dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 49

Temat: Rekuperator ścienny odzysk ciepła.

  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    airwolff

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    7

    Domyślnie Rekuperator ścienny odzysk ciepła.

    Witam wszystkich forumowiczów. Czy ktoś posiada takie rekuperatory użytkuje je jakie ma opinie na ich temat. Celowo nie podaje nazwy aby nie robić reklamy. Potrzebuje jak najwięcej opinii na temat rekuperatora ściennego.

  2. #2
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    airwolff

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    7

    Domyślnie

    Forumowicze nikt sie nie wypowie czyli rozumiem że nikt takiego rekuperatora nie użytkuje.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    coachu13

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.205

    Domyślnie

    Chodzi Ci o coś w stylu Vaventis Fresh air ?

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    airwolff

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    7

    Domyślnie

    Niestety nie wiem czy o to bo nie znam tego produktu chodzi dokładnie o Marley mini rekuperator ścienny MEnV 180

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    coachu13

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.205

    Domyślnie

    Sprawdź Vaventisa fresh-R.
    Znacznie lepsze rozwiązanie.

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    OZE Fan

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    XXX
    Kod pocztowy
    66-300
    Posty
    4

    Domyślnie

    f;7620523]Niestety nie wiem czy o to bo nie znam tego produktu chodzi dokładnie o Marley mini rekuperator ścienny MEnV 180[/QUOTE]

    Witam,

    tak się składa, że z produktami Marley pracuję od prawie 20 lat.
    Wprowadzamy do projektu, montujemy i sprzedajemy tego typu rozwiązania.
    W przypadku rekuperatora Marley ws skroplin, o które jest sporo zapytań sprawa jest rozwiązana bardzo bezpiecznie.
    Pierwszym wymiennikiem tego urządzenia MEnV180 był przeciwprądowy, co powodowało skraplanie się wilgotnego powietrza.
    Skropliny wydostawały się na zewnątrz, a gdy temperatura spadała drastycznie i nisko dochodziło do zmarzlin w okolicach wentylatora.
    Skutki były oczywiste - wymiana silnika.
    Marley zdecydował wtedy na zmianę techniczną i zamienił wymiennik przeciwprądowy z tworzywa na ceramiczny przelotowy.
    Dodał do tego funkcję pracy naprzemiennej wrzutu i wyrzutu powietrza, co 70 sek. To powoduje, że skropliny nie zdążą się wytrącić i zgromadzić, a czas jest odpowiedni by wymiennik przejął maksymalną wartość temperatury z pomieszczenia.
    Z czasem podobne rozwiązania zastosowali inni producenci, bo to się sprawdziło.

    Zainteresowanych zapraszam do kontaktu i pozdrawiam Artur

  7. #7

    Domyślnie

    Ja mam rekuperator ścienny. Z odzyskiem wilgoci, bez odprowadzania skroplin. Generalnie działa. Podstawową wadą rekuperatora ściennego (takiego jak mój) jest to, że nawiew i wywiew są blisko siebie na tej samej ścianie, więc drugi narożnik jest słabie wentylowany. Zgodnie ze sztuką pomieszczenie powienno być owiewane po przekątnej.

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Ja mam rekuperator ścienny..
    Mógłbyś coś więcej opowiedzieć? Jak po takim czasie użytkowania? Jesteś zadowolony z działania? Ile byś polecał takich rekuperatorów do małego, piętrowego domku 62mkw? Jest problem z kondensatem?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post
    Mógłbyś coś więcej opowiedzieć? Jak po takim czasie użytkowania? Jesteś zadowolony z działania? Ile byś polecał takich rekuperatorów do małego, piętrowego domku 62mkw? Jest problem z kondensatem?
    Tak jak pisałem. Ma on swoje wady, ale lepszy taki rekuperator niż szczelne, plastikowe okna. Przed montażem rekuperatora miałem w narożniku pojawiające się grzyby. A teraz, mimo że niby nie dowiewa wszędzie (tak mi się wydaje), to i tak grzyby zniknęły bezpowrotnie, same. Więc jest to duża, a właściwie przytłaczająca zaleta: całkowita i zdecydowana likwidacja pleśni (jeśli była). Bazując na tym uważam, że nie ma lepszego sposobu na walkę z grzybami niż rekuperator. Nie ma problemu z kondensatem, bo rekuperator jakoś odzyskuje wilgoć (taki ma papierowy wymiennik). Nie odprowadzałem skroplin nigdzie, tylko 2 dziury w ścianie zewnętrznej i prąd do wtyczki.

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Tak jak pisałem...
    Dziękuję za odpowiedź. Myślisz, że dwa rekuperatory na 62mkw dadzą radę? Ustawiłbym je po przekątnej w różnych pomieszczeniach. Domyślam się, że nie powinienem ich montować ani w łazience ani w kuchni, by ich zapachy nie szły na reszte pomieszczeń. W łazience i kuchni byłyby osobne wywietrzniki.

    Powiesz jaki masz model rekuperatorów?
    Ostatnio edytowane przez hipodrom ; 08-09-2019 o 15:38

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedź. Myślisz, że dwa rekuperatory na 62mkw dadzą radę? Ustawiłbym je po przekątnej w różnych pomieszczeniach. Domyślam się, że nie powinienem ich montować ani w łazience ani w kuchni, by ich zapachy nie szły na reszte pomieszczeń. W łazience i kuchni byłyby osobne wywietrzniki.
    Nie wiem, narysuj rozkład pomieszczeń, tu na forum są ludzie co się tym bawią i zaraz zobaczą czy będzie działać. Ale jak każdy z nich ma nawiew i wywiew to nie wiem czy to zadziała. Dlaczego nie montować w łazience czy kuchni? Przecież taki rekuperator ma nawiew i wywiew więc on nie powoduje pchania powietrza do pokoi. Chyba żebyś te rekuperatory okaleczył i zrobił je tylko nawiewne i tylko wywiewne. Tzn. tak, aby powietrze nawiewało do pokoi, a potem w kuchni i łazience tylko wywiewy.

    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post
    Powiesz jaki masz model rekuperatorów?
    Mam tylko jeden model ścienny, w jednym pokoju: Mitsubishi Lossnay VL-100U-E.
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 08-09-2019 o 16:05

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Tak jak pisałem. Ma on swoje wady, ale lepszy taki rekuperator niż szczelne, plastikowe okna. Przed montażem rekuperatora miałem w narożniku pojawiające się grzyby. A teraz, mimo że niby nie dowiewa wszędzie (tak mi się wydaje), to i tak grzyby zniknęły bezpowrotnie, same. Więc jest to duża, a właściwie przytłaczająca zaleta: całkowita i zdecydowana likwidacja pleśni (jeśli była). Bazując na tym uważam, że nie ma lepszego sposobu na walkę z grzybami niż rekuperator. Nie ma problemu z kondensatem, bo rekuperator jakoś odzyskuje wilgoć (taki ma papierowy wymiennik). Nie odprowadzałem skroplin nigdzie, tylko 2 dziury w ścianie zewnętrznej i prąd do wtyczki.
    Mam podobny problem w mieszkaniu, zastanawiam się czy sytuacja poprawia się tylko w 1 pomieszczeniu czy też w całym mieszkaniu ?
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaRa Zobacz post
    Mam podobny problem w mieszkaniu, zastanawiam się czy sytuacja poprawia się tylko w 1 pomieszczeniu czy też w całym mieszkaniu ?
    Sytuacja poprawiła się tylko w tym pokoju. Pokój z rekuperatorem ściennym jest północny. Przed instalacją rekuperatora nad szafą pojawiały się grzyby. Teraz nie ma absolutnie nic, mimo że okna plastikowe całą zimę zamknięte. Drugi pokój ma często zamykane drzwi od korytarza, ma balkon od południa często wietrzony i co pół roku pojawia się w narożniku grzyb. Trudno mi przekonać domowników do montażu drugiego naściennego, bo "szpeci ścianę". Wolą co pół roku zamykać pokój na tydzień w celu "odgrzybiania" paskudną chemią (Savvo).
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaRa Zobacz post
    Mam podobny problem w mieszkaniu, zastanawiam się czy sytuacja poprawia się tylko w 1 pomieszczeniu czy też w całym mieszkaniu ?
    Widziałem takie reku w Niemczech, montowane w starych 100letnich domach. Było ich zawsze więcej niż jeden i zsynchronizowane. Jedne wciągały a drugie wypuszczały powietrze i tak na zmianę. Niestety nie dopytywałem o szczegóły (łazienki itp)ale pewnie jakiś myk na to jest.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Sytuacja poprawiła się tylko w tym pokoju. Pokój z rekuperatorem ściennym jest północny. Przed instalacją rekuperatora nad szafą pojawiały się grzyby. Teraz nie ma absolutnie nic, mimo że okna plastikowe całą zimę zamknięte. Drugi pokój ma często zamykane drzwi od korytarza, ma balkon od południa często wietrzony i co pół roku pojawia się w narożniku grzyb. Trudno mi przekonać domowników do montażu drugiego naściennego, bo "szpeci ścianę". Wolą co pół roku zamykać pokój na tydzień w celu "odgrzybiania" paskudną chemią (Savvo).
    Moje mieszkanie jest na poddaszu, problem z wentylacją był, ale nigdy nie były widoczne takie efekty. Teraz się zastanawiam czy zamontować 2/3 takie urządzenia bo w garderobie i łazience problemów nie widać. Mogę też zrobić standardową rekuperacją i wentylować wszystkie pomieszczenia, to rozwiązanie jest lepsze ale też droższe.
    Decyzje podejmę pewnie w momencie likwidacji mostków cieplnych.



    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  16. #16
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    OZE Fan

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    XXX
    Kod pocztowy
    66-300
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaRa Zobacz post
    Moje mieszkanie jest na poddaszu, problem z wentylacją był, ale nigdy nie były widoczne takie efekty. Teraz się zastanawiam czy zamontować 2/3 takie urządzenia bo w garderobie i łazience problemów nie widać. Mogę też zrobić standardową rekuperacją i wentylować wszystkie pomieszczenia, to rozwiązanie jest lepsze ale też droższe.
    Decyzje podejmę pewnie w momencie likwidacji mostków cieplnych.



    Chciałbym uzupełnić info nt rekuperatorów ściennych. Trzeba pamiętać, że ich montaż możliwy jest tylko poziomy przez ścianę zewnętrzną i opcjonalnie możliwy do przedłużenia kanał (dopasowany do grubości przegrody/ściany) max do ok 1000mm. W przypadku poddasza, często nie ma po prostu miejsca, aby je zamontować.
    Jestem importerem wielu produktów tego typu, pochodzących od różnych producentów. Zajmujemy się również doborem, więc zainteresowanych zapraszam do kontaktu.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał OZE Fan Zobacz post
    Chciałbym uzupełnić info nt rekuperatorów ściennych. Trzeba pamiętać, że ich montaż możliwy jest tylko poziomy przez ścianę zewnętrzną i opcjonalnie możliwy do przedłużenia kanał (dopasowany do grubości przegrody/ściany) max do ok 1000mm. W przypadku poddasza, często nie ma po prostu miejsca, aby je zamontować.
    Jestem importerem wielu produktów tego typu, pochodzących od różnych producentów. Zajmujemy się również doborem, więc zainteresowanych zapraszam do kontaktu.
    To może coś zaproponujesz ? Rzut pomieszczenia masz.

    Mój pomysł na dziś to rekuperator ścienny Mitsubishi Lossnay VL-100U-E w salonie z aneksem kuchennym. Jeśli sytuacja sie nie poprawi w sypialniach, powiększone nawiewniki i turbo wenty na wszystkich pionach wentylacyjnych.
    Dodatkowo ocieplenie od środka płytą Eurothane® G ściany szczytowej z kanałami wentylacyjnymi z mieszkań poniżej. Rozebranie zabudowy KG w rogach gdzie wychodzi grzyp, uzupełnienie izolacji i sprawdzenie czy nie ma przecieków w dachu.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  18. #18
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    OZE Fan

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    XXX
    Kod pocztowy
    66-300
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaRa Zobacz post
    To może coś zaproponujesz ? Rzut pomieszczenia masz.

    Mój pomysł na dziś to rekuperator ścienny Mitsubishi Lossnay VL-100U-E w salonie z aneksem kuchennym. Jeśli sytuacja sie nie poprawi w sypialniach, powiększone nawiewniki i turbo wenty na wszystkich pionach wentylacyjnych.
    Dodatkowo ocieplenie od środka płytą Eurothane® G ściany szczytowej z kanałami wentylacyjnymi z mieszkań poniżej. Rozebranie zabudowy KG w rogach gdzie wychodzi grzyp, uzupełnienie izolacji i sprawdzenie czy nie ma przecieków w dachu.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ae5a42ff10f6f294med.jpg
Wyświetleń:	461
Rozmiar:	90,2 KB
ID:	443204

    Ja bym widział dwa mniejsze urządzenia w salonie. Każdy z nich po max 60m3 - Malrey MEnV 180 Plus. Cztery biegi do wyboru i ustawienie pracy wspólnej na jednym pilocie. Do dyspozycji będziemy mieli 120m3 Powinno wystarczyć dla przewietrzania podczas gotowania czy większej ilości osób w pomieszczeniu. Standardowe ustawienie na 2 lub 3 biegu, a na noc 1. Wystarczy, aby utrzymać odpowiednią wilgotność.
    Dalej, w łazience tylko wentylator z czujnikiem wilgotności i np ruchu. W sypialniach sugerowałbym również mechaniczną wentylację z odzyskiem w postaci mniejszego modelu Marley do 37m3 z trzema biegami. Co do dodatkowych działań izolacyjnych, to trudno mi się odnieść, bo nie znamy szczegółów. Może ocieplenie jest wystarczające na zewnątrz budynku i w przestrzeni połaci dachowej? Tak zastosowana wentylacja powinna wystarczyć. W przypadku jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał OZE Fan Zobacz post
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ae5a42ff10f6f294med.jpg
Wyświetleń:	461
Rozmiar:	90,2 KB
ID:	443204

    Ja bym widział dwa mniejsze urządzenia w salonie. Każdy z nich po max 60m3 - Malrey MEnV 180 Plus. Cztery biegi do wyboru i ustawienie pracy wspólnej na jednym pilocie. Do dyspozycji będziemy mieli 120m3 Powinno wystarczyć dla przewietrzania podczas gotowania czy większej ilości osób w pomieszczeniu. Standardowe ustawienie na 2 lub 3 biegu, a na noc 1. Wystarczy, aby utrzymać odpowiednią wilgotność.
    Dalej, w łazience tylko wentylator z czujnikiem wilgotności i np ruchu. W sypialniach sugerowałbym również mechaniczną wentylację z odzyskiem w postaci mniejszego modelu Marley do 37m3 z trzema biegami. Co do dodatkowych działań izolacyjnych, to trudno mi się odnieść, bo nie znamy szczegółów. Może ocieplenie jest wystarczające na zewnątrz budynku i w przestrzeni połaci dachowej? Tak zastosowana wentylacja powinna wystarczyć. W przypadku jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt.
    Dziękuję za informacje, czułem że tak to trzeba zrobić. Jaki byłby orientacyjny koszt takiego rozwiązania ?
    Pytam na forum, taka wiedza może się przydać innym osobom z takim problemem.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  20. #20
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    OZE Fan

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    XXX
    Kod pocztowy
    66-300
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaRa Zobacz post
    Dziękuję za informacje, czułem że tak to trzeba zrobić. Jaki byłby orientacyjny koszt takiego rozwiązania ?
    Pytam na forum, taka wiedza może się przydać innym osobom z takim problemem.
    Co do kosztów, to ceny znaleźć można w e-sklepach czy na Allegro.
    Model 60m3, to wartość ok 1300zł , a ten mniejszy ok 1100zł brutto.
    Montaże, różnie w zależności od ekipy, średnio od 200-300 zł za szt.
    Można wypożyczyć otwornicę i pokusić się samemu to wykonać. Będzie taniej.
    Instrukcje montażu są rysunkowe, krok po kroku jak i dostępne filmiki w sieci.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony