dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 9 z 9
Pokaż wyniki od 161 do 167 z 167
  1. #161
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mpalys

    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Centralna Polska
    Posty
    287

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    Wszystko się zgadza. Kiedy teoretycznie zasilanie GZ masz 43 *C przy mniejszym przepływie i większej delcie to liczy się średnia z zasilania i powrotu.
    43-12=31 , 43+31=74 , 74/2=37 czyli wyjście średnia 37 *C
    41-6=35 , 41+35=76 , 76/2=38 czyli średnia 38 *C . Mimo, że masz wyższą temp. zasilania to pompa pracuje tak jakby na niższym zasilaniu GZ. Stąd też bierze się
    lepszy COP większa delta DZ i niższa temp. freonu. Chcąc uzyskać wydajność podłogówki na tym samym poziomie co przy małej delcie musi mieć parę stopni wyższe zasilanie a to przekłada się znowu na niższy COP. Jest tylko jedna zasada, im mniejszy przepływ i większa delta to COP gorszy. Są tu pewne ograniczenia aby pompka obiegowa nie pobierała zbyt dużo energii bo to też się odbija na COP.
    Zrozumiałem do połowy:
    ograniczenie przepływu GZ spowodowało wyższy COP(niższa śr temp)

    po połowie zrozumiałem::
    większy przepływ GZ powoduje gorszy COP (wyższa śr temp)

    końcówki nie rozumiem:
    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    Jest tylko jedna zasada, im mniejszy przepływ i większa delta to COP gorszy. Są tu pewne ograniczenia aby pompka obiegowa nie pobierała zbyt dużo energii bo to też się odbija na COP.
    DZ pamiętajmy jest bez zmian

  2. #162
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Jeżeli zwiększamy przepływ ( delta spada ) COP wzrasta. Zwiększając przepływ moc pompki wzrasta ( zmniejszając COP ). W pewnym momencie zysk i strata się równoważą i nie ma sensu zwiększać już przepływu.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  3. #163
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mpalys

    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Centralna Polska
    Posty
    287

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    Jeżeli zwiększamy przepływ ( delta spada ) COP wzrasta. Zwiększając przepływ moc pompki wzrasta ( zmniejszając COP ). W pewnym momencie zysk i strata się równoważą i nie ma sensu zwiększać już przepływu.
    Kurczę
    najpierw udowadniasz mi wyliczeniami że mogło być tak że jak zmniejszyłem przepływ GZ to mógł mi wzrosnąć COP, po czym piszesz że gdy zwiększymy przepływ to cop wzrośnie
    masło maślane

    pompka GZ ma stałą moc

  4. #164
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpalys Zobacz post
    Kurczę
    najpierw udowadniasz mi wyliczeniami że mogło być tak że jak zmniejszyłem przepływ GZ to mógł mi wzrosnąć COP, po czym piszesz że gdy zwiększymy przepływ to cop wzrośnie
    masło maślane

    pompka GZ ma stałą moc
    No już nie wiem jak Ci to tłumaczyć. To co napisałem to nie jest sprzeczne ze sobą tylko dwie różne zależności.
    Może z innej strony: gdy zwiększysz deltę GZ nie zwiększając temp. zasilania to COP się zwiększy a gdy zwiększysz deltę ( zmniejszając przepływ ) nie obniżając powrotu to COP spadnie.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  5. #165
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mpalys

    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Centralna Polska
    Posty
    287

    Domyślnie

    dla potomności
    po 48h zużycie energii wyniosło 33,8kWh a licznik pokazał 0 ,574Gj czyli ~160kWh
    Wcześniejsze 2 dni przed założeniem licznika zużycie en wyniosło 27,2kWh
    Warunki na dworze podobne - temp nieco niższa, ale wczoraj był ładny słoneczny dzień
    Wychodzi że zdławienie GZ spowodowało spodziewane obniżenie sprawności

  6. #166

    Domyślnie

    Pisałem już w innym wątku, ktoś odpowiedział już ale może tutaj się odniesiecie, bo dyskusja jest ciekawa
    Zastanawiam się nad pompą ciepła w domu, w którym mieszkam prawie 15 lat, teraz grzeję kotłem z otwartą komorą spalania z CWU+ kominek DGP, w większości jednak korzystam z kominka. Chcę przeprowadzić termomodernizację i skorzystać z dofinansowania Czyste Powietrze: na pewno docieplić dom i teraz pytanie - czy ruszać kocioł i zamieniać na pompę? Pierwszy instalator wycenił gruntową na 40.000+40.000 - koszt kosmos! Podobno powietrzna będzie kosztować około 40.000 dla mojego domu ok. 160 mkw powierzchni.
    Ale czy zamiana kotła gazowego z otwartą komorą, 14-letnie rzadko używanego bo grzeję głównie kominkiem będzie opłacalna?
    MOże ktoś tutaj na forum, kto jest z Tarnowa lub okolic kto ma pompę ciepła i może polecić firmę do wyceny pompy? Lub poradźcie: jak znaleźć sprawdzone firmy do wyceny takiego urządzenia? Dziękuję z góry za pomoc!
    Bastek

  7. #167
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał bastus2 Zobacz post
    ...
    MOże ktoś tutaj na forum, kto jest z Tarnowa lub okolic kto ma pompę ciepła i może polecić firmę do wyceny pompy? Lub poradźcie: jak znaleźć sprawdzone firmy do wyceny takiego urządzenia? Dziękuję z góry za pomoc!
    Prosze napisac lub zadzwonic, lub do mnie podjechac, nie ma daleko, na pewno cos poradzę.

Strona 9 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony