dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    dadago

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Wawaiokolice
    Posty
    6

    Domyślnie Wentylacja w izolowanym domu letniskowym

    Witam
    Mam dylemat jak rozwiązać kwestię efektywnej wentylacji w dobrze zaizolowanym i domu letniskowym.

    Dom jest w stanie surowym zamkniętym, w konstrukcji drewnianej, ocieplony już od zewnątrz wełną i zaciągnięty klejem. Za chwilę zaczynam ocieplać go od środka, w związku z tym muszę podjąć decyzje dotyczącą systemu wentylacji.

    Dom ma około 150m2 pu (parter+u użytkowe poddasze, dach dwuspadowy 45). Jest jeden komin (schiedel rondo plus fi 200) pod kominek z zamknięta komorą spalania i z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz. Planowane ogrzewanie elektryczne (maty grzejne lub grzejniki nadmuchowe).
    Dom przez najbliższe lata będzie wykorzystywany w sezonie letnim oraz okazjonalnie zimą. Nie wykluczam jednak przeprowadzki do niego, jak podrosną dzieciaki, stąd jest zaizolowany mocno na wyrost (ściany 30-32cm wełny, podłoga-15cm styropian, dach - 30cm wełna, okna 3-szybowe, duże przeszklenia, część okien typu fix) .

    Dom musi być zamknięty, gdyż znajduje się w lesie (wchodzące i wlatujące przez uchylone okna "żyjątka") i słabo zaludnionej (konieczność instalacji alarmowej - brak możliwości uchylania okien przy włączonym alarmie).

    Moje pytanie sprowadza się do tego, jak zapewnić mu sprawne przewietrzanie w okresie, w którym nie będzie użytkowany (jesień-zima) wentylację i optymalne napowietrzenie w sezonie.

    Biorąc pod uwagę szczelność budynku, wentylacja grawitacyjna raczej odpada, gdyż nie uda mi się wprowadzić wystarczającej ilości świeżego bez "dziurawienia" domu nawiewnikami.

    Zostaje opcja WM nawiewno-wywiewnej.

    Pytanie zasadnicze: z rekuperatorem czy bez ?

    Jak byście to rozwiązali? Z góry dziękuję za wasze rady i opinie.

  2. #2

    Domyślnie

    Nie masz komina wentylacyjnego więc jesteś zmuszony do wentylacji mechanicznej lub rekuperacji. Ja bym na Twoim miejscu zaplanował WM pod rekuperator i na początek możesz go nie montować wstawiając zamiast niego zwykłe wentylatory kanałowe sterowane higrostatem lub timerem.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Czy ktoś ma jeszcze inne pomysły? Chętnie poszedłbym w rekuperacje ale co z czasem gdy w takim domku letniskowym nikogo nie będzie np cały miesiąc jesienią? Czy wystarczy uruchomienie rekuperacji na kilka dziesiąt godzin w ciągu jesiennego czy zimowego miesiąca? Też będę stawiał taki domek tylko mniejszy i technologii tradycyjnej, również zamierzam ogrzewać prądem, stąd też zainteresowanie wentylacja mechaniczna.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Czy nikogo to nie dotyczy?

  5. #5

    Domyślnie

    Szkoda kasy na rekuperator. Zrób wentylację mechaniczną. Wentylator kanałowy za kilkadziesiąt zł sterowany zegarem czasowym za 20 zł.
    Zrezygnuj z grzejników oporowych nadmuchowych i zainstaluj split inwerter w centralnym miejscu kondygnacji lub największym pomieszczeniu. Da komfort latem i zimą.
    Nie warto montować rekuperatora już teraz, ale warto przygotować pod niego instalację. Jak się dzieci wprowadzą za 10 lat, to kupisz nowy model.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Szkoda kasy na rekuperator. Zrób wentylację mechaniczną. Wentylator kanałowy za kilkadziesiąt zł sterowany zegarem czasowym za 20 zł.
    Zrezygnuj z grzejników oporowych nadmuchowych i zainstaluj split inwerter w centralnym miejscu kondygnacji lub największym pomieszczeniu. Da komfort latem i zimą.
    Nie warto montować rekuperatora już teraz, ale warto przygotować pod niego instalację. Jak się dzieci wprowadzą za 10 lat, to kupisz nowy model.
    Powtarzam jeszcze raz. Będzie to dom letniskowy lecz do wykorzystania cały rok więc dzieci sie nie wyprowadzą Myślę nad WM z rekuperatorem bo jeśli zrezygnuje z komina i kominka (lub dobrej kozy) za praktycznie te same pieniądze jestem w stanie kupić rekuperator i rozprowadzić instalację (dom 70m2 i pracuje w hurtowni systemów wentylacyjnych więc wszystko po maksymalnych rabatach itd). Moje wątpliwości dotyczą tego czy ten rekuperator musi cały czas działać. Kolega 6591 mówi, ze musi pracować cały czas. Tutaj zdania są podzielone. Ogrzewać będę splitami ponieważ je tez moge kupić w bardzo dobrych cenach a znajomi zamontują mi je za przysłowiową "dobrą butle"
    Latem bywał tam co najmniej raz na tydzień. W sezonie chłodnym częstotliwość wizyt spada ale jeśli będę urządzenie będzie pracowało cały czas.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Domy letniskowe, nawet jeśli mają wentylacje grawitacyjną w praktyce nie są wentylowane, bo wnętrze budynku nie jest cieplejsze (nie ma napędu dla grawitacji) i nic złego się nie dzieje. Jak nie ma ludzi to nie ma produkcji wilgoci, jest tyle co sobie z powietrzem zewnętrznym jakimiś dziurami wpadnie. Nie musisz wentylować cały czas, nie musisz w ogóle, ale możesz, np. pół godzinki na dobę w nocy (kiedy jest najchłodniej na zewnątrz). To zagwarantuje, że w ciągu dnia, kiedy wnętrze może się trochę ogrzać a wentylacji nie będzie, wilgotność względna wewnątrz spadnie.
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 01-11-2018 o 19:14

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Ale w domku letniskowym i normalnym domu również, żyją małe zwierzątka zwane roztoczami. Zjadają drobiny kurzu, robią kupę i puszczają inne bąki.
    Miło jest wejść do domu przewietrzonego, więc lepiej zastosować WM chociażby z wentylatorem sterowanym zegarem.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Powtarzam jeszcze raz. Będzie to dom letniskowy lecz do wykorzystania cały rok więc dzieci sie nie wyprowadzą Myślę nad WM z rekuperatorem bo jeśli zrezygnuje z komina i kominka (lub dobrej kozy) za praktycznie te same pieniądze jestem w stanie kupić rekuperator i rozprowadzić instalację (dom 70m2 i pracuje w hurtowni systemów wentylacyjnych więc wszystko po maksymalnych rabatach itd). Moje wątpliwości dotyczą tego czy ten rekuperator musi cały czas działać. Kolega 6591 mówi, ze musi pracować cały czas. Tutaj zdania są podzielone. Ogrzewać będę splitami ponieważ je tez moge kupić w bardzo dobrych cenach a znajomi zamontują mi je za przysłowiową "dobrą butle"
    Latem bywał tam co najmniej raz na tydzień. W sezonie chłodnym częstotliwość wizyt spada ale jeśli będę urządzenie będzie pracowało cały czas.
    Też miałem takie dylematy zanim uruchomiłem rekuperację. Teraz po 10 miesiącach już jestem doświadczonym użytkownikiem.
    Wyłączanie nie ma sensu, ale da się. Trzeba wtedy zakręcić anemostaty, żeby nie weszły robale i gryzonie. Otworzyć na tydzień lub dwa rekuperator żeby dokładnie wysuszyć wymiennik. Sporo roboty. Kiedy go wyłączę, to wzrośnie mi wilgotność w piwnicy i zapewne pojawi się zapaszek stęchlizny.
    Pozostawiając włączony na niskim biegu zużyje mi niewiele energii. Podczas wyjazdu kiedy działał z wydajnością 20m3/h zimą, przy pracujących grzałkach zużył poniżej 15kWh/miesiąc. Nie ma sensu go wyłączać. Nie będzie wyłączany. Za dużo kłopotu i za duże koszty wyłączenia.
    Jeśli jesteś tam raz na miesiąc lub częściej, to niech pracuje cały czas. Kup rekuperator z możliwością regulacji przepływu do bardzo niskich wartości oraz z grzałką zabezpieczającą przed zamrożeniem. Np. moja Thesslagreen da się ustawić na 20m3/h a zapewne nawet niżej ale nie testowałem. Nie każdy rekuperator potrafi pracować z niską wartością przepływu.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Panowie dzięki za spostrzeżenia. Generalnie widzę jednak, że nawet w takim domku warto wymienić grawitacje na mechanizacje i nie musi to pracować 24h/dobe podczas mojej nie obecności. Lubie widok ognia ale jak pomyśleć o tych wszystkich kombinacjach przy kominach i tych kominkach dachowych (które też nie mało kosztują) to mi sie słabo robi. Pytanie czy ogrzewanie samymi splitami i WM mi przejdzie.

  11. #11

    Domyślnie

    Dzień dobry,
    Odgrzewam stary temat i proszę doświadczonych o poradę.

    Mam domek letniskowy 84m2 plus hydrofornia. Dom z pustaka 24cm + styropian 10cm, okna plastykowe - 2 szyby. Niestety dom ma 3 kondygnacje i kominek na środkowej. Dolna kondygnacja ma też łazienkę i hydrofornię (ta jest na boku budynku). W dolnej kondygnacji czuć trochę wilgoci zwłaszcza, że nowe powietrze wpada przez hydrofornię do łazienki. Proszę o pomysły jak to wszystko dobrze zwentylować (czy rekuperacja ma sens), lub nawet ogrzać na zimę np pompą powietrze/powietrze? Obecny kominek ze środkowej kondygnacji słabo ogrzewa pomieszczenia (przy +10stopniach C po 6 godzinach grzania na ostatniej kondygnacji z sypialniami z 10 stopni zrobił się 15 stopni C.)

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony