dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 15 z 15
Pokaż wyniki od 281 do 284 z 284
  1. #281

    Domyślnie

    Witajcie.
    Mam problem techniczny. Mam bufor 500 l (z kotłem na pellet), postanowiłem dołożyć do bufora grzałkę, kupiłem grzałkę 3x2kW (trójfazowa, z możliwością niezależnego załączania pojedynczych faz). Sterowanie zrobiłem na zewnętrznym termostacie, który mierzy temperaturę w dolnej części bufora. Sama grzałka nie ma w sobie termostatu, wersja "surowa"
    Jak załączę wszystkie 3 grzałki, to po kilku minutach słychać bulgotnięcia, nawet po 2..3 na sekundę - woda zaczyna wrzeć przy samej grzałce (w zbiorniku temp. na poziomie 40...60 stopni C, więc to nie woda w całym buforze wrze, tylko przy grzałce). Wygląda na to, że powstała w ten sposób para wodna jest w stanie nawet dotrzeć do góry bufora i tam wydostaje się co jakiś czas przez odpowietrznik (słychać krótkie psssst co kilka minut).
    Czytałem, że niektórzy tutaj pisali o grzałkach 9kW, a nawet 12kW. Jak to u Was jest, też się Wam woda gotuje? Jeśli nie, to czy macie grzałki z wbudowanym termostatem?

  2. #282

    Domyślnie

    u mnie 6 kW grzałka w buforze 200 litrów i nawet jak w górnej części bufora było ponad 80 stopni to nie było takich objawów. moja grzałka ma termostat, ale raczej on nie przełącza się. przy braku poboru grzałka raz się włączy, grzeje do zadanej, wyłącza się na długo. ciekawe zjawisko u Ciebie.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  3. #283
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeroi Zobacz post
    Sterowanie zrobiłem na zewnętrznym termostacie, który mierzy temperaturę w dolnej części bufora.
    Termostat jest poniżej grzałki? To masz ryzyko, że powyżej się zagotuje, zanim zadziała. Ale to nie po kilku minutach grzania.

    Zagotowanie wody musi wiązać się ze znaczącym wzrostem ciśnienia - raczej nie do skompensowania przez naczynie przeponowe. Jakie masz ciśnienie jak bulgocze?

  4. #284

    Domyślnie

    Czujnik termostatu mam kilkanaście cm powyżej grzałki, ale nie bezpośrednio nad, tylko trochę z boku. Dodatkowo są 2 czujniki, które mierzą temp. w buforze na różnych wysokościach (zarządza nimi sterownik kotła na pellet). Na tych czujnikach widać temperatury poniżej 80*C (gdy bufor jest "nabity").

    Wzrost ciśnienia powinien jak już ograniczyć wrzenie, zgodnie z prawami fizyki im wyższe ciśnienie, tym wyższa temp. wrzenia. Ciśnienie na manometrze stoi w okolicy 1bar, naczynie przeponowe o ile pamiętam w okolicach 70 l.

    Myślę, że wrzenie może być związane z tym, że część grzałki (patrząc o zew. części bufora) znajduje się w rurze (mufie?) łączącej "świat zewnętrzny" z buforem przez grubość izolacji (10cm). W tej rurze jest mała objętość wody, która ma utrudnioną cyrkulację, więc szybko się nagrzeje i zacznie wrzeć. Jak powstaje bąbel pary wodnej w tej rurze, to bulgotnięcie jest spowodowane wlaniem się wody do niej jak on z niej wypływa.
    Widziałem też, że są grzałki ze strefą martwą (pierwsze 10cm nie grzeje), więc możliwe, że powinienem taką właśnie zamontować.

    Grzałki z termostatem mogą być tak zbudowane - mieć strefę martwą, bo ktoś przewidział, że będą stosowane w zbiorniku z izolacją. Kaizen - jaką masz grzałkę, jakiej firmy, model? Może w dokumentacji coś wyczytam...

    ***** EDIT 14.12.2022 *****
    Wymieniłem grzałkę na taką ze strefą martwą (tak na marginesie udało się bez spuszczania wody, ledwo 1,5l wyleciało ). Teraz woda nie wrze, jest OK, grzałka chodzi na 6kW i jest super. Po wyciągnięciu starej grzałki widać było na niej jakby nalot, kamień na pierwszych 10cm , czyli tyle i wynosi grubość izolacji. Moja teoria się więc potwierdziła. Kilka dni temu wpadłem na Youtubie na jakiś filmik o grzałkach do bufora i tam autor wyraźnie powiedział o strefie martwej.
    Wszystko więc jasne, dziękuję za odpowiedzi.
    Ostatnio edytowane przez zeroi ; 14-12-2022 o 07:33 Powód: Dokonano wymiany grzałki

Strona 15 z 15

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony