dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1

    Question Dotacja na instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła - jest to opłacalne ?

    Witam serdecznie forumowiczów!

    W mojej gminie jest przyznawana dotacja na instalacje fotowoltaiczne jak i pompy ciepła, z której chciałbym skorzystać, lecz nie wiem jaka jest jej opłacalność i jakie są mniej więcej roczne koszty utrzymania takiej instalacji.
    Dom jest jednorodzinny w trakcie wykończenia ( podczas montażu instalacji musi być oddany do użytku ) na chwilę obecną w domu będą mieszkać 2 dorosłe osoby i dziecko, nie możemy powiedzieć jakie są rachunki za prąd, bo z tego co się zorientowałem to według tego dowiem się jaka instalacja dla mnie będzie odpowiednia. Do instalacji PV chcemy jeszcze pompę ciepła powietrzną do ogrzewania wody lub do ogrzewania domu ( jeszcze się zastanawiamy, którą opcje wybrać )

    O samych instalacja wiemy bardzo niewiele stąd też moje pytanie czy jest to opłacalna inwestycja ?

    W skrócie zacytuję jak wygląda program dotacji:

    Charakterystyka techniczna panele fotowoltaiczne
    • Podstawowe parametry instalacji:
    • średnia moc instalacji dla gospodarstwa domowego wynosi: 3 kWp,
    • 1 kWp składa się około 4 modułów instalacji o mocy 270 W,
    • wymiary modułu (panelu): około 1640 x 992 x 40 mm,
    • waga jednego modułu: około 20 kg,
    • spadek mocy w ciągu okresu użytkowania: od 0,5% do 1% na rok,
    • standardowa gwarancja producenta: 10-20 lat.

    Koszty instalacji OZE
    • Szacowana maksymalna dotacji do instalacji wynosi 95%, przy założeniu że:
    • w przypadku instalacji paneli fotowoltaicznych - przyjmuje się maksymalnie, że
    koszty kwalifikowane będą wynosiły 4200,00 złotych netto za 1 kWp , maks moc
    insta;lacji 10 kW
    • w przypadku pomp ciepła gruntowych - przyjmuje się maksymalnie, że koszty
    kwalifikowane będą wynosiły 20 000,00 złotych netto , ale nie więcej niż 3500,00
    zł/1 kW.
    • w przypadku pomp ciepła powietrze-woda - przyjmuje się maksymalnie, że koszty
    kwalifikowane będą wynosiły 10 000,00 złotych, ale nie więcej niż 3500,00 z/ 1
    kW.
    • w przypadku pomp ciepła powietrze-woda do grzania wody - przyjmuje się
    maksymalnie, że koszty kwalifikowane będą wynosiły 6 000,00 złotych netto , ale nie
    więcej niż 3500,00 zł/ 1 kW.

    Szacowane koszty instalacji
    - panele fotowoltaiczne PV
    Instalacja: 3 kWp Średni koszt instalacji za 1 kWp: 4200,00 złotych netto
    Przykładowa instalacja:
    • Łączny koszt netto instalacji o mocy 3 kWp:
    3 kWp x 4200 złotych netto = 12 600,00 złotych
    Podział na dotację i wkład własny:
    • Dotacja – 95% - 11 970,00 złotych
    • Wkład własny – 5% - 630,00 złotych
    • VAT – 8% - 1008,00 złotych 23% - 2898,00 złotych
    • Całkowity wkład własny
    • VAT – 8% - 1638,00 złotych
    • VAT - 23% - 3528,00 złotych

    Okres zwrotu inwestycji panele fotowoltaiczne:
    • Szacowany koszt inwestycji 3 kWp - 12 600,00 złotych netto,
    • Produkcja energii z instalacji w ciągu roku:
    • 3000 kWh/rok (zakładamy 3 kWp x 1000 kWh/rok),
    • Zakładamy, że instalacja została zoptymalizowana pod potrzeby gospodarstwa
    domowego.
    • Roczne zużycie energii gospodarstwa domowego: 3000 kWh/rok,
    • Zużycie na potrzeby własne: 50%, zamagazynowanie nadwyżek energii w sieci – 50%,
    energia, którą należy dokupić - 150 kWh/ rok.
    • Łączny rachunek za energię do tej pory : 1800 zł/rok,
    • Łączny rachunek za prąd (z instalacją fotowoltaiczną): 500 zł/rok,
    • Oszczędność w ciągu roku: 1300 zł/rok,
    • Okres zwrotu inwestycji (prosty): 1638,00 zł./rok / 1300 zł/rok = około 14 m-cy
    3528 zł./rok / 1300 zł/rok = około 32 m-ce
    Szczegóły projektu tutaj: http://www.niskaemisja.pl/file_store...2018%20(1).pdf

    Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi i pomoc w dokonaniu słusznego wyboru.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gwiazdoor Zobacz post
    Witam serdecznie forumowiczów!

    W mojej gminie jest przyznawana dotacja na instalacje fotowoltaiczne jak i pompy ciepła, z której chciałbym skorzystać, lecz nie wiem jaka jest jej opłacalność i jakie są mniej więcej roczne koszty utrzymania takiej instalacji.
    Dom jest jednorodzinny w trakcie wykończenia ( podczas montażu instalacji musi być oddany do użytku ) na chwilę obecną w domu będą mieszkać 2 dorosłe osoby i dziecko, nie możemy powiedzieć jakie są rachunki za prąd, bo z tego co się zorientowałem to według tego dowiem się jaka instalacja dla mnie będzie odpowiednia. Do instalacji PV chcemy jeszcze pompę ciepła powietrzną do ogrzewania wody lub do ogrzewania domu ( jeszcze się zastanawiamy, którą opcje wybrać )

    O samych instalacja wiemy bardzo niewiele stąd też moje pytanie czy jest to opłacalna inwestycja ?

    .
    Witaj, dofinansowanie wynosi do 95% kosztów kwalifikowanych, więc z pewnością finansowo jest to atrakcyjna oferta. Zależy na czym Ci najbardziej zależy.
    Jeśli to nowy budynek i zadbasz o odpowiednią izolację, to pompa ciepła może Ci dobrze i ekonomicznie pracować przez wiele lat, do tego fotowoltaika - słuszny wybór.
    Zadbaj tylko o odpowiednią konfigurację systemu, by pompa ciepła mogła współpracować z systemem PV, by nie musieć oddawać do sieci energii, a potem jej z powrotem pobierać, bo przy aktualnym systemie rozliczeń, będzie to dla Ciebie niewielka, ale zawsze strata energii.

    Jeśli już inwestujecie w pompę ciepła, to zarówno do grzania c.o. jak i c.w.u - przy fotowoltaice.

    Sprawdź szczegółowo regulamin i warunki dofinansowania, żeby mieć pewność, że zapisy będą dla Ciebie klarowne i nie będą budziły żadnych wątpliwości.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3

    Domyślnie

    Dużo bardziej przemyślany projekt do spełnienia przez większość nawet średnich firm.
    Niestety nierealny... jeśli zerkniesz na odpowiedzialność wykonawcy stwierdzisz że nie warto. Wszystko jest na głowie wykonawcy a w cenie około 12k PLN/3kWp nikt nawet nie złoży oferty. Zbyt wiele dachów i jeszcze więcej niewiadomych, nie wiesz jakie dachy, ile kabla DC,AC zużyjesz, gdzie masz instalować sprzęt (może to być stara dachówka) zepsujesz naprawiają z OC firmy podobnie jak każde inne uszkodzenie. Przy cenie 6000PLN/1kWp byłby pewnie wykonawca ale 4200/1kWp nikt tego nawet nie tknie. Od tak są formowane przetargi w naszym kraju.

    W podobnej cenie zamawiający zażyczył sobie zalaminowanie (pod szkłem panela) nazwy projektu i gminy, a to wymusza zamawianie paneli w Chinach bezpośrednio u producenta i musisz zapłacić ogromne cło około 30%, zgłoszeń BRAK!
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 05-02-2018 o 20:40
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  4. #4

    Domyślnie

    Dziś dowiedziałem się więcej - symulacja dotacji jest orientacyjna, przy podpisaniu umowy dopiero będzie coś więcej konkretnie wiadomo.
    Za każde urządzenie na które się zapisuje należy zapłacić 123zł brutto i po tej opłacie firma przyjedzie i zrobi wyliczenia i powie jaka moc potrzebna itp. itd, tak to zrozumiałem. Kolejna kwestia - gmina zakładając, że da te 4200 za 1kWp ( ale pewnie będzie mniej ) to i tak tylko dofinansowują do 3kWp.
    Użytkownik końcowy będzie mógł wybrać sobie wykonawcę sam, z jednej z 3 firm które wyznaczy gmina.

    Nie wiem czy dobrze rozumie, bo nigdy nie korzystałem z żadnej dotacji, ale zakładając że ja chcę założyć coś lepszego powiedzmy nie za 4200 tylko np za 5200 1 kWp to rozumiem, że mam taką możliwość tylko po prostu tą różnicę będę musiał wyłożyć z własnej kieszeni a gmina wróci tylko te 4200 czy to raczej nie realne by tak można było zrobić ?

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gwiazdoor Zobacz post
    Dziś dowiedziałem się więcej - symulacja dotacji jest orientacyjna, przy podpisaniu umowy dopiero będzie coś więcej konkretnie wiadomo.
    Za każde urządzenie na które się zapisuje należy zapłacić 123zł brutto i po tej opłacie firma przyjedzie i zrobi wyliczenia i powie jaka moc potrzebna itp. itd, tak to zrozumiałem. Kolejna kwestia - gmina zakładając, że da te 4200 za 1kWp ( ale pewnie będzie mniej ) to i tak tylko dofinansowują do 3kWp.
    Użytkownik końcowy będzie mógł wybrać sobie wykonawcę sam, z jednej z 3 firm które wyznaczy gmina.

    Nie wiem czy dobrze rozumie, bo nigdy nie korzystałem z żadnej dotacji, ale zakładając że ja chcę założyć coś lepszego powiedzmy nie za 4200 tylko np za 5200 1 kWp to rozumiem, że mam taką możliwość tylko po prostu tą różnicę będę musiał wyłożyć z własnej kieszeni a gmina wróci tylko te 4200 czy to raczej nie realne by tak można było zrobić ?
    Tylko parę gmin w Polsce otrzymuje kasę na takie dotacje, sprawdź czy wpłata wstępna jest zwracana w przypadku odrzucenia gminnego wniosku o dofinansowanie, jesli tak to się zapisz. Wróć tu jak będziesz znał konkrety bo teraz to gdybanie.
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  6. #6

    Domyślnie

    Wpłata wstępna nie jest zwracana czyli te 123zł za konsultacje w sprawie PV i 123zł w sprawie pompy ciepła. Żeby znać szczegóły, będę musiał niestety wpłacić te 246zł i oczywiście w każdej chwili można się wycofać.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gwiazdoor Zobacz post
    Dziś dowiedziałem się więcej - symulacja dotacji jest orientacyjna, przy podpisaniu umowy dopiero będzie coś więcej konkretnie wiadomo.
    Za każde urządzenie na które się zapisuje należy zapłacić 123zł brutto i po tej opłacie firma przyjedzie i zrobi wyliczenia i powie jaka moc potrzebna itp. itd, tak to zrozumiałem. Kolejna kwestia - gmina zakładając, że da te 4200 za 1kWp ( ale pewnie będzie mniej ) to i tak tylko dofinansowują do 3kWp.
    Użytkownik końcowy będzie mógł wybrać sobie wykonawcę sam, z jednej z 3 firm które wyznaczy gmina.

    Nie wiem czy dobrze rozumie, bo nigdy nie korzystałem z żadnej dotacji, ale zakładając że ja chcę założyć coś lepszego powiedzmy nie za 4200 tylko np za 5200 1 kWp to rozumiem, że mam taką możliwość tylko po prostu tą różnicę będę musiał wyłożyć z własnej kieszeni a gmina wróci tylko te 4200 czy to raczej nie realne by tak można było zrobić ?
    No i przestało być optymistycznie, masz zapłacić 123 PLN brutto za to że ktoś przyjedzie i powie Ci jaką moc potrzebujesz. Dokładnie te same praktyki mają miejsce w całej Polsce. Firma zrobi projekt, ale z dofinansowania będą nici. Forma zarobi po 123 PLN od większości mieszkańców którzy chcą pompę ciepła, fotowoltaikę, kolektory słoneczne i zostawi projekt pod dofinansowanie i więcej jej nie zobaczycie, podobnie jak instalacji za które zapłacicie
    Weź te 123 PLN przeznacz lepiej na zabawkę dla dziecka a nie dla tej firemki.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał link2jack Zobacz post
    Tylko parę gmin w Polsce otrzymuje kasę na takie dotacje.
    95 % może tak , ale na 85 jest ich ogrom


    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3414039.html


    Może tutaj temat lepiej się rozwinie

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Niezbyt jasno to napisali , ale nie y ruszają przetargi na montaże http://m.gramwzielone.pl/trendy/2997...ys-prosumentow

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar TOMAS 73
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Sandomierz/Lanzarote
    Posty
    185

    Domyślnie

    Na koncowym etapie pewnie koszt instalacji 3kw wyjdzie 50% dotacji 50% wklad wlasny....zycie

    Dom:Libra pow.200m2,ściany pustak max 29 + 25 cm styr.poddasze 30cm skosy , 40 cm powierzchnia pozioma toprock,podloga 20cm sty r.oknoplast Ug=0,7 W/m2K,junkers cerapur smart 22, ogrzewanie podlogowe 100m2 + reku +biokominek

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    częstochowa rusza z przetargami na montaże http://gramwzielone.pl/energia-slone...instalacji-oze

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    częstochowa rusza z przetargami na montaże http://gramwzielone.pl/energia-slone...instalacji-oze
    Czy opłacalne jest inwestowanie w PV - może przekona Was to co dzisiaj przeczytałem - "Rok 2017 był dla rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce bardzo dynamiczny! Odnotowano rekordowe wzrosty zarówno w mocy zainstalowanej jak i w liczbie przyłączonych do sieci mikroinstalacji PV.

    Ponad dwanaście i pół tysiąca nowych instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 81 MWp – o tyle wzrósł rynek mikroinstalacji w 2017r! Rynek mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce to już ponad 172,5 MWp mocy i ponad 27 310 systemów! Najnowsze dane podano na IX Forum Fotowoltaicznym SOLAR+."
    To informacje, które podało Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV!
    Co Wy na to?
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    To nie ma nic wspólnego z przekonywaniem to tylko liczby , swoją drogą czytałem pozytywniejsze dane http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7627207

    Rząd robi wszystko by raczej odstraszyć od OZE https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3434392.html

    Skarbówka im pomaga
    https://portal.zaraszow.pl/vat-od-do...ary-kotly/amp/

    Dziś wyszedł na światło dzienne kolejny kwiat - VAT od energii...

    http://m.gramwzielone.pl/trendy/3027...i-ustawy-o-oze

    Więc gdzie tu opłacalność ??? To raczej dla entuzjastów , żeby nie napisać oszołomów którzy idą na czołgi z bagnetami

    Też chcę wejść w to bagno (PV) tylko nie wiem po co i dlaczego


    dodam jeszcze do tego sporo wiary i naiwności , że projekt nie polegnie tak jak wieszczą to wszyscy wkoło





    Cytat Napisał TOMAS 73 Zobacz post
    Na koncowym etapie pewnie koszt instalacji 3kw wyjdzie 50% dotacji 50% wklad wlasny....zycie
    całkiem możliwe jednak tu opisałem swój przypadek (końcówka posta)

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7627974
    Ostatnio edytowane przez cuuube ; 05-03-2018 o 14:58

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    To nie ma nic wspólnego z przekonywaniem to tylko liczby , swoją drogą czytałem pozytywniejsze dane http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7627207

    Rząd robi wszystko by raczej odstraszyć od OZE https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3434392.html

    Skarbówka im pomaga
    https://portal.zaraszow.pl/vat-od-do...ary-kotly/amp/

    Dziś wyszedł na światło dzienne kolejny kwiat - VAT od energii...

    http://m.gramwzielone.pl/trendy/3027...i-ustawy-o-oze

    Więc gdzie tu opłacalność ??? To raczej dla entuzjastów , żeby nie napisać oszołomów którzy idą na czołgi z bagnetami

    Też chcę wejść w to bagno (PV) tylko nie wiem po co i dlaczego
    ]
    Wszystko się zgadza, a mimo wszystko Polacy inwestują w OZE- od pomp ciepła, po fotowoltaikę.
    Może to dzięki programom dotacyjnym, tym gminnym parasolowym czy grantowym. Bo to szybkie i wygodne, bez nadmiernej ilości formalności.

    Tak, czy inaczej - te systemy funkcjonują, przynoszą ludziom oszczędności i chyba to się liczy...
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Bo to szybkie i wygodne, bez nadmiernej ilości formalności.
    Czy szybkie, u mnie temat był w gminie poruszany w grudniu 2017r, wniosek przygotowany instalacja nie wcześniej niż w połowie 2019r. przy założeniu że jakikolwiek wykonawca się zgłosi. Przykład tu: http://www.krosno.pl/pl/czysta-energ...tepowania.html
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Czy szybkie, u mnie temat był w gminie poruszany w grudniu 2017r, wniosek przygotowany instalacja nie wcześniej niż w połowie 2019r. przy założeniu że jakikolwiek wykonawca się zgłosi.
    Tak, bo wszystko musi być zaplanowane i wykonane zgodnie z harmonogramem. Niestety nie ma tak dobrze, że dopłacają np 75-80% i jeszcze instalacje masz za tydzień na dachu.
    Takie przetargi są zazwyczaj duże, firmy muszą oszacować swoje możliwości, dostępność sprzętu itd....
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Tak, bo wszystko musi być zaplanowane i wykonane zgodnie z harmonogramem. Niestety nie ma tak dobrze, że dopłacają np 75-80% i jeszcze instalacje masz za tydzień na dachu.
    Takie przetargi są zazwyczaj duże, firmy muszą oszacować swoje możliwości, dostępność sprzętu itd....
    Przecież było zaplanowane, montaże połowa 2019r, tylko przetarg unieważniono bo gmina miała na to za mało pieniędzy i żaden składający ofertę nie spełnił założeń finansowych i każdy chciał więcej.
    Jakoś nie widziałem też oferty Viessman co jasno wskazuje że dla Was też to też nie jest prosta sprawa, lepszy jeden klient niż 100 z którymi trzeba się bujać przez 5 lat.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    U mnie od ogłoszenia o dotacjach minęło prawie 10 mięsiecy , teraz 7 miesiąc sprawa kisi się w urzędzie marszalkowskim. W grafiku programu było przewidziane na przetarg 1 miesiąc , a gdzieś mignęło mi , że przetargi to dwa tygodnie i firmy mają mało czasu na decyzję - albo biorą albo nie . Tak napewno było w kwestii przygotowania dokumentacji , firmy miały dwa tygodnie na zgłoszenie się

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Przecież było zaplanowane, montaże połowa 2019r, tylko przetarg unieważniono bo gmina miała na to za mało pieniędzy i żaden składający ofertę nie spełnił założeń finansowych i każdy chciał więcej.
    Jakoś nie widziałem też oferty Viessman co jasno wskazuje że dla Was też to też nie jest prosta sprawa, lepszy jeden klient niż 100 z którymi trzeba się bujać przez 5 lat.
    Kwestia o których piszesz, to sprawa firm wykonawczych, a nie bezpośrednio producentów.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  20. #20

    Domyślnie

    A jak kupuje u Was instalację PV to kto mi ją zakłada, i serwisuje. Jasiek spod sklepu, czy producent Viessman?
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony