dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 34 z 34
  1. #21
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mateuszwdowiak

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Grochówek
    Kod pocztowy
    05-825
    Posty
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał GraMar Zobacz post
    Wydaje mi się, że dla Was potrzebny jest kociołeczek , czyli z najmniejszą mocą, np od 2 kWh..
    Te 3-14kWh, jak mój spokojnie ogrzeje Ci malutką powierzchnię oraz cwu przepływowo albo z małych zbiornikiem wewnątrz.
    OK, na pewno masz rację, pytanie tylko jaki konkretnie model byłby lepszy niż ten junkejs midi.
    Kocioł musi być dwufunkcyjny, bo w łazience mam mało miejsca.

    Ten midi ma zakres 7,5 - 24,0 kW, tzn że u mnie cały czas chodziłby na minimum a i tak byłoby to zdecydowanie za dużo, w związku z tym będzie zużywał więcej gazu niż kocioł o mniejszej mocy minimalnej.

    czy dobrze to rozumiem?

    Pytanie tylko, czy ta różnica w koszcie eksploatacji gazu będzie tak duża, że opłaca się kupować droższy piec?
    Przykładowo - ten ecoTEC pro VCW 226 ma zakres od 5,7 a jest dwa razy droższy..

  2. #22
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mateuszwdowiak

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Grochówek
    Kod pocztowy
    05-825
    Posty
    16

    Domyślnie

    Jeszcze przyszło mi do głowy takie coś, że może w moim przypadku byłby lepszy kocioł kondensacyjny, jednofunkcyjny, z małym zbiornikiem na CWU, tylko wtedy:
    1) Czy dużo więcej miejsca to zajmie?
    2) Rozumiem, że wtedy koszt instalacji i samych urządzeń będzie wyższy.. natomiast zużycie gazu mniejsze, pytanie jakie są te różnice, czy to się opłaca.

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Cytat Napisał mateuszwdowiak Zobacz post
    Jeszcze przyszło mi do głowy takie coś, że może w moim przypadku byłby lepszy kocioł kondensacyjny, jednofunkcyjny, z małym zbiornikiem na CWU, tylko wtedy:
    1) Czy dużo więcej miejsca to zajmie?
    2) Rozumiem, że wtedy koszt instalacji i samych urządzeń będzie wyższy.. natomiast zużycie gazu mniejsze, pytanie jakie są te różnice, czy to się opłaca.
    Są różne typy - ze zbiornikiem na szerokości (wysokość bez zmiany) i na wysokości (szerokość bez zmiany).
    Możesz też poszukać rozwiązania po środku - kotła 2-funkcyjnego ze zbiornikiem warstwowym (wrażliwy na twardą wodę).
    Nie patrz tak bardzo co "się opłaca" w zakupie (oczywiście bez skrajności ) - szukaj kotła, który w Twoich warunkach jak najdłużej w ciągu sezonu grzewczego będzie pracował w optymalnych warunkach (jak najniższa moc min). Częste starty (taktowanie) kotła ze zbyt dużą mocą min to nie tylko większe zużycie gazu - które pewnie będzie dla Ciebie do przełknięcia- ale także szybsze zużycie kotła, co już bardziej "boli".
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  4. #24
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mateuszwdowiak

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Grochówek
    Kod pocztowy
    05-825
    Posty
    16

    Domyślnie

    OK, u mnie zakładając zapotrzebowanie 80W/m2 wychodzi trochę powyżej 4kW, czyli szukam kotła, który będzie miał zakres mocy od 4kW właśnie, a jednocześnie maks, żeby był powyżej 20kW dla szybkiego podgrzania wody. Spośród spełniających te warunki wybieram najmniejszy i najtańszy..

    Chyba znalazłem coś lepszego od tego junkers midi:

    https://www.ceneo.pl/46942793

  5. #25
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Znalazłeś najpewniej coś tańszego niż Junkers Czy lepsze to niech się wypowie ktoś z instalatorów. Pamiętaj, żeby przed decyzją sprawdzić też dostępność (i może się uda opinie) serwisu w Twojej najbliższej okolicy.
    Do wyboru będziesz miał kilka urządzeń, np:
    https://www.ceneo.pl/40503454#tab=spec
    https://www.ceneo.pl/45194472#tab=spec
    https://www.ceneo.pl/32175527#tab=spec

    Szukaj dalej - na rynku są dostępne kotły z mocą min od ok 2kW (te 4kW u Ciebie, to zapewne max potrzebna moc) - pozostaje kwestia gwarancji, ceny i dostępności serwisu na Twoim obszarze.
    Ostatnio edytowane przez przemo1 ; 18-02-2018 o 15:59
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  6. #26
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mateuszwdowiak

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Grochówek
    Kod pocztowy
    05-825
    Posty
    16

    Domyślnie

    Akurat Junkers jest tańszy (2800) niż ten Temet (3060).. a czy lepszy? O to właśnie pytam na forum, jako laik...
    Z dyskusji na forum i z tego co zrozumiałem, kocioł powinien mieć mniejszą moc minimalną. Junkers ma zakres od 7,7 kW a Termet od 2,7, więc pod tym względem wydaje mi się, że lepszy..

  7. #27
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mateuszwdowiak

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Grochówek
    Kod pocztowy
    05-825
    Posty
    16

    Domyślnie

    Wszystkie zaproponowane mają minimalny zakres wyższy niż ten termet.
    (Junkers - 3.0, DE DIETRICH - 4.8, IMMERGAS - 3.1)
    Poza tym są droższe.

    Mieszkam pod Warszawą, znalazłem w okolicy mojego miasta dwa punkty serwisowe z dobrą opinią dla kotłów firmy Termet - dzięki za sugestię.

  8. #28
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Cytat Napisał mateuszwdowiak Zobacz post
    Wszystkie zaproponowane mają minimalny zakres wyższy niż ten termet.
    (Junkers - 3.0, DE DIETRICH - 4.8, IMMERGAS - 3.1)
    Poza tym są droższe.

    Mieszkam pod Warszawą, znalazłem w okolicy mojego miasta dwa punkty serwisowe z dobrą opinią dla kotłów firmy Termet - dzięki za sugestię.
    Immergas ma 3,0 kW a linkowany u mnie Junkers od 2,2 kW ("...możliwość pracy z mocą od 2,2 kW, zapobiegająca taktowaniu kotła przy niewielkich powierzchniach (kubaturach) ogrzewalnych").
    Natomiast Termet przy zachowaniu kondensacji (50/30) ma 3kW - (moje wyszukiwanie to tak "ad hoc" - początkowo sugerowałem się tymi podanymi przez Ciebie 5kW), ale dobrą drogą idziesz - im więcej czasu spędzisz na doborze, tym mniej niespodzianek potem.
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  9. #29
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mateuszwdowiak

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Grochówek
    Kod pocztowy
    05-825
    Posty
    16

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że ta możliwość pracy z mocą od 2,2kW to tylko dla modelu ZSB 14-1 DE, a ten może mieć problem z podgrzewaniem ciepłej wody.
    Ale zadzwonię w poniedziałek do producenta i się zapytam.

    Dzięki!

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000)
    GraMar

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Marki
    Kod pocztowy
    05-270
    Posty
    1.299

    Domyślnie

    Pościągaj sobie z internetu karty techniczne kociołeczków, zrób tabelkę i spokojnie porównaj ich parametry.
    Ponadto warto się pochylić nad problemem kosztów utrzymania gwarancji, u innych producentów przegląd serwisowy nie jest obowiązkowy corocznie; jego cena jest bolesna. Wokoło Wwy masz mnóstwo serwisów różnych marek, z tym nie powinieneś mieć problemu.
    W marketach są różne kociołki, wybierz się na podglądactwo jak one wyglądają


    Widziałam swój kociołek niedawno podczas przeglądu serwisowego- jak zabawka- mnóstwo elementów plastykowych

    Zapotrzebowanie mieszkania na ciepło, które podałeś jest najprawdopodobniej przeliczone dla strefy centralnej kraju, czyli minus 20*C - jeśli się zdarzy coś takiego, to trwa kilka godzin nad ranem i kilka nocy w sezonie; wytrzymacie.
    Szukaj wiszącego kociołeczka od minimalnej mocy do takiej aby podgrzewała niewielki zbiornik do temp 60*C max pół godziny. Rozrzedza się tę temperaturę zimną wodą i wody jest więcej, wystarcza dla jednej osoby pod prysznicem/bez deszczownicy/.
    Widziałam gdzieś taki wątek o wrażeniach z korzystania z kociołka dwufunkcyjnego.
    Ostatnio edytowane przez GraMar ; 19-02-2018 o 05:06
    Dom: 1-piętrowa kostka 13m x 11m, dach 2-spadowy, strych, WG, bez piwnic. Ocieplenie: styrodur 8cm, 15 cm styro na elewacji i nad użytk piętrem, 10 cm dom/garaż ściana i sufit. Na chudziaku 10cm styro 0,037. Okna 3-szyb Vidok, przemarzający środkowy słupek, ościeżnica profil AlphalinePlus.
    Pow ogrzewana liczona wewn pomieszczeń ok 196 m2, kubatura ok 520 m3 plus kotłownia 13 mkw. Instalacja c.o.- 14 grzejników 22cv+ 4 drabinkowe, Junkers Smart 14-3C, zasobnik Junkers 120-5Z, sterownik FW120.

  11. #31
    ELITA FORUM (min. 1000)
    GraMar

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Marki
    Kod pocztowy
    05-270
    Posty
    1.299
    Dom: 1-piętrowa kostka 13m x 11m, dach 2-spadowy, strych, WG, bez piwnic. Ocieplenie: styrodur 8cm, 15 cm styro na elewacji i nad użytk piętrem, 10 cm dom/garaż ściana i sufit. Na chudziaku 10cm styro 0,037. Okna 3-szyb Vidok, przemarzający środkowy słupek, ościeżnica profil AlphalinePlus.
    Pow ogrzewana liczona wewn pomieszczeń ok 196 m2, kubatura ok 520 m3 plus kotłownia 13 mkw. Instalacja c.o.- 14 grzejników 22cv+ 4 drabinkowe, Junkers Smart 14-3C, zasobnik Junkers 120-5Z, sterownik FW120.

  12. #32
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mateuszwdowiak

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Grochówek
    Kod pocztowy
    05-825
    Posty
    16

    Domyślnie

    Mam już ostatnie pytanie,
    waham się jeszcze tylko pomiędzy dwoma piecami:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	17,6 KB
ID:	407857

    Termet Silver 20 ma taki sam zakres minimalny jak Termet Gold 25. Termet Gold 25 ma jednak większy przepływ wody..

    Pytałem u producenta, to konsultant doradził mi w ogóle Silver 25 - moim zdaniem bez sensu, bo ma za duży zakres minimalny.
    A na Golda konsultant 25 powiedział, że nie warto kupować pieca tak "przeskalowanego" jak to jest tylko litr różnicy. (nad Silver 20). Nie rozumiem tego stwierdzenia, że piec jest przeskalowany.. Myślałem, że cały czas chodzi na minimum do grzania wody w grzejnikach (i w tym przypadku lepszy jest Silver 20 i Gold 25, takie same 3W). Natomiast do podgrzania wody najlepszy byłby Gold 25, bo podgrzeje mi o litr wody więcej na minutę..

    Czy dobrze rozumiem, że i Silver 20 i Gold 25 do podgrzewania wody będzie tak samo ekonomiczny (3W zakres min).
    Jedynie różnica między nimi to to, że Gold 25 mi podgrzeje o litr wody szybciej i za tą różnicę płacę 600 zł więcej?

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał mateuszwdowiak Zobacz post
    Jeszcze przyszło mi do głowy takie coś, że może w moim przypadku byłby lepszy kocioł kondensacyjny, jednofunkcyjny, z małym zbiornikiem na CWU, tylko wtedy:
    1) Czy dużo więcej miejsca to zajmie?
    2) Rozumiem, że wtedy koszt instalacji i samych urządzeń będzie wyższy.. natomiast zużycie gazu mniejsze, pytanie jakie są te różnice, czy to się opłaca.
    Witam,

    Polecam zastanowić się również nad kotłem kondensacyjnym z wbudowanym zasobnikiem CWU, który ładowany jest warstwowo. W ofercie marki Junkers-Bosch znajduje się kocioł Cerapur ACU Smart z wbudowanym zbiornikiem ładowanym warstwowo o pojemności 42l. Jest to doskonałe rozwiązanie oferujące wysoki komfort przygotowania ciepłej wody użytkowej, jednocześnie przy energooszczędności oraz kompaktowych wymiarach. Ładowany warstwowo zasobnik, szybciej podgrzewa wodę, ma niższe straty postojowe oraz pozwala na wykorzystanie zasobnika o mniejszej pojemności w porównaniu do tradycyjnego zasobnika. Jest to znacznie bardzie ekonomiczne rozwiązanie w porównaniu do tradycyjnego zasobnika. Modulacja mocy cieplnej wynosi od 8,1 do 24,1kW. Więcej informacji o kotle można znaleźć na stronie internetowej: https://www.junkers.pl/produkty/kotl...rapur-acu.html
    Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.

    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Junkers - Bosch

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał mateuszwdowiak Zobacz post
    Witam wszystkich, jest to mój pierwszy post.

    Kupiłem mieszkanie w starym budownictwie, przeprowadzam właśnie remont generalny.
    W mieszkaniu jest gaz, stanąłem przed wyborem kotła gazowego.

    Mieszkanie jest małe, 50m, dobrze ocieplone, więc nie wiem czy jest sens ekonomiczny inwestowania w kocioł kondensacyjny.

    Jak wynika z poniższego artykułu:
    https://www.tanie-ogrzewanie.pl/pora...ujesz-098.html
    zakup pieca kondensacyjnego jest mało opłacalny.

    Z drugiej strony, mam bardzo duże obawy przed zakupem pieca z otwartą komorą spalania. Od znajomych nasłuchałem się wiele złych opinii, również w rodzinie miałem przypadek zatrucia czadem, po prostu się boję instalacji kotła z otwartą komorą spalania, tym bardziej, że piec będzie wisiał w małej łazience. (kubatura 8,75m3)

    Dodatkowo - wszelkie opisy zamkniętej komory spalania, podkreślają - że jest to bezpieczniejsze od otwartej komory.. Stąd można wyciągnąć wniosek, że otwarta komora spalania jest niebezpieczna.


    Moje pytanie jest następujące: wiem, że kotły kondensacyjne (czyli odzyskujące energię ze spalin) zawsze są z zamkniętą komorą spalania. Natomiast, czy są jakieś kotły, które nie są kondensacyjne, natomiast mają zamkniętą komorę spalania?
    W teorii znalazłem takie podziały, natomiast nie widzę żadnego takiego kotła w ofercie różnych producentów.

    Jakie jest wasze zdanie w tej opinii?

    Pozdrawiam
    Witam,

    Praktycznie w każdym przypadku warto zastosować kocioł kondensacyjny zamiast tradycyjnego kotła. Różnica w koszcie zakupu będzie w czasie spłacona ze względu na wyższą sprawność. Dodatkowo, jak już zostało wspomniane, znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór kotła z zamkniętą komorą spalania. Kotły kondensacyjne są zawsze z zamkniętą komorą spalania. Natomiast według wytycznych unijnych zabrania się stosowania konwencjonalnych kotłów z zamkniętą komorą spalania od 2015 roku.
    W sprawie doboru kotła kondensacyjnego zachęcam do kontaktu z autoryzowanym instalatorem marki Junkers. Nasi specjaliści doradzą w doborze, jak również ewentualnie wykonają montaż. Na stronie internetowej http://www.junkers.pl znajduje się wyszukiwarka instalatorów w zależności od miejsca zamieszkania. Można również skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810.
    Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej, na której znajdują się szczegółowe informacje odnośnie gazowych kotłów kondensacyjnych z rodziny Cerapur: http://www.junkers.pl/produkty/kotly...kondensacyjne/
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Junkers-Bosch

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony