dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    lasica1982

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    04-346
    Posty
    4

    Domyślnie pykający grzejnik

    Witam,

    Mam dziwny problem którego nie potrafię rozgryźć. Otóż mam standardowe grzejniki Purmo C22 z zaworami termostatycznymi Ferro. Gdy zawór się otwiera, grzejnik powoli się nagrzewa i jest cicho przez jakieś 2 minuty, ale w momencie gdy 80-90% grzejnika zrobi się tak gorące że aż parzy, zaczyna szybko i pykać (mniej więcej co 0,5 sek), potem przez 30 sek częstotliwość pyknięć powoli maleje i pykanie ustaje. Pyknięcia są ciche i przeszkadzają tylko gdy zasypiam.

    Zdjąłem na próbę głowicę termostatyczną (tak że iglica całkowicie się wysunęła i zawór był odkręcony na full) ale efekt ten sam.

    Problem dotyczy wszystkich grzejników w 3 oddzielnych pionach grzewczych.

    Na 100% są odpowietrzone i podłączone prawidłowo (rura doprowadzająca wodę u góry a woda przepływa przez zawory w prawidłowym kierunku - zgodnie ze strzałką).

    Pomaga tylko jedno - przykręcenie imbusem zaworu powrotnego (czyli zwiększenie oporu hydraulicznego grzejnika).

    Pykanie oznacza że coś się rusza, tylko nie wiem co.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Diagnoza na podstawie opisu.
    Pyka dopiero jak się spód grzejnika rozgrzewa, przycinasz przepływ spód grzejnika nie rozgrzewa się a przynajmniej tylko nieznacznie.
    Problem tkwi prawdopodobnie w wieszakach grzejnika a właściwie styku grzejnik wieszak. Grzejnik się rozszerza pod wpływem temperatury a wieszak nie i trą o siebie powodują pykanie.
    Co zrobić naoliwić, posmarować styk grzejnika z wieszakiem, pomoże na chwilę. Podłożyć coś pomiędzy trące się elementy ale co i jak.
    Może zmniejszyć temperaturę na kotle, aby grzejniki nie zmieniały tak gwałtownie temperatury tylko grzały w miarę równomiernie.
    I jeszcze jedno, pykanie może się przenosić z całkiem innego miejsca a słychać go jakby w grzejniku. Tu przycięcie powrotu jakby wyklucza ten przypadek.
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 12-02-2018 o 10:07

  3. #3

    Domyślnie

    "Pykanie" oznacza rozszerzalność temperaturową metalu. W domu moich rodziców dzieje się tak samo, grzejniki żeliwne i aluminiowe.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony