dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 9 z 15
Pokaż wyniki od 161 do 180 z 284
  1. #161

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Nie widzę powodu aby stosować ogrzewanie piecem przepływowym 12kW, jeśli do ogrzania domu potrzebuję 3kW.
    Te 3 kW powinny wystarczyć też do CWU jeśli bufor z płaszczem dla CWU będzie dostatecznie duży.
    Niestety nie wiem jak duży potrzebuję.
    A po co Ci tak duży kocioł?
    Kupujesz grzałkę na allegro np 3KW https://allegro.pl/oferta/grzalka-gw...5-4-7713908629. Wkładasz do do rury 2". Odpowiednie mufy + zabezpieczenia Plus grupa bezpieczeństwa plus pompa np ibo beta.
    Jedną grzałkę zostawiasz na stale podłączoną, pozostałe dwie, włącza Ci rozdzielnia, kiedy np bojler, indukcja, czy inne urządzenie nie pobiera prądu.
    Włącza w sensie, kiedy tamte urządzenia nie pracują, tak byś nie przeciążył zabezpieczenia na liczniku głównym.
    To tylko propozycja, jedna z wielu możliwości.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 05-10-2019 o 22:59
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  2. #162

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Bo tyle potrzeba aby zagrzać przepływowo CWU do prysznica.
    Poza tym, chyba Ci umknęło że, ten dom ma być docelowo autonomiczny.
    Przy Twojej mocy, nie upilnujesz.
    Lepszy będzie bojler.
    Autonomiczny?
    Wszystko możesz zrobić z automatu.
    Niczego nie potrzeba pilnować. Sterowniki wszystko załatwią.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  3. #163

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Czego nie upilnuję?
    Na dodatkowy bojler nie ma miejsca, dlatego celuję w bufor z płaszczem dla CWU.
    Masz g11. Bufor nie jest potrzebny.
    Bojler do CWU.
    Grzałki do CO.
    Jedną zostawiasz do grzania wedle sterownika, pozostałe na kagańcu bojlera/indukcji, by nie wybiło.
    Bufor jest większy.
    Pewnie nie do końca rozumiem.
    To tylko moja propozycja.
    Przy g11, według mnie, bufor nie jest potrzebny.
    Jeśli Cię nie będzie w domku, bojler nie musi grzać wody.
    Ogarniesz to zdalnie, ale musisz mieć internet. Ewentualnie na programowalnym sterowniku.
    Taki do bojlera, to wstawiasz w rozdzielnię, ręcznie sobie zaprogramujesz, kiedy ma grzać. Oczywiście można go podpiąć tak, by przy grzaniu CWU, wyłączyło część grzałek CO.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 05-10-2019 o 23:20
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  4. #164

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post

    100l bojler do CWU.
    Mam wtedy więcej CWU i może być grzana do niższej temperatury aby mieć jej dość.
    Mam 80l, grzałka 2kW. Tylko prysznic. U mnie wystarcza. Grzany tylko w taniej, sterownik ustawiony 3 godziny na dobę.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  5. #165

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Czy ten bojler jest wiszący czy stojący na ziemi?
    Z powieszeniem mogę mieć problem.
    Pionowy wiszący.
    Można kupić poziome.
    Jest wiele możliwości
    Można kombinować pod własne potrzeby
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  6. #166
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Ten COP to jest wtedy jak jest ciepło już przy lekkim mrozie leci na pysk.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  7. #167
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Zauważ że pobór powietrza jest z wnętrza domu (powietrze wyrzutu wentylacji) a wyrzut na zewnątrz.
    Wewnątrz mrozu raczej nie będzie. Jak na zewnątrz będzie cieplej (powyżej 10C) to pobór z zewnątrz.
    350m3/h a tyle średnio łykają PC CWU ze zbiornikiem 200L tylko z wnętrza domku?

  8. #168

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Czy interesowałeś się pompą ciepła do CWU?
    One mają moc ok 3-4kW i COP pod 4, ale nawet 3 wiele by oszczędziło w porównaniu z grzałką przepływową.
    Aż nadto co potrzeba do ogrzania mojego domku.
    Można ją podłączyć do powietrza wyrzucanego z domu przez wentylację mechaniczną.
    Pobierałaby to powietrze a zimne wyrzucała na zewnątrz.
    W lecie podobno może trochę obniżyć temperaturę w domu gdy wyrzucane powietrze przekierujemy do środka.
    Są takie ze zbiornikiem ale najmniejszy to 200l. Dużo za duży. (Jest taka ze zbiornikiem 80l ale bez dodatkowej wężownicy)
    Można kupić taką bez zbiornika i podłączyć do mniejszego zbiornika typu bojler 80l.
    Gdyby ten zbiornik miał wewnątrz dodatkową wężownice (taką do paneli słonecznych) to można by ją wykorzystać do grzania podłogi.
    Nie opłaca mi się obecnie.
    Za prąd do CWU płacę około 500zl na rok. Tylko prysznic.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  9. #169
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    350m3/h to mają takie średnie rekuperatory.
    Ale chyba są takie co działają od -10C.
    Można by część brać z zewnątrz i część ze środka aby temperatura, na wejściu do PC, nie spadła poniżej minimum.
    Ale do dużo większych domów niż 35m2 . Poza tym, jak zgrać takie częściowe pobieranie powietrza z zewnątrz/wewnątrz? Nie lepiej przy minusowych temperaturach grzać wodę wbudowaną grzałką?

  10. #170

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Nie opłaca mi się obecnie.
    Za prąd do CWU płacę około 500zl na rok. Tylko prysznic.
    Jaką masz taryfę i w jakim ZE?

    Ja Energa G12r (12h/dobę taniej) i tanią strefę za 27 gr/kWh.
    Budujesz? Pomyśl o ogrzewaniu, które będzie tanie i bezobsługowe i nie będzie zatruwać Ciebie i innych.
    Mamy XXI wiek - by ogrzać się, ogień palili ludzie pierwotni.

    3300 kWh - średnia roczna na CO, co daje 30 kWh/m2*rok.

    110 m2 + garaż 35 m2. Grzewcza płyta fundamentowa + kocioł elektryczny 6 kW. Izolacja: 30/30/51 cm. Rekuperator Brink Renovent + GWC glikolowe. Okna: 3 szyby + rolety zewn.

  11. #171

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    Jaką masz taryfę i w jakim ZE?

    Ja Energa G12r (12h/dobę taniej) i tanią strefę za 27 gr/kWh.
    Tauron gliwicki G12w, 10 h taniej na dobę. Cena w nocnej obecnie mam po 24,5gr.
    Bojler na czasówce 3 godziny na dobę. Jednak często nie potrzebuje aż tyle, bo widuje że kończy grzać przed wyłączeniem. Grzałka 2kW
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 08-10-2019 o 00:03
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  12. #172

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Tauron gliwicki G12w, 10 h taniej na dobę. Cena w nocnej obecnie mam po 24,5gr.
    Bojler na czasówce 3 godziny na dobę. Jednak często nie potrzebuje aż tyle, bo widuje że kończy grzać przed wyłączeniem. Grzałka 2kW
    Koncepcje naszych domów podobne.
    Mi jest dobrze i nie zamierzam nic zmieniać, nawet po podwyżkach cen prądu.
    Budujesz? Pomyśl o ogrzewaniu, które będzie tanie i bezobsługowe i nie będzie zatruwać Ciebie i innych.
    Mamy XXI wiek - by ogrzać się, ogień palili ludzie pierwotni.

    3300 kWh - średnia roczna na CO, co daje 30 kWh/m2*rok.

    110 m2 + garaż 35 m2. Grzewcza płyta fundamentowa + kocioł elektryczny 6 kW. Izolacja: 30/30/51 cm. Rekuperator Brink Renovent + GWC glikolowe. Okna: 3 szyby + rolety zewn.

  13. #173

    Domyślnie

    Witam wszystkich mam chatkę 70 m 2 . W niej zamontowany bufor 500l plus zasobnik cwu 300l kocioł mpm 14 kw
    Pdłogowka wszędzie plus 4 kaloryfery. Trzy pompy kocioł podłogowa grzejniki . Sterowania w pokoju sterujące pompami i zczytajjace z termostaty przy kotle . Jestem zadowolony z tego rozwiązania bo nie dałem się wciągnąć w wymysły tych co tylko kasę liczą i dzięki forum wiele się dowiedziałem. Moje pytanie chce dołączyć dodatkowe żrodlo ogrzewania czyli prąd i tu zagadka jakie grzałka do co jakie do cwu i jak to sterować tym . Wyjaśnić proszę jak dziecku. Pozdrawiam

  14. #174

    Domyślnie

    Dodam jeszcze że to nowy domek , dobrze ocieplony. Nie chce pompy ciepła bo to za zbyt drogo. Po za tym czekam ma dofinansowanie do fotowoltaiki więc chce w miarę przysrltepnej cenie zrobić dodatkowe źródło ogrzewania. Dziękuję

  15. #175
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dino777

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    147
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    jak ktoś chce tak zrobić to dodatkowo niech zamontuje pompę mieszająca sam bufor inaczej się nie nagrzeje cały, chyba, że grzałki będą na dole u mnie nie mogło tak być bo wężownica przeszkadza we wkręceniu grzałek

  16. #176

    Domyślnie

    Cytat Napisał dino777 Zobacz post
    jak ktoś chce tak zrobić to dodatkowo niech zamontuje pompę mieszająca sam bufor inaczej się nie nagrzeje cały, chyba, że grzałki będą na dole u mnie nie mogło tak być bo wężownica przeszkadza we wkręceniu grzałek
    Trzeba o tym pomyśleć na etapiem budowy.
    Czasem o takich szczegółach, niestety się zapomina.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  17. #177
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dino777

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    147
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Trzeba o tym pomyśleć na etapiem budowy.
    Czasem o takich szczegółach, niestety się zapomina.
    nie ma aż takiego dramatu, trzeba zlać wodę i dołożyć pompę i tyle, upierdliwe w momencie uruchomienia i działania

  18. #178
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz 84 Zobacz post
    Dodam jeszcze że to nowy domek , dobrze ocieplony. Nie chce pompy ciepła bo to za zbyt drogo. Po za tym czekam ma dofinansowanie do fotowoltaiki więc chce w miarę przysrltepnej cenie zrobić dodatkowe źródło ogrzewania. Dziękuję
    Po co bufor? Jeżeli masz fotowltoike pokrywającą nawet 50% zużycia to przy taryfie g12w mozna grzac na bieżąco bo II stefa jest tania a I masz gratis

  19. #179

    Domyślnie

    gawel

    Zastanowiłeś się może ile potrzeba paneli żeby zimą z wytworzonej przez nie energi elektrycznej ogrzać dom powiedzmy 140m2 ??
    Tak bez zbędnych obliczeń potrzebna instalacja minimum 10kW bardziej realne 15kW+ bo zimą z takich 15kW uzyskasz średnio 2-3kW w porywach 5-6kW
    Niech nom żyje beskid Żywiecki Hej

  20. #180
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bemmek Zobacz post
    gawel

    Zastanowiłeś się może ile potrzeba paneli żeby zimą z wytworzonej przez nie energi elektrycznej ogrzać dom powiedzmy 140m2 ??
    Tak bez zbędnych obliczeń potrzebna instalacja minimum 10kW bardziej realne 15kW+ bo zimą z takich 15kW uzyskasz średnio 2-3kW w porywach 5-6kW

    Obliczenia są niezbędne i ciekaw jestem skąd te 10 kw, pozostała cześć wypowiedzi świadczy abo nieznajomości działania PV albo o całkowitej ignorancji i na tym bazują niektórzy instalatorzy PV.

    Skąd takie zużycie na cele grzewcze? Mnie wystarczy spokojnie 4 kwp a dom mam 130m2

    to w moim przypadku 14 paneli
    Ostatnio edytowane przez gawel ; 18-11-2019 o 06:16

Strona 9 z 15

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony