dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 7
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 124
  1. #1

    Domyślnie Jakie ogrzewanie w nowym domu parterowym 130-140 m2?

    Witam!

    Póki co jesteśmy z małżonka dopiero na etapie wybierania koncepcji domu ale już należy myśleć nad setką innych, ważnych kwestii.

    Jedną z nich jest system ogrzewania budynku.

    Dom planujemy niskoenergetyczny, może aż nie pasywny ale na pewno energooszczędny.
    Wiadomo, termoizolacja, okna, rekuperacja, brak mostków itp co jest podstawą obecnie.

    Osobiście skłaniam się na grzanie czystym prądem (kable w wylewce, II taryfa), lecz przez myśl przeszła mi też koncepcja pompy ciepła (powietrznej).
    Niezależnie PC PW dla CWU.
    Dodatkowo jakaś klima (kanałowa?) do chłodzenia latem i ogrzewania w okresach przejściowych.

    Okazało się natomiast jakiś czas temu że okolicy, a nawet w ulicy jest gaz. I sąsiedzi nowobudowani będą się podłączać. Ja musiałbym niestety od drogi jakieś 30 m swojego gazociągu jeszcze pociągnąć (koszty).

    Proszę o sugestie i pomoc w wyborze doświadczonych forumowiczów.

  2. #2
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Gaz zostaw w spokoju

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Gaz zostaw w spokoju
    Też tak myślę.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    Witam!

    Póki co jesteśmy z małżonka dopiero na etapie wybierania koncepcji domu ale już należy myśleć nad setką innych, ważnych kwestii.

    Jedną z nich jest system ogrzewania budynku.

    Dom planujemy niskoenergetyczny, może aż nie pasywny ale na pewno energooszczędny.
    Wiadomo, termoizolacja, okna, rekuperacja, brak mostków itp co jest podstawą obecnie.

    Osobiście skłaniam się na grzanie czystym prądem (kable w wylewce, II taryfa), lecz przez myśl przeszła mi też koncepcja pompy ciepła (powietrznej).
    Niezależnie PC PW dla CWU.
    Dodatkowo jakaś klima (kanałowa?) do chłodzenia latem i ogrzewania w okresach przejściowych.

    Okazało się natomiast jakiś czas temu że okolicy, a nawet w ulicy jest gaz. I sąsiedzi nowobudowani będą się podłączać. Ja musiałbym niestety od drogi jakieś 30 m swojego gazociągu jeszcze pociągnąć (koszty).

    Proszę o sugestie i pomoc w wyborze doświadczonych forumowiczów.
    W gaz bym się nie pchał.
    Jeśli obliczenia wskazują że grzanie prądem jest dla ciebie finansowo do przełknięcia to ok.
    Jeśli nie to przy dobrej izolacji i rekuperacji zmieścisz się z pompą ciepła pewnie w 25 tysiacach.
    Przy takiej zimie jak jest teraz - 100% sezonu ogrzejesz dom kanałówką. Wypasione wersje to około 10 tysi.
    Poźniej możesz pomyśleć o fotowoltaice.
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  5. #5

    Domyślnie

    Przy dobrej izolacji myślę że rachunki za ogrzewanie prądem niewiele przekroczą te które by były w przypadku gazu. No i koszt inwestycyjny niewielki w ogrzewanie elektryczne.
    W pompa ciepła to już nieco więcej ceregieli no i koszty inwestycyjne większe. W 25 tyś pewnie się da ale z czego widzę to dobre pompy np. Panasonica kosztują 30 - 50 tyś. a gdzie reszta instalacji.
    O PV także myślałem, także w kontekście odsprzedaży energii bo magazynowanie np. latem nie wchodzi praktycznie w grę (chyba że wybuduję wielki basen w ogrodzie )
    Co do zimy, to faktycznie, to jakiś żart. Ale za to portfel się cieszy.
    Tu http://kalkulator.cncpompyciepla.pl/ sobie co nieco policzyłem i wyszło mniej więcej:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zapotrzebowanie.jpg
Wyświetleń:	194
Rozmiar:	20,0 KB
ID:	407541

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Lepiej podaj link do wyniku bo słabo widać
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Lepiej podaj link do wyniku bo słabo widać
    Faktycznie, jakiś dramat z załącznikami. Zmiejsza rozdzielczość do wymiaró znaczka pocztowego jak za czasów internetu z modemu 56kbit

    http://kalkulator.cncpompyciepla.pl/wynik/100

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    To ile ma być metrów?
    Ale tak czy inaczej sieplowlasciwe.pl to przybliżenie, na podstawie którego może wylądować na manowcach, bo tak dalekie ma wyniki od przyzwoitego OZC. W końcu nie podajesz tam nawet rodzaju i powierzchni okien, nie podajesz dokładnych parametrów muru ani izolacji, drzwi też z grubego palca (zobacz jaki rozrzut mogą mieć stalówki), nie można wybrać izolacji stropu (które ma mniejsze straty niż połaci), bez sensu pyta o powierzchnię zabudowy (czyli np. razem z tarasami) a potem bierze to do obliczeń.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    ...
    W pompa ciepła to już nieco więcej ceregieli no i koszty inwestycyjne większe. W 25 tyś pewnie się da ale z czego widzę to dobre pompy np. Panasonica kosztują 30 - 50 tyś. a gdzie reszta instalacji.
    Ja za Panasonica zapłaci 25tysi. Sądze że teraz zwykły Panasonic 9tka nie będzie dużo przekraczał zakres. Razem ze zbiornikiem cwu i robocizna.
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To ile ma być metrów?
    .
    Liczy bez sensu bo nie uwzględnia ścian wewnętrznych (chyba)
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    bez sensu pyta o powierzchnię zabudowy (czyli np. razem z tarasami)
    .
    Taras nie liczy się do powierzchni zabudowy.
    Tak samo podjazd i trawnik
    No i w końcu sam wiele razy polecasz ludziom ten kalkulator więc nie czaję teraz Twojej bulwersejszyn

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    Taras nie liczy się do powierzchni zabudowy.
    Masz rację, mój błąd. Co nie zmienia faktu, że bez sensu jest podawanie powierzchni zabudowy.

    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    No i w końcu sam wiele razy polecasz ludziom ten kalkulator więc nie czaję teraz Twojej bulwersejszyn
    Nigdy go nie polecałem. Regularnie polecam Build Deska.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 17-02-2018 o 20:39

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Nigdy go nie polecałem. Regularnie polecam Build Deska.
    Hmm dlatego kliknąłem w ten kalkulator gdyż w którymś z Twoich postów komuś proponowałeś z niego skorzystać.
    No ale nieważne, może to nie polecanie tylko proponowanie

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Ten kalkulator podaje zapotrzebowanie pi razy drzwi. Na etapie projektowania zleciłbym OZC.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał tkaczor123 Zobacz post
    Ten kalkulator podaje zapotrzebowanie pi razy drzwi. Na etapie projektowania zleciłbym OZC.
    To oczywista oczywistość jak mawiał klasyk.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Gaz zostaw w spokoju
    Artur a widziałeś coś takiego? Na DK - 50 cos takiego spotkałem. Ludzie to mają popierdzielone pomysły

    Załącznik 407567

  16. #16

    Domyślnie

    ciekawe jak CNCpompy ciepla ubrały sobie cieplowlasciwie.pl...

    Oczywiście takie kalkulatory dają tylko z grubsza pogląd, ale dzięki nim można szybko i łatwo zorientować się jaki będzie przybliżony koszt ogrzewania. To znowu pozwoli zorientować się, czy np miesięczne koszty eksploatacji prądem są na akceptowalnym dla nas poziomie. Jeśli tak, to nie szedł bym w inny system CO. Prąd jest najtańszy inwestycyjnie i najmniej problemowy eksploatacyjnie (ewentualny serwis).

    Polecę/zaproponuję kolejny kalkulator:
    http://ziemianarozdrozu.pl/kalkulator-zuzycia-ciepla
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  17. #17
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Artur a widziałeś coś takiego? Na DK - 50 cos takiego spotkałem. Ludzie to mają popierdzielone pomysły

    Załącznik 407567
    I to zdrowo pop...ale nie od dzisiaj to wiem,zwłaszcza po studiowaniu obu forumow
    Do "babuni" jedzie z cysterna gazu na placu

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Artur a widziałeś coś takiego? Na DK - 50 cos takiego spotkałem. Ludzie to mają popierdzielone pomysły

    Załącznik 407567
    Niektóre firmy nawet swoje telefony od jabłek nazywają!

  19. #19

    Domyślnie

    Zakładam użycie kabli grzejnych w wylewce (10 W/m, na całość około 7 kW). Fotowoltaika też się jawi na horyzoncie.
    Pytanie czym grzać CWU? PC PW ze zintegrowanym boljerem czy na żywca prądem?

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.934

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniellos_ Zobacz post
    ciekawe jak CNCpompy ciepla ubrały sobie cieplowlasciwie.pl...

    Oczywiście takie kalkulatory dają tylko z grubsza pogląd, ale dzięki nim można szybko i łatwo zorientować się jaki będzie przybliżony koszt ogrzewania. To znowu pozwoli zorientować się, czy np miesięczne koszty eksploatacji prądem są na akceptowalnym dla nas poziomie. Jeśli tak, to nie szedł bym w inny system CO. Prąd jest najtańszy inwestycyjnie i najmniej problemowy eksploatacyjnie (ewentualny serwis).

    Polecę/zaproponuję kolejny kalkulator:
    http://ziemianarozdrozu.pl/kalkulator-zuzycia-ciepla
    O masz... jakiś mało optymistyczny ten kalkulator Wyliczył mi koszt ogrzewania gazem większy niż ciepłowłaściwe o niemal 400zł/rok.
    W temacie porównania gaz vs prąd jest to 2400 vs....6500 przy 0,60zł/1kWh przy 0,30 4250zł
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 10-03-2018 o 10:17

Strona 1 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony