dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 7
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 127
  1. #21
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Hikiel

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-386
    Posty
    6

    Domyślnie

    Dzień dobry.

    Pozwolę podpiąć się pod istniejący temat.

    Mam dom dziesięcioletni, piętrowy z podpiwniczeniem, 189m2 licząc z garażem. Elewacja to styropian 12cm, okna 2 szybowe plastikowe, dach ocieplony wełną. Obecnie palę miałem/węglem natomiast kolejny sezon grzewczy chcę już przeżyć jak człowiek. Myślałem o piecu gazowym ale boję się, że zbankrutuję i znajomy nakierował mnie na pellet. Niestety nie znam nikogo, kto stosuje ten typ ogrzewania. Trochę poczytałem i znam podstawy. Czy ktoś mógłby pomóc mi z doborem mocy pieca i konkretnie modelu. Nie chcę mówić, że cena nie gra roli ale jeśli mam korzystać z pieca naście lat to wolę dołożyć na start i mieć spokój.

    Pozdrawiam

  2. #22

    Domyślnie

    Slimpel 25 4,8 - 25 kW.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  3. #23
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Hikiel

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-386
    Posty
    6

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję.

    Wiem, że to trochę wróżenie z fusów ale czy jest szansa na podanie/wyliczenie zużycia pelletu przy zastosowaniu tego kotła? Przy zimach jakie mamy od kilku lat zużywam około 4t miału/węgla na sezon od października do kwietnia łącznie z grzaniem wody w bojlerze przez przez piec.

  4. #24

    Domyślnie

    Około 200 m2 to pewnie tak do 4 ton chociaż pewnie mniej wciągnie bo to bardziej stabilne paliwo niż miał i dozowanie dużo bardziej precyzyjne. Ale to wrózenie z fusów może byc 3 tony trudno powiedzieć.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  5. #25
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Hikiel

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-386
    Posty
    6

    Domyślnie

    Serdeczne dzięki dobry człowieku

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Podajesz spalanie około 4T/sezon który trwa około 6 miesięcy.
    To niecałe 700kg paliwa na miesiąc co daje średniodobowo około 23kg.dobę zatem potrzebujesz średnio między 4 a 5kW .
    Nie szukałbym kotła większego jak 10 czy 12kW a nie 25kW.
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  7. #27

    Domyślnie

    A to przepraszam kup sobie 2 -3 farelki. Szkoda sobie kotłem d.... zawracać.
    Ok to policzyłeś zapotrzebownie cieplne budynku tak pi razy oko
    Ale jakie jest projektowe obciązenie cieplne budynku - moc szczytowa ?
    tak dla ułatwienia -
    Projektowane obciązenie cieplne budynku - moc szczytowa - jest określana przy skrajnych warunkach temperaturowych które mogą wystąpić w ciągu roku. Obciążenie jest minimalną mocą źródła ciepła niezbędną dla zapewnienia komfortu cieplnego użytkowników budynku.
    i dalej
    Uwzględnienie nadwyżki mocy w projektowaniu obciążenia cieplnego umożliwia osiągniecie wymaganej temperatury wewnętrznej przy określonym czasie po okresie osłabienia np: ogrzewaniu z przerwami lub niższym niż standardowym.
    A powinieneś jeszcze wziąć pod uwagę wymagania samego urządzenia - czy np zalecana jest praca przez dłuższy okres czasu z mocą szczytową itp Oraz zakres mocy z jaką pracuje urządzenie ja zaproponowałem urządzenia od 4,8 kW - 25 kW
    Ostatnio edytowane przez Puławiak ; 15-02-2018 o 13:55
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  8. #28
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    A po co takie wielkie?

  9. #29

    Domyślnie

    A po co taki wielki ten kocioł ? Słuszne pytanie ? Podałem konkretny model kotła. Slimpel.
    Ten produkt występuje w mocach max 10 kW, 15 kW, 25 kW. 10 odpada bo niestety będzie za mały będzie pracował na pełnym na dużym obciążeniu co wpłynie negatywnie na czas jego eksploatacji. Pasuje 15 ale 15 i 25 to jeden i ten sam kocioł moc 4,8-15/4,8-25 tyle tylko że ograniczony elektronicznie, różnica w cenie żadna. Wiec po co fikcja ? Użytkownik sam może zadać z jaką mocą max kocioł ma pracować może to ustawić w przedziale 4,8-25 wiec może sam wybrać te 15 kW. Ale też moze wybrać 18 czy np 12 kW. Tylko po co ? Skoro kocioł sam moduluje i sam dobiera moc do zapotrzebowania ?
    U wielu producentów tak jest że jest jeden i ten sam kocioł tylko ograniczony elektronicznie i naklejki inne.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  10. #30
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    "Ten produkt występuje w mocach max 10 kW, 15 kW, 25 kW. 10 odpada bo niestety będzie za mały będzie pracował na pełnym na dużym obciążeniu co wpłynie negatywnie na czas jego eksploatacji."-Rozwiń to dlaczego praca kotła na pełnej mocy i hajcowanie,sandałowanie ma wpłynąć negatywnie na kocioł?

  11. #31

    Domyślnie

    Bo to juz nie są kotły zasypowe - praca z pełnym obciążeniem powoduje przegrzanie pewnych elementów kotła np wypalanie/ deformację rusztów mechanizmów czyszczących itd w nowych nowoczesnych kotłach jest dużo elementów "suchych" które poddane nadmiernemu obiążeniu sie poprostu drastycznie szybko zużywają. Samochodem też starasz się cały czas jeździć z nogą w podłodze ?
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  12. #32
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Niektórzy (mój sąsmsiad tak jeździ) gaz gaz gaz więcej gazu,sandał.
    Za mało gazu to źle.
    Niektórzy to jeźdzą po dziadkowemu i się później to psuje,tamto psuje,to zapchane.
    Elementy suche czyli co?
    W moim kotle się nic nie wypala od pracy pełną mocy jedynie potop żużla następuje.

  13. #33

    Domyślnie

    Ok to pochwal sie co to za kocioł i jak długo go użytkujesz ? Tak jak napisałem wcześniej istotne są też zalecenia producenta co do odpowiedniego użytkowania. Nie mówię o zamulaniu samochodu tylko o normalnej jeździe kiedy trzeba to ciśniesz kiedy trzeba odpuszczasz. Myślę że jazda z pedałem w podłodze na zdrowie temu samochodzikowi nie wychodzi.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  14. #34
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Jakiś dolnika no nome.
    Obecnie ma ma moc 8-12kw.
    Ma już 20lat.
    Ja go nie montowałem.
    A niektórzy jak orzą to gaz w podłoge.

  15. #35

    Domyślnie

    No kiepskie porównanie kocioł zasypowy do pelleciaka ? Ile tam masz mechanizmów czyszczących - elementów ruchomych w palenisku ? Napędów podajników itd? Tak dla porównania tak wyglada palenisko jednego z kotłów pelletowych o mocy 18 kW
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG-20171026-WA0012.jpg
Wyświetleń:	183
Rozmiar:	6,2 KB
ID:	407352  
    Ostatnio edytowane przez Puławiak ; 15-02-2018 o 17:42
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  16. #36
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Elemtenty ruchome w palenisku to będzie opał,powietrze,gazy palne,płomienie,gazy spalone,spaliny.
    Mechanizmów czyszczących mam 4 wiszą na ścianie obok kotła.

  17. #37

    Domyślnie

    A dlaczego nie w kotle w czasie palenia ? W peleciakach są w kotle.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  18. #38
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Nie są potrzebne.Chyba,że jakiś katastrofalnie zapopielony opał to trzeba po każdy załadunku ewakułować popiół.

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał Puławiak Zobacz post
    A to przepraszam kup sobie 2 -3 farelki. Szkoda sobie kotłem d.... zawracać.
    Ok to policzyłeś zapotrzebownie cieplne budynku tak pi razy oko
    Ale jakie jest projektowe obciązenie cieplne budynku - moc szczytowa ?
    tak dla ułatwienia -
    Projektowane obciązenie cieplne budynku - moc szczytowa - jest określana przy skrajnych warunkach temperaturowych które mogą wystąpić w ciągu roku. Obciążenie jest minimalną mocą źródła ciepła niezbędną dla zapewnienia komfortu cieplnego użytkowników budynku.
    i dalej
    Uwzględnienie nadwyżki mocy w projektowaniu obciążenia cieplnego umożliwia osiągniecie wymaganej temperatury wewnętrznej przy określonym czasie po okresie osłabienia np: ogrzewaniu z przerwami lub niższym niż standardowym.
    A powinieneś jeszcze wziąć pod uwagę wymagania samego urządzenia - czy np zalecana jest praca przez dłuższy okres czasu z mocą szczytową itp Oraz zakres mocy z jaką pracuje urządzenie ja zaproponowałem urządzenia od 4,8 kW - 25 kW
    Puławiak z całym szacunkiem ale rozumując jak piszesz to po co się rozdrabiać, brać 50kW dopiero kocioł będzie miał lekko
    Do ilu zmodulujesz palnik 25kW jakie są wtedy jego emisje? przecież walczymy ze smogiem podobno?
    Kocioł 25kW wg nowej normy ma być badany na 100 i 30% jego mocy, tak?
    Podajesz zakres mocy 4,8 do 25kW, tak?
    Według te normy o której wspomniałem i kotle 25kW wychodzi mi że jeśli był badany to 30% mocy z 25kW to jakieś 7,5kW, tak?
    Co jest przy tych 4,8kW?
    Wiesz?
    I cała walka ze smogiem paszła w pi..du
    Instalatorowi-sprzedawcy będzie zalegać więcej w sakiewce a ludkom więcej w płucach.
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  20. #40
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Nie tam 50kw za mały bo zamarźnie minimum 100kw.
    A może Puławiak to instalator???

Strona 2 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony