dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 70
  1. #41

    Domyślnie

    Jak poproszę instalatora to powinienem dostać oprogramowanie, plus w przyszłości np. nowszą wersję. No i jego dokumentację, instrukcję. Każdy na początku musi się czymś wspomagać np. forum, szczególnie jak nie był na szkoleniu.

  2. #42
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janjanek Zobacz post
    Ok. Zgadzam się z większością tyle, że oprogramowanie chyba nie jest ogólnie dostępne tak jak dostęp do pełnej dokumentacji i jakiej kolwiek pomocy. Do tego trzeba mieć dostęp do strefy instalatora. Czyli wracamy do szkolenia, po nim chyba można to wszystko uzyskać. ?
    Po szkoleniu jest się tylko po szkoleniu Jako użytkownik końcowy nic się nie zmienia oprócz tego że zna się dobrze system. Natomiast programator i oprogramowanie można dostać nawet bez szkolenia przy zakupie systemu. Zwykle w takim przypadku podpisuje się z instalatorem oświadczenie że nie będzie się rościć pretensji jeśli w wyniku złej konfiguracji otworzy nam się np. brama garażowa przy wyjeździe na wakacje. Chyba, że się samemu wszystko instaluje i programuje, wtedy w ogóle nie ma żadnego problemu.

    Oprogramowanie konfiguracyjne najprawdopodobniej niedługo będzie się aktualizowało samo po połączeniu z internetem.

    Nie wiem z jakiego regionu Polski jesteś więc nie wiem z kim mógłbyś na ten temat gadać.

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Napisał iF-Jimi Zobacz post
    Owszem, oprócz nowej która jak na razie wyszła tylko na iPhona to stara jest średnia. Tyle, że aplikacja na telefon to jedna z najmniej istotnych rzeczy w systemach automatyki. Przynajmniej dla osób które poważnie myślą o automatyce a nie gadżecie w telefonie.
    No wiesz... wchodzisz na https://ampio.com.pl/funkcjonalnosci/ i pierwsze co tam widzisz, to smartphone. Szukasz na YT materiałów dotyczących IB i pierwsze co znajdujesz to smartphone i "inteligentne" ekspresy do kawy i tostery. Tak sami producenci IB swoje produkty pozycjonują. Czasami myślę sobie, że dlatego, że to jest głównie to, co do domów szumnie nazywanymi inteligentnymi, są w stanie zaoferować.

  4. #44

    Domyślnie

    iF-Jimi czy mógłbyś napisać coś więcej na temat tego mostka OpenHab, domaticz. Mam pare chińskich urządzeń (xiaomi, sonoff) które na dniach będę chciał zintegrować w jeden system, czekam na raspberry pi 3 żeby postawić serwer. Stąd moje pytanie jak to będzie współpracowało. Czy Ampio będzie częścią scentralizowanego systemu np. domaticz tzn. domaticz będzie serwerem Ampio. Tak jak to wygląda z innymi systemami integrowanymi przez domaticz czy odwrotnie. To co po stronie domaticz będzie widział serwer Ampio ?
    A jeszcze jak będzie wyglądał ten mostek. Będzie to dodatkowe urządzenie integracyjne czy tylko np. oprogramowanie do serwera Ampio ?

  5. #45
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    No wiesz... wchodzisz na https://ampio.com.pl/funkcjonalnosci/ i pierwsze co tam widzisz, to smartphone. Szukasz na YT materiałów dotyczących IB i pierwsze co znajdujesz to smartphone i "inteligentne" ekspresy do kawy i tostery. Tak sami producenci IB swoje produkty pozycjonują. Czasami myślę sobie, że dlatego, że to jest głównie to, co do domów szumnie nazywanymi inteligentnymi, są w stanie zaoferować.
    Niestety. Producenci systemów IB chwalą się apkami bo klient patrzy głównie na wygląd apki nie mając świadomości że to najmniej istotna rzecz w tych systemach, a producenci taki stan rzeczy jeszcze napędzają. W praktyce jest tak że po instalacji klient pobawi się jeszcze apką z miesiąc, przy wódce pochwali się jeszcze przed kumplami, a później używa tylko okazjonalnie. Wbrew wszelkiej logice przy zakupie najmniej patrzy się na bezpieczeństwo i bezawaryjność całego systemu, a tę głównie gwarantują systemy rozproszone.

    Cytat Napisał Janjanek Zobacz post
    iF-Jimi czy mógłbyś napisać coś więcej na temat tego mostka OpenHab, domaticz. Mam pare chińskich urządzeń (xiaomi, sonoff) które na dniach będę chciał zintegrować w jeden system, czekam na raspberry pi 3 żeby postawić serwer. Stąd moje pytanie jak to będzie współpracowało. Czy Ampio będzie częścią scentralizowanego systemu np. domaticz tzn. domaticz będzie serwerem Ampio. Tak jak to wygląda z innymi systemami integrowanymi przez domaticz czy odwrotnie. To co po stronie domaticz będzie widział serwer Ampio ?
    A jeszcze jak będzie wyglądał ten mostek. Będzie to dodatkowe urządzenie integracyjne czy tylko np. oprogramowanie do serwera Ampio ?
    Powstało nowe oprogramowanie do modułu AMPIO MCON232, czyli mostka CAN - RS232 które w czasie rzeczywistym tłumaczy wszystkie ramki CAN z Ampio na ramki RS232 i odwrotnie. Mostek ten nie będzie konfigurowalny, tylko tłumaczony. Czyli cokolwiek stanie się w CAN będzie miało od razu swój odpowiednik w RS232 i na odwrót. Do tego dostaje się pełną dokumentację żeby odpowiednio skonfigurować sobie niezależny system. Dodatkowym urządzeniem jest interfejs RS232 na USB żeby móc sobie to wpiąć np. do raspberry czy innego kontrolera na którym chcemy postawić niezależny system.

    Oprogramowanie powstało głównie dzięki jednemu z naszych klientów który jest jednym z głównych programistów w Cisco i chciał sobie Ampio postawić na Home Assistant. Z tego co mi wiadomo obsługuje już wszystkie urządzenia Ampio więc jest w pełni kompatybilne i czekamy na dokończenie dokumentacji żeby każdy mógł sobie to bez problemu postawić na wszystkim. Oczywiście można by to samo zrobić w Ampio przez mostek KNX ale konfiguracja większej instalacji trwałaby pewnie wieki.

    W każdym razie u naszego klienta Ampio jest już od jakiegoś niedługiego czasu w pełni obsługiwane przez HA
    Ostatnio edytowane przez iF-Jimi ; 02-03-2018 o 13:08

  6. #46
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janjanek Zobacz post
    Stąd moje pytanie jak to będzie współpracowało. Czy Ampio będzie częścią scentralizowanego systemu np. domaticz tzn. domaticz będzie serwerem Ampio. Tak jak to wygląda z innymi systemami integrowanymi przez domaticz czy odwrotnie. To co po stronie domaticz będzie widział serwer Ampio ?
    Nieprecyzyjnie odpowiedziałem na twoje pytanie. Będzie to działało dokładnie tak jak to działa na serwerze AMPIO, tylko będzie inny serwer. Nadal logika programowana będzie pomiędzy modułami i serwer nie będzie urządzeniem centralnym (nadrzędnym), ale bez problemu będzie można programować dodatkową logikę w serwerze. Czyli będziesz miał dwie aplikacje do konfiguracji systemu. Jedną będzie aplikacja Ampio Smart Home Konfigurator (konfiguracja zależności i logiki pomiędzy modułami), a drugą będzie aplikacja konfiguracyjna do konkretnego systemu który będziesz chciał sobie podłączyć.

  7. #47

    Domyślnie

    Czyli jak już posiadam jeden MCON232 połączony z satelem to muszę zakupić drugi. Adapter rs-usb może być dowolnie dostępny, nie musi być jakiś specjalny Ampio ?. Takie pytanie do producenta, waszego klienta czy nie dało się tego zrobić po ethernecie wykorzystując serwer Ampio ?. No wsunie serwer ampio już nie będzie potrzebny ale np. ja już posiadam. Co do aplikacji to wygląd mi nie przeszkadza ale jej funkcjonalność w bardzo dużym stopniu zależy od instalatora. Chciałbym np. na podstawie profilu Administratora (głównego) utworzyć profile z ograniczeniami (dla syna jedynie jego pokój) np. na zasadzie "odchaczania, zaznaczania" istniejących już grup (czy jak to tam się nazywa). Teraz to instalator musi utworzyć nowy profil, oczywiście mogę się mylić.

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janjanek Zobacz post
    Takie pytanie do producenta, waszego klienta czy nie dało się tego zrobić po ethernecie wykorzystując serwer Ampio ?.
    Jak ma się serwer Ampio to jest dostępne API. http://developer.ampio.com.pl/
    Bramka RS232 jak nie chcemy płacić za serwer.

  9. #49
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janjanek Zobacz post
    Czyli jak już posiadam jeden MCON232 połączony z satelem to muszę zakupić drugi.
    Tak. RS232 to nie 485, można połączyć tylko dwa urządzenia.

    Cytat Napisał Janjanek Zobacz post
    Adapter rs-usb może być dowolnie dostępny, nie musi być jakiś specjalny Ampio ?
    Prawdopodobnie jakikolwiek, ale jak się dowiem na 100% to dam znać.

    Cytat Napisał Janjanek Zobacz post
    Takie pytanie do producenta, waszego klienta czy nie dało się tego zrobić po ethernecie wykorzystując serwer Ampio ?. No wsunie serwer ampio już nie będzie potrzebny ale np. ja już posiadam.
    To jest już możliwe od dwóch lat. Niedawno Homelogic na forum opisywał jak zintegrował Loxona z AMPIO. Tyle że dla mnie integracja serwera przez serwer i jeszcze przez router to potęgowanie możliwości wystąpienia ewentualnej awarii. RS232 raczej Cię nie zawiedzie, nie miałem przypadku żeby port RS232 się zawiesił, a jestem elektronikiem chyba od urodzenia

    Cytat Napisał Janjanek Zobacz post
    Chciałbym np. na podstawie profilu Administratora (głównego) utworzyć profile z ograniczeniami (dla syna jedynie jego pokój) np. na zasadzie "odchaczania, zaznaczania" istniejących już grup (czy jak to tam się nazywa). Teraz to instalator musi utworzyć nowy profil, oczywiście mogę się mylić.
    Można to zrobić za pomocą aplikacji konfiguracyjnej serwera Ampio. Jeśli jej nie masz to mogę Ci ją przesłać.

  10. #50

    Domyślnie

    Dzięki. To już trochę mi rozjaśniło. Na razie nie mam fizycznego dostępu do swojej instalacji ale jak już do tego dojdzie to poproszę o oprogramowanie, może znajdę czas na kurs. Będę zainteresowany tym dogadywaniem się systemów przy pomocy serwerów po ethernecie, albo RS232. Mam nadzieje że w przyszłości będzie wstanie ktoś mi w tym pomóc (raczej w dalekiej, pewnie w następnym roku...).

  11. #51
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Sorry, trochę wprowadziłem w błąd. Powstał nowy moduł CAN-USB który tłumaczy ramki na USB jako ramki RS232. Plugin do obsługi systemu działa pod Windows, iOS i Linux.

  12. #52

    Domyślnie

    Homelogic sprawa do ciebie. Integracja po API z Logitech harmony hub. Logitech nie podaje pelne dokumentacji API. Jedynie proste funkcje, ale po kontakcie i oczywiscie dla firmu moze udzielic wiecej informacji.

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janjanek Zobacz post
    Homelogic sprawa do ciebie. Integracja po API z Logitech harmony hub. Logitech nie podaje pelne dokumentacji API. Jedynie proste funkcje, ale po kontakcie i oczywiscie dla firmu moze udzielic wiecej informacji.
    Teoretycznie do ogarnięcia. Jedyne co boli, to że Harmony nie potrafi klinąć prostej URLki: https://community.logitech.com/s/que...d-httpjson-url
    Moze być wymagane postawienie dodatkowego klocka po drodze, lub dopisanie na samym serwerze Ampio: https://github.com/maddox/harmony-api

  14. #54

    Domyślnie

    Do ogarnięcia dla kogoś kto w tym siedzi, u mnie brak wiedzy= brak czasu. Ja posiadam harmony elite. Z tego co kiedyś przeglądałem to da się uruchomić proste funkcje z poziomu innego systemu. Do sceny z Ampio by wystarczyło np. scena oglądaj tv. Tyle, że sterowanie ampio z pilota harmony to już inna sprawa. W tym przypadku to chyba już producenci muszą się dogadać, zwykły instalator nie da już rady ??

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janjanek Zobacz post
    Do ogarnięcia dla kogoś kto w tym siedzi, u mnie brak wiedzy= brak czasu. Ja posiadam harmony elite. Z tego co kiedyś przeglądałem to da się uruchomić proste funkcje z poziomu innego systemu. Do sceny z Ampio by wystarczyło np. scena oglądaj tv. Tyle, że sterowanie ampio z pilota harmony to już inna sprawa. W tym przypadku to chyba już producenci muszą się dogadać, zwykły instalator nie da już rady ??
    Logitech ma swoją politykę i nie ma co z nimi w ogóle gadać. Sama marka Harmony jest mocno spalona w społeczności po zbrickowaniu przez Logitecha starej wersji urządzeń: https://www.theverge.com/circuitbrea...tinued-bricked

    Jak robię IR to używam najcześciej jakiegoś Global Cache albo IRTrans. Zresztą, staram się odradzać sterowanie IR, bo samo z siebie jest mocno kulawe. Jak już odpalamy TV z systemu, to zazwyczaj chcemy aby odpalił się na predefiniowaną głośność i wybrane wyjście. Tak się da zrobić w większości przypadków tylko za pomocą sterowania RS232.

  16. #56

    Domyślnie

    Tak tyle że ja muszę jednocześnie wysterować kilka urządzeń np. telewizor, amplituner, subwoofer(dodatkowy bo nie było w zestawie z głośnikami), satelita lub w innym przypadku TV, konsola, amplituner itp. W tym właśnie świetnie sprawdzają się piloty harmony. Używam ich ponad 10 lat. Są tańsze chińskie rozwiązanie w stylu harmony hub ale mnie zależy na fizycznym pilocie. Jest porostu najwygodniejszy, żona nie wyobraża sobie sterowania TV komórką. Tak samo jak nie wyobraża sobie sterowania oświetleniem przy pomocy paneli czy tabletów dlatego wszystkie włączniki mam tradycyjne . Dlatego właśnie myślałem nad integracją z Ampio. Jak się da zrobić scenę np. Oglądanie TV w Ampio która ustawi oświetlenie, załączy TV na odpowiednim kanale i ustawi głośność to będę zadowolony. Mam tylko nadzieje, że nie przestaną wspierać tego Huba.

  17. #57
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    leshqo

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    66-006
    Dzielnica
    Nowe Miasto
    Posty
    26

    Domyślnie

    Widzę, że dyskusja rozgorzała ... i dobrze

    Cytat Napisał iF-Jimi Zobacz post
    Nie jest zaporowa tylko oczekujesz zakupu systemu za niską cenę.
    To nie jest tak, że oczekuję zakupu za niską cenę. Doskonale wiem, że pewne rzeczy kosztują. To czego oczekiwałem, to korzystniejszej oferty, szczególnie biorąc pod uwagę ilość wyjść, które muszę obsłużyć.

    Cytat Napisał iF-Jimi Zobacz post
    Z kim się kontaktowałeś jeśli chodzi o Ampio? Producent nie odpowie tylko przekieruje do dystrybutora. Napisz e-maila pod [email protected] to przekieruję Cię do odpowiedniej osoby. Na wszystkie inne pytania mogę odpowiedzieć tutaj albo mailowo.
    Dzięki if-Jimi, jak pisałem tak zrobiłem i ostatecznie uzyskałem kontakt z firmą Alles z Piły. Po kilku rozmowach telefonicznych znam odpowiedzi na pytania, które miałem i przyznam że jestem z tego kontaktu bardzo zadowolony.

    Wracając natomiast do sedna. Po wielu godzinach przemyśleń i rozmów doszedłem do wniosku że:
    • PLC spokojnie sobie ogarnę, tyle że aplikacje na smartfona, które muszę wyrzeźbić sam, panele dotykowe trzecich dostawców i potencjalne spory w domu o niedziałające już lub jeszcze elementy będą mnie kosztować zbyt wiele ... czasu i nerwów
    • Instalację elektryczną zrobię dokładnie pod to co potrzebuję, z możliwością sterowania niemal każdym gniazdem, z tym że na start zaopatrzę się w sprzęt do sterowania tymi, które potrzebuję. Pozwoli mi to sporo zaoszczędzić na starcie, a w późniejszym czasie będę mógł dołożyć sprzęt wg potrzeby, przekładając kilka kabelków w rozdzielni i zmieniając konfigurację
    • Wybieram Ampio. Na co w dużej mierze miały wpływ posty iF-Jimi, homelogic oraz rozmowy z Panem Arkiem z firmy Alles
    • Tak jak wspomniałem wcześniej zamierzam wziąć udział w szkoleniu, o czym także już rozmawiałem


    Za wszelką pomoc i wpisy, które pomogły mi w podęciu decyzji dziękuję, jak tylko wszystko będzie gotowe (druga połowa roku) podzielę się swoją opinią
    Experience is the name that everyone gives to their mistakes

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał leshqo Zobacz post
    Za wszelką pomoc i wpisy, które pomogły mi w podęciu decyzji dziękuję, jak tylko wszystko będzie gotowe (druga połowa roku) podzielę się swoją opinią
    Można wiedzieć jakie w końcu rozwiązanie wybrałeś i czy jesteś z niego zadowolony.

    Sam mam w obecnym mieszkaniu chałupniczą automatyzację na OpenHAB i tanich aktorach typu Sonoff czy Shelly, ale mam również zintegrowanego np. Logitech Hub czy rozwiązania autorskie po MQTT.
    W domu chciałbym coś bardziej ustandaryzowanego i możliwie przewodowego, ale na tyle otwartego abym mógł integrować z własnymi pomysłami.
    W związku z tym podoba mi się, że Ampio posiada np. wsparcie dla OpenHAB, ale z drugiej strony rozumiem, że nie mogę sobie od tak kupić produktów tej firmy.
    Grenton z kolei ma dość ograniczoną integrację ze światem zewnętrznym.
    Chciałbym uniknąć kosztów KNX, ale mieć również świadomość, że za 10, a może i 20 lat będą jeszcze dostępne urządzenia w tym standardzie, aby nie trzeba było wymieniać całej elektroniki.
    I co tu robić?

  19. #59

    Domyślnie

    Odgrzewam stary temat Mieszkam już rok w domu który sam konfigurowałem, system to KNX - i klocki wyszły mnie cenowo w miare porównywalnie do innych systemów (porównywałem z grentonem/fibaro i ampio), moje chyba z 10% drożej wyszły - teraz przy aktualnych kursach euro to niewiem. Najdroższe były... przyciski ale tutaj to wiadomo - do wyboru do koloru i można grubo zaszaleć.

    Jestem super zadowolony z tego jak to działa - wszystko zrobione w gwieździe, ale wiadomo że programowanie i klocki trzeba zamówić przez net z niemiec żeby to wyszło rozsądnie - mam chyba większość popularnych rzeczy od aktorów przełączających/żaluzjowych, po sterowanie podłogówką, stacje pogodową, wejścia binarne do szamba i zbiorników wody. Okazało się że przez Gira X1 i NodeRed mogę też łatwo domofon, czy przeflashowane moduły na ESPHome obsłużyć w miarę potrzeby (ale to rzeczy bardzo opcjonalne - typu włączenie lampki na stoliku z przycisku czy inne bajerki). Najważniejsze że mam gwarancję że system nie zniknie i jak ja kopnę w kalendarz przedwcześnie to można znależć instalatora który mając projekt coś zmieni bez problemu - co w przypadku systemów robionych "chałupniczo" jest dużo trudniejsze.
    Ostatnio edytowane przez ergo14 ; 16-11-2023 o 23:42

  20. #60
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    leshqo

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    66-006
    Dzielnica
    Nowe Miasto
    Posty
    26

    Domyślnie

    To ja jeszcze dodam, ponieważ obiecałem wrócić z tematem...

    Ostatecznie nie zdecydowałem się na Ampio, a zdecydowało o tym szkolenie, które odbyłem, po którym miało być tyko lepiej (i kilka innych pomniejszych czynników)

    Podsumowując, całą automatykę postawiłem na de facto 3 technologiach
    - Satel (czujki, kontaktrony, syreny, etc)
    - Xiaomi Aqara (ale bez bramki xiaomi), wszystko po zibgee (czujniki temperatur, światła, etc)
    - Tuya (domofon, sterowanie ledami, etc)

    Całość przez pierwsze lata miałem spiętą na OpenHab, który robił robotę, ale w tym roku przesiadłem się na HomeAssistant, który tę robotę robi ... duuużo lepiej i ma dużo większe możliwości. Taką konfigurację z czystym sumieniem polecam, poszło tą drogą kilku moich znajomych i wszyscy są bardzo zadowoleni.
    Experience is the name that everyone gives to their mistakes

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony