dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 14 z 15
Pokaż wyniki od 261 do 280 z 284
  1. #261
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    727

    Domyślnie

    Dzień dobry wszystkim.
    Mam problem i może ktoś mi doradzi. Kupiłem przez internet grzałki do bufora. Po dość długim oczekiwaniu przyszła paczuszka, a w niej grzałki, ale nieco pogięte. Załączam zdjęcia obrazujące problem. Reklamować i zwracać, czy nie przejmować się, montować i grzać?



    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	a8d5877786d30229gen.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	88,3 KB
ID:	456608  
    Ostatnio edytowane przez gondoljerzy ; 19-05-2021 o 21:31
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  2. #262
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pablopikaso

    Zarejestrowany
    Jun 2021
    Skąd
    kujawsko-pomorskie
    Posty
    27

    Domyślnie

    Witam wszystkich na forum,

    nawiązując do postów odnośnie opłacalności grzania buforem oraz wypowiedzi innych osób o wyższości w tym względzie pompy ciepła, chciałbym zrozumieć gdzie robię błąd w obliczeniach, ponieważ wg mnie pompa ciepła w stosunku do grzania prądem się nie opłaca.
    Jestem na etapie zbierania informacji o budowie domu i przygotowania do wyboru projektu i szukam rozwiązań w zakresie ogrzewania.

    Biorąc pod uwagę następujące założenia:
    - dom około 130-150 mkw użytkowych WT2021
    - wszędzie wodna podłogówka
    - C.O - 5500 kWh (osoby tu pisząca maja niższe wyniki)
    - C.W.U - 3000 kWh
    - ceny energii na dziś 0.8/0.38 zł (najdroższe jakie znalazłem)

    Po rozmowach ze znajomymi, którzy otrzymali oferty od instalatorów na pompy ciepła PW w roku 2021 to koszt całości C.O i C.W.U to około 28-33 k zł. Tutaj link do cen zestawów użytkownika forum sprzedającego pompy, gdzie ceny się pokrywają - http://cncpompyciepla.pl/promocyjne-zestawy/
    Patrząc na cenę gruntówki od firmy Konceptus mamy 33-38 k za całość - https://konceptus.com.pl/zestawy/

    Patrząc na instalację typu bufor ciepła:
    - bufor 500-800 l wykonany przez zakład ślusarski oraz ocieplenie - 3500 zł - przykład https://www.p2ar.pl/oferta/zbiorniki-buforowe/
    - zbiornik CWU 200l - tutaj nie wiem jaki będzie dobry ale powiedzmy 2000 zł - przykład https://www.sklepbaterie.pl/p/44603/biawar-24391
    - grzałki, pompki, naczynia itp. - 2500 zł
    - robocizna 3000 zł
    W sumie mamy około 11 k zł.

    Czyli różnica to jest około 17-27 k zł

    Korzystając z arkusza z pierwszego posta tego wątku
    https://forum.muratordom.pl/showthre...9-I-POLICZ-SAM
    i biorąc pod uwagę że oba rozwiązania mamy w taniej taryfie oraz nie wliczając kosztów przeglądów pompy najlepszy rezultat jaki mi wyszedł to stopa zwrotu na poziomie 10 lat. Biorąc pod uwagę moją lokalizację (Enea) bliżej mi do 13 lat.

    Jako, że jestem laikiem w tym temacie i po prostu czytam forum chciałbym dowiedzieć się gdzie robię błąd i dlaczego gubię te "opłacalność" pomp ciepła.

  3. #263
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablopikaso Zobacz post
    Witam wszystkich na forum,

    nawiązując do postów odnośnie opłacalności grzania buforem oraz wypowiedzi innych osób o wyższości w tym względzie pompy ciepła, chciałbym zrozumieć gdzie robię błąd w obliczeniach, ponieważ wg mnie pompa ciepła w stosunku do grzania prądem się nie opłaca.
    Jestem na etapie zbierania informacji o budowie domu i przygotowania do wyboru projektu i szukam rozwiązań w zakresie ogrzewania.

    Biorąc pod uwagę następujące założenia:
    - dom około 130-150 mkw użytkowych WT2021
    - wszędzie wodna podłogówka
    - C.O - 5500 kWh (osoby tu pisząca maja niższe wyniki)
    - C.W.U - 3000 kWh
    - ceny energii na dziś 0.8/0.38 zł (najdroższe jakie znalazłem)

    Po rozmowach ze znajomymi, którzy otrzymali oferty od instalatorów na pompy ciepła PW w roku 2021 to koszt całości C.O i C.W.U to około 28-33 k zł. Tutaj link do cen zestawów użytkownika forum sprzedającego pompy, gdzie ceny się pokrywają - http://cncpompyciepla.pl/promocyjne-zestawy/
    Patrząc na cenę gruntówki od firmy Konceptus mamy 33-38 k za całość - https://konceptus.com.pl/zestawy/

    Patrząc na instalację typu bufor ciepła:
    - bufor 500-800 l wykonany przez zakład ślusarski oraz ocieplenie - 3500 zł - przykład https://www.p2ar.pl/oferta/zbiorniki-buforowe/
    - zbiornik CWU 200l - tutaj nie wiem jaki będzie dobry ale powiedzmy 2000 zł - przykład https://www.sklepbaterie.pl/p/44603/biawar-24391
    - grzałki, pompki, naczynia itp. - 2500 zł
    - robocizna 3000 zł
    W sumie mamy około 11 k zł.

    Czyli różnica to jest około 17-27 k zł

    Korzystając z arkusza z pierwszego posta tego wątku
    https://forum.muratordom.pl/showthre...9-I-POLICZ-SAM
    i biorąc pod uwagę że oba rozwiązania mamy w taniej taryfie oraz nie wliczając kosztów przeglądów pompy najlepszy rezultat jaki mi wyszedł to stopa zwrotu na poziomie 10 lat. Biorąc pod uwagę moją lokalizację (Enea) bliżej mi do 13 lat.

    Jako, że jestem laikiem w tym temacie i po prostu czytam forum chciałbym dowiedzieć się gdzie robię błąd i dlaczego gubię te "opłacalność" pomp ciepła.
    Wg obowiązujących warunków technicznych i wskaźnika EP nie dostaniesz pozwolenia na budowę jak będziesz chciał grzać wg projektu bufor prądem z sieci. A żeby uzyskać EP trzeba uwzględnić drugie eko źródło ciepła jak biomasa, czy energia z słońca, wiatru, powietrza czy wody. Czyli koszty dodatkowe do bufora

  4. #264
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pablopikaso

    Zarejestrowany
    Jun 2021
    Skąd
    kujawsko-pomorskie
    Posty
    27

    Domyślnie

    Zakładam, że w jednym i drugim wariancie będzie klimatyzacja i na podstawie tego uda się ogarnąć PNB.
    Przyjmując jednak, że się nie uda to trzeba dorzucić kozę - liczę ze wszystko razem to będzie 4 k zł
    W innym wątku dowiedziałem się, że gruntówka od Konceptusa kosztuje 33 k przy korzystnej glebie, więc pewnie bliżej 40 k przy gorszych warunkach.

    Finalnie mamy 15 k vs 30 k vs 40 k

    Teraz dla Enei prąd vs pc pw mam mniej więcej 9 lat zwrotu
    Ostatnio edytowane przez pablopikaso ; 16-06-2021 o 08:42

  5. #265
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar J&D
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Tarnowskie. Góry
    Kod pocztowy
    42-680
    Posty
    483

    Domyślnie

    pablopikaso
    Grzeję trzeci rok i nie zamienił bym bufora z grzałką na pc gdyż u mnie ta różnica jest akceptowalna jeżeli chodzi o koszt (patrz stopka)
    Mniej więcej dobrze liczyłeś koszty i różnicę, więc masz ku temu odpowiednią wiedze by przyjąć najbardziej rozsądny sposób.
    Inną sprawą są czynności formalne ale to musisz ogarnąć lokalnie.
    Piętrowy 146 m2 PU, ściany BK 24+20cm 032, dach Teriwa+40cm 038, podłoga 20cm 038, CO bufor z grzałką 12kW, podłogowe parter i piętro, CWU 300litrów grzałka 3kW, rekuperacja Kinetic Plus 400, taryfa G12w Tauron; CO 2018/19 - 5060 kWh II 1260zł ; CWU 2910 kWh - 728zł 5 os.
    CO 2019/20 - 4070 kWh II 1018zł , CWU 2880 kWh - 720zł 5 os.
    CO 2020/21 - 5756 kWh II 1554zł , CWU 2460 kWh - 632zł 5/3 os.
    CO 2021/22 - 5535 kWh II 1830zł, CWU 2112 kWh - 668 zł 3 os.

  6. #266
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz Mi

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kaszuby
    Posty
    182

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablopikaso Zobacz post
    Zakładam, że w jednym i drugim wariancie będzie klimatyzacja i na podstawie tego uda się ogarnąć PNB.
    Przyjmując jednak, że się nie uda to trzeba dorzucić kozę - liczę ze wszystko razem to będzie 4 k zł
    W innym wątku dowiedziałem się, że gruntówka od Konceptusa kosztuje 33 k przy korzystnej glebie, więc pewnie bliżej 40 k przy gorszych warunkach.

    Finalnie mamy 15 k vs 30 k vs 40 k

    Teraz dla Enei prąd vs pc pw mam mniej więcej 9 lat zwrotu
    Nie uwzględniasz jeszcze jednego ważnego parametru. Czy masz własne pieniądze na droższą instalację, czy musisz pożyczyć.
    Jeżeli zakup zwróci Ci się w ciągu 8-9 lat i masz na to pieniądze to bym inwestował. A jeżeli musisz pożyczyć to bym nie ryzykował, bo aktualnie mamy stopy procentowe kredytów na nie naturalnie niskim poziomie i na 100% w ciągu kilku lat znacznie wzrosną (patrz inflacja). Aktualnie mamy niską stopę bazową i wysokie marże banków, jeżeli stopy bazowe wrócą do poziomów choćby inflacji to całkowite oprocentowanie będzie bardzo wysokie.

  7. #267
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    727

    Domyślnie

    8-9 lat miało by sens przy pompie gruntowej, gdzie żywotność ocenia się na 25-30 lat. Dla pompy powietrze/woda to już dyskusyjne. Jest trochę sprowadzanych z zachodu używanych pomp na portalach aukcyjnych. Urządzenia właśnie ośmio, dziesięcio, nastoletnie. Z jakiegoś powodu poprzedni właściciele z nich zrezygnowali.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  8. #268
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał gondoljerzy Zobacz post
    8-9 lat miało by sens przy pompie gruntowej, gdzie żywotność ocenia się na 25-30 lat. Dla pompy powietrze/woda to już dyskusyjne. Jest trochę sprowadzanych z zachodu używanych pomp na portalach aukcyjnych. Urządzenia właśnie ośmio, dziesięcio, nastoletnie. Z jakiegoś powodu poprzedni właściciele z nich zrezygnowali.
    Od marca 2013 śmigam na pompie p-w.
    Zużycie do tej pory na c.o+cwu to na dzisiaj tyle:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20210619_024437_copy_1512x2016.jpg
Wyświetleń:	205
Rozmiar:	82,6 KB
ID:	457222
    Grzejąc grzałką, byłoby to razy 3 conajmniej.

    Sprzedawać kurę, która znosi złote jajka ?
    Nie widzę potrzeby
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 19-06-2021 o 01:54

  9. #269
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.188

    Domyślnie

    "Sprzedawać kurę, która znosi złote jajka ?
    Nie widzę potrzeby "

    Ja to rozumiem.
    Zastanawiam się skąd bierze sie tyle "używanych" pomp ciepła na różnych portalach.
    Zamienili kury z jaj złotych na diamentowe?


    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  10. #270
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    arcadiusz

    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Jutrosin
    Kod pocztowy
    63-930
    Posty
    128

    Domyślnie

    Witam, chciałem w oryginalnym buforze 1000l Dukli zamontować grzałkę, jednak za krutcami 6/4 są wspawane blachy, czy powinienem je w jakiś sposób spróbować wbić do środka, czy istnieje ryzyko że uszkodzę zbiornik?
    Dom powierzchnia użytkowa 213m2, kubatura 600m3, 120m2 ogrzewania podłogowego + kaloryfery. Kocioł Atmos dc25 + laddomat+bufor 1000l.

  11. #271
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Kubek z uchem, taki zwykły ceramiczny. Wiesz jak wygląda.

    Kubek, to zbiornik buforowy, a ucho, połączenie dwóch króćców 6/4" w pionie, rurą z grzałką w środku.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  12. #272
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    arcadiusz

    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Jutrosin
    Kod pocztowy
    63-930
    Posty
    128

    Domyślnie

    Cezary, też o czymś takim pomyślałem jednak nie przyszło mi do głowy, żeby nazwać to Kubek z uchem, ale dobra porównanie. Drugim pomysłem jest wyciąć otwór pod flansze z grzałką. Co do "ucha" to rura DN40 wystarczy czy DN50?
    Dom powierzchnia użytkowa 213m2, kubatura 600m3, 120m2 ogrzewania podłogowego + kaloryfery. Kocioł Atmos dc25 + laddomat+bufor 1000l.

  13. #273
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablopikaso Zobacz post
    Zakładam, że w jednym i drugim wariancie będzie klimatyzacja i na podstawie tego uda się ogarnąć PNB.
    Przyjmując jednak, że się nie uda to trzeba dorzucić kozę - liczę ze wszystko razem to będzie 4 k zł
    W innym wątku dowiedziałem się, że gruntówka od Konceptusa kosztuje 33 k przy korzystnej glebie, więc pewnie bliżej 40 k przy gorszych warunkach.

    Finalnie mamy 15 k vs 30 k vs 40 k

    Teraz dla Enei prąd vs pc pw mam mniej więcej 9 lat zwrotu
    Generalnie nawet jedna klimatyzacja stosowana do grzania powinna jeszcze bardziej wydłużyć czas zwrotu. Pomieszczenia dla bufora i pompy nie będą różniły się wielkościami wiec na etapie projektowania nie musisz się decydować na 100% na dany system. Pojawiają się różne programu gminne, ministerialne i może uda się coś ugrać. Nie neguje abolutnie żadnego rozwiązania.

  14. #274

    Domyślnie

    Cześć. Jestem na etapie budowy parterówki 130m2 powierzchni użytkowej. Dom na płycie fundamentowej o grubości 22cm na styropianie 20 cm, na podłodze 20 cm styropianu i 5cm wylewka anhydryt z zatopioną podłogówką wodną, ściany silka 24 + styropian grafit 25cm, strop tervia wełna 50cm. Poddasze nieużytkowe i nieogrzewane. Rekuperacja z odzyskiem ciepła. Okna w warstwie izolacji 3 szybowe, największe przeszklenia skierowane na południe i zachód. Czy mogli byście mi doradzić w kwestii bufora ciepła do takiego domu, rozważam 1000 l bufor zasilany grzałkami 7,5 kw i 3 kw. Osobno c.w.u 200l grzałka 2kw + wężownica do kolektorów.
    Pozdrawiam serdecznie

  15. #275
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    OZC.
    Odpal w Internet Explorer - bo większość innych przeglądarek nie wyświetla obrazów zewnętrznych na FM.
    https://forum.muratordom.pl/entry.php?131352

  16. #276

    Domyślnie

    Dziękuję. Robiłem sobie takie podstawowe wyliczenia na stronie cieplowlasciwie ale nie wiem na ile jest to wiarygodne.

  17. #277
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Czarny86 Zobacz post
    Dziękuję. Robiłem sobie takie podstawowe wyliczenia na stronie cieplowlasciwie ale nie wiem na ile jest to wiarygodne.
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...zie-na-manowce

  18. #278

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo, ciekawa lektura, faktycznie lepiej będzie zamówić taki audyt niż bawić się niepewnymi kalkulatorami.

  19. #279
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Krz-si

    Zarejestrowany
    Feb 2022
    Skąd
    Pieńsk
    Kod pocztowy
    59-930
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam mam pytanie posiadam fotowoltaike 10 kwp i piec na eko groszek myślę na zmianą ogrzewania na prąd ( pięć elektryczny lub bufor ciepła z grzałkami ) stary dom 130m2 tylko gdzejniki ocieplony stropian 10cm dach wełna 18 cm 4 tony eko groszku na sezon i chciałbym się dowiedzieć co by było lepsze i jakie koszta modernizacji i jakie koszta ogrzewania takim piecem lub buforem może ktoś pokaże jakie miał zużycie prądu na rok grzanie plus cwu i normalne użytkowanie

    Pozdrawiam

  20. #280

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krz-si Zobacz post
    Witam mam pytanie posiadam fotowoltaike 10 kwp i piec na eko groszek myślę na zmianą ogrzewania na prąd ( pięć elektryczny lub bufor ciepła z grzałkami ) stary dom 130m2 tylko gdzejniki ocieplony stropian 10cm dach wełna 18 cm 4 tony eko groszku na sezon i chciałbym się dowiedzieć co by było lepsze i jakie koszta modernizacji i jakie koszta ogrzewania takim piecem lub buforem może ktoś pokaże jakie miał zużycie prądu na rok grzanie plus cwu i normalne użytkowanie

    Pozdrawiam
    Taką ilością pv, to nie dasz rady.
    Zakładając że masz węgiel 24MJ i sprawności kotła na poziomie 65%, wychodzi, że z 4 ton groszku masz 17300kWh.
    Tyle.
    Nawet przy super dbaniu o kocioł i jego super sprawności, można założyć 80% sprawności, co nie jest realne.
    Wtedy te 10kWp, to lipa.
    Potrzebujesz ponad 20tys kWh
    Mam nadzieję, że rozwiałem Twoje wątpliwości.
    Instalatorzy pv, brak słów.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 15-02-2022 o 23:53

Strona 14 z 15

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony