dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 15
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 284
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał admiralbar Zobacz post
    Zaraz zaraz Asolt, zerknij na te linki,
    1 Teren Taurona, sprzedawca też Tauron
    https://enerad.pl/porownywarka-kalku...-2983/0/1/5/0/

    2. Teren PGE, sprzedawca też PGE
    https://enerad.pl/porownywarka-kalku...-2989/0/1/5/0/

    Różnica w rachunku 20 zł. Ok rocznie to 240 zł, ale przecież prądem nie grzejemy cały rok, tylko 6 m-cy. Mniejsze zużycie to i mniejsze opłaty dystrybucyjne.

    Jeśli chodzi o gaz, to liczy się tak - w sezonie grzewczym abonament wliczany w koszt ogrzewania do 1 kWh - ok, pełna zgoda, za to po sezonie abonamentu już się nie liczy. Kreatywna księgowość.
    Z mojego wywiadu szpiegowskiego wynika, że coraz więcej ludzi klnie na gaz z rurki przez abonament, bo grzanie gazem wcale tanio nie wychodzi jak to wszystko się doda. I tworzy się mit taniego gazu i drogiego prądu. Kilka osób z którymi rozmawiałem ma propan z własnej butli, mimo rury przy działce- nawet nie chcą słyszeć o podłączeniu do sieci.
    Nie korzystam z porównywarek, uważam ze nie są w pełni wiarygodne, podstawą dla mnie jest taryfa dystrybucyjna konkretnego dystrybutora i cennik konkretnego sprzedawcy.
    W audytach i wszelkich obliczeniach opłacalnosci czy kosztów energii nie mogę i nie chce korzystac z porywnawarek, to droga na skróty, niekoniecznie prosta i gładka.
    Jezeli chodzi o kreatywną ksiegowosc co do cen gazu i opłat stałych to nie wiem kto tak liczy, ale na pewno nie ja.

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piczman Zobacz post
    J
    Jeśli chcesz mieć z tego CO + CWU to tak jak asolt pisze 9 kw może być mało.
    .
    Nie moze, a na pewno, nie dla wszystkich temperatur, a raczej dla ujemnych, jakich konkretnie? Na to konieczne obliczenia.

  3. #43
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    470

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    A na takiej podstawie ze mam praktykę w instalacji takich buforów, to ze konieczne jest ozc to oczywista oczywistosc i nie warto o tym wspominac.Nawet gdyby ich nie było to najwieksze bufory które mozna wniesc do domu przez typowe drzwi to 1000l (79 cm srednicy bez otuliny) jezeli trzeba wiekszej pojemnosci (i tu sie klania ozc) to trzeba ich kilka, a z tą mocą jest tak ze nie ma rynku w miarę tanich zestawów wiekszych niz 12 kW, a podrugie mało kto ma zabezpieczenia 40A tak aby nie było koniecznosci stosowania przekazników priorytetowych przy wiekszych mocach grzałek. Oczywiscie mozna zastosowac dwa zestawy grzałek po 12 kW dla okienka dziennego ale te 40A to mus.
    Szanuję i cenię mądrych ludzi z doświadczeniem i tym bardziej dziwie się, że brak w tym wątku wszelakich dodatkowych pytań właśnie o miejsce na bufor, czy sklepowy czy robiony, jak duży się zmieści. Jaki przydział mocy, czy ewentualnie da się zwiększyć, Jakie "energożerne" urządzenia będą w domu. Może trochę więcej szczegółów na temat ocieplenia domu. CWU z bufora, czy nie (bo chyba nie jest nigdzie napisane) itd.
    Może i szkoda wątek zaśmiecać takim pisanie nie na temat, choć i tak większość postów w nim jest właśnie taka.

  4. #44

    Domyślnie

    tomno
    [QUOTE][Szanuję i cenię mądrych ludzi z doświadczeniem /QUOTE]
    No tak tacy nie dają rad hobbystycznie, tylko za pieniądze, aczkolwiek kilka firm wypłynęło na forum- jakie sam na pewno wiesz.
    brak w tym wątku wszelakich dodatkowych pytań właśnie o miejsce na bufor, czy sklepowy czy robiony, jak duży się zmieści.
    bo nikt nie zna wymiarów Twojej ''kotłowni'' tak samo nikt nie mówi o naczyniu wzbiorczym - jak walniesz 2000lts, to zdziwko, że naczynia powinno mieć 100 ltr tylko dla bufora
    Jaki przydział mocy, czy ewentualTnie da się zwiększyć
    pytanie dla dystrybutora, jak pociągnęli do Twojego ZK linie dla danego obciążenia/przekroju kabla, to ciężko to zmienić, od ZK do domu OK, ale to też zależy od odległości
    Jakie "energożerne" urządzenia będą w domu. Może trochę więcej szczegółów na temat ocieplenia domu. CWU z bufora, czy nie (bo chyba nie jest nigdzie napisane) itd.
    Tu nikt tego nie wie, bo jedni kąpią się 3 razy dziennie, a np mnie wystarczy prysznic 2 min z sekundnikiem w ręku.
    Podsumowanie moje po 2 latach śledzenia forum ogrzewania jest takie - ludzie łgają w oczy, manipulują obliczeniami, udowadniają, że 2+2=23.
    Na obecną chwilę nie wierze NIKOMU z forum.
    A najważniejsze zapominamy kogo na co stać - jednym koło %#$^ to lata czy PC PW kosztuje 20 czy 26 tys, ich po prostu na to stać... tak samo jak kogoś na piec kaflowy za 28 tys...
    Ogólnie im więcej wpisów, tym mniej konkretów
    Ostatnio edytowane przez admiralbar ; 16-02-2018 o 11:47

  5. #45
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Franka16

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    mazowieckie wschodnie
    Posty
    32

    Domyślnie

    Podepnę się pod wątek, bo właśnie zastanawiam się nad źródłem ogrzewania i tak, jak początkowo nawet nie brałam pod uwagę ogrzewania prądem, to zaczynam o tym myśleć.
    Przede mną do poczytania jeszcze całe mnóstwo, ale mam szybkie pytanie/prośbę - może ktoś może mi wskazać jakiś przystępny kalkulator OZC a najlepiej gdyby było tam porównanie kosztów ogrzewania kablami/matami elektrycznymi podłogi versus ogrzewanie podłogowe wodne + kocioł co elektryczny z buforem?
    Wstępne obliczenia zrobiłam sobie ze strony ciepłowłaściwe ale tu nie ma porównania o które mi chodzi no i chcialabym jeszcze jakieś inne źródło...

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał Franka16 Zobacz post
    Podepnę się pod wątek, bo właśnie zastanawiam się nad źródłem ogrzewania i tak, jak początkowo nawet nie brałam pod uwagę ogrzewania prądem, to zaczynam o tym myśleć.
    Przede mną do poczytania jeszcze całe mnóstwo, ale mam szybkie pytanie/prośbę - może ktoś może mi wskazać jakiś przystępny kalkulator OZC a najlepiej gdyby było tam porównanie kosztów ogrzewania kablami/matami elektrycznymi podłogi versus ogrzewanie podłogowe wodne + kocioł co elektryczny z buforem?
    Wstępne obliczenia zrobiłam sobie ze strony ciepłowłaściwe ale tu nie ma porównania o które mi chodzi no i chcialabym jeszcze jakieś inne źródło...
    Koszty będę takie same. Cała energia zostaje w domu.

    Różnica jest w koszcie inwestycji, skłonności do ryzyka (do podłogówki możesz podpiąć pompę ciepła - gdyby co), działania systemów (maty - szybko, bez akumulacji, a podłogowe - wolniej, z większą akumulacją).

    Mam kocioł elektryczny, ale bufora mi nie trzeba - podłogówka starcza.
    Budujesz? Pomyśl o ogrzewaniu, które będzie tanie i bezobsługowe i nie będzie zatruwać Ciebie i innych.
    Mamy XXI wiek - by ogrzać się, ogień palili ludzie pierwotni.

    3300 kWh - średnia roczna na CO, co daje 30 kWh/m2*rok.

    110 m2 + garaż 35 m2. Grzewcza płyta fundamentowa + kocioł elektryczny 6 kW. Izolacja: 30/30/51 cm. Rekuperator Brink Renovent + GWC glikolowe. Okna: 3 szyby + rolety zewn.

  7. #47

    Domyślnie

    Z tym OZC to ostrożnie, bo ono nie uwzględnia mostków, które Ci powstaną np przy niedokładnym ociepleniu. To moim zdaniem takie założenia, że wsystko będzie ok jak dom będzie zbudowany prawidłowo - ale nie zawsze tak jest.
    Teraz co do kabli - jak zrobisz kable czy maty, to już zostaniesz przy prądzie, ew będziesz ratować się instalacją PV.
    Z wodną podłogówką zawsze masz jakiś ratunek. Ja zrobię raczej tak - podłogówka wodna goniona z grzałek + klima kanałowa. Ew jak potanieją to PC PW.

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał admiralbar Zobacz post
    Ja zrobię raczej tak - podłogówka wodna goniona z grzałek + klima kanałowa. Ew jak potanieją to PC PW.
    Wydajesz na starcie więcej kasy na instalację i jeszcze poświęcasz miejsce na zasobnik.

    A co na przyszłość? Powiedzmy, że dom potrzebuje 6MWh/r ciepła. Niech PC pozwoli z tego zaoszczędzić 4MWh i dalej płacisz za 2MWh prądu.

    W podobnej cenie co PC z montażem kupisz również z montażem PV które dostarczy więcej niż 4MWh prądu. Czyli oszczędzasz więcej. Ale nie o tyle więcej, co ta nadwyżka nad 4MWh, bo PV dostarczy prądu w droższej strefie, co powoduje, że zaoszczędzisz na PV ze 2x więcej pieniędzy niż na PC gdy pracuje ona głównie w taniej strefie G12. Fakt, że jakby dokładnie przyjrzeć się, to nie grzejesz tymi kWh co wypłynęły z PV czy nawet zostały zwrócone przez ZE w rozliczeniu, które pochodzą z PV - ale przecież chodzi o całkowite oszczędności z danej inwestycji. Ważne, że gros z tych 4MWh+ wyprodukowanych przez PV rozliczasz po wyższej cenie, niż te pozyskane dzięki PC.

    W przyszłości musiałby nastąpić spory rozjazd cen i/lub sprawności na korzyść PC względem PV, żeby do domu ogrzewanego dzisiaj prądem z sieci dołożenie PC (a nie PV) było lepszym wyborem. Trzeba też pamiętać, że PC wymaga serwisowania, ma krótszą żywotność i jest bardziej awaryjne od PV. I nie wiadomo, jak się rozwinie sprawa z f-gazami - teraz nieliczne wymagają z tego powodu serwisowania (większość dla utrzymania gwarancji). Ale niedługo instalatorzy mogą zacierać ręce, bo każdy użytkownik nawet starej PC będzie regularnie musiał im płacić haracz ze względu na f-gazy.

  9. #49

    Domyślnie

    Kaizen, Ty jesteś ekspertem od wszystkiego - chce wsadzić gaz do Hondy CRV - weź pomóż na jakich gratach złożyć instalację.
    Nie czytałem dalej coś tam naklepał, ale na pewno coś mądrego. Pozdrawiam

  10. #50
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Franka16

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    mazowieckie wschodnie
    Posty
    32

    Domyślnie

    Hmm.... myślałam, że bufor trzeba mieć żeby grzać w tańszej taryfie i wykorzystywać ciepło z buforu w godzinach "droższych" (w przypadku wodnej podłogówki) a w przypadku kabli/mat podłoga akumulacyjna..... Oczywiście o ile ktoś ma prąd w taryfie mieszanej a taki wariant wydawał mi się najkorzystniejszy.
    No i widzę, że bez rekuperacji ogrzewanie prądem chyba nie ma większego sensu, prawda?
    No nic, czytam dalej, chociaż na razie im więcej czytam, tym mam większy mętlik w głowie... :/
    Ostatnio edytowane przez Franka16 ; 20-02-2018 o 22:06 Powód: literówka

  11. #51
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar J&D
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Tarnowskie. Góry
    Kod pocztowy
    42-680
    Posty
    483

    Domyślnie

    Cytat Napisał Franka16 Zobacz post
    Hmm.... myślałam, że bufor trzeba mieć żeby grzać w tańszej taryfie i wykorzystywać ciepło z buforu w godzinach "droższych" (w przypadku wodnej podłogówki) a w przypadku kabli/mat podłoga akumulacyjna..... Oczywiście o ile ktoś ma prąd w taryfie mieszanej a taki wariant wydawał mi się najkorzystniejszy.
    No i widzę, że bez rekuperacji ogrzewanie prądem chyba nie ma większego sensu, prawda?
    No nic, czytam dalej, chociaż na razie im więcej czytam, tym mam większy mętlik w głowie... :/
    Dobrze kombinujesz ale rekuperacja jest przydatna w każdym przypadku ogrzewania gdyż dostarcza i wyciąga powietrze z budynku w sposób kontrolowany a to zdrowie i dobre samopoczucie tym lepsze jak spojrzysz na mały rachunek do zapłaty. .

  12. #52

    Domyślnie

    Cytat Napisał admiralbar Zobacz post
    Kaizen, Ty jesteś ekspertem od wszystkiego - chce wsadzić gaz do Hondy CRV - weź pomóż na jakich gratach złożyć instalację.
    Nie czytałem dalej coś tam naklepał, ale na pewno coś mądrego. Pozdrawiam
    I tak tu wygląda każdy wątek. Jedna osoba rozpisała jakie urządzenia należy kupić na 3 strony. Mało ale jakiś wstęp to jest, choć np ja kilku rzeczy nie potrzebuje.

    Cytat Napisał norbbii Zobacz post
    Dzień dobry wszystkim. Pytanie jak w temacie, ogrzewanie buforem z grzałkami elektrycznymi, jak to ugryźć? (...)
    Ja także dołączam się do Twojego pytania. Mam podobną wielkość domu 160m2, Piętrowy, maksymalnie uproszczona bryła, ściana północna bez okien. Silka plus 22cm grafitu 0.031, podłoga (styro pod i nad płytą 24cm), sufit piętra 35-40cm wełny/celulozy. Okna ~0.7 W/m2K. Rekuperacja , 100% podłogówki. Nic więcej nie dołożę.

    Planuję grzanie w taryfie Tauronu - g12w (Pan na okienku zapewnił mnie, że jest dostępna mimo, że na stronie jest tylko g12). Zbiornik wstępnie założyłem ok 700L z węzwonicą CWU z nierdzewki bądź z miedzi (znalazłem link do wykonawcy zbiorników w mega wątku o grzaniu buforem). 5 os ale same krótkie prysznice (szambo i cena wody na poziomie 10zł za m3 ).

    No i teraz prośba czy znajdzie się ktoś kto doradzi i złoży listę potrzebnych "części".
    Co do zbiornika - jak długa wężownica, ile grzałek i w jakiej części zbiornika. Cyrkulacja wody cieplej z programowalną pompą, wyjście do podłogówki - pompa na dwie rozdzielnie, Pogodówka i sterowanie grzałkami, cyrkulacją i wszystkim co trzeba.

    Generalnie nie ma tego dużo. Raczej standard. Jak ktoś się zna to proszę o kontakt.

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    (...)ozc to oczywista oczywistosc i nie warto o tym wspominac.(...) największe bufory (...) 1000l (79 cm srednicy bez otuliny) jezeli trzeba wiekszej pojemnosci (i tu sie klania ozc) to trzeba ich kilka, a z tą mocą jest tak ze nie ma rynku w miarę tanich zestawów wiekszych niz 12 kW, a podrugie mało kto ma zabezpieczenia 40A tak aby nie było koniecznosci stosowania przekazników priorytetowych przy wiekszych mocach grzałek. Oczywiście można zastosować dwa zestawy grzałek po 12 kW dla okienka dziennego ale te 40A to mus.
    Ja zamówiłem moc zdaje się właśnie na 40A. Moc 20,7kW bodajże. OZC na razie nie robię. Jak napisałem wyżej nic więcej do domu nie jestem w stanie dodać. Na stronie z graficznym para obliczeniem OZC wyszło mi 11000kWh rocznie.

  13. #53

    Domyślnie

    pandzik, w dzienniku piszesz o gazie, a jednak będziesz grzał prądem?

    Jeśli tak, to po co bufor? Masz energooszczędną bryłę, ściany z silikatów. Dodaj działówki z silki i masz odpowiednią masę akumulacyjną by grzać podłogówkę tylko w taniej taryfie.
    Budujesz? Pomyśl o ogrzewaniu, które będzie tanie i bezobsługowe i nie będzie zatruwać Ciebie i innych.
    Mamy XXI wiek - by ogrzać się, ogień palili ludzie pierwotni.

    3300 kWh - średnia roczna na CO, co daje 30 kWh/m2*rok.

    110 m2 + garaż 35 m2. Grzewcza płyta fundamentowa + kocioł elektryczny 6 kW. Izolacja: 30/30/51 cm. Rekuperator Brink Renovent + GWC glikolowe. Okna: 3 szyby + rolety zewn.

  14. #54
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    pandzik, w dzienniku piszesz o gazie, a jednak będziesz grzał prądem?

    Jeśli tak, to po co bufor? Masz energooszczędną bryłę, ściany z silikatów. Dodaj działówki z silki i masz odpowiednią masę akumulacyjną by grzać podłogówkę tylko w taniej taryfie.
    Mając bufor może sobie grzać czym tylko zechce...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Mając bufor może sobie grzać czym tylko zechce...
    Znam to z ulicy. 7 lat temu piec na ekogroszek i kominek. Teraz solary + modernizacja na pompę ciepła. Kto bogatemu zabroni...

    Ja - 7 lat temu - kocioł elektryczny za 2.400 zł. Nie planuję zmian.

  16. #56

    Domyślnie

    Mam działówki z siłki a grzał będę prądem wodę. Pod płotem mam rure z gazem jakby co.. Jak napisał Jasiek można grzać czym sie chce.

  17. #57
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar J&D
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Tarnowskie. Góry
    Kod pocztowy
    42-680
    Posty
    483

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Mam działówki z siłki a grzał będę prądem wodę. Pod płotem mam rure z gazem jakby co.. Jak napisał Jasiek można grzać czym sie chce.
    Jak masz zamiar stosować bufor to trzeba trochę policzyć tzn założyć temperaturę wody i pojemność cieplną i porównać to do pojemności posadzki i całości budynku. Teraz po kilku miesiącach użytkowania takiego układu już widzę dobre i złe strony moich założeń oraz wykonania systemu. Ale generalnie taki układ jest bardzo dobry.

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał J&D Zobacz post
    Jak masz zamiar stosować bufor to trzeba trochę policzyć(...)
    Pisz więcej. Jakie są dobre i złe strony tego układu? Ktoś Ci to robił, jakiś projektant?

  19. #59
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar J&D
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Tarnowskie. Góry
    Kod pocztowy
    42-680
    Posty
    483

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Pisz więcej. Jakie są dobre i złe strony tego układu? Ktoś Ci to robił, jakiś projektant?
    Dobry stroną układu z buforem jest możliwość korzystania z dobrodziejstwa taniej II taryfy oraz to że w okresie I taryfy też możemy korzystać z ciepła zgromadzonego w zbiorniku.Drugą rzeczą to znalezienie złotego środka pomiędzy grubością posadzki, pojemnością bufora, mocą grzałki i zapotrzebowaniem budynku. U mnie to się trochę rozjechało ponieważ przygotowany byłem z grubością posadzki pod grzanie kablami a w ostatniej chwili zmieniliśmy na wodne. I teraz mam max akumulacji i w posadzce i w buforze. To i zaleta i problem. Zaleta to w przypadku awarii np. grzałki lub braku prądu to trzy dni da się wysiedzieć. Wada to że po takim okresie długo trwa załadowanie całego układu (głównie posadzki). Drugą zaletą to łatwość sterowania, mam piętrowy dom ala kostka o pow. 146m2 w całości w podłogowym i tym steruje jeden sterownik na parterze sterujący temperaturą z posadzki właśnie ze względu na dużą bezwładność systemu.
    Sprawdza się to idealnie. Różnica pomiędzy temperaturą posadzki a pomieszczenia to ok.1'C. Mając OZC masz określone zapotrzebowanie na energie i na tej podstawie jesteś wstanie przeliczyć na godzinowe straty co pozwoli ci dobrać wielkość bufora i moc grzałek by pokryć pełne zapotrzebowanie w ciągu doby uwzględniając godziny grzania i postoju.
    Ja mam CWU w osobnym zbiorniku 300l z grzałką 3kwh grzanym tylko w II taryfie, taki układ bardziej mi pasował ze względu na koszt całości zbiorników (taniej) niż jeden zbiornik z wężownicą CWU. Ponadto jest bardziej przewidywalny i nie wymaga dużego bufora.
    Całość podłogówki, podłączenie i posadzki robił mi jeden montażysta posiłkując się posadzkarzami z którymi od lat współpracuje. Sam jest po szkoleniach kan-termu i na tych elementach mam cały układ plus gwarancja pisemna.

  20. #60
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał J&D Zobacz post
    Mając OZC masz określone zapotrzebowanie na energie i na tej podstawie jesteś wstanie przeliczyć na godzinowe straty co pozwoli ci dobrać wielkość bufora i moc grzałek by pokryć pełne zapotrzebowanie w ciągu doby uwzględniając godziny grzania i postoju..
    Akurat ozc do obliczenia mocy grzałek jest zbędne, grzałki z najwiekszą mocą w realnej cenie to zestaw 3x4 kW GW6/4". Jest to optymalna moc ze wzgledu na zabezpieczenia jak i na max wykorzystanie okienka dziennego II taryfy. Wieksza moc zestawu to niestandardowe wykonanie i cena, mozna tez jezeli jest taka mozliwosc zastosowac dwa zestawy grzałek o odpowiedniej mocy. Jeden zastaw to 17,4 A na fazę co przy zabezpieczeniu 25 A wymaga równimiernego obciazenia faz, przy 32A jest juz lepiej i mozna by moc zwiekszyc do 15-16 kW, ale musi byc taka mozliwosc w buforze czyli dwa przyłącza 6/4" tak zeby nie kolidowały z wezownicą, zestaw grzałek 3x4 kW ma długosc ok 60 cm. Po co wieksza moc grzałek? po to aby nie zwiekszac niepotrzebnie pojemnosci bufora, bufor 1000l to 79 cm srednicy bez otuliny, a 1500l to juz 105 cm bez otuliny, nie w kazde drzwi wejdzie, pomijam juz cene.

Strona 3 z 15

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony