dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 70
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    leshqo

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    66-006
    Dzielnica
    Nowe Miasto
    Posty
    26

    Domyślnie Automatyka domowa - system gwiazda/rozproszony; Satel/PLC/Ampio, a może coś innego?

    Witam wszystkich,

    Dochodzę właśnie do etapu kładzenia właściwej instalacji elektrycznej w swoim domu i staję przed ogromnym dylematem dotyczącym rozwiązania, którym pokryję funkcjonalność automatyki domowej.

    W tak zwanym międzyczasie zamontowałem i skonfigurowałem już u siebie instalacje alarmową opartą o Satel Integra 128-WRL, z której jestem bardzo zadowolony i która to jeszcze do nie dawna była w mojej głowie sercem wspomnianej automatyki.
    Dodam przy tej okazji, że:
    • Interesuje mnie raczej tylko system przewodowy ze względu na jego niezawodność
    • Instalację będę kładł sam więc jeżeli o robociznę chodzi, nie poniosę dodatkowych kosztów. Zaprzyjaźniony elektryk dobierze mi zabezpieczenia, zweryfikuje i doradzi co trzeba i zajmie się szafą. Rozprowadzenie kabli i ich spięcie ze sterownikiem (cokolwiek by to nie było) to mój ból głowy, a trochę doświadczenia w tym mam
    • Jeżeli sterownik będzie wymagał oprogramowania, to jeżeli nie będzie to assembler to jestem z tym ok. Z tego fachu się utrzymuję.

    Elementy automatyki, które mam na myśli wymieniam poniżej (zaznaczę tutaj, że nie chcę, aby ta dyskusja przerodziła się w debatę zasadności sterowania tym czy owym)
    • sterowanie bramą wjazdową i garażową
    • sterowanie roletami (np. uzbrajając alarm + z klawiszy)
    • sterowanie pompą CWU
    • załączanie/wyłączanie klimatyzacji
    • podlewanie ogrodu
    • sterowanie oświetleniem przed domem i na ogrodzie (w oparciu o czujnik zmierzchowy)
    • wyłączanie pewnych gniazd sieciowych opuszczając dom (na przykład żelazko)
    • sterowanie światłem (globalny wyłącznik, symulacja obecności domowników, reakcja na czujki w niektórych pomieszczeniach)
    • zgłaszanie zapełnienia szamba (przy pomocy pływaka)

    Jak już wspomniałem wcześniej do pracy chciałem tutaj wykorzystać wspomnianą centralkę rozbudowaną o odpowiednie moduły wejść/wyjść, tym bardziej, że z obliczeń wyszło mi, że 128 wejść/wyjść powinno pokryć moje potrzeby, nawet uwzględniając funkcje logiczne, a dodatkowo sporo czujników (czujek) i tak domyślnie połączona jest z alarmem, nie trzeba więc tych sygnałów przesyłać dalej. Czytając jednak internetowe fora zacząłem dostrzegać pewne niebezpieczeństwo związane z opisywaniem dziesiątek funkcji logicznych w centralce alarmowej, zaniepokoił mnie również nieco fakt, zgłaszanej tu i ówdzie awaryjności central Integra, uwalający w takiej sytuacji cały system.

    W ten oto sposób doszedłem do standardu KNX, który jednak przekreśliłem ze względu na cenę oraz PLC, którym jestem obecnie bardzo mocno zainteresowany. Szczególną moja uwagę zwrócił w tym przypadku sterownik PLC WAGO. Podobno są to sterowniki stosowane szeroko w przemyśle, a co za tym idzie ich niezawodność stoi na zdecydowanie lepszym poziomie. Oczywiście są jeszcze systemy takie jak Fibaro czy Ampio, ale cenowo wygląda to już niestety zdecydowanie, zdecydowanie gorzej.

    Pytanie 1: Które rozwiązanie Waszym zdaniem jest najlepsze by pokryć opisaną funkcjonalność w niezawodny sposób? A może coś pominąłem

    Idąc dalej pojawia się kwestia sposobu realizacji systemu. Czy oprzeć go o topologię gwiazdy czy może jednak system rozproszony? Według tego co się zorientowałem i wyczytałem to największą wadą gwiazdy (poza ilością metrów kabla) jest ryzyko nawalenia sterownika. Jak to się ma do tego co pisałem powyżej na temat awaryjności? A może po prostu można to obejść montując odpowiednio przełączniki bistabilne NO (gniazda) / NC (światło), które w przypadku padnięcia sterownika można pobudzić sygnałem z klawisza? Spotkałem się gdzieś z takimi schematami dla PLC. Co do samych przekaźników to lepiej wrzucić wszytko do szafy, czy też dla mniejszych prądów zastosować dopuszkowe? Tylko co jak ktoś nagle będzie chciał pod takie gniazdko podłączyć na przykład farelkę 3KW, czy oszczędność kabla jest tutaj zasadna? Wracając do systemów rozproszonych to podobno w takim Ampio urządzenia komunikują się jednym przewodem, ale szybko patrząc w cenniki, nie wygląda to już tak dobrze. A może po prostu coś pominąłem?

    Pytanie 2: Gwiazda czy system rozproszony?
    Pytanie 3: Włączniki światła dzwonkowe, sterowane linią 12/24V?
    Pytanie 4: Przekaźniki w szafie, czy w puszce?

    A może ktoś z Was ma jeszcze inny patent na realizację powyższego rozwiązania? To co docelowo chciałbym osiągnąć (bez względu na wybrany system) to możliwość zasterowania każdym uwzględnionym gniazdkiem/światłem w dowolny sposób. Bez względu czy będą to przekaźniki w puszkach (mniej kabli, ale droższe) czy też tańsze przekaźniki w szafie cholernie podoba mi się możliwość dowolnego zasterowania dowolnym odbiornikiem w oparciu o czynniki zewnętrzne i to jest główny cel, który chciałbym osiągnąć.

    Na koniec dodam, że urządzenia, których nie zamierzam uwzględniać w powyższym to na pewno piec czy lodówka.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    El*ontro

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-120
    Posty
    168

    Domyślnie

    System rozproszony polega na tym, że przekaźniki są w puszkach, tylko na istnieniu centralnego sterownika.

    Ja polecam mimo wszystko KNX, ze względu na dostępność różnych urządzeń, z czasem może być to ważne. Druga sprawa, to podłączenie wszystkich przycisków. Sprowadzenie wszystkiego do rozdzielni wymaga położenia większej ilości przewodów i później podłączenie tego do modułów wejść. W KNX wszystkie włączniki łączy się jednym przewodem i później można zastosować moduł do przycisków dzwonkowych, albo jakiś fajny przycisk elektroniczny.

    Moduły wykonawcze najlepiej schować w rozdzielnicy, wyjdzie taniej (nawet biorąc pod uwagę ilość przewodów), ale może warto pomyśleć o kilku rozdzielnicach.

    PLC to oczywiście bardzo fajny pomysł, tylko wymaga bardzo dużo czasu na podłączenie i uruchomienie. Nie odradzam, ale proponuje wszystko dokładnie przemyśleć. Przy PLC dobrze jest wybrać taki sterownik, który posiada biblioteki do sterowania oświetleniem itp.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał El*ontro Zobacz post
    System rozproszony polega na tym, że przekaźniki są w puszkach, tylko na istnieniu centralnego sterownika.
    ???

    Na studiach uczyli mnie, że system rozproszony w automatyce to taki, w którym różne moduły samodzielnie wykonują zaprogramowaną logikę. W IB chyba jest podobnie, więc w systemie rozproszonym w puszkach są nie tylko przekaźniki, a w pełni funkcjonalne moduły.


    Ja polecam mimo wszystko KNX, ze względu na dostępność różnych urządzeń, z czasem może być to ważne.
    Z tą dostępnością bym nie przesadzał. Owszem - modułów jest bardzo dużo. Ale problem w tym że te najfajniejsze są w KNX bardzo drogie. Moduły przekaźnikowe faktycznie nie są wiele droższe niż w innych systemach, ale już np. jakieś panele dotykowe są bardzo drogie. Z tego co gdzieś czytałem pamiętam, że np sensor gestów do KNX kosztował ponad 300 eur.


    Moduły wykonawcze najlepiej schować w rozdzielnicy, wyjdzie taniej (nawet biorąc pod uwagę ilość przewodów), ale może warto pomyśleć o kilku rozdzielnicach.
    Zależy od sytuacji. Miedź jest droga, więc przy rozległych parterowych budynkach robi się bardzo drogo. No i do tego czasem sama objętość kabli robi problemy w ich poprowadzeniu w okolicach rozdzielni. U mnie ciągnięcie wszystkiego do jednego punktu okazało się dużym problemem. Teraz mam wszystko podzielone na kilka punktów a część rzeczy robiona jest modułami instalowanymi w puszkach.



    PLC to oczywiście bardzo fajny pomysł, tylko wymaga bardzo dużo czasu na podłączenie i uruchomienie.
    Jestem automatykiem z wykształcenia a przez kilka lat nawet pracowałem jako automatyk w przemyśle. Nie wyobrażam sobie budowy domu inteligentnego na PLC. To mimo wszystko zupełnie inne rozwiązania i wszystko rozbije się o integrację z systemami "nieprzemysłowymi" (alarmy, multimedia) - żeby zrobić to na PLC trzeba by pewne elementy systemu samemu zaprojektować.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał leshqo Zobacz post
    Witam wszystkich,[*] Interesuje mnie raczej tylko system przewodowy ze względu na jego niezawodność
    Też jestem za systemami przewodowymi, ale z doświadczenia wiem że radio też się przydaje jako uzupełnienie. U mnie po niemiłych doświadczeniach z radiem w innym systemie początkowo planowałem mieć wszystko na kablach, ale z czasem zacząłem dokładać moduły Z-wave żeby nie kuć ścian. Teraz mam ich całkiem sporo i cały system działa stabilnie i bezawaryjnie. W ciągu ostatnich 12 miesięcy nie zauważyłem ani jednej sytuacji, żeby coś było nie tak, a mam jak na dzisiejsze standardy całkiem rozbudowany system.


    W ten oto sposób doszedłem do standardu KNX, który jednak przekreśliłem ze względu na cenę oraz PLC, którym jestem obecnie bardzo mocno zainteresowany.
    Na PLC nie zrobisz wielu rzeczy, które są w IB najbardziej istotne - np. sterowanie multimediami, choć możliwe, jest już dużo trudniejsze. Integracja z systemami takimi jak Alexa to już sprawa chyba dla amatora niewykonalna na PLC.

    A pamiętaj, że system kupujesz na lata i wszystko idzie w kierunku coraz większej integracji. Na PLC szybko dojdziesz do punktu, w którym pewne rzeczy staną się niemożliwe bo nie będzie wsparcia.

    Szczególną moja uwagę zwrócił w tym przypadku sterownik PLC WAGO. Podobno są to sterowniki stosowane szeroko w przemyśle, a co za tym idzie ich niezawodność stoi na zdecydowanie lepszym poziomie. Oczywiście są jeszcze systemy takie jak Fibaro czy Ampio, ale cenowo wygląda to już niestety zdecydowanie, zdecydowanie gorzej.
    Porównywanie Fibaro do Ampio czy Grentona to jak porównywanie zmiemniaków do pomarańczy. Fibaro to system bezprzewodowy z centralką a Grenton i Ampio to systemy dające wszelkie możliwości instalacji (kabel, radio, gwiazda, rozproszony).

    Grenton którego mam zainstalowanego ma bardzo dobrą relację jakości i możliwości do ceny.



    Pytanie 2: Gwiazda czy system rozproszony?
    System dopasowany do potrzeb. IMO część rzeczy najlepiej wrzucić do głównej szafy, część wydzielić i zainstalować w mniejszych szafach w pomieszczeniu którym sterują a część zrobić na modułach wyniesionych.


    Pytanie 3: Włączniki światła dzwonkowe, sterowane linią 12/24V?
    Dzwonkowe.

    Pytanie 4: Przekaźniki w szafie, czy w puszce?
    Tak jak napisałem wyżej - system mieszany elastycznie dopasowany do potrzeb.

  5. #5

    Domyślnie

    Leshqo, zrobiłeś dobry research, ale kilka rzeczy się poplątało po drodze.

    1. System rozproszony vs. scentralizowany.
    System scentralizowany polega na tym, że każdy sygnał musi być obrobiony przez serwer. Np. naciskasz włącznik, sygnał idzie do serwera, serwer stwierdza że trzeba włączyć przekaźnik i go włącza. Systemem stricte centralnym jest np. Loxone, niezależnie od zastosowanej topologii. Większość PLC też będzie działać w ten sposób.
    System rozproszony to taki, gdzie urządzenia komunikują się między sobą bezpośrednio. Po odpowiednim skonfigurowaniu moduł zbierający sygnały z włączników gada bezpośrednio do modułu przekaźników. Serwer w takim systemie służy do wizualizacji i daje bardziej zaawansowane funkcje logiczne (np. harmonogramy). Systemem rozproszonym jest np. Ampio, niezależnie czy umieścimy wszystko w rozdzielni (gwiazda) czy porozrzucamy po puszkach (magistrala).
    Co ciekawe, większość systemów bezprzewodowych również będzie ze swojej natury rozproszona - moduły podtynkowe mają najczęściej połączone swoje wyjścia i wejścia tak aby dało się włączyć światło nawet w przypadku awarii serwera (za wyjątkiem Loxone, gdzie I/O w module podtynkowym nie ma żadnego połączenia, wszystko leci przez serwer).

    2. Gwiazda vs. magistrala.
    Gwiazda jest najdroższa. Najwięcej kabli, najwięcej rozdzielni, najwięcej roboczogodzin. Takiej instalacji nie odpalimy bez jakiegoś systemu lub baterii przekaźników, więc nie za bardzo nadaje się do budowania na raty. Lubiana przez integratorów, bo z dużą rozdzielnią się miło pracuje, wszystko w jednym miejscu, można tez łatwo manewrować kabelkami przepinając obwody i sygnały w miarę potrzeb. Wrażenie robi tez rozdzielnia a'la ruski kosmodrom, migająca diodkami. Jest czym się pochwalić przed sąsiadem
    Magistrala (moduły podtynkowe) to wariant bardziej uniwersalny. W inwestycji deweloperskiej w życiu nie przejdzie gwiazda bo to niestandardowy projekt, inna ekipa, inne koszta. A rzucić ekstra kabelek łatwo, zrobi to zwykły Marian z wąsem. Potem można wtykać pestki w puszki w miarę potrzeb. Z punktu widzenia funkcjonalności nie ma praktycznie różnicy między jedną topologią a drugą. Kwestia preferencji. Magistralę łatwiej zabić za pomocą wiertarki, ale też trudniej trafić jeden kabelek zamiast całego pasa w ścianie w przypadku gwiazdy. Ot, niuanse.

    3. Fakty i mity:
    - Wago ogólnie bardzo fajne, ale wyjdzie drożej niż Ampio.
    - Użycie PLC w domu to trochę tak jak pisanie w asemblerze widgeta do apki mobilnej. Da się, tylko po co?
    - Jak jesteś programistą to wolisz Ampio od Grentona - większe możliwości integracji i grzebania pod maską.
    - Same I/O w KNX można zrobić całkiem tanio. Koszta zaczynają się przy serwerze i jak będziesz chciał fikuśne włączniki. Osobiście nie przepadam, bo pod kątem technologii (głownie szybkość magistrali) czuć mocno lata 90.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    El*ontro

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-120
    Posty
    168

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marian_D Zobacz post
    ???

    Na studiach uczyli mnie, że system rozproszony w automatyce to taki, w którym różne moduły samodzielnie wykonują zaprogramowaną logikę. W IB chyba jest podobnie, więc w systemie rozproszonym w puszkach są nie tylko przekaźniki, a w pełni funkcjonalne moduły.
    Oczywiście, zacząłem pisać o jednym, a skończyłem o drugim. Chodziło o to, że nawet jak przekaźniki są w puszkach, a wszystkim steruje centralny sterownik, to nie jest to system rozproszony.


    Z tą dostępnością bym nie przesadzał. Owszem - modułów jest bardzo dużo. Ale problem w tym że te najfajniejsze są w KNX bardzo drogie. Moduły przekaźnikowe faktycznie nie są wiele droższe niż w innych systemach, ale już np. jakieś panele dotykowe są bardzo drogie. Z tego co gdzieś czytałem pamiętam, że np sensor gestów do KNX kosztował ponad 300 eur.
    Wysoka cena to pojęcie względne. Są panele po 1-2 tys. euro, i są przyciski dzwonkowe z czujnikiem temp. za ok. 300 zł netto.

    Jestem automatykiem z wykształcenia a przez kilka lat nawet pracowałem jako automatyk w przemyśle. Nie wyobrażam sobie budowy domu inteligentnego na PLC. To mimo wszystko zupełnie inne rozwiązania i wszystko rozbije się o integrację z systemami "nieprzemysłowymi" (alarmy, multimedia) - żeby zrobić to na PLC trzeba by pewne elementy systemu samemu zaprojektować.
    Zależy co potrzebujesz. Ja sterownik można wyposażyć w odpowiednie moduły, to możliwości są większe. Ale oczywiście wymaga to więcej pracy.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał El*ontro Zobacz post
    Wysoka cena to pojęcie względne. Są panele po 1-2 tys. euro, i są przyciski dzwonkowe z czujnikiem temp. za ok. 300 zł netto.
    Miałem na myśli to, że jak porównasz systemy 1:1, to pewne rzeczy w KNX będą dużo droższe. Ja porównasz cenę paneli Grenton czy Ampio do ceny paneli KNX, to z tego co się orientuję KNX będzie dużo droższy.

    Co z tego że KNX z wyłącznikami dzwonkowymi będzie kosztował tyle samo co Grenton czy Ampio z panelami dotykowymi?

    Ja początkowo byłem nastawiony na KNX i przy budowie pod niego pociągnęliśmy instalację. Wycena modułów była znośna - droższa niż innych systemów, ale nadal akceptowalna. Tyle że w swojej nieświadomości wybrałem jedynie podstawowe funkcjonalności. Potem okazało się, że niemal wszystko ponad te podstawowe funkcjonalności, kosztuje w KNX dużo więcej niż w innych systemach. Może od tego czasu coś się zmieniło, ale wtedy żeby mieć na ścianie panel z kolorowym wyświetlaczem i ikonami musiałbym zapłacić kilka tysięcy złotych. W Grentonie załatwił to tablet za kilkaset złotych.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał homelogic Zobacz post
    - Jak jesteś programistą to wolisz Ampio od Grentona - większe możliwości integracji i grzebania pod maską.
    Z czystej ciekawości: jakie możliwości daje Ampio w tym względzie?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marian_D Zobacz post
    Z czystej ciekawości: jakie możliwości daje Ampio w tym względzie?
    Ampio ma działające API i możliwość wysyłania poleceń po http. W Grentonie czekamy na to już kilka lat. Obecnie mówia że "w marcu".

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    leshqo

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    66-006
    Dzielnica
    Nowe Miasto
    Posty
    26

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim za cenne uwagi.

    Co do topologii to rzeczywiście trochę pomieszałem. Co innego to kwestia czysto infrastrukturalna gdzie przyjęty system będzie miał wpływ na ilość użytego kabla czy miejsce zastosowania przekaźników, co innego to natomiast fakt sterowania tym systemem a więc wszystkie przekaźniki gadają se sobą, lub też są sterowane centralnie.

    Z informacji powyżej rozumiem że
    • wszędzie zastosuję przełączniki dzonkowe prawdopodobnie sterowane niskonapięciowo
    • powinienem się pochylić nad jednym z systemów Ampio lub Grenton

    W nawiązaniu do tego co napisaliście zaczynam się skłaniać ku Ampio z częściowo rozproszonymi przekaźnikami. Muszę teraz tylko rozeznać się w tym systemie zarówno od strony instalatorskiej jak i cenowej.
    Experience is the name that everyone gives to their mistakes

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    leshqo

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    66-006
    Dzielnica
    Nowe Miasto
    Posty
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał homelogic Zobacz post
    3. Fakty i mity:
    - Wago ogólnie bardzo fajne, ale wyjdzie drożej niż Ampio.
    - Użycie PLC w domu to trochę tak jak pisanie w asemblerze widgeta do apki mobilnej. Da się, tylko po co?
    - Jak jesteś programistą to wolisz Ampio od Grentona - większe możliwości integracji i grzebania pod maską.
    - Same I/O w KNX można zrobić całkiem tanio. Koszta zaczynają się przy serwerze i jak będziesz chciał fikuśne włączniki. Osobiście nie przepadam, bo pod kątem technologii (głownie szybkość magistrali) czuć mocno lata 90.
    A więc zrobiłem mały research i rzeczywiście programowanie Ampio wygląda bardzo przyjemnie. Cenowo już tak przyjemnie niestety nie jest, a przynajmniej wg cen netto podanych na stronie producenta. Serwer WWW na przykład to 1400 pln, a moduł ośmioprzekaźnikowy to 920 pln co daje blisko 1150 złotych brutto za wyjścia do jednego pomieszczenia, a w przypadku przerzucenia tego na pestki i wrzucenia do puszek robi się już 1350 złotych

    Rzeczywiście rozwiązanie oparte na magistrali i niezależnych urządzeniach wydaje się mieć same plusy, muszę jednak zrewidować, czy domowy budżet to uciągnie.

    PS. orientuje się ktoś czy wspomniane ceny są cenami ostatecznymi, czy na przykład robiąc zakupy na cały do można trochę zjechać z ceną?
    Experience is the name that everyone gives to their mistakes

  12. #12

    Domyślnie

    Serwer się kupuje raz, więc nie możesz tego tak sumować. Dodatkowo serwer ma też w sobie przekaźniki.

    Generalnie bardzo cieżko zejść poniżej stówy za obwód, licząc oczywiście sam hardware automatyki. Wszystko co tańsze to albo jakieś chińskie padaki albo DIY.
    Dobrze sprawdzająca się formuła na obliczenie kosztów ID przy założeniu że robimy całość obwodów jest przyjęcie minimum 100 zł/m2.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    leshqo

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    66-006
    Dzielnica
    Nowe Miasto
    Posty
    26

    Domyślnie

    Wiesz, 100 za obwód jest dla mnie do przyjęcia

    Fakt faktem, że przy serwerze Ampio nie uwzględniłem 8 wejść/wyjść.

    Zestawiając natomiast koszty w oparciu, o dane które posiadam:

    • Satel - Ekspander INT-ORS (8 wejść + 8 wyjść): 300 pln, co daje 38 pln na wyjście! (i 8 wejść)
    • PLC Wago - DO 750-1504 (16 wyjść) + 8 * przekaźnik 788-304: 730 pln, co daje 58 pln na wyjście (cenę modułu podzieliłem na pół z racji posiadania 16 wyjść)
    • Ampio - MPR-8s (8 wyjść + 4 wejścia): 1150 pln, co daje 145 pln na wyjście (i 4 wejścia)


    Co do powyższego natomiast wynika, że koszty PLC ze sterownikiem za 2,5k i Ampio zrównają się w okolicy 28go punktu, by następnie iść na niekorzyść Ampio. Każdy kolejny punkt to ok +90pln, co przy około 90 punktach, które przewiduję daje niemałą kwotę 5,5k pln.
    Satela celowo tu nie porównuję. Centralkę wprawdzie mam, ale dlaczego nie chcę jej użyć napisałem powyżej.

    Naprawdę mam teraz poważną zagwozdkę. Magistrala CAN z jednej strony i zdecydowanie mniej gimnastyki, czy całkowita wolność konfiguracji i niewiązanie się konkretnym standardem/protokołem z drugiej. Co do wspomnianej Alexy to wyczytałem że Wago PFC200 już sobie z tym radzi, ale i cena wyższa bo już 3,3k.

    Będę teraz myślał i na pewno podzielę się z Wami swoimi przemyśleniami. A może ktoś jeszcze coś od siebie doda?

    PS1. jak to w końcu jest z tymi cenami Ampio? Czy ceny z katalogu są cenami ostatecznymi czy jednak na przykład taki moduł MPR-8s można wciągnąć w cenie 600-800 pln brutto?

    PS2. czy na Ampio można wysterować różne akcje dla pojedyńczego/podwójnego czy długotrwałego naciśnięcia klawisza?
    Ostatnio edytowane przez leshqo ; 02-02-2018 o 01:03
    Experience is the name that everyone gives to their mistakes

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marian_D Zobacz post

    Na PLC nie zrobisz wielu rzeczy, które są w IB najbardziej istotne - np. sterowanie multimediami, choć możliwe, jest już dużo trudniejsze. Integracja z systemami takimi jak Alexa to już sprawa chyba dla amatora niewykonalna na PLC.
    Na samym PLC nie, ale kombajn PLC + Raspberry Pi lub podobne i jakiś system do inteligentnego domu (ja mam Home Assistant) integrację z Alexą oraz multimedia bez problemu ogarnie. Konfiguracja Alexy zajęła mi 45 minut, wliczając podłączanie mikrofonu i głośnika. Koszt kompletu z przesyłką 61 funtów, plus karta SD i zasilacz. Z tym, że po polsku na razie nie pogadasz.
    Ostatnio edytowane przez kroles ; 02-02-2018 o 01:16

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał leshqo Zobacz post
    [*]PLC Wago - DO 750-1504 (16 wyjść) + 8 * przekaźnik 788-304: 730 pln, co daje 58 pln na wyjście (cenę modułu podzieliłem na pół z racji posiadania 16 wyjść)
    Zapomniałeś o wejściach. Zresztą, czy wiesz że te 16 wyjść to wyjścia OC? Taki sam wałek możesz zrobić w Ampio, czyli użyć zewnętrznych przekaźników, a jako wyjścia użyć modułu MOC-32s (32 wyjścia OC).

    BTW, MPR-8s ma 8 wejść, na stronce są stare dane dotyczące wycofanej wersji.

    Cytat Napisał leshqo Zobacz post
    PS1. jak to w końcu jest z tymi cenami Ampio? Czy ceny z katalogu są cenami ostatecznymi czy jednak na przykład taki moduł MPR-8s można wciągnąć w cenie 600-800 pln brutto?

    PS2. czy na Ampio można wysterować różne akcje dla pojedyńczego/podwójnego czy długotrwałego naciśnięcia klawisza?
    1. Ceny katalogowe są cenami ostatecznymi dla klienta indywidualnego (ok, jakiś tam rabat można dać, ale pewnie nie taki jak bys chciał). Jak planujesz sam sobie ogarniać system, to nic nie szkodzi żebyś poszedł na szkolenie, dzięki czemu możesz uzyskać dostęp do rabatów instalatorskich.

    2. Wielokliki, przytrzymania, kombinacje, wszystko da się ogarnąc.
    Ostatnio edytowane przez homelogic ; 02-02-2018 o 10:05

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    leshqo

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    66-006
    Dzielnica
    Nowe Miasto
    Posty
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał homelogic Zobacz post
    2. Wielokliki, przytrzymania, kombinacje, wszystko da się ogarnąc.
    Dzięki

    Wysłałem już zapytanie do Ampio o szkolenia, jako że na stronie nic aktualnego nie ma ... zobaczymy czy i co odpiszą.

    Co do MOC-32s to rzeczywiście pozycja ciekawa, którą można obskoczyć przekaźniki, z tym że znów pojawia się kwestia ceny ... 3200 brutto + przekaźniki, co nadal daje sporo, bo ok 125 pln na wyjście.

    Kwestię wejść fakt pominąłem, dla Wago jest to ok 400 pln za moduł 16 wejść.

    Pozostaje mi wobec tego czekać na odpowiedź od Ampio i myśleć.
    Ostatnio edytowane przez leshqo ; 02-02-2018 o 11:58
    Experience is the name that everyone gives to their mistakes

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał homelogic Zobacz post
    Ampio ma działające API i możliwość wysyłania poleceń po http.
    Aaa... myślałem że chodzi o coś więcej. Co do modułu gate, to myślę że to trochę jak z tym panelem - trzeba było na niego trochę poczekać, ale wygląda na to że sam produkt jest bardzo dopracowany i mimo pozornej prostoty, daje bardzo duże możliwości.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał kroles Zobacz post
    Na samym PLC nie, ale kombajn PLC + Raspberry Pi lub podobne i jakiś system do inteligentnego domu (ja mam Home Assistant) integrację z Alexą oraz multimedia bez problemu ogarnie.
    No tak... Trochę sobie gdzieś tam czytałem o różnych projektach na Rapsberry Pi i wygląda to bardzo ciekawie, ale to rozwiązanie raczej dla hobbystów lub fachowców. ale nikt kto Kto w tym nie siedzi to albo tego nie ogarnie, albo zajmie mu to bardzo dużo czasu.

  19. #19

    Domyślnie

    A ja mam trochę inne pytanie o Ampio - czy w tym systemie możliwe jest zakupienie modułów, z ewentualną instalacją, ale BEZ ich konfiguracji?

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marian_D Zobacz post
    No tak... Trochę sobie gdzieś tam czytałem o różnych projektach na Rapsberry Pi i wygląda to bardzo ciekawie, ale to rozwiązanie raczej dla hobbystów lub fachowców. ale nikt kto Kto w tym nie siedzi to albo tego nie ogarnie, albo zajmie mu to bardzo dużo czasu.
    Pewnie masz rację, choć jak ktoś PLC jest w stanie sobie zaprogramować, to i Raspberry Pi skonfiguruje, materiałów i przykładów jest bez liku.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony