dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar redrum
    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    587
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie Więźba/Schody

    Drodzy forumowicze mam parę problemów:
    1 Chcę zamówić drzewo w lesie do przetarcia na więźbę - współczynnik przetarcia jest 0,6 - 0,7 - leśnictwo i znajomy pilarz twierdzą że
    przynajmniej 0,5 ,czyli trzeba zamówić 2 razy więcej niż więźby.
    Kto ma racje - ile zamówić ?
    2 Czym impregnować tę więźbę?
    3 W zestawieniu więźby w projekcie jest przyjęty domiar +10% czyli krokiew nominalnie ma 10m a w wyniku zestawienia jest 11 , kierownik bud. twierdzi że lepiej zastosować domiar +20% . Czy to nie jest zbyt dużo.
    4 Z reszty drzewa które zostanie chciałbym zrobić deski - do pełnego odeskowania dachu .Jakie te deski wykonać – grubość, wielkość?
    5 No i te schody mam schody betonowe - chce w przyszłości wykończyć je drewnem i tak sobie pomyślałem czy przy okazji akcji więźba - nie zamówić jakiś elementów na te schody . Czy sosna będzie się do tego nadawać? . Jakie elementy potrzebuje , jeżeli macie jakieś informacje dot. wykańczania schodów drewnem -proszę o namiar.

    pozdr ol
    przestrzegam przed tynkarzem Pawłowicz Zenon!!!!!!

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar redrum
    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    587
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    jakieś wskazówki.....
    przestrzegam przed tynkarzem Pawłowicz Zenon!!!!!!

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar redrum
    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    587
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    CHyba muszę zmienic avatar?
    przestrzegam przed tynkarzem Pawłowicz Zenon!!!!!!

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Co do ilosci w lesie to nie odpowiem, ale te drugie tyle nie wydaje mi sie dużo.
    Dlugości poszczegolnych elementow to 5-10% naddatku 20% to troche przesada chyba ze masz źle wyliczone w projekcie.
    Sosna to bardzo miękkie drewno i na schody raczej sie nie nadaje.
    Dźwigary deskowe /projekt/ do samodzielnego wykonania. Zainteresowany ? Pisz na priv.

  5. #5

    Domyślnie

    1 Chcę zamówić drzewo w lesie do przetarcia na więźbę - współczynnik przetarcia jest 0,6 - 0,7 - leśnictwo i znajomy pilarz twierdzą że
    przynajmniej 0,5 ,czyli trzeba zamówić 2 razy więcej niż więźby.
    można się z tym zgodzić, surowiec nie jest taki drogi, więc lepiej więcej niż mniej
    2 Czy impregnować tę więźbę?
    Jasne że tak (worek 20 kg preparatu do impregnacji - do rozcienczenia kosztuje do 100 PLN przy wydajności dwukrotne malowanie ok 100 m^2)
    i to dla zabezpieczenia poczwórnego: grzyby pleśnie rokactwo i ogień. Lepiej to robić samemu, słyszałem że tartaki oszukują i dają tego za mało lub wręcz nie to - tylko np bejcę, żeby kolor był
    W zestawieniu więźby w projekcie jest przyjęty domiar +10% czyli krokiew nominalnie ma 10m a w wyniku zestawienia jest 11 , kierownik bud. twierdzi że lepiej zastosować domiar +20% . Czy to nie jest zbyt dużo.
    o kurde, przesada. Moi cieśle powiedzieli żebym pododawał po 20 cm i będzie ok (tylko na zacięcie na złącza ciesielskie). Jak ci powiedzieli żeby 1 m naddatku to .... poszukaj innych fachowców

    4 Z reszty drzewa które zostanie chciałbym zrobić deski - do pełnego odeskowania dachu .Jakie te deski wykonać – grubość, wielkość?
    ja też mam pełne deskowanie. Deski wystarczą calówki (25 mm). Długość to wielokrotność przestrzeni międzykrokwiowych
    5 No i te schody mam schody betonowe - chce w przyszłości wykończyć je drewnem i tak sobie pomyślałem czy przy okazji akcji więźba - nie zamówić jakiś elementów na te schody . Czy sosna będzie się do tego nadawać? . Jakie elementy potrzebuje , jeżeli macie jakieś informacje dot. wykańczania schodów drewnem -proszę o namiar.
    też tak mam, betonowe shody (de facto dopiero się wyleją). Co do materiału to ja planuję dąb. Sosna moim zdaniem jest za miękka na schody.
    Tomek

  6. #6

    Domyślnie

    A opłaca sie kupić w lesie i samemu przetrzec??? Jak dobrze ponegocjujesz to można coś uszczkńąć z ceny za gotowca w tartaku

  7. #7

    Domyślnie

    Ja do swojej więźby dodawałam 20cm. Powinno wystarczyć.
    Powinieneś zaimpregnować, ale to można zrobić samemu.
    Masz kierownika budowy zapytaj jego.
    Dla mnie przy zakupie drewna na więźbe było najważniejsze kiedy była ścinana i czy jest bardzo wilgotna.
    Co do deskowania to zależy jaką masz dachówkę i jaki dach. Wykonawca mi to przeliczył.
    Zobacz ile Cię to będzie kosztować może lepiej zamówić w tartaku.

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar redrum
    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    587
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał dryblasy
    A opłaca sie kupić w lesie i samemu przetrzec??? Jak dobrze ponegocjujesz to można coś uszczkńąć z ceny za gotowca w tartaku
    Wydaje mi się że tak - 200 -220 zł surowiec przetarcie ok 70zł za m3.
    Napewno zostanie desek i na pełne odeskowanie , na inne tam potrzeby i drewno na opał.
    pozdr ol
    przestrzegam przed tynkarzem Pawłowicz Zenon!!!!!!

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar redrum
    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    587
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Betka
    Dla mnie przy zakupie drewna na więźbe było najważniejsze kiedy była ścinana i czy jest bardzo wilgotna.
    .
    Gdzieś wyczytałem ze na więźbe najlepsze jest drewno ze ścinki letniej bo ma najwiecej żywicy , na podłogi najlepsze z zimy -naj suchsze.
    pozdr ol
    przestrzegam przed tynkarzem Pawłowicz Zenon!!!!!!

  10. #10

    Domyślnie

    redrum - wierz mi że to prawda. Najgorsze drewno to wiosenne kiedy zaczyna ciągnąć wodę a już nie daj Boże liściaste typu Buk i dąb brzoza szybko wysycha i pęka lub wygina się w śmigła. te gatunki maja wyjątkowo duże naczynia (to takie otworki) którymi ciągną wodę. Latem drewno żywiczne jest o.k. bo nie ma tyle wody w sobie i szybciej wysycha lecz kazdy kij ma dwa końce gorzej sie impregnuje!!!! Impregnacja ciśnieniowa polega na tym iz z drzewa usuwa się wodę a na jej miejsce wtłacza się impregnat!!!!

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar redrum
    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    587
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź @dryblasy - właśnie wracam od człowieka który będzie przecierał i to mówił samo - także się dowiedziałem ze przy dużych przekrojach elementów więźby należy stosować przelicznik 0,5 a przy mniejszych 0.6-0.7
    przestrzegam przed tynkarzem Pawłowicz Zenon!!!!!!

  12. #12

    Domyślnie

    Redrum,
    A kiedy bedziesz stawiał ta wieżbe?? W tym roku?

    Ja zastanawiam sie czy nie zrobic podobnie jak Ty - drzewo z lasu , przetrzec i potrzymac do przyszlego roku - troche wyschnie.

    Tylko sie zastanawiam kiedy impregnowac. Od razu po przetarciu czy w przyszlym roku jak sie bede budowal?

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar redrum
    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    587
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Tak w tym roku. Nie musi leżakować aż tak długo - po miesiącu sam ją zaimpregnuje- . Gotowa więźba z tartaku - zwykle to jest świeżutkie drzewo zaraz po ścięciu pomazane zieloną zaprawą .
    pozdr ol
    przestrzegam przed tynkarzem Pawłowicz Zenon!!!!!!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony