dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sebastian.w

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    wlkp
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    14

    Domyślnie Jakie kanały do wentylacji mechanicznej

    Witam. Szukam, czytam i jak to bywa każdy chwali swoje jakie ma założone. A konkretniej jakie kanały użyliście do swojej wentylacji. Niby teraz jest moda na peflex i tym podobne ale czy one są aż takie dobre czy coś jest lepsze. Dla mnie plusy to: szybki łatwy montaż i zastosowanie skrzynek rozdzielczych dzięki którym przynajmniej teoretycznie nie powinno być nic słychać z pokoju obok ale jak to jest w praktyce? jest z tą technologią antybakteryjną to prawda czy chwyt reklamowy. Gdzieś czytałem że zwłaszcza te ze" srebrem" mają tyle tego srebra że aż nic. Czy są to jedyne sensowne rury do wentylacji. Druga sprawa to rury/kanały między reku a skrzynkami. Jakie wybrać sonoduct, sonodec zwykłe spiro? Jakie macie spostrzeżenia sugestie? Będę wdzięczny za rady i porady.

  2. #2

    Domyślnie

    Czerpnię i wyrzutnię mam na sztywnych, ocynkowanych Spiro 200mm. Od rekuperatora do skrzynek rozdzielczych mam sztywne Spiro i Sonodec. Od rozdzielczych do rozprężnych Sonodec i Peflex 75. Jest dobrze.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  3. #3

    Domyślnie

    Między skrzynką rozdzielczą, a skrzynkami rozprężnymi bierz flexy, marka i kolor bez znaczenia, nie ma między nimi praktycznie żadnych różnic (jest to opinia sprzedawców). Większe średnice wybierz Sonodec, do czerpni i wyrzutni może być zwykły, natomiast do skrzynek rozdzielczych perforowaną (działa jak tłumik w aucie, nie powinno wtedy nic szumiec z anemostatów)

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał daamiann88 Zobacz post
    Między skrzynką rozdzielczą, a skrzynkami rozprężnymi bierz flexy, marka i kolor bez znaczenia, nie ma między nimi praktycznie żadnych różnic (jest to opinia sprzedawców). Większe średnice wybierz Sonodec, do czerpni i wyrzutni może być zwykły, natomiast do skrzynek rozdzielczych perforowaną (działa jak tłumik w aucie, nie powinno wtedy nic szumiec z anemostatów)
    Mam Sonodec Classic i jest perforowany. Do czerpni i wyrzutni proponuję sztywne Spiro a nie Sonodec. Sonodec to tylko 25mm ocieplenia. Ciężko to docieplić bez załamania struktury przez zgięcie sprężyny. Spiro można łatwo owinąć wełną bez zmniejszenia przekroju. Czerpnia i wyrzutnia powinny być ocieplone minimum 50mm.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  5. #5

    Domyślnie

    A ktoś może wie coś na temat możliwości zastosowania pustaków wentylacyjnych o zmniejszonym oporze przepływu jak je reklamuje producent?:

    https://www.schiedel.com/pl/produkty...acyjne/thermo/

    Chodzi mi o to, że mam do zwentylowania 3 kondygnacje i wygodniej mi to dużo będzie zrobić na takich pustakach (zbudować piony) niż prowadzić jakieś stalowe czy plastikowe rury nie wiadomo gdzie i jak... Idea jest taka aby z tych pionów wyprowadzić anemostaty bezpośrednio na pomieszczenia po prostu i tyle. Pytanie dodatkowe czy z jednego pionu mogą być dwa wyjścia/wejścia zrobione??

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał amir Zobacz post
    A ktoś może wie coś na temat możliwości zastosowania pustaków wentylacyjnych o zmniejszonym oporze przepływu jak je reklamuje producent?:
    Te pustaki są z zasady przeznaczone jako kanały wywiewne wentylacji grawitacyjnej (pomijając fakt, że WG czasem działa odwrotnie). Mój projektant wentylacji mówi, że to nie jest dobre dla kanałów nawiewnych. Tzn. to jest ostateczność w domach przerabianych, a w nowym domu lepiej poszukać miejsca na prawdziwe kanały wentylacyjne. Prędzej może być dla kanałów wywiewnych. Chodzi o szczelność połączeń takiego szachtu z pustaków wentylacyjnych i lepiej jak te ścianki są wyłożone antybakteryjnie.

  7. #7

    Domyślnie

    Mówisz? Akurat szczelność połączeń to bym zadbał osobiście jedynie o tych oporach powietrza się zastanawiałem ale nie sądzę aby były jakieś znaczące. Miałem nadzieję, że ktoś to może badał anemometrem albo zastosował? A co do antybakteryjnego wyłożenia to stalowe kanały wentylacyjne takie standardowe są czymś takim wyłożone? Chyba nie?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał amir Zobacz post
    Mówisz? Akurat szczelność połączeń to bym zadbał osobiście jedynie o tych oporach powietrza się zastanawiałem ale nie sądzę aby były jakieś znaczące. Miałem nadzieję, że ktoś to może badał anemometrem albo zastosował? A co do antybakteryjnego wyłożenia to stalowe kanały wentylacyjne takie standardowe są czymś takim wyłożone? Chyba nie?
    Przez początkowy okres takie powietrze będzie zaciągać zaprawę i pyły z pustaków.

  9. #9

    Domyślnie

    No tak o tym nie pomyślałem... Może ewentualnie by to puścić na "sucho" i przedmuchać zanim się zacznie wykańczać resztę chałupy? Generalnie temat do przemyśleń głębszych... Może jednak te stalowe kanały jakoś zastosuję i obmuruję czymś po prostu... Mam też inny poważniejszy problem. Trzecią kondygnacją jest poddasze (dach mansardowy) o powierzchni jakieś 160m2 i kubaturze może z 400m3 (max). Czy da radę wykorzystać GWC do jego schłodzenia - tzn, nie ścian czy dachu/podłogi ale po prostu nawiewania chłodniejszego powietrza w upalne dni. Czyli aby nie było uczucia "gotowania się" latem na takim poddaszu ? Ktoś może ma pojęcie jak duży musiał by być GWC do tego celu i jakiego typu? Nie chcę stosować klimatyzatorów... Jakie przepływy powietrza należało by zastosować? Jak szybko może się nagrzewać powietrze na takim poddaszu od dachu gdy jest upalnie na zewnątrz?

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    guja

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Niepołomice
    Kod pocztowy
    32-005
    Posty
    89

    Domyślnie

    Panowie , czy przy wentylacji zbudowanej na przewodach pe-flex do anemostatów będzie jakakolwiek różnica przy pionach i czerpni/wyrzutni zbudowanej na sondec classic a tradycyjnych sztywnych spiro ? Chodzi mi o hałas bądz opory?

  11. #11

    Domyślnie

    Spiro - większy hałas, mniejsze opory.
    Sonodec - mniejszy hałas, większe opory.
    Zależy jakie masz odcinki i ile zakrętów.
    Generalnie jeżeli masz prosty odcinek to powinno się stosować spiro. Jeśli zakręty to sonodec. Jeśli masz krótkie odcinki pe-flexów pomiędzy rekuperatorem, a pokojami, to nawet na prostym odcinku lepiej dać 2m sonodeca (lub tłumika). Do czerpni i wyrzutni nie ma to wpływu na hałas.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    guja

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Niepołomice
    Kod pocztowy
    32-005
    Posty
    89

    Domyślnie

    Układ mysle klasyczny , reku w garażu , 1m do pietra i pierwsza skrzynka oraz kolejne 3m do drugiej skrzynki na stryszku. Same skrzynki muszą być przelotowe w pionie

    Od czerpni do reku pewnie pójdzie sztywny bo jest około 8m, tylko nie wiem co z tymi przejsciami przez stropy :/
    Ostatnio edytowane przez guja ; 27-01-2022 o 14:25

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał guja Zobacz post
    ..... Same skrzynki muszą być przelotowe w pionie
    .... :/
    Jak sie reguluje przepływy na poszczegolne kondygnacje w skrzynkach przelotowych?

  14. #14

    Domyślnie

    Czy to prawda, że kanały pe-flex chowane w posadzce są generalnie głośniejsze od spiro montowanych w podwieszonym suficie? Przeczytałam taką opinię w jakimś prospekcie i teraz jest ponoć jakaś nowa technologia kanałów pe-flex niskoszumowych z większą średnicą wewnętrzną. Spotkał się ktoś z takim nowym rozwiązaniem? Chciałabym zasięgnąć języka.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    guja

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Niepołomice
    Kod pocztowy
    32-005
    Posty
    89

    Domyślnie

    Asolt - nie wiem . Rozumiem że tego typu skrzynka nie jest preferowana ? Aby to rozdzielić na 2 osobne obiegi to zostaje mi tylko wsadzenie reku na strych. Z garażu nie mam opcji wyjść z dwoma pionami

  16. #16
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    ja mam praktycznie całość na spiro ale robione z 14 lat temu. W domu jest absolutna cisza nawet na najwyszym biegu reku. Natomiast można sobie na takie coś pozwolić jak się ma parterówkę z nieużytkowanym strychem. Jak masz użytkowy albo dom piętrowy to musisz robić na czymś z mniejszymi przekrojami.

  17. #17

    Domyślnie

    Panowie, wiem ze temat wałkowany ale muszę do niego wrócić. Wymieniam rekuperator i związku z tym przerabiam trochę instalacje. Od rekuperatora do skrzynek rozdzielczych jest Ok 3m. Czy warto iść w Spiro + tłumik czy zostać na Sonodec Classic ? Czy na tak krótkim odcinku zmniejszę istotnie hałas, opory?

    Kolejna rzeczą ktora nie daje mi spokoju jest oddzielenie wełny od przepływającego powietrza. W przypadku kanałów elastycznych niby jest folia ktora to oddziela ale jak dokładnie temu przyzrzalem (mam taki kanał tylko nie oryginalny Sonodec) to ta folia nie jest nawet sklejoną tylko nawinięte z niewielkim zakładem. Może w oryginalnym Sonodec jest to staranniej wykonane.
    Z kolei w tłumiku sztywnym np z Alnora, materiałem który to oddziela jest tkanina szklana „, cokolwiek by to oznaczało.
    Czy są sztywne tłumiki w których materiał wygłuszający jest inny niż wełna albo takie w których ta bariera jest naprawdę szczelna .
    Ostatnio edytowane przez hektor80 ; 22-03-2022 o 08:37

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony