dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 79
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Gari

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Kod pocztowy
    44-203
    Posty
    4

    Domyślnie Chudy beton pod fundamenty?

    Witam panowie...
    Szukałem, szukałem i nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie.
    Jako że buduje dom systemem gospodarczym moje zródło informacji to jakieś tam własne doświadczenia oraz internet.
    A moje pytanie brzmi czy wykonywać chudy beton pod fundamenty?
    Dodam że wykop jest na ok. 120cm, grunt to sam piasek z małymi przerostami gliny.
    Może wysatrczy tylko zagęscic podołorze?
    Jest to mój pierwszy post i napewno nie ostatni także proszę o wyrozumiałość

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Podłoża nie zagęszczaj, nie zaczepiaj - jest naturalnie zagęszczone (chyba, że badania geotechniczne stwierdzą inaczej, ale to masz większy problem).

    Co do chudziaka - są dwie szkoły. Największa wada - że to drogie rozwiązanie. Trzeba dla śmiesznej ilości betonu zamawiać pompę i czekać, aż zwiążę. I drugi raz podobny zabieg. To chyba główna przyczyna, dlaczego wielu wykonawców robi na raz grubszą warstwę mocnego betonu. Wychodzi szybciej, taniej i mocniej. Tylko trzeba jeszcze przypilnować grubszej otuliny i żeby woda z betonu nie wsiąkła w grunt.
    Ale najważniejsze zdanie ma kierbud - i jego pytaj.

  3. #3

    Domyślnie

    Chudziak sporo ułatwia, zbrojenei jest czyste i łatwiej zabezpieczyć szalunki.
    Jak byś nie zagęszczał podłoża (rodzimego gruntu nie trzeba zageszczać jak już wspomniał Kaizen) to jak lejesz beton z pompy w piasek to beton i tak zmiesza się z piaskiem a o to z chudziakiem chodzi aby temu zapobiec

  4. #4

    Domyślnie

    Jak nie naruszyłeś podłoża tzn gruntu rodzimego koparką to nie musisz nic zagęszczać. Chudziak wylany pod ławy to z plusów: izoluje do gruntu ławę dając 10 cm dodatkowej otuliny, tym samym izoluje też zbrojenie, łatwiej jest ułożyć samo zbrojenie i je zdystansować, jest równo i czysto, pomaga wypoziomować szalunki i doszczelnić je (musi być odpowiednio szerszy), pomaga też izolować świeży beton od gruntu, jeśli masz kiepski grunt tzn glinę to pomaga chodzić po suchym, przy pełnym wykopie daje zarys ław i pomaga eliminować błędy już wcześniej (u mnie ekipa źle założyła sznurek 10 cm od prawidłowej osi ławy), przy opadach deszczu jak masz już ścianę fundamentową pomaga pomalować ławę izolacją bo masz te 10 cm nad gruntem samą ławę więc nie moczysz ławy w wodzie ani w błocie. Z minusów: trzeba wywalić lekko tysiaka więcej za sam beton i kilka stów za robotę, trzeba poczekać aż zwiąże i chyba tyle więc masz więcej plusów jak minusów.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Jeżeli podłoże jest suche, zwięzłe to nie ma potrzeby stosowania podkładowego betonu. Jeżeli jednak podłoże jest rozmoczone, błotniste (najczęściej glina tak się zachowuje) to warto zastosować beton podkładowy, który ma zalety opisane wcześniej. Podczas lania betonu na ławy bezpośrednio w takie podłoże nastąpi jego zmieszanie się ze spodnią warstwa błota i powstanie błotobeton bez żadnych właściwości. Żeby tego uniknąć stosuje się podkład z chudego betonu, właśnie dla stabilizacji podłoża.
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  6. #6

    Domyślnie

    Zgadzam się z przedmówcą, jeśli grunt jest w miarę stabilny, to nie ma co się bawić z chudym, koszty niewspółmierne do zastosowania. Oczywiście, w budowie nie chodzi o to, żeby oszczędzać, tylko, zeby zbudować dobrze. Szczerze radzę sprawdzić jakość cementu, czy firma nie oszczędza przypadkiem i daje jakiegoś popiołowego pseudomateriału, tylko certyfikowanego, pewnego.
    nikt nie wie tego co ja!

  7. #7

    Domyślnie

    Cześć Panowie, na krzywy ryj podepnę się pod temat żeby nie zakładać nowego . Mam kilka pytań jeżeli chodzi o chudziaka:

    1. Jeżeli ławę mam szeroką na 60cm to o ile zrobić szerszy chudziak ( czy w ogóle szerszy czy taki sam jak ława i w ten sam szalunek tylko wyższy)???

    2. Czy jak mam w miarę spójny grunt i ten chudziak będzie szerszy od lawy to czy robić szalunek czy lać beton w równie wybraną ziemię???

    3. Czy stosować izolację pozioma między chudziak a lawę???

    Dziękuje za wszystkie odpowiedzi.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Jeżeli będzie szalunek, to chudy beton szerszy o tyle, żeby wygodnie opierać na nim szalunek, jak grunt jest na tyle zwięzły, że nie będzie szalunków, to chudy beton szeroki jak ława. Szalunki są po to, żeby uniknąć osypywania się gruntu w trakcie wylewania betonu. Sucha glina nie będzie potrzebowała szalunków a sypkie piaski już tak. Izolacji żadnej się nie stosuje bo i po co, jak już to praktykuje się wyłożenie wykopów folią, żeby uniknąć wsiąkania wody z mieszanki.
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.248

    Domyślnie

    Cytat Napisał T-omek Zobacz post
    Cześć Panowie, na krzywy ryj podepnę się pod temat żeby nie zakładać nowego . Mam kilka pytań jeżeli chodzi o chudziaka:

    1. Jeżeli ławę mam szeroką na 60cm to o ile zrobić szerszy chudziak ( czy w ogóle szerszy czy taki sam jak ława i w ten sam szalunek tylko wyższy)???

    2. Czy jak mam w miarę spójny grunt i ten chudziak będzie szerszy od lawy to czy robić szalunek czy lać beton w równie wybraną ziemię???

    3. Czy stosować izolację pozioma między chudziak a lawę???
    Odnośnie punktu 3 to żadnych izolacji.

    Cytat Napisał piotrek0m Zobacz post
    jak już to praktykuje się wyłożenie wykopów folią, żeby uniknąć wsiąkania wody z mieszanki.
    Praktykuje się ale przy chudym betonie w płycie podłogowej.

    Przy chudziaku w ławach żadnej izolacji się nie daje.
    Kontakt z gruntem jest w tym przypadku konieczny ze względu na uziom fundamentowy
    Do zbrojenia należy przyspawać lub przykręcić bednarkę stalową ocynkowaną wypuszczając ją pionowo ku górze w miejscu przyszłej tablicy rozdzielczej lub w kotłowni.
    Elektryk nie będzie miał potem żadnych problemów a Ty zaoszczędzisz kilka złociszy na sztuczny uziom.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Odnośnie punktu 3 to żadnych izolacji.
    Przy chudziaku w ławach żadnej izolacji się nie daje.
    Kontakt z gruntem jest w tym przypadku konieczny ze względu na uziom fundamentowy
    Do zbrojenia należy przyspawać lub przykręcić bednarkę stalową ocynkowaną wypuszczając ją pionowo ku górze w miejscu przyszłej tablicy rozdzielczej lub w kotłowni.
    Elektryk nie będzie miał potem żadnych problemów a Ty zaoszczędzisz kilka złociszy na sztuczny uziom.
    Owszem żadnych izolacji między chudy beton a ławę, ani folii pod chudy jeśli zamierzasz robić uziom. Ale absolutnie nie robi się takiego uziomu wykorzystując zbrojenie. Po pierwsze dlatego że aby taki uziom się sprawdzał i miał odpowiednie parametry to całe zbrojenie musi mieć nieprzerwany styk znaczy się trzeba spawać każdy punkt łączenia a tego nie robi się w zbrojeniu, po drugie uziom będzie odprowadzał niewielki prąd powstający między gruntem a tym co będzie połączone w instalacji przez okres wielu lat, powoduje to korozję elektrochemiczną zbrojenia. Jak chcesz mieć uziom dorzuć kilka stów kup sobie bednarkę taśmę czarną lub ocynkowaną i umieść ją po najdłuższym obwodzie ławy wewnątrz zbrojenia na sztorc, opierając ok 2-3 cm nad strzemionami i wyprowadź w kilku punktach nad ławę. Chcesz więcej poczytaj Edward Musiał Uziomy
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  11. #11

    Domyślnie

    wraz ze wzrostem wysokości rośnie różnica potencjałów (dlatego w blokach starych bez osobnej instalacji uziemiającej rury były połączone przewodem do zbrojenia.).Teraz wszędzie są osobne instalacje uziemiające i w budynkach niskich gdzie różnica potencjałów jest marginalna nie ma potrzeby spinania zbrojenia. Gdy budynek jest ze stali albo wysoki należy łączyć uziom ze zbrojeniem spawem po obwodzie budynku a poza tym spawane są zbrojenia (nie wszystkie skrajne i oznaczone) w słupach itp.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Owszem żadnych izolacji między chudy beton a ławę, ani folii pod chudy jeśli zamierzasz robić uziom. Ale absolutnie nie robi się takiego uziomu wykorzystując zbrojenie. Po pierwsze dlatego że aby taki uziom się sprawdzał i miał odpowiednie parametry to całe zbrojenie musi mieć nieprzerwany styk znaczy się trzeba spawać każdy punkt łączenia a tego nie robi się w zbrojeniu, po drugie uziom będzie odprowadzał niewielki prąd powstający między gruntem a tym co będzie połączone w instalacji przez okres wielu lat, powoduje to korozję elektrochemiczną zbrojenia. Jak chcesz mieć uziom dorzuć kilka stów kup sobie bednarkę taśmę czarną lub ocynkowaną i umieść ją po najdłuższym obwodzie ławy wewnątrz zbrojenia na sztorc, opierając ok 2-3 cm nad strzemionami i wyprowadź w kilku punktach nad ławę. Chcesz więcej poczytaj Edward Musiał Uziomy
    Czyli, że nie należy łączyć uziomu fundamentowego sztucznego ze zbrojeniem? Bo ciężko to zrozumieć

  13. #13

    Domyślnie

    Przeczytaj Musiała tam jest wszystko co trzeba. Chcesz mieć uziom fundamentowy z prawdziwego zdarzenia to zrób jak pisze. Uziom ma być pewny i trwały i wyprowadzony w kilku miejscach tak by całość była solidna. Nie rób półśrodka wykorzystując zbrojenie, bednarka będzie Cię kosztowała max 500 zł i sam sobie to ułożysz, nic w tym trudnego. No i bednarki nie łącz ze zbrojeniem, ja przypiąłem bednarkę do strzemion dystansując ją podkładkami betonowymi. Ale jak bednarka leżeć będzie na strzemionach to też będzie. Uziom taki wykorzystuje się również jako odprowadzenie ładunku pioruna ... uwierz mi lepiej mieć to porządnie zrobione.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    . No i bednarki nie łącz ze zbrojeniem, ja przypiąłem bednarkę do strzemion dystansując ją podkładkami betonowymi. Ale jak bednarka leżeć będzie na strzemionach to też będzie. .
    Chłopie rób sobie u siebie jak chcesz ale proszę Cię nie radź ludziom takich bzdur

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Chłopie rób sobie u siebie jak chcesz ale proszę Cię nie radź ludziom takich bzdur
    Tyle to każdy potrafi powiedzieć. Masz lepsze rady ? ... Słuchamy. Najpierw coś napisz, daj przykład, daj źródło, daj wytłumaczenie, później neguj w cywilizowany sposób ... obzdurowanie trzeba jakoś poprzeć
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Tyle to każdy potrafi powiedzieć. Masz lepsze rady ? ... Słuchamy. Najpierw coś napisz, daj przykład, daj źródło, daj wytłumaczenie, później neguj w cywilizowany sposób ... obzdurowanie trzeba jakoś poprzeć
    http://www.edwardmusial.republika.pl...ndamentowe.pdf Poczytaj takie pierwsze z brzegu opracowanie. Potem możesz przejrzeć materiały np Dehna o uziomach fundamentowych.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Ale absolutnie nie robi się takiego uziomu wykorzystując zbrojenie.
    Jak zostaniesz Ministrem infrastruktury, to będziesz mógł to zmienić. A teraz absolutnie jest obowiązek robienia takiego uziomu.

    Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

    § 184. 1. Jako uziomy instalacji elektrycznej należy wykorzystywać metalowe konstrukcje budynków, zbrojenia fundamentów oraz inne metalowe elementy umieszczone w niezbrojonych fundamentach stanowiące sztuczny uziom fundamentowy.


    Edyta:
    I ma to dla mnie taki sens, że stalowa konstrukcja budynku jest trwała. Jak się rozpadnie, to brak uziomu będzie najmniejszym problemem. A uziom puszczony poza konstrukcją czy to miedziowany, czy ocynkowany ulega szybko biodegradacji. A jak ktoś zapyta w specjalistycznym sklepie o bednarkę z nierdzewki czy miedzianą to zobaczy wielkie oczy sprzedawcy. A jak sprzedawca sprawdzi, i poda cenę i termin dostępności to potencjalny klient zrobi wielkie oczy. I zrobi jak wszyscy, bednarka ocynkowana - bo przecież wszyscy tak robią i żyją.
    A ja jak zobaczyłem rurę hydrauliczną ocynkowaną wyjętą z gleby po pół roku, to pogooglałem zdjęcia bednarki wykopanej. I doszedłem do wniosku, że nie piszę się na ocynk w gruncie. Chociaż wcześniej kilku elektryków (potencjalnych wykonawców instalacji) twierdziło, że nie trzeba dopinać się do zbrojenia i puszczą bednarkę razem z WLZ i będzie cud, miód, malina i tanio. I ja im (tfu) uwierzyłem.

    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 06-02-2018 o 23:27

  18. #18

    Domyślnie

    http://sep.org.pl/opracowania/Uziomy...ndamentowe.pdf

    Uziomem jest bednarka w ławie. A to że należy ją przyspawać do zbrojenia to tylko dodatkowa korzyśc z wykorzystania istniejącego żelastwa w ziemi.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    http://www.edwardmusial.republika.pl...ndamentowe.pdf Poczytaj takie pierwsze z brzegu opracowanie. Potem możesz przejrzeć materiały np Dehna o uziomach fundamentowych.
    Aleś się napracował ... zalinkowałeś to co ja podałem już wcześniej i nic z tego nie wynika, od siebie byś coś dodał zamiast kazać tylko czytać. Gdybyś sam poczytał trochę więcej na temat uziomów to byś może znalazł jak i kiedy się łączy bednarkę z prętami zbrojenia a co robić jak się jej nie łączy i robi dodatkowe oka po obwodzie mniejszej pętli i większej pętli.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Jak już pisałem. Rób sobie jak chcesz u siebie ale nie wmawiaj ludziom bzdur typu "No i bednarki nie łącz ze zbrojeniem,".

    a co robić jak się jej nie łączy i robi dodatkowe oka po obwodzie mniejszej pętli i większej pętli.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony