dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 79
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak zostaniesz Ministrem infrastruktury, to będziesz mógł to zmienić. A teraz absolutnie jest obowiązek robienia takiego uziomu.

    Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

    § 184. 1. Jako uziomy instalacji elektrycznej należy wykorzystywać metalowe konstrukcje budynków, zbrojenia fundamentów oraz inne metalowe elementy umieszczone w niezbrojonych fundamentach stanowiące sztuczny uziom fundamentowy.

    Problem w tym, że Minister nie rozróżnia uziomu naturalnego od sztucznego i narzuca obowiązek nie wiedząc co narzuca jak z resztą wiele innych rzeczy i nie tylko ten Minister. Paragraf ten był wiele razy poprawiany i jego źródło zostało zaczerpnięte z niemieckie mentalności. Z resztą każdy robi jak chce, możecie słuchać Ministra
    może jeszcze to warto przeczytać
    http://www.inzynierbudownictwa.pl/te...w_budynkach,33
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Jak już pisałem. Rób sobie jak chcesz u siebie ale nie wmawiaj ludziom bzdur typu "No i bednarki nie łącz ze zbrojeniem,".
    I znów nic nie napisałeś poza tym obzdurowaniem. Jesteś specjalistą w tej dziedzinie - prosimy o referat. Chętnie poczytam i nie tylko ja zapewne. Jak referat będzie dobry i przekonają mnie argumenty to zmienię to co napisałem, ściany rozwalę, ławę skuję, zrobię od nowa
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  3. #23

    Domyślnie

    czy plastik nadaje się na uziom?
    papier?guma? jeżeli nie nadaje się to dlaczego?

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    I znów nic nie napisałeś poza tym obzdurowaniem. Jesteś specjalistą w tej dziedzinie - prosimy o referat. Chętnie poczytam i nie tylko ja zapewne. Jak referat będzie dobry i przekonają mnie argumenty to zmienię to co napisałem, ściany rozwalę, ławę skuję, zrobię od nowa
    Wszystko już zostało napisane. Nie będę pisał żadnych referatów bo nie ma sensu i czasu. Nie znasz się na tym to nie doradzaj na przyszłość.

  5. #25
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Problem w tym, że Minister nie rozróżnia uziomu naturalnego od sztucznego i narzuca obowiązek nie wiedząc co narzuca jak z resztą wiele innych rzeczy i nie tylko ten Minister. Paragraf ten był wiele razy poprawiany i jego źródło zostało zaczerpnięte z niemieckie mentalności. Z resztą każdy robi jak chce, możecie słuchać Ministra
    Może i minister w rozporządzeniu nie rozróżnił uziomu sztucznego od naturalnego ale zawarł w nim wszystkie możliwe sytuacje zarówno dla uziomów fundamentowych sztucznych, naturalnych jak i metalowych elementów w gruncie którymi będą zarówno uziomy sztuczne pionowe itp..
    Niemiecka mentalność może Ci się nie podobać ale przynajmniej mają oni porządek w swoich normach które nie ulegają zmianie rok do roku i nie zawierają gniotów spowodowanych błędnym tłumaczeniem w dostosowaniu ich do EU.

    Biorąc zatem normę PN-HD 60364-5-54 mamy tam określony płaskownik 25x3 mm ale także i drut okrągły którego minimalna średnica przez te wszystkie lata nie uległa zmianie i nadal wynosi 10mm dla stali gołej zatopionej w betonie.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Może i minister w rozporządzeniu nie rozróżnił uziomu sztucznego od naturalnego ale zawarł w nim wszystkie możliwe sytuacje zarówno dla uziomów fundamentowych sztucznych, naturalnych jak i metalowych elementów w gruncie którymi będą zarówno uziomy sztuczne pionowe itp..
    Niemiecka mentalność może Ci się nie podobać ale przynajmniej mają oni porządek w swoich normach które nie ulegają zmianie rok do roku i nie zawierają gniotów spowodowanych błędnym tłumaczeniem w dostosowaniu ich do EU.

    Biorąc zatem normę PN-HD 60364-5-54 mamy tam określony płaskownik 25x3 mm ale także i drut okrągły którego minimalna średnica przez te wszystkie lata nie uległa zmianie i nadal wynosi 10mm dla stali gołej zatopionej w betonie.
    Akurat tą mentalność niemiecką miałem tutaj za dobrą stronę a jeśli chodzi o uziomy to dużo od nich zaczerpnęliśmy i ta "wiedza" przyszła od nich do nas a ów mynyster tylko ją zapisał i to w dodatku błędnie. Wymyśli coś a ty się weź później zastanawiaj jak to zrobić żeby było zgodnie z jednym rozporządzeniem, drugą normą i trzecią wiedzą i doświadczeniem. Pogodzić się tego czasem nie da i trzeba wybrać coś.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Wszystko już zostało napisane. Nie będę pisał żadnych referatów bo nie ma sensu i czasu. Nie znasz się na tym to nie doradzaj na przyszłość.
    Się znasz, jesteś specjalistą, zdobądź się na odwagę napisz referat. Forum jest po to żeby się uczyć, zdobywać wiedzę, poprawiać błędy. Jeśli doradziłem źle ... mój błąd, ale popraw mnie, doradź autorowi ... my to ocenimy tak jak Ty oceniłeś mnie, miej "cojones" .....
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Się znasz, jesteś specjalistą, zdobądź się na odwagę napisz referat. Forum jest po to żeby się uczyć, zdobywać wiedzę, poprawiać błędy. Jeśli doradziłem źle ... mój błąd, ale popraw mnie, doradź autorowi ... my to ocenimy tak jak Ty oceniłeś mnie, miej "cojones" .....
    Co Ty w ogóle bredzisz? Poczytaj to co jest dostępne tam masz jasno opisane. Najlepiej ze 3 razy może wtedy zrozumiesz i przestaniesz dawać rady w stylu " nie łączyć bednarki ze zbrojeniem".

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Co Ty w ogóle bredzisz? Poczytaj to co jest dostępne tam masz jasno opisane. Najlepiej ze 3 razy może wtedy zrozumiesz i przestaniesz dawać rady w stylu " nie łączyć bednarki ze zbrojeniem".
    Zaczynasz mnie drzaźnić ... ja spokojny człowiek jestem ale ile razy mam powtarzać. Uważasz coś za bzdure, bądź chłop i napisz czemu. Przyczepiłeś się do mojej wypowiedzi ale nie masz ochoty podać argumentu jakiegokolwiek ,a teraz jeszcze uważasz, że bredzę. A może troll żeś ?
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Zaczynasz mnie drzaźnić ... ja spokojny człowiek jestem ale ile razy mam powtarzać. Uważasz coś za bzdure, bądź chłop i napisz czemu. Przyczepiłeś się do mojej wypowiedzi ale nie masz ochoty podać argumentu jakiegokolwiek ,a teraz jeszcze uważasz, że bredzę. A może troll żeś ?
    No to ci odpisałem żebyś sobie przeczytał opracowania które tu w dwóch miejscach były podane i tam masz napisane czarno na białym. Ja nie muszę i nie mam zamiaru tego tutaj przepisywać.

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    No to ci odpisałem żebyś sobie przeczytał opracowania które tu w dwóch miejscach były podane i tam masz napisane czarno na białym. Ja nie muszę i nie mam zamiaru tego tutaj przepisywać.
    jak nie musisz i nie masz zamiaru tłumaczyć to się nie wcinaj. Albo piszesz o co Ci chodzi albo nie pisz wcale. Jak nie masz nic do powiedzenia to nie ubieraj tego w słowa.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    jak nie musisz i nie masz zamiaru tłumaczyć to się nie wcinaj. Albo piszesz o co Ci chodzi albo nie pisz wcale. Jak nie masz nic do powiedzenia to nie ubieraj tego w słowa.
    No przecież napisałem że piszesz głupoty jakoby nie łączyć bednarki ze zbrojeniem z niewiadomego powodu. Podałem opracowania gdzie jest jak byk napisane żeby łączyć właśnie, ludzie Ci tu piszą żeby to robić to co jeszcze chcesz?? Jeszcze żeś jakieś podkładki betonowe dał , swoją drogą masz jakieś zdjęcie tego? bo nie mogę sobie jakoś wyobrazić co żeś tam wymyślił

  13. #33

    Domyślnie

    sieć przyłączeniowa energetyczna ma uziomy zbiorcze. Przewody uziemiające są doprowadzane do każdego budynku i w domach niskich gdzie nie ma różnicy potencjałów spowodowanych wysokością nie ma potrzeby dawania bednarek.
    A sens spawania bednarek do zbrojenia już dawno powinien być zweryfikowany i odrzucony jako błędny (zbrojenie powinno być uziemione na wszelki wypadek a nie odwrotnie, że ma działać jak uziom bo to tak nie działa)

  14. #34

    Domyślnie

    Bednarki ocynkowanej nie łączy się ze zbrojeniem wykonanym ze stali, ze względu na różnicę potencjałów i wzmożoną korozję. Różnica potencjałów zniszczy bednarkę po iluś latach, a to jest wbrew warunkom technicznym ... uziom ma przetrwać i być skuteczny jak najdłużej najlepiej przez całe życie budynku. Jeśli chcesz łączyć bednarkę ze zbrojeniem to musi być ona wykonana z miedzi lub być miedziowana tak aby różnice potencjałów obu materiałów zanurzonych w betonie były zbliżone. Bednarka miedziana to koszt betonu na ławy zapewne, więc chyba wiesz o co chodzi. Ludzie kupują taśmę ocynkowaną bo jest tania i ją kładą, łączą ze zbrojeniem, albo spawają do zbrojenia, albo spawają całe zbrojenie co wg zasad budowlanych nie powinno być samowolką (albo wcale nie powinno być wykonane). Są tacy co kupują 5 metrów taśmy ocynkowanej dzielą na dwa odcinki i spawają do pręta w dwóch miejscach i mają uziom. Wg wykazu stali na pręty zbrojeniowe ławy co masz ? ja mam stal AIII N RB500 co mówi że stal nie jest spajalna lub trudno spajalna (w warunkach budowy niewykonalne) więc spawanie jej jest bezsensu. Zastosowanie owych zacisków które proponuje DEHN które tak świetnie łączą taśmę (lub pręt) ze zbrojeniem to można sobie między bajki włożyć, żadne połączenie skręcane zanurzone w gruncie i betonie nie będzie trwałe i nie będzie zapewniało odpowiedniego styku przez cały okres życia budynku. Jak doczytacie kilka razy Musiała to wyraźnie pisze on nawet o owym Mynystrze który nie znając angielskiego sam sobie dodał żeby wykorzystać zbrojenie jako uziom, a jest to błąd. Uziomem sztucznym jest taśma lub pręt a zbrojenie ławy jest pomocnicze. W ławach niezbrojonych też robi się uziom właśnie z taśmy i pręta ... co wtedy ? tyż trza jakieś zbrojenie gdzieś znaleźć żeby było poprawnie ? Jeśli taśma jest podstawowym uziomem to po jakiego grzyba łączyć to ze zbrojeniem skoro to będzie potęgowało korozję ? I wiem Musiał pisze że taśmę mocuje się do zbrojenia jak widać nie przemyślał do końca albo jest jeszcze jakiś głębszy sens
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Bednarki ocynkowanej nie łączy się ze zbrojeniem wykonanym ze stali, ze względu na różnicę potencjałów i wzmożoną korozję. Różnica potencjałów zniszczy bednarkę po iluś latach, a to jest wbrew warunkom technicznym ...
    Nie zniszczy bednarki tylko tą warstwę ocynku potem proces ustaje. Nikt nie każe stosować swoją drogą bednarki ocynkowanej, można nieocynkowaną ale ciężko teraz taką znaleźć więc z reguły daje się ocynk co NIE JEST błędem.

    Jeśli taśma jest podstawowym uziomem to po jakiego grzyba łączyć to ze zbrojeniem skoro to będzie potęgowało korozję ? I wiem Musiał pisze że taśmę mocuje się do zbrojenia jak widać nie przemyślał do końca albo jest jeszcze jakiś głębszy sens
    Nie będzie potęgowało żadnej korozji połączenie bednarki ze zbrojeniem w betonie. Nie tylko Musiał to pisze jest to powszechna jedyna słuszna praktyka Tak się projektuje, tak się wykonuje od lat.
    Oczywiście można nie połączyć tej bednarki ze zbrojeniem i ona spełni swoje zadanie ale jest to bezsensu. Jak jest dodatkowa powierzchnia przewodząca w betonie to należy ją wykorzystać.


    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Przewody uziemiające są doprowadzane do każdego budynku
    Jakie to przewody??
    Ostatnio edytowane przez marcin225 ; 11-02-2018 o 18:40

  16. #36

    Domyślnie

    Jeżeli problem w ocynkowanej bednarce stanowi jej żywotność i podatność na korozje, to czy nie lepiej jest zastosować bednarkę ze stali nierdzewnej???

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał T-omek Zobacz post
    Jeżeli problem w ocynkowanej bednarce stanowi jej żywotność i podatność na korozje, to czy nie lepiej jest zastosować bednarkę ze stali nierdzewnej???
    Super rozwiązanie. Jak wrócisz ze sklepu to opisz wrażenia.

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Super rozwiązanie. Jak wrócisz ze sklepu to opisz wrażenia.
    Kolego na spokojnie, po co te złośliwości? Ja tylko grzecznie zapytałem. Jeżeli bednarkę z nierdzewki przymocuje do zbrojenia ławy pod kotłownią to wyjdzie max 3m. To chyba nie majątek jeżeli chce się coś mieć na dłużej. Głównie to pytałem o aspekt techniczny takiego rozwiązania .

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał T-omek Zobacz post
    Kolego na spokojnie, po co te złośliwości? Ja tylko grzecznie zapytałem. Jeżeli bednarkę z nierdzewki przymocuje do zbrojenia ławy pod kotłownią to wyjdzie max 3m. To chyba nie majątek jeżeli chce się coś mieć na dłużej. Głównie to pytałem o aspekt techniczny takiego rozwiązania .
    Ale że chcesz zrobić takie odejście z uziomu fundamentowego do GSW? Bo nie rozumiem do końca.

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał T-omek Zobacz post
    Głównie to pytałem o aspekt techniczny takiego rozwiązania .
    Nie ma żadnego.
    Dajemy bednarkę przyspawaną do zbrojenia. Tak się robi od lat w cywilizowanych krajach o wysokiej kulturze technicznej (Niemcy). A nie żadne uziomy robione na szybko juz po wylaniu fundamentów bo sie "nagle" okazuje że musi być uziom. Elektryk wchodzi na budowę przed budowlańcami. Radzę poczytać dr Musiała a nie wypociny SEP-u

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony