dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    krisso_pl

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Marki
    Kod pocztowy
    05-270
    Posty
    24

    Domyślnie Milion regulatorów i jak to teraz dobrze ustawić

    Cześć!
    Zacznę może od tego, że prowadziłem delikatną walkę z ogrzewaniem w poprzednim mieszkaniu i teraz kiedy przechodzę przed drugi sezon grzewczy w nowym domu stwierdziłem, że muszę trochę zgłębić temat

    Bardzo ogólnie chodzi o to, że mieszkam w segmencie stawianym taśmowo przez dewelopera i nikt się tu raczej nie zastanawiał jakie rozwiązania będą najlepsze a po prostu jechał taśmówkę.

    Zasadniczy problem jest taki, że nie mogę dojść do porządku z ogrzewaniem w domu. Jest albo za ciepło ogólnie, albo za zimno, albo jedne pomieszczenia są ewidentnie przegrzane a z tym wszystkim próbuje się uporać moja małżonka która biega po pokojach zakręcając lub odkręcając kaloryfery.

    Dla porządku może opiszę instalację w domu.
    Mamy parter na którym znajdują się:
    1) salon z aneksem - dwa grzejniki i kominek zwykły
    2) łazienka z ogrzewaniem podłogowym
    3) Kotłownia gdzie jest piec
    4) wiatrołap - jeden mały grzejnik

    Piętro:
    1) lazienka - ogrzewanie podłogowe i grzejnik lazienkowy
    2) sypialnia i dwa pokoje - w każdym po jednym grzejniku

    Poddasze - dwa pomieszczenia - w każdym po jednym grzejniku.

    Zakladam, że wielkość grzejników jest dobrana prawidłowo do pomieszczeń i problem leży gdzie indziej.
    W tej instalacji jest szereg opcji ustawiania i nie mam zielonego pojęcia jak to powinno być ustawione by działało poprawnie.
    Po pierwsze sprawdziłem, że każdy grzejnik ma ustawioną kryzę (ten regulator na grzejniku) na 6 czyli jeśli dobrze rozumiem, na maksymalny przepływ - zarówno te grzejniki na dole blisko pieca jak i te na poddaszu co, jak przeczytałem, już na dzień dobry jest błędem.
    Każdy kaloryfer ma oczywiście głowicę termostatyczną. Przepraszam z góry za mój brak wiedzy, ale dopiero wczoraj przeczytałem, że te głowice nie są zwykłymi pokrętłami ktorymi można ragulować "siłę" kaloryfera a każdej cyferce odpowiada zakres temperatur i te głowice powinny otwierać lub przymykać przepływ w grzejniku w zależności od tego jaką wykryją temperaturę... zgadza się?
    Czyli mamy więc kolejną regulację...
    Do tego dochodzi ustawienie temperatury grzania na samym piecu która nie wiem czy powinna być moim widzi mi się czy na jakiej podstawie mam ją ustawić...?
    Na zakończenie jakby tego było mało mamy jeszcze sterownik do pieca któremu zadajemy określoną temperaturę którą ma osiągnąć i oczywiście tryby dzienny i nocny.

    Jak mam to ustawić po kolei żeby to cholerstwo działało? Gdzie umieścić sterownik - w korytarzu gdzie jest chłodniej czy może w cieplejszym pomieszczeniu? Jaką temperaturą ma grzać piec by było optymalnie? Jak ustawić kryzowanie dla grzejników bliżej i dalej od pieca i na końcu jak to skonfigurować bym nie miał piekła w sypialni kiedy instalacja próbuje ogrzać chłodny dół i czemu w takim razie głowica nie zamyka sypialni skoro powinna wiedzieć że już jest tam ciepło?
    HELP!!!

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.314

    Domyślnie

    Wszystko zależy od schematu instalacji i przyjętej przez instalatora koncepcji.
    Jeśli ma być jakakolwiek porada to pierw zamieść fotki poszczególnych elementów kotłowni oraz jej całości a także wyglądu rozdzielaczy do pętli podłogówki mieszczących się zapewne w skrzynce na ścianie pomieszczeń z podłogówką lub lub jednego zbiorczego w kotłowni.
    Jeśli chodzi o instalacje deweloperskie to zamiast mieszaczy na rozdzielaczach, zasilanie podłogówki moze odbywać się z powrotu grzejników drabinkowych lub z zastosowaniem zaworów RTL umieszczonych w ścianie.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Zacznij od przeczytania instrukcji . Sam piszesz ,że dopiero przeczytałeś instrukcję głowicy.
    Żona biega i kręci . Niech też przeczyta instrukcję .
    Jak będziesz się bawił w programowanie ( dzień / noc) to musisz przewidzieć bezwładność budynku.
    Ale na początek ustaw na słoneczko na stałe

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony