dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    RaczyEmeryt

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-127
    Posty
    137

    Domyślnie Ogrzewanie podlogowe w istniejacej wylewce - jakie macie doswiadczenie?

    Hej

    Jestem na takim etapie, ze jeszcze moge zdecydowac czy wieszac na pietrze kalafiory czy tez robic podlogowke.

    Kaloryfery musialyby byc po byku bo piec kondensacyjny i zasilanie max 45C. Kusi mnie wiec podlogowka.
    Problem polega na tym, ze wylewki juz sa (remontuje "uzywany" dom) wiec jedyne co moge zrobic to wyfrezowac
    rowki, wsadzic rurki PEX, zalacz czyms i miec nadzieje, ze bedzie ok

    Z frezowaniem bedzie troche roboty ale pewnie sie da - wierzchnia warstwa to kiepski beton - warstwa dociskowa
    a nie nosna. Jest tego z 5cm chyba, ponizej okolo 5cm styropianu i plyta nosna 12cm. Solidna - wiem bo kulem

    Na calej powierzchni pietra beda panele. I tu pierwsza watpliwosc - czy polozenie rurek na wierzchu nie spowoduje
    jakis problemow z panelami? Rozklad temperatury bedzie znacznie mniej rowny niz gdy rurka biegnie 5cm pod jastrychem...

    Nie chce frezowac gleboko bo raz - robota, dla w koncu plyta sie rozsypie Moze jakies 25mm wchodzi w rachube
    zeby nad rurka bylo powiedzmy 10mm czegos. No wlasnie czego? Czym tak polozone rurki zalac? Chyba zwyklym
    betonem, zeby pracowal tak samo jak to co juz jest?

    Duze kaloryfery beda sporo kosztowac, tak ze aspekt finansowy nie jest wazny - podlogowka wiecej kosztowac
    nie bedzie, no moze wiecej roboty, ale ta mam gratis

    Bede wdzieczny za opinie osob ktore cos takiego zrobily...

    Ps. Jak widac robi sie takie cos:

    http://lodz.lento.pl/ogrzewanie-podlogowe-na-gotowych-wylewkach,4142018.html

    R.E.
    Ostatnio edytowane przez RaczyEmeryt ; 20-01-2018 o 18:25

  2. #2

    Domyślnie

    I jak tam temat frezowania w wylewce?

    Mam podobną sytuację - gotowe wylewki a chciałbym podłogówkę.

    Też myślałem podobnie aby wyfrezować kanały w wylewce na 20-25mm i czymś zalepić a następnie na to wylać jakąś masę samopoziomującą ze 6mm.

    Uważam jeszcze że rurki należy położyć "na czymś" - tzn: wyfrezowane kanały, robione jak w podanym linku, będą miały prostokątne dno więc po włożeniu okrągłej rurki będziemy mieć przestrzenie powietrza pomiędzy dnem kanału a rurką co będzie izolowało przekazywanie ciepła od rurki do betonu.
    Wydaje mi się więc że rurki trzeba w kanałach położyć/wkleić na czymś no i od góry czymś zalepić - zastanawiałem się nad jakimś klejem do płytek wysoko elastycznym - zastanawiałem się także czy nie miałoby sensu wklejenie jeszcze na te kanały jakiejś siateczki wzmacniającej.


    Ogólnie to ciekawi mnie jaka będzie "sprawność" takiej podłogówki położonej w kanałach wyfrezowanych w wylewce.

    Wiadomo przy podłogówce to wylewka jest grzejnikiem.
    Gdy rurki położone są pod wylewką to nagrzewają całą wylewkę od spodu - ale czy rurki położone na górze wylewki też nagrzeją całą wylewkę?
    Wydaje mi się, że w tym wypadku wylewka też się nagrzeje bo mimo że ciepło dostarczane będzie od góry to będzie rozchodzić się w betonie dążąc do wyrównania temperatury (bilans cieplny) - oczywiście mogę się mylić.


    Zastanawia mnie też kwestia elastyczności wylewki.
    Zdaje się że do betonów wykładanych na ogrzewanie podłogowe dodaje się plastyfikatory w celu uelastycznienia wylewki.
    Jak będzie więc reagować na ogrzewanie podłogowe wylewka która nie była przewidziana na to a dodatkowo w której wyfrezowano kanały - może to np. popękać?
    Ostatnio edytowane przez omaral ; 17-02-2018 o 09:05

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    FREZOWANIE ???? robił ktoś coś takiego prawidłowo . Zaleca sie przykrycie rury nim 20 mm wylewką.

    Albo dajcie kapilarny system albo skuć o położyć od nowa ( szybciej taniej i dobrze)
    Ostatnio edytowane przez fachman19 ; 17-02-2018 o 09:22

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Zaleca sie przykrycie rury nim 20 mm wylewką.
    Przy wylewce betonowej nie spotkałem się z tak małym zaleceniem - wszędzie, gdzie nie czytam to 4,5 cm nad górną krawędź rury (czasami 5cm).

    A co do meritum - prościej i taniej pewnie będzie skuć wszystko i zrobić na nowo.
    Albo dać maty, folie czy kable między wylewką a okładziną.

  5. #5

    Domyślnie

    Można też rozpatrzyc metodę suchą i montaż OP na obecnej powierzchni betonu - System KAN-therm TBS lub podobne.

    Całość przykrywa się suchym jastrychem (producentów jest sporo) a na to dowolne wykończenie.

    Widziałem tez wykonania gdzie panel był montowany bezpośrednio na płytach styropianowych TBS, z pominięciem montażu suchego jastrychu.
    http://pl.kan-therm.com/

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przy wylewce betonowej nie spotkałem się z tak małym zaleceniem - wszędzie, gdzie nie czytam to 4,5 cm nad górną krawędź rury (czasami 5cm).

    A co do meritum - prościej i taniej pewnie będzie skuć wszystko i zrobić na nowo.
    Albo dać maty, folie czy kable między wylewką a okładziną.
    Masz rację z tym przykryciem. Mój błąd,
    Wykonanie metody suchej na wylewce jest trochę naciąganym rozwiazaniem

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A co do meritum - prościej i taniej pewnie będzie skuć wszystko i zrobić na nowo
    No pewno tak byłoby ok - ale nie jestem jeszcze pewien czy będę miał taką możliwość od strony formalno prawnej - mieszkanie w bloku - dlatego rozglądam się za alternatywą.


    Cytat Napisał KAN-therm
    Można też rozpatrzyc metodę suchą i montaż OP na obecnej powierzchni betonu
    .
    Suche metody wiążą się z koniecznością podniesienia poziomu posadzki o conajmniej 2cm - nie chcę tego robić dlatego zainteresowała mnie metoda frezowania kanałów.
    Dodatkowo metoda sucha ma chyba dużo mniejszą bezwładność niż płyta betonowa co wg mnie jest minusem.


    Dlatego zastanawiam się czy ktoś jest w stanie coś powiedzieć w kwestiach o które zapytałem tzn:

    .
    Ogólnie to ciekawi mnie jaka będzie "sprawność" takiej podłogówki położonej w kanałach wyfrezowanych w wylewce.

    Wiadomo przy podłogówce to wylewka jest grzejnikiem.
    Gdy rurki położone są pod wylewką to nagrzewają całą wylewkę od spodu - ale czy rurki położone na górze wylewki też nagrzeją całą wylewkę?
    Wydaje mi się, że w tym wypadku wylewka też się nagrzeje bo mimo że ciepło dostarczane będzie od góry to będzie rozchodzić się w betonie dążąc do wyrównania temperatury (bilans cieplny) - oczywiście mogę się mylić.


    Zastanawia mnie też kwestia elastyczności wylewki.
    Zdaje się że do betonów wykładanych na ogrzewanie podłogowe dodaje się plastyfikatory w celu uelastycznienia wylewki.
    Jak będzie więc reagować na ogrzewanie podłogowe wylewka która nie była przewidziana na to a dodatkowo w której wyfrezowano kanały - może to np. popękać?
    .

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał omaral Zobacz post
    No pewno tak byłoby ok - ale nie jestem jeszcze pewien czy będę miał taką możliwość od strony formalno prawnej - mieszkanie w bloku - dlatego rozglądam się za alternatywą.
    Jak jesteś właścicielem mieszkania, to wylewka jest Twoja i wolnoć Tomku w swoim domku. Zresztą, jak możesz frezować trochę, to możesz też całkiem.

  9. #9

    Domyślnie

    A czy w przypadku frezowania nie będzie tak, że będą duże straty ciepła z racji tego, że spora część ciepła pójdzie w płytę i np. będziemy grzać sąsiada pod spodem w bloku lub piwnicę w domu?
    Nie bez powodu chyba daje się sporą warstwę styropianu pod rurki przy montażu podłogówki w nowo budowanych domach.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar termolit
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Dolnyśląsk
    Kod pocztowy
    50-062
    Posty
    134
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1
    TERMOLIT Ogrzewanie Podłogowe | Wylewki Anhydrytowe | Pianobeton | Styrobeton www.termolit.pl tel. 513 148 985

    Domyślnie

    Cytat Napisał ewon Zobacz post
    A czy w przypadku frezowania nie będzie tak, że będą duże straty ciepła z racji tego, że spora część ciepła pójdzie w płytę i np. będziemy grzać sąsiada pod spodem w bloku lub piwnicę w domu?
    Nie bez powodu chyba daje się sporą warstwę styropianu pod rurki przy montażu podłogówki w nowo budowanych domach.
    Nie powinno być strat ciepła i grzania sąsiada, ponieważ pod jastrychem powinien też być styropian. Dlatego jeszcze przed frezowaniem dobrze zrobić mały odwiert i sprawdzić co jest pod spodem.

    Więcej info na temat całego systemu: http://www.termolit.pl/frezowanie-po...podlogowe.html
    Ogrzewanie Podłogowe | Wylewki Anhydrytowe | Pianobeton | Styrobeton
    www.termolit.pl
    tel. 513 148 985

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał termolit Zobacz post
    Nie powinno być strat ciepła i grzania sąsiada, ponieważ pod jastrychem powinien też być styropian. Dlatego jeszcze przed frezowaniem dobrze zrobić mały odwiert i sprawdzić co jest pod spodem.
    No właśnie w moim przypadku (remont domu z lat 70-tych) nie ma styropianu pod wylewką. Wg projektu jako ocieplenie powinna być płyta pilśniowa 2,5 cm, z której, przypuszczam, po tylu latach niewiele zostało. Pod parterem jest piwnica, która jeszcze nie wiem czy będzie grzana. Cały czas zastanawiam się czy nie pójść jednak w tym kierunku.

  12. #12

    Domyślnie

    Cześć,

    Czy ktoś ostatecznie zrobił to frezowanie na gotowej wylewce? Jestem zainteresowana takim rozwiązaniem. Jak to się sprawdza?
    "Bądź głosem, a nie echem."

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar termolit
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Dolnyśląsk
    Kod pocztowy
    50-062
    Posty
    134
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1
    TERMOLIT Ogrzewanie Podłogowe | Wylewki Anhydrytowe | Pianobeton | Styrobeton www.termolit.pl tel. 513 148 985

    Domyślnie

    Cytat Napisał czarnaa Zobacz post
    Cześć,

    Czy ktoś ostatecznie zrobił to frezowanie na gotowej wylewce? Jestem zainteresowana takim rozwiązaniem. Jak to się sprawdza?
    Odezwij się do nas: http://www.termolit.pl/frezowanie-po...podlogowe.html
    Zrobiliśmy setki inwestycji we Wrocławiu i okolicach, możemy podrzucić namiary na klientów, u których system jest zamontowany - podzielą się opinią
    Ogrzewanie Podłogowe | Wylewki Anhydrytowe | Pianobeton | Styrobeton
    www.termolit.pl
    tel. 513 148 985

  14. #14
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    bartem

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    Białystok
    Posty
    1

    Domyślnie

    Cześć,
    myślimy o ogrzewaniu podłogowym w domu po rodzicach. Dużo bałaganu przy tym frezowaniu (część pomieszczeń jest już po remoncie )?
    Możecie polecić kogoś do frezowania w podlaskim?

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    727

    Domyślnie

    Na olx wyskakuje coś w Białymstoku, ale ani polecam, ani nie polecam, bo nie mój cyrk i nie moje małpy. .
    Przeleciałem wątek po łebkach i wydaje mi się, że trzeba coś sprostować. Rowki pod rurki w istniejącej wylewce frezuje się na jakieś 2cm głębokości, żeby się rurka zmieściła, kładzie się rurkę, zalewa płynną zaprawą i wszystko. Trochę proteza, ale powinno działać. Tutaj nie obowiązuje minimum X cm wylewki nad rurą. Ta wielkość dotyczy wylewek lanych na styropianie, żeby wylewka miała odpowiednią wytrzymałość.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  16. #16

    Domyślnie

    Podłogówka wymiata tylko musisz wyciąć sobie rowki do puszczenia przewodów. Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule
    https://www.diamentowe.net.pl/fazowa...-diamentowymi/

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony