dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    bluesmagickinder

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    50-003
    Posty
    3

    Domyślnie Wentylacja w 100 letniej kamienicy, potrzebna porada. Wilgoć i grzyb w mieszkaniu..

    Witam, jestem nowym użytkownikiem tego forum i znalazłem się tutaj szukając fachowej porady w sprawie usprawnienia wentylacji w mieszkaniu.



    Mieszkanie znajduje się na piętrze w ponad 100 letniej kamienicy, ceglane ściany zewnętrzne o grubości ponad 50cm otynkowane, brak ocieplenia zewnętrznego, ani wewnętrznego. Okna są stare drewniane skrzyniowe ( wyjątek tylko w łazience jest szczelne plastikowe z nawietrznikiem manualnym). Centralne ogrzewanie gazowe, (piec w kuchni) kaloryfery nowego typu w pomieszczeniach zamontowane pod oknami, brak nawietrzników w pokojach, ani żadnych kratek wentylacyjnych. Kuchenka gazowa w kuchni bez wyciągu.

    Poniżej zamieściłem plan mieszkania.
    Uploaded with fotem.pl

    Na planie mieszkania na niebiesko zaznaczyłem obecne 2 kratki wentylacyjne na zewnętrznych ścianach w kuchni i łazience obok okien zamontowane wysoko pod sufitem. W kuchni zaznaczyłem na czerwono kratkę wyciągową zamontowaną w ścianie pod sufitem nad piecem CO podłączoną do komina wentylacyjnego biegnącego w ścianie przedpokoju.

    W mieszkaniu w sezonie grzewczym utrzymywana jest temperatura na poziomie 18-20 stopni (termostat przy wejściu do pokoju 2)
    Łazienka bardziej się wychładza, więc podczas kąpieli jest dogrzewana elektrycznym grzejnikiem.
    Piec kaflowy w pokoju 2 bardzo sporadycznie używany. Wietrzone w pokojach zazwyczaj 2x dziennie.

    Jaki jest problem: w łazience łuszczy się farba ze ścian zewnętrznych, pleśń na zewnętrznych ścianach, woda skrapla się na oknie, w pokojach zaduch i również pleśń na ścianach zewnętrznych. Mieszkanie nie remontowane od wielu lat.
    Spodziewam się, że dużym problemem może być brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza w mieszkaniu i przemarznięte ściany.

    Myślę, czy nie zrobić nawietrzników w pokojach w okolicy okien (pod sufitem czy na dole?) i oprócz tego w obydwu pokojach nad drzwiami wejściowymi zrobić przewody do komina wentylacyjnego do którego podłączona jest kuchnia. ocieplić styropianem ściany od wewnątrz? (od zewnątrz nie ma możliwości)
    Co zrobić w łazience? Płyta zielona na ścianę?

    Proszę o porady i sugestie jak usprawnić wentylację w tym mieszkaniu, aby poprawić komfort domowników?

    Z góry dziękuję.

  2. #2

    Domyślnie

    Kanały wywiewne masz w łazience i kuchni. Tak ma zostać. Zrób nawiewy w pokojach i WC. Usuń uszczelki w oknach pokojów i WC, a nawet lekko je uchyl i mocniej grzej. Upewnij się że żadne drzwi wewnętrzne nie są szczelne.
    Po uchyleniu lub rozszczelnieniu okien sprawdź ciąg w kratkach wywiewnych. To wszystko.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    "Okna są stare drewniane skrzyniowe"

    Jak wycina się uszczelki w takich oknach?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    "Okna są stare drewniane skrzyniowe"

    Jak wycina się uszczelki w takich oknach?

    Adam M.
    Normalnie. Np. nożem. Trzeba usunąć gąbkę lub piankę.
    Co Ty taki niezaradny?
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Założyłeś, że są.
    A są?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Założyłeś, że są.
    A są?

    Adam M.
    Założyłeś że nie ma.
    A nie ma?

    Czy obecność grzyba wskazuje na to że jest uszczelnienie?
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    "Czy obecność grzyba wskazuje na to że jest uszczelnienie? "

    NIE!
    Nie wskazuje.
    Wskazuje na brak wentylacji i niedogrzanie pomieszczeń.
    NAWET jak w nich jest 23stC.
    Przekraczany jest punkt rosy.
    Bo?

    Bo nowoczesności się zachciało w domu do niej nie przystosowanym...
    Słyszałeś o wentylacji NATURALNEJ, którą tam zamordowano?
    TO JEST POWÓD istnienia tego grzyba.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    bluesmagickinder

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    50-003
    Posty
    3

    Domyślnie

    A więc:
    -sprawdziłem okna - faktycznie na zewnętrznych są zamontowane uszczelki. Jak na okna skrzyniowe są dość szczelne.
    - w łazience i w kuchni te kratki wentylacyjne pod sufitem zaznaczone na niebiesko wciągają powietrze z zewnątrz do środka, a nie wyrzucają na zewnątrz, a kratka w kuchni nad piecem zaznaczona na czerwono mocno wyrzuca powietrze do komina wentylacyjnego w przedpokoju.

    Termperatura waha się w granicach (od 18 do 21 mierzone przy wejściu do pokoju 2) raczej zimnolubni domownicy.

    O tym, żeby rozszczelnić okna to już wiem, ale co dalej? Na 90% w pokoju 1 jest wolny komin do którego można by podłączyć obydwa pokoje, a np łazienkę i WC podłączyć do komina wentylacyjnego w przedpokoju (zaznaczonego na czerwono) gdzie też jest podłączona kuchnia?

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    bluesmagickinder - Piec gazowy masz z zamkniętą czy otwartą komorą spalania ?
    W łazience zamontuj wentylator z czujnikiem wilgoci, żeby wywalał ją na zewnątrz.

  10. #10
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    bluesmagickinder

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    50-003
    Posty
    3

    Domyślnie

    @Pytajnick- piec gazowy jest z otwartą komorą spalania.
    Ten wentylator z czujnikiem wilgoci to chyba bardzo dobry pomysł.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Kiedyś robiłem komuś małą łazienkę w kamienicy na poddaszu, gdzie co roku farba obłaziła ze ścian i sufitu, woda odkładała się na oknie dachowym,były plamy pleśni na regipsach a wentylacja była przez kratkę w ścianie. Płytki położyłem pod sufit, wstawiłem wentylator z czujnikiem wilgoci na podłodze położyłem ogrzewanie podłogowe, 30m rury giętkiej miedzianej (bezpieczniej, bo bez mieszaczy, grzane temp, grzejnikową) zalewając jastrychem cementowym. Dzięki temu, nawet jak grzejniki są zimne, to podłoga w łazience podtrzymuje ciepło. Co pomogło, czy wszystko na raz czy coś z osobna nie wiem...ale od 5 lat zero problemów i sucho.
    U Ciebie ciężki orzech do rozwałki. Musisz tak kombinować, by z WC, łazienki i kuchni wyrzucać powietrze a do pokojów dać nawiew. Jeśli komin w pokoju jest czysty a u jego wylotu nie ma w pobliżu spalinowego, to możesz zastosować go jako nawiewny. Musisz też mieć odpowiednie 'szpary' w drzwiach, by powietrze z pokojów wychodziło nimi do pomieszczenia w którym zbędziesz miał komin wywiewny. Jego ciąg możesz wspomóc nasadą kominową, by wyeliminować "cofkę" Możesz też na tyle rozszczelnić okna w pokojach, by ów komin w pokoju stosować jako wywiewny. Wtedy raczej bym drzwi nie podcinał, wręcz przeciwnie.
    Ściany też musisz oczyścić z pleśni. Jest od tego mnóstwo środków. Ja stosuję w starych mieszkaniach altax grzybobójczy, bo nie śmierdzi chlorem i jest skuteczny, a później poprawiam ozonowaniem
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 18-02-2018 o 19:29

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    "Czy obecność grzyba wskazuje na to że jest uszczelnienie? "
    NIE!
    Nie wskazuje.
    Wskazuje na brak wentylacji i niedogrzanie pomieszczeń.
    A widzisz? Wydedukowałem że są.
    Możesz do mnie mówić per "Sherlocku".
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał bluesmagickinder Zobacz post
    A więc:
    -sprawdziłem okna - faktycznie na zewnętrznych są zamontowane uszczelki. Jak na okna skrzyniowe są dość szczelne.
    - w łazience i w kuchni te kratki wentylacyjne pod sufitem zaznaczone na niebiesko wciągają powietrze z zewnątrz do środka, a nie wyrzucają na zewnątrz, a kratka w kuchni nad piecem zaznaczona na czerwono mocno wyrzuca powietrze do komina wentylacyjnego w przedpokoju.

    Termperatura waha się w granicach (od 18 do 21 mierzone przy wejściu do pokoju 2) raczej zimnolubni domownicy.

    O tym, żeby rozszczelnić okna to już wiem, ale co dalej? Na 90% w pokoju 1 jest wolny komin do którego można by podłączyć obydwa pokoje, a np łazienkę i WC podłączyć do komina wentylacyjnego w przedpokoju (zaznaczonego na czerwono) gdzie też jest podłączona kuchnia?
    Powycinaj uszczelki najlepiej na górze a jak jest rosa to też/lub na dole okien.
    Kratki nie działają, bo nie są wycięte uszczelki.
    Jak to zrobisz to będziesz musiał mocniej grzać. To normalne.

    Nie kombinuj. Wytnij uszczelki. Nagrzej. Poczekaj ze dwa dni aż się sytuacja ustabilizuje i sprawdź ciąg płomieniem. W tym czasie kup higrometr. Np. taki cyfrowy termometr i higrometr za 20 zł.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    bluesmagickinder - Piec gazowy masz z zamkniętą czy otwartą komorą spalania ?
    W łazience zamontuj wentylator z czujnikiem wilgoci, żeby wywalał ją na zewnątrz.
    I wtedy dalej będzie wilgoć w pokojach, ale dodatkowo zacznie wiać z kratki w kuchni. Niedobry pomysł. Później może tak, ale jeszcze nie teraz.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony