dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 12 z 15
Pokaż wyniki od 221 do 240 z 284
  1. #221
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Dwa baniaki zajmują niepotrzebnie miejsce i komplikują układ.
    Lepiej jeden z wężownicą zagęszczoną w górnej strefie, jak wspomniał Asolt o powierzchni wymiany 8m2

    W moim buforze do grzania wody w okresie letnim jest w połowie jego wysokości grzałka 2 kW.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  2. #222
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Dwa baniaki zajmują niepotrzebnie miejsce i komplikują układ.
    Lepiej jeden z wężownicą zagęszczoną w górnej strefie, jak wspomniał Asolt o powierzchni wymiany 8m2

    W moim buforze do grzania wody w okresie letnim jest w połowie jego wysokości grzałka 2 kW.
    Wręcz przeciwnie, i tutaj zgodzę się z J&D,dwa baniaki to jest najprostszy i najtańszy układ.
    Duży bufor tylko do c.o,jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż gdyby połączyć go z cwu.
    Do cwu można sobie pyknac "małego" zasobniczka 140l za parę groszy.
    Np.taki Elektrometu z grzałką 2,4,kW:
    https://www.bridom.pl/elektromet-ele...hoCPScQAvD_BwE

    A ku, ku Wróciłem
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 26-02-2021 o 22:27

  3. #223
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Wszyscy wiemy że wróciłeś

    Mam w starym domu baniaczek 140l, dla dwóch osób wystarczy i to prysznic tylko.

    A gdzie przyszłe rozwinięcie instalacji do PC z takim baniaczkiem 140l?
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  4. #224
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Wszyscy wiemy że wróciłeś

    Mam w starym domu baniaczek 140l, dla dwóch osób wystarczy i to prysznic tylko.

    A gdzie przyszłe rozwinięcie instalacji do PC z takim baniaczkiem 140l?
    Nie ma mowy o rozwinięciu instalacji z buforem pod PC.
    Co więcej, byłaby to zwykła głupota, gdyż w cywilizowanej instalacji PC grzeje osobno podłogówkę i osobno cwu. Grzanie bufora do wysokich temperatur,żeby zasilał przy okazji c.o mija się z celem i jest totalnym bezsensem i głupota.

  5. #225
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar J&D
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Tarnowskie. Góry
    Kod pocztowy
    42-680
    Posty
    483

    Domyślnie

    Dodatkowo jak byś miał jeden duży z wężownicą CWU, to musisz mu dostarczyć moc grzałek do CO + CWU i w takiej ilości by w okienku popołudniowym (2H) pokryć straty bieżące budynku + podniesienie temperatury dla celów CO + wykorzystana woda w tym momencie do mycia. Czyli potrzebujesz ok.5kW+30kW+9kW=44kW w ciągu dwóch godzin czyli grzałki musiały by mieć ok.22kW mocy, brawo!!!
    Wiem że się da, wszystko się da zrobić, tylko gdzie tu logika.
    Piętrowy 146 m2 PU, ściany BK 24+20cm 032, dach Teriwa+40cm 038, podłoga 20cm 038, CO bufor z grzałką 12kW, podłogowe parter i piętro, CWU 300litrów grzałka 3kW, rekuperacja Kinetic Plus 400, taryfa G12w Tauron; CO 2018/19 - 5060 kWh II 1260zł ; CWU 2910 kWh - 728zł 5 os.
    CO 2019/20 - 4070 kWh II 1018zł , CWU 2880 kWh - 720zł 5 os.
    CO 2020/21 - 5756 kWh II 1554zł , CWU 2460 kWh - 632zł 5/3 os.
    CO 2021/22 - 5535 kWh II 1830zł, CWU 2112 kWh - 668 zł 3 os.

  6. #226
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał J&D Zobacz post
    Dodatkowo jak byś miał jeden duży z wężownicą CWU, to musisz mu dostarczyć moc grzałek do CO + CWU i w takiej ilości by w okienku popołudniowym (2H) pokryć straty bieżące budynku + podniesienie temperatury dla celów CO + wykorzystana woda w tym momencie do mycia. Czyli potrzebujesz ok.5kW+30kW+9kW=44kW w ciągu dwóch godzin czyli grzałki musiały by mieć ok.22kW mocy, brawo!!!
    Wiem że się da, wszystko się da zrobić, tylko gdzie tu logika.
    Skąd takie wartosci??? Pytający ani nie podał projektowego ovciazenia cieplnego budynku, ani taryfy. Akurat ma mozliwosc miec G13, okienko południowe to 3 a nie 2 godz, dodatkowo rano III strefa konczy sie o 7 a wieczorem zaczyna o 21. Uzytkownicy takich rozwiazan nie narzekają na brak energii a Ty wiesz ze bedzie im brakowało.

  7. #227
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Nie ma mowy o rozwinięciu instalacji z buforem pod PC.
    Co więcej, byłaby to zwykła głupota, gdyż w cywilizowanej instalacji PC grzeje osobno podłogówkę i osobno cwu. Grzanie bufora do wysokich temperatur,żeby zasilał przy okazji c.o mija się z celem i jest totalnym bezsensem i głupota.
    U mnie też nie było mowy o rozwinięciu instalacji do PC, a jednak się rozwinęła.
    Zapewniam Cię że świetnie sprawdza się bufor skorelowany z PC. Mam w buforze multum króćców, którymi mogę zasilać podłogówkę, nawet z samego szczytu.
    Bufor w większości ładuje się w II taryfie i nie traci gotowości CWU, bo powrót zimnej wody z podłogówki jest na dnie bufora i następuje w nim uwarstwienie.

    Mam też otwartą drogę na zasilenie podłogówki bezpośrednio z PC, króćce i zakorkowane zawory. Ale raczej nie skorzystam.

    Oczywistym jest że instalacja bufora razem z PC jest bezsensem. Ale bufor z wężownicą jako rozwiązanie na przyszłość już tak.
    Dodatkowy atut, to w miarę tanie ogrzewania domu i CWU w przypadku awarii PC.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  8. #228

    Domyślnie

    Hej,
    Po przeczytaniu wszystkich odpowiedzi dotyczących bufora na grzałkach, nie rozwiązałem niejasności dt montażu tegoż bufora w moim nowo budowanym domu.
    Mam powierzchnię grzewczą 150m2, poddasze użytkowe, ściany Solbet, zewnętrzne 20cm styro, posadzka 20cm styro, poddasze Pianka PIR, dosyć duże przeszklenia (niektóre 2,4x2,3m), zapotrzebowanie na energię na poziomie 8000kwh/rok na ogrzewanie wg cieplowlasciwe itp tooli.
    Mam też klimatyzację w multisplicie (5 pomieszczeń), dodatkowo na całości tylko podłogówka (grubość 7cm-8cm), którą chcę grzać albo piecem elektrycznym takim ~12kW, albo buforem z grzałkami, lub combo bufor+piec.
    Pytanie, czy powierzchnia takiej podłogówki jest wystarczająca do zakumulowania energii z ew. taryfy G12/w w zastosowaniu z "gołym" piecem elektrycznym?
    Czy lepiej nie kombinować i zainwestować po prostu w panele 10kWp, piec elektryczny, dodatkowo grzanie klimą w G11?
    Czy ogólnie dla komfortu (grzanie bufora i później stała temp podłogówki) to lepsze rozwiązanie niż "tylko" akumulacja w podłogówce?
    CWU raczej osobny zbiornik z grzałką lub zintegrowaną PC.
    Dzięki za odpowiedzi.

  9. #229
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    W dzisiejszych czasach, PC są w przystępnych cenach i nie ma sensu stawiania bufora, a tym bardziej kotła elektrycznego. W przypadku nowej inwestycji lepiej zasilić podłogówkę PC i tą samą PC osobny zasobnik CWU.
    PC na wypadek jej awarii może mieć wbudowane grzałki E.
    Ja mam bufor, bo jak podejmowałem decyzję (2015r) o źródle ciepła do ogrzewania domu i CWU, to PC w stosunku do grzania w II taryfie amortyzowała się po 15 latach.
    Z inwestycją w PV byłbym ostrożny i wolałbym fundusze przeznaczyć na zakup PC.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  10. #230

    Domyślnie

    Ok, tylko ta przystępna cena PC, jaka to kwota? Bo ja dostałem same mega nie przystępne ceny to raz, a dwa - serwis/eksploatacja tego urządzenia? wymiana tego urządzenia gdy padnie?

  11. #231
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał djmdp Zobacz post
    Bo ja dostałem same mega nie przystępne ceny to raz, a dwa - serwis/eksploatacja tego urządzenia? wymiana tego urządzenia gdy padnie?
    Nie poddawaj się to raz, a dwa, wszystko się kiedyś psuje.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  12. #232

    Domyślnie

    Cezary, ja już powoli mam dość tego budowania ;P Ja sprawuje się ta Twoja pompa konceptus? Co nieco o niej się dowiaduje. Grzeje? Jakie koszta?

  13. #233
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar J&D
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Tarnowskie. Góry
    Kod pocztowy
    42-680
    Posty
    483

    Domyślnie

    Decydując się na bufor (2016) było najlepszą alternatywą. Jeżeli teraz bym przystępował do realizacji to poszedł bym w miarę grubą posadzkę (10-12 cm) lub grzaną płytę fundamentową i najzwyklejsza pompę monoblok, a takie wyrwiesz już za 11 tyś (7-8kW) i nie potrzebujesz żadnego gazownika do jej montażu.
    Piętrowy 146 m2 PU, ściany BK 24+20cm 032, dach Teriwa+40cm 038, podłoga 20cm 038, CO bufor z grzałką 12kW, podłogowe parter i piętro, CWU 300litrów grzałka 3kW, rekuperacja Kinetic Plus 400, taryfa G12w Tauron; CO 2018/19 - 5060 kWh II 1260zł ; CWU 2910 kWh - 728zł 5 os.
    CO 2019/20 - 4070 kWh II 1018zł , CWU 2880 kWh - 720zł 5 os.
    CO 2020/21 - 5756 kWh II 1554zł , CWU 2460 kWh - 632zł 5/3 os.
    CO 2021/22 - 5535 kWh II 1830zł, CWU 2112 kWh - 668 zł 3 os.

  14. #234
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał djmdp Zobacz post
    Cezary, ja już powoli mam dość tego budowania ;P Ja sprawuje się ta Twoja pompa konceptus? Co nieco o niej się dowiaduje. Grzeje? Jakie koszta?
    Pompa hula w najlepsze, jak dawna lodówka Mińsk mam nadzieję że i trwałością dorówna.

    PC zużywała zimą do 20kWh na dobę, bez zysków bytowych i bez CWU.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  15. #235

    Domyślnie

    Wrzuciłbyś fotkę jak wygląda ta kotłownia i cały ten sprzęt? Nie wiem czy zmieści się u mnie w kotłowni. Wczoraj po wielkiej burzy mózgów z żoną chyba przyjąłem do wiadomości, że warto dołożyć ogólnie do pompy gruntowej, żeby to miało sens i aby uniknąć montażu paneli foto i uprościć trochę zużycie prądu.

  16. #236
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Do fotki musiałbym wyczyścić kotłownię do glansu
    Na niecałych 5m2 mam na podłodze bufor, PC, a wejdzie jeszcze pralka, suszarka i zmiękczacz wody.
    Na ścianach i pod sufitem wiszą: rekuperator, odkurzacz centralny, rozdzielnia elektr. i naczynia wzbiorcze, które do bufora muszą zapewnić min. 8% zładu.
    Z powodu braku miejsca, skrzynkę rozdzielacza podłogówki zamontowałem w holu na wspólnej ścianie z kotłownią.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0078_1.jpg
Wyświetleń:	205
Rozmiar:	91,0 KB
ID:	454318

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0079_1.jpg
Wyświetleń:	139
Rozmiar:	90,9 KB
ID:	454319
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  17. #237
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    717

    Domyślnie

    Cytat Napisał djmdp Zobacz post
    Hej,
    Po przeczytaniu wszystkich odpowiedzi dotyczących bufora na grzałkach, nie rozwiązałem niejasności dt montażu tegoż bufora w moim nowo budowanym domu.
    Mam powierzchnię grzewczą 150m2, poddasze użytkowe, ściany Solbet, zewnętrzne 20cm styro, posadzka 20cm styro, poddasze Pianka PIR, dosyć duże przeszklenia (niektóre 2,4x2,3m), zapotrzebowanie na energię na poziomie 8000kwh/rok na ogrzewanie wg cieplowlasciwe itp tooli.
    Mam też klimatyzację w multisplicie (5 pomieszczeń), dodatkowo na całości tylko podłogówka (grubość 7cm-8cm), którą chcę grzać albo piecem elektrycznym takim ~12kW, albo buforem z grzałkami, lub combo bufor+piec.
    Pytanie, czy powierzchnia takiej podłogówki jest wystarczająca do zakumulowania energii z ew. taryfy G12/w w zastosowaniu z "gołym" piecem elektrycznym?
    Czy lepiej nie kombinować i zainwestować po prostu w panele 10kWp, piec elektryczny, dodatkowo grzanie klimą w G11?
    Czy ogólnie dla komfortu (grzanie bufora i później stała temp podłogówki) to lepsze rozwiązanie niż "tylko" akumulacja w podłogówce?
    CWU raczej osobny zbiornik z grzałką lub zintegrowaną PC.
    Dzięki za odpowiedzi.
    150m posadzki, 7-8cm grubości daje około 11m sześciennych betonu, który ma ciepło właściwe ponad czterokrotnie niższe niż woda. 1 stopień podgrzania tej wylewki to zaledwie 6-7kWh energii. Dużo to czy mało? Musisz oszacować dzienne straty ciepła budynku i ile stopni bujanki temperatury podłogi pomiędzy porami grzania i niegrzania jesteś w stanie wytrzymać. Rano będzie ciepła podłoga, a pod wieczór chłodna.
    Bufor wodny ma tę zaletę, że możesz go zagrzać z różnych źródeł ciepła, a ciepło wykorzystywać wedle potrzeb i wygody. Sam właśnie wykańczam domek i idzie bufor. Już kupione są trzy baniaki po 800l. Na dzień dobry bufor będzie grzany prądem w taniej taryfie, a w razie gdyby okazało się za drogo, zawsze mogę dołożyć co tam będę chciał: pompę ciepła, kocioł jakiś, czy foto, solary, wiatrak nawet.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  18. #238
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gondoljerzy Zobacz post
    150m posadzki, 7-8cm grubości daje około 11m sześciennych betonu, który ma ciepło właściwe ponad czterokrotnie niższe niż woda.
    Owszem, ciepło właściwe woda ma prawie 5x większe od betonu, ale na kg. Więc jak liczysz na objętość, to ponieważ beton 2,5x większą gęstość to w przeliczeniu na m3 woda ma ciepło tylko 2x większe.

    Cytat Napisał gondoljerzy Zobacz post
    1 stopień podgrzania tej wylewki to zaledwie 6-7kWh energii.
    To tyle, co ogrzanie 1000l bufora o 5,35*.
    Jak chcemy tym buforem grzać też wodę, to temperatury pracy są od 50* wzwyż - więc grzejąc do 90* magazynujemy tyle ciepła, co podgrzewając wylewkę średnio o 7,5*. Jaki więc sens stawiania takiego kolosa za grube pieniądze (sam bufor - zwłaszcza z wężownicami, naczynie wzbiorcze wielkiej objętości, automatyka do sterowania tym) zajmującego miejsce i generującego straty postojowe i dla którego rozładowania trzeba ciągnąć wcale nie tak mało kWh w drogiej strefie?

  19. #239
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    717

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Owszem, ciepło właściwe woda ma prawie 5x większe od betonu, ale na kg. Więc jak liczysz na objętość, to ponieważ beton 2,5x większą gęstość to w przeliczeniu na m3 woda ma ciepło tylko 2x większe.

    To tyle, co ogrzanie 1000l bufora o 5,35*.
    Jak chcemy tym buforem grzać też wodę, to temperatury pracy są od 50* wzwyż - więc grzejąc do 90* magazynujemy tyle ciepła, co podgrzewając wylewkę średnio o 7,5*. Jaki więc sens stawiania takiego kolosa za grube pieniądze (sam bufor - zwłaszcza z wężownicami, naczynie wzbiorcze wielkiej objętości, automatyka do sterowania tym) zajmującego miejsce i generującego straty postojowe i dla którego rozładowania trzeba ciągnąć wcale nie tak mało kWh w drogiej strefie?
    Gęstość betonu to 1,8-2,3 w stosunku do wody (zależnie od źródeł). 2,5 to raczej żelbeton. Przewaga bufora wodnego nad buforem betonowym pod nogami jest taka, że bufor wodny można zagrzać do 90 stopni, a podłogi pod nogami nie bardzo. Grzanie bufora do użytku dla CWU to ważny argument, ale nikt nie każe grzać zawsze całego bufora ponad 50 stopni. Można w tym celu zagrzać tylko górę bufora i dla CWU wystarczy. Straty postojowe będą zawsze, ale bufor ma zazwyczaj lepszą izolację niż typowy bojler do CWU, więc straty mogą być podobne, jeśli nie niższe. Zresztą, w sezonie grzewczym straty postojowe, to niekoniecznie straty. Zależy gdzie bufor stoi. Koszt samego bufora i naczynia przeponowego - tutaj nie pogadam. Jak na razie wydałem niecałe 7kzł na baniaki, 1,2kzł na naczynie wzbiorcze, z tysiąc na stal i beton na płytę pod buforem. Robocizna, póki co własna. Montowanie do kupy i izolowanie jeszcze przede mną.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  20. #240
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gondoljerzy Zobacz post
    Gęstość betonu to 1,8-2,3 w stosunku do wody (zależnie od źródeł).
    Jaką gęstość wody przyjąłeś? 970kg/m3?

    http://kurtz.zut.edu.pl/fileadmin/BE...aterialowe.pdf

    Cytat Napisał gondoljerzy Zobacz post
    bufor wodny można zagrzać do 90 stopni, a podłogi pod nogami nie bardzo.
    I co to za zaleta, skoro podłogę wystarczy ogrzać do 30* żeby zmagazynować tyle samo ciepła co w buforze 1000l ogrzanym do 90*?


    Cytat Napisał gondoljerzy Zobacz post
    Zresztą, w sezonie grzewczym straty postojowe, to niekoniecznie straty. Zależy gdzie bufor stoi.
    A gdzie ma stać? W sypialni?
    Ja w pomieszczeniu mam ciągle >20* - nie mam ani bufora, ani nie ogrzewam. Chętnie bym miał z 16* - albo i mniej. Straty postojowe to straty.

    Cytat Napisał gondoljerzy Zobacz post
    Jak na razie wydałem niecałe 7kzł na baniaki, 1,2kzł na naczynie wzbiorcze, z tysiąc na stal i beton na płytę pod buforem. Robocizna, póki co własna.
    To tyle, co kocioł elektryczny z automatyką i wbudowanym naczyniem, zasobnik z nierdzewki z grzalkami i grupą bezpieczeństwa razem z montażem.

    Edyta
    Jeszcze jedna ważna sprawa. Pisałem o buforze 1000 l - ale gdy cały pracuje. Trudno znaleźć taki, który da się grzałką ogrzać cały - zazwyczaj na dole mają wężownicę a miejsce na grzałkę wyżej i przy grzałce 1/3 albo i pół pojemności się marnuje i taki kolos mieści tyle ciepła, co wylewka ogrzana o jakieś 5*.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 29-03-2021 o 18:27

Strona 12 z 15

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony