dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 79
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał T-omek Zobacz post
    Kolego na spokojnie, po co te złośliwości? Ja tylko grzecznie zapytałem.
    Grzecznie odpowiedziałem. To jest super rozwiązanie, a swoje wrażenia ze sklepu opisałem na poprzedniej stronie.

    A skoro chcesz to spawać, to jeszcze pogadaj ze spawaczem, jak ocenia szansę na przyspawanie nierdzewki do stali zbrojeniowej w warunkach polowych.

  2. #42
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Bednarki ocynkowanej nie łączy się ze zbrojeniem wykonanym ze stali, ze względu na różnicę potencjałów i wzmożoną korozję. Różnica potencjałów zniszczy bednarkę po iluś latach, a to jest wbrew warunkom technicznym ... uziom ma przetrwać i być skuteczny jak najdłużej najlepiej przez całe życie budynku. Jeśli chcesz łączyć bednarkę ze zbrojeniem to musi być ona wykonana z miedzi lub być miedziowana tak aby różnice potencjałów obu materiałów zanurzonych w betonie były zbliżone.
    Kol. Kemotxb @.Coś gdzieś poczytałeś, coś gdzieś usłyszałeś ale nadal nie wiesz w jakim kościele ten Musiał dzwonił.
    Różnica potencjałów owszem występuje ale na dwóch odcinkach metalu w których jeden ( stal goła ) jest umieszczony w betonie a drugi ( bednarka ocynkowana ) w gruncie.
    W normie PN-EN 62305-3:2009 w pkt E.5.4.3.2 Uziomy fundamentowe można znaleźć zapis informujący o zagrożeniu, jakie występuje, gdy uziom zewnętrzny jest wykonany ze stali czarnej lub stali ocynkowanej:

    ..........Dalszy problem wiąże się z korozją elektrochemiczną pod wpływem prądów galwanicznych. Stal w betonie ma w przybliżeniu taki sam potencjał galwaniczny szeregu elektrochemicznego, co miedź w gruncie. A zatem, gdy stal w betonie jest połączona ze stalą w ziemi, to czynne napięcie galwaniczne, równe w przybliżeniu 1 V, powoduje przepływ prądu korozji w gruncie oraz mokrym betonie i rozpuszcza stal w gruncie.

    Gdy umieszczone w gruncie uziomy mają połączenie ze stalą w betonie, to powinny być wykonane z miedzi lub ze stali nierdzewnej.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	inuz6.jpg
Wyświetleń:	117
Rozmiar:	36,2 KB
ID:	407166

    Dodatkowe wymagania dla przewo*dów uziomów wychodzących z betonu lub ziemi są następujące:
    a) dla uziomów stalowych - w punkcie przejścia do powietrza powinny być chronione przed korozją za pomocą izolacyjnych taśm lub rur termo*kurczliwych na odcinku 0,3 m;
    b) dla uziomów miedzianych i ze stali nierdzewnej - taka ochrona nie jest konieczna.

    Z łączeniem bednarki ocynkowanej ze stalą gdy oba materiały umieszczone są w betonie problem jest podobny ale ze względu na mniejszy potencjał tak jak ujął to poprzednik zniszczeniu ulega warstwa ocynku i proces ustaje.
    Poza tym sama korozja występuje nawet na stali gołej w betonie ale jest to typ wżerowy nie spowodowany prądami błądzącymi

    Musiał pisze ze taśmę mocuje się do zbrojenia i ma rację bo nie ma on na myśli taśmy jako zbrojenia zewnętrznego umieszczonego w gruncie tylko taśmę umieszczoną tak samo jak zbrojenie w betonie.
    Zbrojenie jest z reguły wiązane drutem wiązałkowym.
    Ze względu na rezystancję takiego połączenia dodatkowe łączenie taśmą poprzez skręcane obejmy pozwala uniknąć spawania co we wczesnych warunkach budowlanych jest problemem.
    Poza tym sensem samego połączenia bednarki ze zbrojeniem jest wykorzystanie wszystkich dostępnych elementów metalowych dostępnych dla uzyskania wymaganej rezystancji uziomu.
    Zwiększenie powierzchni przekroju uziomu poprzez połączenie taśmy ze zbrojeniem ma także na celu zwiększenie jego żywotności.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 13-02-2018 o 09:08
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Grzecznie odpowiedziałem. To jest super rozwiązanie, a swoje wrażenia ze sklepu opisałem na poprzedniej stronie.

    A skoro chcesz to spawać, to jeszcze pogadaj ze spawaczem, jak ocenia szansę na przyspawanie nierdzewki do stali zbrojeniowej w warunkach polowych.
    Bardziej myślałem o łącznikach śrubowych również ze stali nierdzewnej .

  4. #44
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał T-omek Zobacz post
    Bardziej myślałem o łącznikach śrubowych również ze stali nierdzewnej .
    Napisz dokładnie jak chcesz to wykonać bo ciężko się połapać.

  5. #45

    Domyślnie

    Rozdzielke będę miał w kotłowni, do zbrojenia ławy pod kotłownią przyśrubuje bednarkę ze stali nierdzewnej. Żyła zbrojenia do której przymocuje bednarke będzie miała ciągłość po całym obwodzie (pospawam na łączeniach). Co myślicie o takim uziomie do zbrojenia???

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał T-omek Zobacz post
    Bardziej myślałem o łącznikach śrubowych również ze stali nierdzewnej .
    No, to teraz znajdź sklep, co to sprzeda i to jeszcze na metry. Mi zaproponowali sprowadzenie. Miesiąc czekania i muszę wziąć całą rolkę, bo tego nikt nie kupuje i nie chcą zostać z towarem na stanie.

  7. #47
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Cytat Napisał T-omek Zobacz post
    Rozdzielke będę miał w kotłowni, do zbrojenia ławy pod kotłownią przyśrubuje bednarkę ze stali nierdzewnej. Żyła zbrojenia do której przymocuje bednarke będzie miała ciągłość po całym obwodzie (pospawam na łączeniach). Co myślicie o takim uziomie do zbrojenia???
    Jak najbardziej OK. Mam jednak nadzieję że owa spawana po obwodzie żyła nie będzie jedyną i wykonasz to samo dla wszystkich 4 prętów.
    Wszystko jednak zależy jeszcze od rezystywności gruntu, dlatego resztę niestety oceni elektryk wykonujący pomiary i w razie nie uzyskania wymaganej wartości uzupełni o dodatkową szpilę itp otok.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #48

    Domyślnie

    To kupie płaskowniki z nierdzewki, gdzieś widziałem chyba za 20zl/mb .

  9. #49
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał T-omek Zobacz post
    To kupie płaskowniki z nierdzewki, gdzieś widziałem chyba za 20zl/mb .
    https://metal-e.pl/pl/p/PLASKOWNIK-N...NY-25x4-mm/158 tu masz 2 metrowe. Różne przekroje.

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Kol. Kemotxb @.Coś gdzieś poczytałeś, coś gdzieś usłyszałeś ale nadal nie wiesz w jakim kościele ten Musiał dzwonił.
    A to ja sobie napiszę tak jak Marcin225 .... bzdura
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  11. #51
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Jak najbardziej OK. Mam jednak nadzieję że owa spawana po obwodzie żyła nie będzie jedyną i wykonasz to samo dla wszystkich 4 prętów.
    Wszystko jednak zależy jeszcze od rezystywności gruntu, dlatego resztę niestety oceni elektryk wykonujący pomiary i w razie nie uzyskania wymaganej wartości uzupełni o dodatkową szpilę itp otok.
    Jak wszystko jednak zależy od rezystywności gruntu to do bani takie wielkie uziemienie, sam podałeś teraz argument, że to jednak nie jest taki cudowny uziom.

    Podsumowując robię uziom fundamentowy, ale jednak po zalaniu betonem i późniejszym sprawdzeniu okazuje się ze i tak trzeba dodać szpilkę lub dwie

  12. #52
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacentyy Zobacz post
    Jak wszystko jednak zależy od rezystywności gruntu to do bani takie wielkie uziemienie, sam podałeś teraz argument, że to jednak nie jest taki cudowny uziom.

    Podsumowując robię uziom fundamentowy, ale jednak po zalaniu betonem i późniejszym sprawdzeniu okazuje się ze i tak trzeba dodać szpilkę lub dwie
    Uziom jest jak najbardziej najlepszym rozwiązaniem ale Twoje pojmowanie całej sprawy i jej aspektów jest trochę wypaczone.
    Nie upraszczaj czegoś czego nie rozumiesz.
    Samo czytanie artykułów nic tu nie da, więc przejdź się ze znajomym elektrykiem na jakąś łąkę to ci wyjaśni w czym rzecz.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  13. #53
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    Elektrykiem nie jestem, ale argument, że jednak wszystko zależy od rezystywności gruntu i nawet przy tak dużym uziomie jakim jest zbrojenie trzeba wbijać szpilki tak żeby obniżać opór uziomu to już rozumiem. A co będzie jak ułoży się beton szczelny np W8, który w kapilarach nie ma wody, bo jest szczelny? Wydaje mi się, że szczelność betonu a co za tym idzie jego zawilgocenie ma kolosalny wpływ na przewodzenie czyli na opór. Się może okazać, że mądrości Niemców jak i innych profesrów sa juz nieaktualne bo beton stawia za duży opór .

  14. #54
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Twój jak powiedziałeś duży uziom zależy od jego powierzchni oraz od gruntu. Dlatego przy małych powierzchniowo budowlach stosuje się uziom otokowy.
    Poza tym szczelność W8 wcale nie oznacza braku wilgoci tylko jej małą zawartość procentową więc w zależności od powierzchni uzyskanie rezystancji 30 Ohm dla celów ochrony przeciwporażeniowej nie będzie stanowiło tu żadnego problemu.
    Problemy pojawiają się dopiero gdy mamy uzyskiwać 10 Ohm dla celów odgromowych

    Poniżej mała lektura:

    http://www.edwardmusial.republika.pl...ndamentowe.pdf

    Dalsza dyskusja z tak szczelnym betonem jak Ty nie ma najmniejszego sensu.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  15. #55
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^

    Po pierwsze waż słowa!!!

    Po drugie jak nie stanowi żadnego problemu to po co piszesz o rezystywności gruntu ? To stanowi czy nie stanowi ? Pętlisz się tylko po to by pokazać, że uziom fundamentowy musi być i kropka, jest najcudowniejszy, a za chwile piszesz, że jednak zależy również od oporów gruntu, zdecyduj się!!!!


    EDIT :

    Te całe uziemienia fudnamentowe i ten Edward musiał kupy się nie trzyma : zalecają żeby bednarkę zatopić w betonie fudnamentu , piszą że ważne jest aby połączenia ze stalą konstrukcyją były spawane lub tez jakies tam zaciski w celu jak najmniejszego oporu, pozniej gdzies doczytałem, że beton nawet suchy doskonale przewodzi to po jakiego ch. te spawanie przeciez beton przewodzi doskonale, tak się tego autoryteta Musiała słuchają , ale patrzac na to z boku to się kupy nie trzyma , mozna zrobić taki uziom ale pozniej niby i tak jednak trzeba dokladać szpilke , o co tu kaman ?
    Ostatnio edytowane przez jacentyy ; 14-02-2018 o 10:34

  16. #56
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Trzeba czytać ze zrozumieniem a nie jak to mówią "po łebkach".
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  17. #57
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    to beton przewodzi prąd czy nie? Jak przewodzi to po kiego spawać i łączyć zbrojenie przecież przewodzi, a jak nie przewodzi czy słabop przewodzi, czy przewodzi w zależnosci od stopnia zawilgocenia to oznacza to, że ten Wasz Bóg czyli uziom fundamentowy nie jest taki idealny !!! Tak wieć sprzeczanie się czy musi być sapwana bednarka czy nie musi nie ma większego znaczenia w stosunku do skutecznosci całego uziomu !!! Jak wbicie jeden szpilki dodatkowo pozwala na spełnienie warunku tych 30 ohmow to wole miec powbijane wiecej szpilek i miec to wszystko podłaczone do miejsca kontrolnego niż bawić się w uziom fudnamentowy !! Jak mi szpilka zardzewienie to za x lat wbije następną.

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Trzeba czytać ze zrozumieniem a nie jak to mówią "po łebkach".
    Trzeba być trochę rozsądnym aby nie brać wszystkiego co powie "autorytet" jako prawdę objawioną
    Ostatnio edytowane przez jacentyy ; 14-02-2018 o 10:58

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    A co da ten uziom fundamentu jak grunt jest suchy jak przysłowiowy pieprz? Wodę mam poniżej 4-5 metrów pod budynkiem, grunt piasek.

  19. #59
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    Wiesz co jest najgorsze, że sami elektrycy nie wiedzą jak powinno być i spierają sie miedzy sobą zarzucając sobie nawzajem niekompetencje.
    Dodatkowo nie potrafią podać kilku alternatywnych sposobów wykonania uzmiemienia budynku, bo każdy chwali swoje jako najlepsze i jedyne - paranoja - najbardziej mnie smieszy, że uziom w fundamencie musi być ale moze sie okazac, że jednak nie bedzie skuteczny , a to przez brak lub zle spawanie , a to przez tam za duży opór gruntu - no po prostu paranoja...

  20. #60
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    A co da ten uziom fundamentu jak grunt jest suchy jak przysłowiowy pieprz? Wodę mam poniżej 4-5 metrów pod budynkiem, grunt piasek.
    Prąd też jest suchy a jednak płynie.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	__b_d5c6f55234329abd175380a893fa5745.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	66,1 KB
ID:	407247

    Jak więc zauważyłeś wypadkowa rezystancja jest zależna od długości i powierzchni kontaktowej uziemienia.
    Mając więc wyłącznik różnicowo prądowy RCD 30mA i napięcie dopuszczalne jakie może się pojawić np. na obudowie w sieci napięcia przemiennego na poziomie 50V spełniamy wymogi instalacji już na poziomie 1660 Ohm
    Owe 30 Ohm wynika z pozostałych wymagań i czasów zadziałania .


    Cytat Napisał jacentyy Zobacz post
    ^^
    ........... najbardziej mnie smieszy, że uziom w fundamencie musi być ale moze sie okazac, że jednak nie bedzie skuteczny , a to przez brak lub zle spawanie , a to przez tam za duży opór gruntu - no po prostu paranoja...
    Poszukaj sobie w sklepie ceny szpilek uziomowych np. Galmar.
    Jeśli będziesz musiał wbić ich kilkanaście to może docenisz coś co masz prawie za darmo w cenie kilku metrów bednarki.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 14-02-2018 o 14:09
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony