dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Damian1992

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Stalowa Wola
    Kod pocztowy
    37-450
    Posty
    5

    Domyślnie Przekształcenie działki z lasu na budowlaną

    Witam.
    Jestem zainteresowany zakupem działki. Dotychczasowy właściciel ma na nią warunki zabudowy, pozwolenia na wszystkie przyłącza plus pociągnięta kanalizacja w działkę. W przestrzennym planie zagospodarowania działka jest wpisana do zabudowy jednorodzinnej. Tylko jest jeden haczyk.
    W dokumentach działka widnieje jako las. Czy jeśli ją kupie, będę mógł ją przekształcić na budowlaną i jak to wygląda?
    Byłem dowiadywać się i urząd miasta nie widzi żadnego problemu, natomiast starostwo powiatowe już tak, mówili, że jeśli będę chciał ją przekształcić, muszę najpierw wybudować dom, a następnie złożyć pozwolenie o wydzielenie działki z lasów (najlepsze jest to że od jakiś 30 lat nie ma tam lasu tylko środek osiedla), ale żeby nie było pięknie lasy państwowe powyżej 5 arów mogą mi naliczyć karę którą będę musiał płacić przez 10 lat.
    Czy mogę np wybudować np dom, wydzielić sobie tylko działkę na dom a reszta zostanie lasem a np za rok lub dwa wybudować coś i następne pozwolenie na wydzielenie, ale wtedy np przekroczy sumę 5 arów. Pomoże ktoś i dokładnie mi to wyjaśni? Nie chce się wpakować w bagno.

    Z góry dziękuje za odpowiedź

  2. #2

    Domyślnie

    Wszystko pomieszałeś.

    1. Jak jest MPZP to warunki zabudowy straciły ważność. MPZP określa czy i co można na tej działce wybudować.
    2. Jeżeli pisząc w dokumentach działka widnieje jako las miałeś na myśli ewidencję gruntów, to jest to normalne. Ewidencja nie przewiduje typu działka budowlana
    3. Nic nie przekształcasz. Jeżeli MPZP przewiduje możliwość zabudowy, dokonujesz wyłączenia z produkcji leśnej terenu pod budynek, podjazdy, śmietnik i inne tereny utwardzone. Robisz to przed budową.
    4. To, że nie ma drzew o niczym nie świadczy. Ważne co jest w ewidencji gruntów.
    5. Za wyłączenie ponad 5 arów jest opłata przewidziana w art. 12 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. http://www.warszawa.lasy.gov.pl/docu...e-9c278b4239c1
    6. Jak przekroczysz 5 arów to opłata jest od "nadwyżki".


    Edit:
    P.S Mimo iż nie masz lasu(drzew), to obowiązują Cię przepisy przeciwpożarowe. Na Twoje szczęście od tego roku zliberalizowane. Patrz §271 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z tego roku.
    Ostatnio edytowane przez agb ; 01-02-2018 o 20:36

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Damian1992

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Stalowa Wola
    Kod pocztowy
    37-450
    Posty
    5

    Domyślnie

    AGB masz rację, zapomniałem dopisać, że to mi też w urzędzie powiedzieli i jeśli miałbym się budować to według MPZP.
    Czyli jeśli dobrze rozumiem to na zwykłej działce budowlanej są inne przepisy budowlane a na takiej na której widnieje las są inne?
    a jeśli chciałbym całą działkę wydzielić z lasów to jaka może być opłata roczna i ile taką opłatę się płaci?
    Człowiek nachodzi się i coraz głupszy się robi, bo każdy mówi co innego.
    A jak myślicie warto pchać się w taką działkę?

  4. #4

    Domyślnie

    Nie ma czegoś takiego jak działka budowlana. Są działki z WZ lub MPZP, które na budowę pozwalają.

    Czy warto, to zależy czy zapisy MPZP Ci odpowiadają. I od zapoznania się z zapisami MPZP dla tej działki musisz zacząć.

    Opłaty masz w art. 12 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Potrzebujesz do tego też PUL/UPUL/Opis taksacyjny lasu. Ale zanim zaczniesz te zapisy rozszyfrowywać, zobacz czy MPZP w ogóle Ci pozwoli wyłączyć więcej niż 5 arów.
    Ostatnio edytowane przez agb ; 01-02-2018 o 21:14

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Damian1992

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Stalowa Wola
    Kod pocztowy
    37-450
    Posty
    5

    Domyślnie

    Opłaty są za wszystkie klasy lasu czy nie? tutaj jest LV i LVI
    tutaj jest mpzp dla osiedla podchoinie do tej działki i mieści się ona w 1MN. Niby nie znalazłem nic o wyłączaniu lasu

    http://bip.stalowawola.pl/?c=mdTresc...esc-1199-12636
    Ostatnio edytowane przez Damian1992 ; 01-02-2018 o 21:52

  6. #6

    Domyślnie

    Bo MPZP nie mówi o wyłączaniu. MPZP mówi czy można budować, a więc czy istnieje podstawa do wystąpienia o wyłączenie. Przeczytaj MPZP i ustawę ochronie gruntów rolnych i leśnych i nie czekaj na gotowe.

  7. #7

    Domyślnie

    Upewnij się jeszcze czy możesz wyłączyć jedynie te 5 arów czy musisz całą działkę. Różne starostwa różnie podchodzą do interpretacji przepisów. W moim przypadku kazali mi wyłączyć całą działkę z produkcji rolnej i płacę teraz 1000 zł rocznie za to

  8. #8

    Domyślnie

    Do tego dochodzą RDLP, które różnie interpretują MPZP. Jedne pilnują m2, które możesz wyłączyć, inne nie.

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Damian1992

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Stalowa Wola
    Kod pocztowy
    37-450
    Posty
    5

    Domyślnie

    Witam.
    Dzwoniłem dzisiaj do Lasów Państwowych w Lublinie, bo tutaj należy ta działka. Pani poinformowała mnie żebym jeszcze w starostwie dowiedział się o odległościach jakie mnie obowiązują od lasu, ale nie potrafiła mi odpowiedzieć od którego. Od prawdziwego lasu który jest jakieś 150 metrów od działki czy od tego fikcyjnego, który niby jest na działce, którego nie wyłączę z produkcji leśnej. Także w poniedziałek czeka mnie wizyta w starostwie.
    O opłatach też mi dokładnie nie powiedziała, ale złożyłem pismo, żeby podali mi jaki tam był las, żebym orientacyjnie mógł sobie to policzyć. I jeszcze jedno według Pani mogę wyłączyć tylko 5 arów pod warunkiem, że zmieszczę się z domem i tymi odległościami.

  10. #10

    Domyślnie

    Widzisz, zadajesz pytania, na które padła już tutaj odpowiedź. Odległość definiuje §271 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z zeszłęgo roku. Od nowelizacji obowiązującej od początku roku, odległość obowiązuje od konturu użytku LS na mapie ewidencyjnej.

    Ewentualnie w MPZP może być dodatkowy zapis, jak np. linia zabudowy. Ale MPZP nie zmniejsza na pewno wymagań rozporządzenia.

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    ALICJAB

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Bystrzyca
    Kod pocztowy
    55-200
    Posty
    6

    Domyślnie

    dobry wieczór
    może przedstawię sytuację maż jest rencistą po udarze byłym pracownikiem LP
    W 2011 roku otrzymaliśmy 10arów jako bezpłatna dzierżawę terenu w okolicy naszego domu jak umowę na czas nieokreślony
    dzisiaj otrzymaliśmy pismo o wypowiedzeniu dotychczasowej umowy ze skutkiem od 01.01. 2020 bo zmieniła się klasyfikacja gruntu i w chwili obecnej występuje jako grunt budowlany
    czy możemy dalej dzierżawić ten grunt czy mamy prawo pierwokupu ---mamy informacje ze stosowną zgodę wyda nam Dyrektor RDLP we Wrocławiu
    od 23 lat użytkujemy ten grunt mąż od wczesnej wiosny już działa do późnej jesieni ---dzięki temu się aktywizuje po tak ciężkiej chorobie
    jest tam sad mały ogródek warzywny trawa rekreacyjna
    czy jest Pan nam w stanie pomóc
    pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony