dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Temat: Vitodens 200-W i sprzęgło hydrauliczne

  1. #1

    Domyślnie Vitodens 200-W i sprzęgło hydrauliczne

    Witam,

    Zwracam się z prośbą o wyjaśnienie pewnej kwesti:

    W wytycznych instalacyjnych firmy Viessmann dla układu kocioł Vitodens 200-W + obieg grzewczy bez mieszacz (A1) + obieg grzewczy z mieszaczem i sprzęgłem hydraulicznym jest napisane jako wymóg:

    "1. Zastosowanie pompy obiegu grzewczego A1 w obiegu grzewczym grzejników radiatorowych: Przepływ objętościowy (wydajność) obiegu grzewczego grzejników stanowi więcej niż 30% przepływu objętościowego obiegu grzewczego instalacji ogrzewania podłogowego.
    2. Zastosowanie sprzęgła hydraulicznego i pompy obiegu grzewczego A1 w obiegu grzewczym grzejników radiatorowych: Całkowity przepływ objętościowy obu obiegów grzewczych zmniejszony o ilość wody w obejściu obiegu grzewczego instalacji ogrzewania podłogowego jest większy niż maks. możliwy przepływ objętościowy kotła grzewczego."

    Kocioł Vitodens 200-W ma maksymalny przepływ objętościowy 1200 l/h.
    Czy jeżeli przepływ w obwodzie grzejnikowym wynosi np. 50l/h i w obwodzie podłogowym np 500l/h to taki układ w świetle w/w wymogów nie będzie działać?

    Z góry dziękuję za wyjaśnienie.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    zapis dotyczy układu wykonanego wg poniższego schematu (na schemacie jest kocioł kompaktowy z wbudowanym zasobnikiem ale to identyczny układ) (do stworzenia takiego układu należy wykorzystać dedykowany zestaw hydrauliczny Viessmann)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat1.JPG
Wyświetleń:	651
Rozmiar:	82,4 KB
ID:	407665
    jak widać niema tu sprzęgła hydraulicznego, pompa kotłowa pełni tu trzy funkcje: 1. jest pompą kotłową, 2. zasila obieg grzejnikowy i 3. zasila wymiennik płytowy (który jest sprzągłem/źródłem ciepła dla obiegu mieszaczowego) i w takim przypadku aby zagwarantować właściwe działanie muszą być zapewnione przepływy zgodnie z zapisem:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	opis schemat1.JPG
Wyświetleń:	181
Rozmiar:	55,2 KB
ID:	407666


    w przypadku schematu z "klasycznym umieszczeniem" sprzęgła hydraulicznego gdzie pompa kotłowa jest tylko do sprzęgła a każdy obieg grzewczy za sprzęgłem ma swoją własną pompę niema ograniczeń w przepływach.
    Ostatnio edytowane przez Konsultant Viessmann ; 19-02-2018 o 10:14
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź.
    Niestety, omija ona temat który mnie interesuje.
    Przedstawiony prze zemnie problem wymaganych przepływów dotyczy układu ze sprzęgłem hydraulicznym - znalazłem w/w wymogi w dokumencie firmy Viessmann "Przykłady Instalacji 5824470 PL" str. 75 Kocioł grzewczy - wiszący, 1,9 do 35 kW.
    Poniżej fragment w/w dokumentu:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ID 4605134_1504_06.jpg
Wyświetleń:	267
Rozmiar:	43,0 KB
ID:	407718
    Mam nadzieję ,że załączony fragment ostatecznie wyjaśnia problem przepływów który chcę wyjaśnić.
    Przeczytałem dużo na temat potrzeby stosowania sprzęgła i ten wymóg przepływów Viessmann-a dla kotła Vitodens 200-W nieco mnie zaskoczył.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    pkt 1. z cytowanych materiałów brzmi:

    Zastosowanie pompy obiegu grzewczego A1 (31) w obiegu grzewczym grzejników radiatorowych (30) :
    Przepływ objętościowy (wydajność) obiegu grzewczego grzejników (30) stanowi więcej niż 30% przepływu objętościowego obiegu grzewczego instalacji ogrzewania podłogowego (40).

    a pkt. 2
    Zastosowanie sprzęgła hydraulicznego (50) i pompy obiegu grzewczego A1 (31) w obiegu grzewczym grzejników radiatorowych (30):
    Całkowity przepływ objętościowy obu obiegów grzewczych zmniejszony o ilość wody w obejściu obiegu grzewczego instalacji ogrzewania podłogowego (40) jest większy niż maks. możliwy przepływ objętościowy kotła grzewczego 1 (patrz tabela).

    punkt pierwszy dotyczy obiegu bez sprzęgła gdzie pompa kotłowa jest jednocześnie pompą pierwszego obiegu bezpośredniego i pompą do wymiennika płytowego dla obiegu mieszaczowego (tak jak pisałem poprzednio)
    punkt 2 z wyraźnie zaznaczonym że dotyczy obiegu ze sprzęgłem
    należy wybrać podpunkt zgodny ze schematem jaki ma być realizowany
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  5. #5

    Domyślnie

    W celu ostatecznego wyjaśnienia tematu przedstawiam dodatkowe dane:
    A. Zamierzam zastosować układ zaproponowany przez Konsultanta Viessmann w innym wątku:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Układ Vitodens 2xx plus obieg rzejnikowy + obieg.jpg
Wyświetleń:	335
Rozmiar:	96,8 KB
ID:	407962
    B. W obiegu grzejnikowym (55/45) będę miał przepływ 50 l/h.
    C. W obiegu podłogowym (45/35) będę miał przepływ 540 l/h.
    D. Maksymalny przepływ pompy obiegowej kotła Vitodens 200-W wynosi 1200 l/h.

    1.Czy w świetle omawianych wcześniej wymogów firmy Viessmann podanych w dokumencie ID:4605134_1504_06 mój układ będzie pracował prawidłowo?
    2.Czy nie nastąpi zwiększenie temperatury powrotu do kotła które nie jest chyba korzystne?
    3.Czy identyczny układ hydrauliczny ale bez sprzęgła będzie pracował prawidłowo?

    Oczywiście zamierzam zastosować sterowanie pogodowe.

    Z góry dziękuję za pomoc.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    1. tak
    2. jeśli są obiegi z mieszaczem to przepływy między obiegami a sprzęgłem będą zmienne. I zawsze będzie występowało jakieś podmieszanie (zawór mieszający daje nam stały przepływ za zaworem).
    3. nie
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  7. #7

    Domyślnie

    Pytanie do Konsultant Viessmann - 200W, ze względu na dobrą izolację domu kombinuję z 2 przerwami w kalendarzu w ogrzewaniu około-południową i nocną. Ustawiam temperaturę zredukowaną na minimalną . 3'C, z testów wynika, że palnik na pewno się wtedy nie załączy.
    Pytanie, bo z różnych wypowiedzi (chyba też Pana) nie jestem pewny zachowania się automatyki:
    1. czy automatyka widzi, że w części doby nie będzie grzania i kocioł w godzinach kalendarza (*) będzie grzał powyżej krzywej chcąc nadrobić postoje? -wydaje mi się, że jednak nie.
    2. czy jednak kocioł trzyma się krzywej i ze względu na narzucone przerwy w grzaniu, powinienem ręcznie podnieść krzywą -tzn. dostosować/skalibrować ponownie ją do nowych warunków pracy kotła z wymuszonymi przerwami?

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Kocioł nie stara się niczego nadrabiać sam z siebie. Jeżeli mamy w pomieszczeniu zdalny sterownik i jest włączony wpływ temperatury pomieszczenia to on zmusi do "nadrabiania" ale oczywiście można to wyłączyć.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  9. #9

    Domyślnie

    Gdzieś czytałem Pana wypowiedź, że automatyka wylicza ilość ciepła, ale mniejsza o to. W moim przypadku jest pogodówka i w mieszkaniu regulator Vitotrol 200 bez ingerencji w automatykę, więc jeśli wymuszam przerwy w grzaniu, to w okresie grzewczym podnoszę krzywą grzewczą.

    I jeszcze jedno -podejrzewam, że Vitotrol 200 zawyża mi pomiar temp. wewn. o ok. 1-2'C -czy on wydziela ciepło? Czy jest korekta tej temperatury wewn?

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    automatyka umożliwia korektę odczytu temperatury zarówno pomieszczenia (dla każdego obiegu oddzielnie) jak i czujnika temperatury zewnętrznej o +-5K z dokładnością 0,1K
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony