dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 8
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 151
  1. #1

    Wink Wyleczyłem się z pompy ciepła?

    Forum - to niezwykle silny antybiotyk. Bardzo skutecznie leczy wszelkie mądre i głupie pomysły. Moim pomysłem w dalszym ciągu jest gruntowa pompa ciepła, specjalnie przygotwałem DZ oraz w całym domu zrobiłem ogrzewanie podlogowe. Przyszły instalator pompy, ten sam co zrobił ogrzewanie podłogowe wyliczył mi zapotrzebowanie na 8,6 kW, i zaproponował do tego pompę Nibe F1226 - 8 kW. Całość za ok. 28 tys. netto z montażem. Wszystko wyglądało fajnie do chwili gdy wpadłem w nałóg ślęczenia forum muratora, Lektura wpisów mocno zachwiała mój wybór, Nie spodziewałem sie że pompy ciepła stwarzają użytkownikom tyle problemów. Niektórzy to chyba całym dniami siedzą przy nich próbując wycisnąć z nich parametry umieszczone w folderach reklamowych. Wyobrażałem sobie że ustawie sobie temperaturę jaką chcę mieć w domu i tyle. A tu okazuje się że muszę zapisać się na studia związane z ciepłownictwem aby zrozumieć instrukcję obsługi pompy. Muszę wiedzieć co to są stopniominuty, krzywe grzania, histerezy, dosłownie odlot. Do końca nie jestem jeszcze wyleczony, Mam nadzieję że na forum są tacy którzy przekonają mnie abym nie rezygnował z pompy ciepła.

    Pozdrawiam wszystkich, zadowolnych ze swich pomp ciepła,

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    Cytat Napisał NOMIS Zobacz post
    Forum - to niezwykle silny antybiotyk. Bardzo skutecznie leczy wszelkie mądre i głupie pomysły. Moim pomysłem w dalszym ciągu jest gruntowa pompa ciepła, specjalnie przygotwałem DZ oraz w całym domu zrobiłem ogrzewanie podlogowe. Przyszły instalator pompy, ten sam co zrobił ogrzewanie podłogowe wyliczył mi zapotrzebowanie na 8,6 kW, i zaproponował do tego pompę Nibe F1226 - 8 kW. Całość za ok. 28 tys. netto z montażem. Wszystko wyglądało fajnie do chwili gdy wpadłem w nałóg ślęczenia forum muratora, Lektura wpisów mocno zachwiała mój wybór, Nie spodziewałem sie że pompy ciepła stwarzają użytkownikom tyle problemów. Niektórzy to chyba całym dniami siedzą przy nich próbując wycisnąć z nich parametry umieszczone w folderach reklamowych. Wyobrażałem sobie że ustawie sobie temperaturę jaką chcę mieć w domu i tyle. A tu okazuje się że muszę zapisać się na studia związane z ciepłownictwem aby zrozumieć instrukcję obsługi pompy. Muszę wiedzieć co to są stopniominuty, krzywe grzania, histerezy, dosłownie odlot. Do końca nie jestem jeszcze wyleczony, Mam nadzieję że na forum są tacy którzy przekonają mnie abym nie rezygnował z pompy ciepła.

    Pozdrawiam wszystkich, zadowolnych ze swich pomp ciepła,
    sory, ale brednie piszesz

    nie znam się na ciepłownictwie, z wykształcenia to ja historyk jestem, ustawianie zajęło mi (jakby zsumować cały czas poswięcony temu od momentu montażu pompy) jakieś 3 godziny (ponad 3 lata)
    i uważam że to był najlepszy wybór
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Witam

    Zainstaluj kocioł gazowy.
    Przeniesiesz się do działu OGRZEWANIE.
    Znajdziesz tam jeszcze więcej wątków dot. ustawień pracy kotła.

    Zobaczysz, że przeciętna PC to pryszcz i to pomimo braku stref taryfowych, czego dotyczy 2/3 rozważań i wątpliwości w dziale PC.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał NOMIS Zobacz post
    A tu okazuje się że muszę zapisać się na studia związane z ciepłownictwem aby zrozumieć instrukcję obsługi pompy. Muszę wiedzieć co to są stopniominuty, krzywe grzania, histerezy, dosłownie odlot.
    A jak wsiadasz za kierownicę samochodu, to musisz go prowadzić na granicy możliwości nie przymierzając jak Kubica? I potrzebna Ci dogłębna znajomość parametrów pracy i użytych materiałów jak jego mechanikom?

    Pewnie, że można się wgryzać i doskonalić umiejętności jazdy. Ale nie jest to obowiązkowe. Do pracy dojedziesz też jak kapelusznik.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mandelbrot
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    48-210
    Posty
    149

    Domyślnie

    To nie przymus, po prostu temat jest ciekawy i to moja zabawka, która muszę się nacieszyć przez pierwszy rok. Później pewnie zapomnę, że mam kotłownie. Poza tym żaden instalator przy pompie, czy przy każdym innym ogrzewaniu nie ustawi Ci choćby optymalnej dla Ciebie krzywej grzania - potrzebujesz temperatur jesiennych i mrozu -20 żeby to idealnie ustawić.

    Przykład z piecem kondensacyjnym. W firmie mamy ogrzewanie gazowe, jeszcze nieocieplony budynek i po wymianie grzejników zrobiło się zimno, a gość który się tym zajmuje nie za bardzo miał pojęcie co zrobić. Okazało się że jak zaczęli marudzić, że zimno, to podniósł bardzo temperaturę dzienna, ale nocna była o kilkanaście stopni niższa. Co ciekawe przez cały weekend, jak nikogo nie było przez całą dobę miał ustawioną temperaturę dzienną. Efekt - w poniedziałki gorąco i otwierają okna, a później coraz zimniej i dogrzewają farelkami
    Na cokolwiek byś się nie zdecydował, to i tak będziesz się musiał z tym zapoznać.

  6. #6

    Domyślnie

    Ale to dotyczy wszystkich źródeł ogrzewania. No chyba, że liczysz i ufasz swojemu instalatorowi. Przykład z życia: znajomy namawiał mnie na pellet i prawie poszedłem w jego ślady. Oczywiście piec doradzał mu jego instalator itp. itd. teraz okazało się, że w zeszłą zimę zjadł pelletu na 4tyś. zł! Czy pellet jest zły? Nie, uważam, że nie jest on optymalnie spalany. Może za duży piec? Może trzeba bufor wstawić trudno zgadywać ale dom około 150m^2 więc zużycie na pewno za duże. Wracając do tematu. Wg mnie bierzesz to na siebie i jesteś specjalistą w swojej "kotłowni" albo zdajesz się na czyjąś nie-/wiedzę. Gdy wybierałem pompę ciepła to nie mogłem znaleźć hydraulika w mojej mieścinie, który by mi wykonał podłogówkę. Słyszałem: Panie to nie będzie działać, będzie Pan marzł. A najlepszy tekst:"my się narobimy a ktoś przyjedzie z pompą i zje wisienkę z tortu". No jak to usłyszałem to wykonałem wszystkie instalacje sam. I wisienka została dla mnie
    Ostatnio edytowane przez idaredy2017 ; 14-02-2018 o 08:28

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Tak jak wszędzie są ludzie, nazwijmy ich pasjonaci, który muszą wiedzieć jak działa urządzenie, rozebrać je do ostatniej śrubki, przetestować wszelakie możliwe ustawienia.
    Do pewnego momentu jest to dobre ale później zaczyna się przesada - ale nikt nikomu nie zabroni.
    Normalny człowiek ustawia pompę i zapomina, czasem coś zmieni raz do roku w ustawieniach np przełączy z ogrzewania na chłodzenie
    Warunek jeden trzeba trafić instalatora co nie spieprzy instalacji.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

  8. #8

    Domyślnie

    KIlka lat temu w 2011 r. stałem się posiadaczem kotła na ekogroszek. Znalazłem i jak na tamte lata kupiłem według mnie najbardziej optymalny dla mnie.
    Przez rok traktowałem to jako "zabawkę" i chciałem dowiedzieć się jak najwięcej aby mieć spalanie jak najniższe i mnie to "kreciło".
    Później "zabawka" się znudziła i bywałem po to aby wyczyścić kocioł , dołożyć opału lub wywalić popiół.

    Teraz mam "nową zabawkę" pompę ciepła i też staram się aby działała optymanie.

    Był serwisant nastawił ale nie ma się co oszukiwać instalator ustawi tak aby działała a nie najoptymalnie a każdy dom jest inny i warto "dopieścić" urzadzenia do swoich wymagań i preferencji.

    Ale oczywiście można nic nie robić , zamontować termostat wbić tam temepraturę jaką termostat ma pilnować i zapomnieć ..
    Zapewne będzie niższa sprawność pracy ale myślę że jakiejś tragedii nie będzie ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał NOMIS Zobacz post
    okazuje się że muszę zapisać się na studia związane z ciepłownictwem aby zrozumieć instrukcję obsługi pompy. ,
    W PC jest taka gałka którą ustawia się albo cieplej albo chłodniej .
    Nie sądzę aby były takie studia które uczą obsługi gałki w PC.
    Myślę ,że wystarczy 8 klas

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    W PC jest taka gałka którą ustawia się albo cieplej albo chłodniej .
    Nie sądzę aby były takie studia które uczą obsługi gałki w PC.
    Myślę ,że wystarczy 8 klas
    Inna sprawa ,że jak mamy dom to i jesteśmy :dekarzami,hydraulikami,elektrykami,ogrodnikami... .....

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał NOMIS Zobacz post
    Muszę wiedzieć co to są stopniominuty, [..]
    A co to są stopniominuty ?
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mandelbrot
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    48-210
    Posty
    149

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    A co to są stopniominuty ?
    Moja ich nie ma, albo jeszcze nie doszedłem do tego poziomu

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał mandelbrot Zobacz post
    Moja ich nie ma, albo jeszcze nie doszedłem do tego poziomu
    No to tak jak ja, ale sprawdzałem : bez tego pompa też grzeje , widać nie jest to parametr niezbedny do działania pompy
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał mandelbrot Zobacz post
    Moja ich nie ma, albo jeszcze nie doszedłem do tego poziomu
    Może ktoś mądry wytłumaczy to w spoób prosty, tak jak dla tych po 8 klasach.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał NOMIS Zobacz post
    Może ktoś mądry wytłumaczy to w spoób prosty, tak jak dla tych po 8 klasach.
    Ale co wytłumaczyć...?
    Jak działa pompa ciepła...?
    No tak samo jak lodówka w domu...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  16. #16

    Domyślnie

    1 stopniominuta [°min] = 1 K różnicy temperatur w przeciągu 1 minuty
    Przy określonym deficycie ciepła uruchamia się pompa ciepła, która wyłącza się dopiero wtedy, gdy dostarczona ilość ciepła wyrówna jego deficyt.
    Im większa jest ustawiona ujemna wartość liczbowa, tym dłuższe są cykle pracy lub postoju sprężarki.
    Ustawiamy stopniominuty do uruchomienia sprężarki - ale mozna pozostawic ustawienia instalatora
    Moj domek
    Zuzycie mojej PCi
    Powierzchnia podłóg ogrzewanych/uzytkowa: 215m2/175 m2;geoTHERM plus VWS 62-2 VAILLANT, 5,9kW,co i cwu,175 l cwu.Kolektor pionowy 100 mb, U-rurka,co podlogowe-całość + 3 drabinkowe grzejniczki.
    Elewacja 20cm styropianu,podłoga 30cm, dach 30cm pianki PUR otw.kom.rekuperator RENOVENT HR L 400,GWC żwirowe.

  17. #17
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibizz1

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Skierniewice
    Posty
    361

    Domyślnie

    Jak z kazdą nową fajną zabawką. Przez pierwszy kilka miesięcy przyciąga uwagą a potem staje się normalnością. Co prawda krzywa grzewcza, COPy i stopniominuty to coś nowego i każdy logicznie pracujący umysł mocno intersują, ale myslę że to kiedyś mija.

    Może nie chodzi tutaj o wyleczenie się z pompy ciepła, tylko wyleczenie się z obserwowania temperatur na termometrach i licznika energii. Przy innych zabawkach jest tak samo. I chyba większość chce stanąć z dumą i powiedzieć. Tak wydałem te 10,20,30tys więcej ale było warto. Wtedy osiągamy pełnię szczęścia. Gorzej jak mamy gaz ziemny w ulicy a nasz sąsiad wydał na ktołownie na ten gaz dużo mniej a ma mniejsze rachunki
    Dom parterowy z poddaszem użytkowym 220m2 użytkowa, podloga 21cm EPS100, sciany 20cm grafit33, dach 20cm pianka, PC NIBE F1245 10kW, rekuperator vents 350

  18. #18

    Domyślnie

    ...a nasz sąsiad wydał na ktołownie na ten gaz dużo mniej a ma mniejsze rachunki
    Wtedy pozostaje tylko straszenie go wybuchem

  19. #19
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibizz1 Zobacz post
    Gorzej jak mamy gaz ziemny w ulicy a nasz sąsiad wydał na ktołownie na ten gaz dużo mniej a ma mniejsze rachunki
    Błędne myślenie lub brak podstawowej wiedzy o swoim własnym domu.
    Jeśli byłaby taka sytuacja to znaczy,że wybudowalismy durszlak a sąsiad dobry dom.
    Zużycie energii na ogrzewanie czyli przyszłe rachunki za to zależą od tego ile energii dom potrzebuje tej energii,pompa dzięki COP zmniejsza ilość tej energii właśnie o COP.
    W dwóch identycznie budowanych domach ZAWSZE ogrzewanie oparte o COP będzie tańsze i nawet najtańsze.

    Sąsiad posiadający powierzchniowo podobny dom grzeje ekogroszkiem i na węgiel wydaje więcej nie tylko ile ja przy pompie ale i więcej gdybym dom grzal prądem.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 15-02-2018 o 17:13

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibizz1 Zobacz post

    Może nie chodzi tutaj o wyleczenie się z pompy ciepła, tylko wyleczenie się z obserwowania temperatur na termometrach i licznika energii. Przy innych zabawkach jest tak samo. I chyba większość chce stanąć z dumą i powiedzieć. Tak wydałem te 10,20,30tys więcej ale było warto. Wtedy osiągamy pełnię szczęścia.
    To tak jak z samochodem , mozna jeździć jak fabryka dała , a można też wycisnąć więcej . Tak też mozna zostawić jak zrobi instalator , a mozna zrobić tuning jak ktoś ma ochotę i cieszyć się z efektów (czasem jak dziecko). Potem mija i człowiek szuka nowej zabawki
    Jeśli myślisz że przy kociołku , ba ! nawet kominku nie będziesz eksperymentował i dobierał ustawień na grzejnikach czy zaworach trójdrogowych, rodzaju węgla czy drewna, sprawdzać "cug" w zależności od pogody, bawić się dolotem (kominek) etc. to jesteś w dużym błędzie. Choć w sumie tam też można zrobić i zostawić jak instalator ustawił.
    Jeśli w komputerze nie zmieniłeś sobie tapety to zostaw to instalatorom, na pewno "jakoś" będzie działac tak pompa jak kotły czy kominki
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

Strona 1 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony