dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    KarolinaCzar

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-830
    Posty
    3

    Red face Energooszczędność - pytania niedoświadczonej osoby

    Dzień dobry,
    planuję postawić dom, zarówno energooszczędny jak i ekologiczny (jakby ktoś na to się nie patrzył chodzi mi o energię odnawialną).

    Przeczytałam kilka wątków, nie ukrywam jednak, że niewiele z nich rozumiem.

    Jeżeli by się znalazła duszyczka na tym forum która by mnie jakoś wtajemniczyła to byłabym wdzięczna

    Jak w ogóle podejść do tematu? Czy już przy samym projekcie domu mam szukać specjalnych energooszczędnych i ekologicznych domów czy mogę wybrać jakikolwiek projekt i go póżniej dostosować do własnych potrzeb?

    Czy są jakieś specjalne materiały wykończenia domu z zewnątrz które mogą pozytywnie wpłynąć na energooszczędność?

    Jakie są najlepsze formy odnawialnej energii w Polsce? W Polsce głównie słyszę o wiatrowej i z ziemi (chociaż nie mam pojęcia na jakiej zasadzie). Czy słoneczna w Polsce ma w ogóle sens?

    Czy warto inwestować w jakieś specjalne systemy w domu które zarządzają wszystkimi procesami?

    Wiem jak na dzień dobry to sporo pytań, ale tak na prawdę to dopiero ich początek zapewne

  2. #2

    Domyślnie

    Specjalistą nie jestem, ale chcąc przywitać Cię na forum postaram się coś skrobnąć

    Ekologia... Nie szukaj projektu pod jakąś ideę. To Ty będziesz w nim mieszkać. Szukaj takiego, w którym Tobie będzie wygodnie. Później myśl w jakiej technologii go wybudować. No chyba, że eko rozumiesz jako dom np stricte drewniany. Wtedy szukaj projektów takich domów np z bala. Jeśli myślisz o domu opartym na szkielecie drewnianym to spora część pracowni projektowych ma zazwyczaj wersję murowaną jak i szkieletową danego projektu.

    Energooszczędność... To w jakim stopniu powstanie dom energooszczędny zależy od wybranych materiałów i technologii. Aktualnie dom energooszczędny nie różni się z zewnątrz od domu zwykłego. Elewację w obu przypadkach można wykończyć w taki sam sposób. Będą się różniły grubością i właściwościami izolacyjnymi przegród ergo im więcej i/lub lepsze parametry materiałów , z których składa się przegroda (ściana/podłoga/dach) tym bardziej energooszczędny będzie budynek. Oczywiście wzrasta również koszt. Trzeba określić jakie są nasze potrzeby/budżet. Należy przeliczyć w jakim czasie zwrócą nam się pieniądze zainwestowane w daną formę poprawy energooszczędności. Np 20cm izolacji spowoduje zmiejszenie kosztów ogrzewania i zwróci się po 7 latach, a 30cm po 20 latach. Ta druga opcja sprawi, że dom będzie bardziej energooszczędny, ale nie koniecznie warto w to zainwestować, nie widząc, że będziemy tam mieszkać tyle czasu.

    Energia odnawialna.... Na chwilę obecną eneria wiatrowa jest poza zasięgiem zwykłego gospodarstwa domowego. Koszt siłowni wiatrowej zdpolnej napędzić cały dom są zbyt duże. Drugi mankament dzielony z energią słoneczną to fakt, że tej energii (wiatru/słońca) nie ma dostępnej przez cały czas. Rozwiązania dobre jako wspomagające dla innego systemu ogrzewania. Energia słoneczna jest już ciekawszym rozwiązaniem, ale ionwestycja nadal ze zbyt długim czasem zwrotu. Byłaby to korzytna opcja gdyby rząd dopracował korzystniejsze dla użytkownika kwestie odkupu nadwyżek energii. Pozostaje energia z ziemii czyli np gruntowa pompa ciepła. Póki co odwierty to drogie rozwiązanie, ale można taniej zrobić tzw wymiennik gruntowy czli rurki tzw dlnego źródła zakopane na działce. Alternatywą dla pompy gruntowej jest powietrzna pompa ciepła. To urządzenie czerpie energię z powietrza nas otaczającego. Cechuje się trochę mniejszą sprawnością, ale jest tańsze w początkowych kosztach inwestycji. Oba rodzaje pomp do generowania energii cieplej potrzebują prądu, ale tylko ułamek tego co produkują w postaci ciepła.

    Napisz o jakie procesy pytasz. Masz na myśli tzn dom inteligentny? Wracasz z pracy, podjeżdżasz autem pod dom, brama i garaż automatycznie się otwierają, włącza się ekspres z kawą, włączają się światła, a lodówka sprawdza czy zjadłaś ostatni listek sałaty i przez internet zamawia Ci świeżą ?
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    KarolinaCzar

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-830
    Posty
    3

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za odpowiedź i miłe powitanie

    Nie jestem jakoś eko"rąbnięta" ale bardzo podoba mi się idea oszczędzania energii, pieniędzy i dbania o naszą planetę, stąd taki pomysł

    Jeżeli chodzi o kwestię energooszczędności, to znalazłam na ten moment taki projekt który bardzo mi się spodobał: https://www.archon.pl/projekty-domow...m813232ddbae79

    Właśnie ta energia z ziemi z tego co rozumiem geotermalna, a więc pompy ciepła wydaję się zatem najodpowiedniejsza do naszego klimatu. Również mi się wydaję że wiatrowa nie ma zbytnio sensu, a słoneczna może być dopełnieniem, bo są sezony kiedy słońca mało świeci. Czytałam o różnych pompach ciepła w tym tygodniu i jeszcze nie do końca rozumiem różnice pomiędzy nimi, ale coś już dziubnełam. Wiatrowe z tego co czytałem są tańsze ale nie podołają grzać w zimę, za to gruntowe z odwiertami pionowymi są drogie, ale najbardziej wydajne.
    Miał ktoś doświadczenie z firmą która zajmuję się kompleksowo instalacją pomp ciepła i która by doradziła co i jak?

    Co do automatyzacji domu, to bez przesady bardziej chodzi mi o to by móc ciepło i światło regulować, nawet na odległość, bo słyszałam, że można również sporo dzięki temu przyoszczędzić, a w razie wyjazdu tworzyć wrażenie, że się jest w domu by złodziei nie zapraszać oknami i drzwiami

  4. #4

    Domyślnie

    Najprostsze, najbardziej efektywne, ekologiczne i energooszczędne, a przy okazji dające oszczędności, jest zmniejszenie planowanego metrażu.
    Może to nie jest zbyt popularne podejście. Same zalety, oprócz komfortu. Ale to właśnie kwestia priorytetów.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  5. #5

    Domyślnie

    Chyba każda lokalna firma oferująca pomoy ciepła zaproponuje kompletne rozwiązanie. Podobnie wygląda sprawa z firmami oferującymi rozwiązania tzw inteligentnego domu. Popularne, choć nie tanie są rozwiązania firmy Fibaro. Możesz poszukać lokalnego dystrybutora. Jednak Ty chcesz to zastosować takie rozwiązanie w celu oszczędzania to miną setki lat zanim te oszczędności pokryją koszt takiego bajeru.

    Jest dużo rozwiązań ogrzewania pozwalających sterować np podczas wyjazdu, a do udwawania obecności można wykorzystać kilka żarówek sterowanych wifi przez internet.
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  6. #6

    Domyślnie

    Witam,

    Budynki energooszczędne posiadają lepszą izolację termiczną budynku, prostszą budowę (w celu ograniczenia liczby mostków cieplnych) oraz wysokowydajnym i ekologicznym źródłem ciepła. Dlatego do ogrzewania budynku energooszczędnego bardzo dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie gruntowej lub powietrznej pompy ciepła współpracującej z ogrzewaniem podłogowym oraz z wentylacją mechaniczną z rekuperatorem. Jest to rozwiązanie całkowicie bezobsługowe oraz ekologiczne, ponieważ podczas wytwarzania ciepła nie zachodzi proces spalania. Dodatkowo nie wymagana będzie budowa kominów spalinowych, co wpisuje się w architekturę budynków pasywnych lub niskoenergetycznych. Pompy ciepła pozwolą również na podgrzanie ciepłej wody użytkowej oraz dzięki rewersyjnej pracy również na chłodzenie budynku w okresie letnim. Zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperatorem dodatkowo obniży zapotrzebowanie na energię budynku oraz pozwoli na dostarczenie do budynku odpowiedniej ilości czystego powietrza.
    W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji o pompach ciepła i rekuperatorach marki Buderus zachęcam do odwiedzenia strony internetowej: www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/
    W razie pytań chętnie pomogę.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Buderus

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    KarolinaCzar

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-830
    Posty
    3

    Domyślnie

    Dziękuję za wszelkie odpowiedzi, w szczególności Pana od Buderus. Nawiązałam w tym tygodniu udany kontakt z firmą trigeo oferującą doradztwo i montaż pomp ciepła oraz panele słonecznych okazało się, że współpracują między innymi właśnie z Państwa firmą a więc poprosiłam ich o ofertę uwzględniającą również urządzenia firmy Buderus. Niebawem będę więcej wiedziała, ale sądzę, że już ten temat mam w pewnym stopniu rozwiązany, dziękuję Czeka mnie w tym roku sporo pracy ze stawianiem domu to pewnie będę tu wracała co jakiś czas pytała Was o kolejne porady.

    Gorbag - racja, tak właśnie zrobiłam - projekt o 10% mniejszy to zawsze oszczędność a nie potrzebuję wielkich korytarzy czy bardzo wysokich pomieszczeń. Prosta metoda na oszczędność

    Daniellos - to prawda, nie są to tanie inwestycje, chyba setki lat to nie, ale kilkanaście, kilka dziesiąt na pewno, mam akurat budżet na to w tym momencie i wolę zainwestować w taki sposób i później móc sobie z wielką przyjemnością co kwartał liczyć rachunki, mam nadzieję że będę żyła dłużej dzięki temu
    Ostatnio edytowane przez KarolinaCzar ; 03-09-2019 o 21:53

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał KarolinaCzar Zobacz post
    Daniellos - to prawda, nie są to tanie inwestycje, chyba setki lat to nie, ale kilkanaście, kilka dziesiąt na pewno, mam akurat budżet na to w tym momencie i wolę zainwestować w taki sposób i później móc sobie z wielką przyjemnością co kwartał liczyć rachunki, mam nadzieję że będę żyła dłużej dzięki temu
    I co 15 lat (przy średnim szczęściu - przy odrobinie pecha tuż po gwarancji, przy dużym szczęściu i regularnym serwisowaniu po 350zł/r co 30 lat) wymienić PC na nową.

    PC ma świetny marketing. Tylko mało który sprzedawca chwali się przewidywanym czasem żywotności swoich urządzeń. W jednej instrukcji Mitsubishi przeczytałem, że przewidują 15 lat i w tym czasie zapewniają części zamienne (nie, nie za darmo).

    A jak się uwzględni w corocznych kosztach amortyzację i serwis rzędu 1,5K zł/rok to przy dobrze ocieplonym domu PC z pierwszego miejsca opłacalności przy liczeniu samych kosztów kWh spada na jedno z ostatnich w TCO. A o ekologii świadczą obostrzenia w sprawie f-gazów i napinka na R32 (raczkuje w EU) czy CO2 (też raczkuje a cena kosmos do kwadratu).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 30-03-2018 o 15:52

  9. #9

    Domyślnie

    Witam

    Jestem nowy na forum, i jak koleżanka KarolinaCzar zamierzam wybudować dom energooszczędny podchodzący nawet pod pasywny. Aktualnie jestem na etapie projektowania wymarzonego domku. Dom będzie nie duży do 140m2 pow.użytkowej. Parterówka z garażem dwu stanowiskowym. Tak jak wspomniałem architekt rozpoczął projektowanie domu. Z wiedzy jaką posiadam na temat domów energooszczędnych i pasywnych to , to że trzeba wybrać właściwe materiały, rozwiazania technologiczne i izolację aby wybudować dom o statusie energoosczednym lub pasywnym.Konkretnie co do materiałów narazie wciąż się zastanawiam i czytam. Chciałbym aby dom stał na płycie fundamentowej z izolacja, jakis dobry materiał na ściany plus izolacja,wieżba dachowa plus dobra izolacja, jako ogrzewanie to pompa ciepła nie wiem jeszcze czy powietrzna czy gruntowa, wspomagana solarami, dobra stolarka okienna.Zastanawiam się nad rekuperacja powietrza czy przy moich rozwiązaniach naprawdę byłaby konieczna? Na co zwrócić uwagę w tych pierwszych krokach projektując taki dom? Nie chciałbym popełnić wielu błędów. Dodam tyle że przeliczenia typu czy się zwróci i po ilu latach to ( mało mnie interesują). Chciałbym wybudować dom raczej stawiając na jakość i solidność. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku. Może ktoś budował lub jest w trakcie co do podobnych przemyśleń i podpowiedziałby , lub posłużył dobrą radą co i jak zastosował?

  10. #10

    Domyślnie

    Jeśli nie liczy się czy dany element się zwróci czy nie tzn, że masz na to sporo kasy. Jeśli tak jest to wynajmij jakiegoś konsultanta. Wszystko ci wytłumaczy i zaproponuje kilka rozwiązań na każdym etapie budowy. Będziesz wiedziała jakie zalety inwady ma każde z nich i na na tej podstawie będziesz podejmował decyzje.
    Myślę, że to uchroni Cię od wielu niepotrzebnych inwestycji.
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  11. #11

    Domyślnie

    No z tymi konsultantami jest różnie, zresztą jak ze wszystkim.Cenie sobie jakość i rzetelność a o to ciężko w tych czasach.Lubie konkretne informacje a najlepiej już od ludzi którzy użytkują , robili itd.Z tym liczeniem czy się zwróci to po prostu uważam to za bezsens. Zbudować dom który będzie dla mnie komfortowy i prosty w użytkowaniu.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregorio81 Zobacz post
    Witam

    Jestem nowy na forum, i jak koleżanka KarolinaCzar zamierzam wybudować dom energooszczędny podchodzący nawet pod pasywny. Aktualnie jestem na etapie projektowania wymarzonego domku. Dom będzie nie duży do 140m2 pow.użytkowej. Parterówka z garażem dwu stanowiskowym. Tak jak wspomniałem architekt rozpoczął projektowanie domu. Z wiedzy jaką posiadam na temat domów energooszczędnych i pasywnych to , to że trzeba wybrać właściwe materiały, rozwiazania technologiczne i izolację aby wybudować dom o statusie energoosczednym lub pasywnym.Konkretnie co do materiałów narazie wciąż się zastanawiam i czytam. Chciałbym aby dom stał na płycie fundamentowej z izolacja, jakis dobry materiał na ściany plus izolacja,wieżba dachowa plus dobra izolacja, jako ogrzewanie to pompa ciepła nie wiem jeszcze czy powietrzna czy gruntowa, wspomagana solarami, dobra stolarka okienna.Zastanawiam się nad rekuperacja powietrza czy przy moich rozwiązaniach naprawdę byłaby konieczna? Na co zwrócić uwagę w tych pierwszych krokach projektując taki dom? Nie chciałbym popełnić wielu błędów. Dodam tyle że przeliczenia typu czy się zwróci i po ilu latach to ( mało mnie interesują). Chciałbym wybudować dom raczej stawiając na jakość i solidność. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku. Może ktoś budował lub jest w trakcie co do podobnych przemyśleń i podpowiedziałby , lub posłużył dobrą radą co i jak zastosował?
    Kilka banałów:
    1. Dostosuj powierzchnię domu do potrzeb, zaplanuj też tak aby za kilka lat można było "odciąć" nieużywane pomieszczenia i nie ponosić kosztów, obniżenie temperatury o 1C to kilka procent kosztów mniej.
    2. Zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło jest lepsze niż poszukiwanie taniego źródła ogrzewania. Każda racjonalna inwestycja w ocieplenie to zysk.
    3. Nie ważne jak drogie i dobre materiały kupisz, ekipa musi wiedzieć jak je użyć. Przykładowo, co z tego, że kupisz okna z U <0.7 jak zamontują je tylko na pianie, itd...Ważna jest dbałość o fachowe wykonanie i to wymaga wiele uwagi i wiedzy od strony inwestora.

    Wybrałem projekt, kierując się funkcjonalnością wnętrza domu, potem okazał się być domem pasywnym. Przez rok przekonywałem siebie czy to ma sens, szukałem informacji i liczyłem, kwestionowałem zasadność wszystkiego. Zbudowałem pasywny.
    Gdybym chciał zaoszczędzić i odchudzał izolację to oszczędności miałbym rzędu 20-25tyś (styropian, dach, okna). Ale czy dalej za ogrzewanie domu 190m2 gazem płacił bym <130zł/m (sezon 11.2017 - 3.2018 )?

    Obecnie dom możesz wybudować w dowolnej technologi (tradycyjny murowany, szkieletowy/drewniany), zależy co do ciebie przemawia i jak szybko chcesz go wybudować. Wybrałem tradycyjne podejście, silka+styro; wiec pośpiech nie jest wskazany, dobrze jest dać czas na wyschnięcie i "ułożenie" się budynku. Ale przy parterówce wybrał bym technologie domy lekkie - prefabrykowane. Dobre ocieplenie dachu skośnego i poprawne połączenie z murami jest kosztowne i trudne.
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

  13. #13

    Domyślnie

    LDP05 Dziękuję ci za konkretną odpowiedź.
    Jeśli chodzi o powierzchnie jestem tego samego zdania, i nie chce mieć bezużytecznych pomieszczeń i dużej pow. użytkowej.Będę miał sporo jeszcze miejsca na poddaszu bo w warunkach mam że dach musi być od 35 stopni. Jak na razie tego poddasza w ogóle nie będę chciał ruszać, wyprowadzić tam tylko do góry rurki instalacyjne i stop. Co do materiałów, ekip budowlanych i wykonania. Właśnie tego będę poszukiwał naprawdę profesjonalistów , bo tak jak mówisz kupie drogie materiały i co z tego jak będzie to spieprzone.Co do czasu wybudowania domu pośpiechu nie ma wolę na spokojnie a dokładnie. Wszystko po kolei i etapami.Poczytałem tutaj troszkę różnych wypowiedzi , jak to w końcu jest z tym garażem wpasowanym w bryłę domu. Jedni mówią że garaż wpasowany w bryłę to nie jest to dom pasywny, inni inaczej Jestem w fazie projektu , projektant rozpoczął pracę nad planami domu więc każda rada cenna

  14. #14

    Domyślnie

    Dlatego lepiej zrobić garaż dostawiany.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    Dlatego lepiej zrobić garaż dostawiany.
    Dużo prościej jest ocieplić dom i zapewnić ciągłość izolacji gdy garaż jest oddzielny - to znaczy, że ściany domu i garażu są dwie odizolowywane od siebie.
    Garaż w domu, czyli w jednej bryle wymaga aby izolacja ściana(y) i stropu w garażu była prawie taka sama jak ścian zewnętrznych (czyli jakieś 20-30cm), co oznacza, że na takiej ścianie z styropian nic nie powiesisz albo kombinujesz z jakimiś płytami cementowymi.....ale w końcu taniej będzie postawić dwie ściany
    Jeżeli planujesz przejście dom-garaż, to w zasadzie powinno się zastosować drzwi zewnętrzne bardzo szczelne a zgodnie z przepisami powinny być przeciwpożarowe.

    Jedna ważna uwaga, za garaż wolnostojący jest kilkukrotnie wyższy podatek, wiec powinien być "przyklejony" do domu, wtedy płacisz jak za mieszkanie. To jest główny powód dlaczego popularne są w byle domu, które z czasem ze względu na mały wymiary przestają pełnić funkcję garażu a stają się "rupieciarnią".
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

  16. #16

    Domyślnie

    Nie bardzo rozumiem tego aby stawiać dwie ściany?? Skoro garaż chcę aby był w bryle będzie przecież jednością i ściany garażu będą ocieplone tak samo jak ściany całego budynku.Taką samą izolacja co ściany budynku, więc dlaczego piszesz że nic nie będę mógł na tych ścianach powiesić? Przecież izolacja ścian jest z zewnątrz a nie wewnątrz, no chyba że się mylę i nie znam tego rozwiązania.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregorio81 Zobacz post
    Skoro garaż chcę aby był w bryle będzie przecież jednością i ściany garażu będą ocieplone tak samo jak ściany całego budynku.
    Jak chcesz w garażu utrzymywać temperaturę taką, jak w salonie - rób tak, jak piszesz. Większość woli trochę oszczędzić i nie grzeje pomieszczenia dla samochodu tak, jak dla niemowlaka. Tyle, że pokój niemowlaka nie ma wielkich, słabo ocieplonych i z dużym mostkiem termicznym na dole "drzwi" zewnętrznych.

    A jak chcesz mieć w garażu niewiele powyżej zera (co dla auta i tak jest luksusem) to warto go odizolować termicznie od części mieszkalnej.

  18. #18

    Domyślnie

    I tutaj mi już sporo rozjaśniliście w główce . Narysowałem to sobie i już wiem o co chodzi.Kolejne pytanie bo zamierzam robić płytę fundamentową i teraz czy będzie sens układać i iść w koszty właśnie na pow.garażu? Czy tak jak mówicie odizolować garaż w bryle, jedna ściana mi odpada na wieszanie na niej itd ale to akurat przeżyje.Bo jeśli wybiorę ten wariant z odizolowaniem to od razu logicznie nasuwa się , że bez sensu będzie płyta z docelową izolacją w pow.miejsca garażowego.Jak wtedy zabezpieczyć ten kawałek powierzchni? Czy są jakieś rozwiązania?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony