściu do wiercenia, dobrej polskiej PC, dobrym poziomie instalatorskim to wolny termin miałbyś gdzieś na maj 2020 r.

    I piszę to absolutnie serio.
    Jak poczytasz sobie statystyki niemieckiego BAFA, to, mimo zauważalnego wzrostu popularności PC PW, gruntówki mają się bardzo dobrze. Nibe potrafi wyprodukować 700 gruntówek (mają ich sporo rodzai) na tydzień. A pewnie w magazynach nie zalegają....
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  7. #87

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    A kto powiedział ze ma to kosztować paręnaście tysięcy jeśli bym miał swój sprzęt do wiercenia i robił kompleksowo instalacjie od 0 po uruchomienie to liczył bym tak żebym ja zarobił i klientowi opłaciła się gruntowka do poziomego źródła mam w rodzinnie który posiada koparke łańcuchowa ale nie każdy ma miejsce na poziomy wymiennik.
    O następny samarytanin prawie za darmo bedzie robił
    Chyba przez pierwsze pol roku zeby się fachu na klijentach pouczyc a potem golic ile sie da.
    Jak masz faktycznie takie podejscie to czym teraz sie zajmujesz?Powinienes miec rezerwacje na 2 lata do przodu i niemiec czasu na myslenie o poszerzeniu oferty.
    Ps.
    U mnie panas 7kw z baniakiem 200l z montazem 21tys.
    To chyba gruntowki w tej cenie mi nie zrobisz

  8. #88
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    To u ciebie też jakiś samarytanin robił?i nie martw się o mnie na brak zajęcia nie narzekam.

  9. #89

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    U mnie panas 7kw z baniakiem 200l z montazem 21tys.
    Co to za baniak?. Zakładałeś PC w lipcu więc pewnie pamiętasz, rzuć linkiem.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  10. #90

  11. #91

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    To u ciebie też jakiś samarytanin robił?i nie martw się o mnie na brak zajęcia nie narzekam.
    Pytam bo jak tak uczciwie robisz to moze bym skorzystał ale nie wiem co porabiasz.
    U mnie nie akurat dobrze zarobil kolo 5tys za dwa dni pracy to chyba dobrze nie?

  12. #92

    Domyślnie

    Mam tej samej firmy tylko 300l

    OK, no to jedziemy:
    1. PC Apic 7 kW cena wyjściowa 13500 zł. netto + producent daje na starcie upust 12% (na maila taki dostałem, bez żadnych negocjacji) = 11.880 zł. netto
    2. Do tak małej mocy chłodniczej i dobrym gruncie (takim 15W z m2 przy 1800 h/rok pracy DZ) wystarczy DZ w postaci 2 nitek po 200 m2 PE40 - to koszt mniej więcej połowy mojego kolektora czyli 2700 zł. brutto.
    3. Twój zasobnik = 1900 zł. brutto
    https://swatt.pl/pl/zasobnik-emaliowany-do-pomp-ciepla-z-1-wezownica-19m2-200-l-weber-ws-15-200-2273
    4. Rozdzielacz ecopolu 768 zł. brutto
    https://allegro.pl/oferta/rozdzielacze-dolnego-zrodla-2-sekcje-pompa-ciepla-8643880639
    5. Glikol 700 zł. (wycena Apica jaką dostałem na 800 m wynosiła trochę poniżej 1400 zł.)
    6. Przyjdą Ci Twoi wykonawcy spod Legnicy (widać nie są zbyt drodzy), wezmą parę groszy za zawór 3D, naczynia wzbiorcze i obiegówki. Niech będzie 3000 zł.

    Wychodzi: 22 kPLN brutto

    Albo inaczej, jak wolisz
    1. cena najtaniej jak znalazłem na portalu aukcyjnym Twojej PC
    https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla-panasonic-7kw-1f-gen-h-siedlce-ekosed-7220011422
    to cena bez montażu i bez zasobnika z 8% vatem = 15.268 zł.
    1. Apic z 8% vatem 12,830 zł.
    2. DZ jak wyżej 2700 zł.
    3. Glikol j.w. 700 zł.
    4. Rozdzielacz jw, 768 zł.
    Razem: 17 kPLN
    W tej wersji brakuje montażu (będzie droższy o o 2 pompki obiegowe) i zasobnika (ta sama cena).

    W obu wersjach różnice w cenie będą, na niekorzyść gruntówki, ale przy skali budowy domu raczej pomijalne 1500-2000 zł. Do odrobienia w 3-5 lat.

    Oczywiście zakładam, że da się na działce zrobić DZ poziome.
    Jeśli się nie da, to uważam, że wybulenie kilkunastu tysięcy na DZ pionowe (a takie ceny widuję na al...o) jest pomysłem finansowo chybionym.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  13. #93

    Domyślnie

    Ci do odwiertow pionowych to masz racje to juz calkiem nieporozumienie.
    A co do poziomego to jeszcze przejdzie chociaż mozna tez wyszukac pompe PW napewno taniej,bo porównujesz chyba jakiegos polskiego apica (bez zadnej urazy bo moze akurat jest lepszy od panasonica niewiem) ale mozna wyszukac tez tansza mniej znana pompe PW

  14. #94

    Domyślnie

    To prawda, można znaleźć tańszego chińczyka PC PW.
    Można też znaleźć w necie używki PC GW po 5-9 kPLN z zasobnikiem (z pompami obiegowymi).

    Co jest kolejnym dowodem na to, że nie ma co ferować prawd jedynie słusznych.

    Dylemat PC PW vs PC GW jest nierozwiązywalny.
    Za dużo zmiennych, za dużo indywidualnych uwarunkowań, za dużo niewiadomych.

    Niech każdy wybierze mądrze, mając jak największą wiedzę, znając + i - każdego z tych rozwiązań.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  15. #95

    Domyślnie

    Co do gruntowki z odwiertami to mam jeaszcze dylemat z gwarancja ze DZ nie zmieni swoich parametrow po kilku latach i bedzie klops

  16. #96

    Domyślnie

    Tak czytając wiele nt. pomp ciepła (powietrzne vs gruntowe), intrygował mnie taki dylemat:

    Skąd się bierze różnica sprawności obu typów pomp?
    Co oczywiste natychmiast nasuwa się konotacja, że przecież kiedy dom potrzebuje najwięcej ciepła to powietrzne działają na dużo niższych temp. DZ (ot -10C powietrze i 2C glikol) i stąd się bierze różnica w COP (czy też SCOP).

    Pytanie: czy tylko dlatego? Albo inaczej: czy przy tej samej temp. DZ obie pompy działają z tą samą sprawnością (pomijam szczegóły budowy, rodzaje wymienników etc)?

    Kiedyś ktoś, gdzieś na FM rzucił, że przecież w parowniku czynnik chłodniczy spotyka się w gruntówce z glikolem, a w powietrznej z powietrzem.....- wiem genialne stwierdzenie....

    Szukając zależności fizycznej i opisującego ten proces wzoru znalazłem cosik takiego:

    Δ
    Q=mcΔT,

    gdzie ΔQoznacza przekazane ciepło, m to masa substancji, a ΔT to zmiana temperatury. Współczynnik c nosi nazwę ciepła właściwego i zależy od substancji i jej fazy. Ciepło właściwe jest liczbowo równe ilości ciepła potrzebnej do zmiany temperatury 1kg substancji o 1.


    Ciepło właściwe....powietrza o temp. powiedzmy 6C wynosi: 1.0057 J/kg.K
    30% roztworu glikolu o temp. 6C wynosi: 3.6684 J/kg.K
    http://m7.mech.pk.edu.pl/~m52/index....sciwosci-plynu

    Należałoby także rozważyć różnicę w masie glikolu i powietrza.

    Wynikałoby z tego, że obie zależności przemawiają fizycznie za wyższą sprawnością gruntowych PC.

    Prawda, czy fałsz?
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  17. #97
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Jeszcze są defrosty które znacznie zmniejszają COP. Trzeba też wziąść pod uwagę oszronienie parownika co znacznie zmniejsza kontakt z powietrzem. U mnie teraz COP na grzejnikach 45 C 4.5 a ile na powietrznych?

  18. #98

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    Jeszcze są defrosty które znacznie zmniejszają COP. Trzeba też wziąść pod uwagę oszronienie parownika co znacznie zmniejsza kontakt z powietrzem. U mnie teraz COP na grzejnikach 45 C 4.5 a ile na powietrznych?
    A jak ten Cop wyznaczyles ? Rozumiem że masz zewnetrzny cieplomierz i podlicznik bo jesli nie to na powietrznej teraz cop=7

  19. #99
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    A jak ten Cop wyznaczyles ? Rozumiem że masz zewnetrzny cieplomierz i podlicznik bo jesli nie to na powietrznej teraz cop=7
    Mam dwa manometry jeden przed drugi za pompką na DZ i dwa dokładne termometry ( zasilanie i powrót DZ). Z wykresu pompki odczytuje przepływ i obliczam moc DZ. Po zsumowaniu tej mocy z mocą pobieraną przez PC ( podlicznik) otrzymuję moc GZ i obliczam COP.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  20. #100
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    Mam dwa manometry jeden przed drugi za pompką na DZ i dwa dokładne termometry ( zasilanie i powrót DZ). Z wykresu pompki odczytuje przepływ i obliczam moc DZ. Po zsumowaniu tej mocy z mocą pobieraną przez PC ( podlicznik) otrzymuję moc GZ i obliczam COP.
    Sorry, ale takie "wyznaczenie" mocy jest zupełnie do dupy

Strona 5 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony