dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 43
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.735

    Domyślnie

    Cytat Napisał Instaltechnic Zobacz post
    Jak mówię podobnie, to wiele osób robi wielkie oczy. Ciągle słyszę na niektórych szkoleniach i od wielu inwestorów, że pierwsze 10-15 m nie należy brać pod uwagę... Czyli one w ogóle nie powinny działać
    To dlaczego do 8 metrów działają od konceptusa ? grunt to grunt tam zawsze jest jednakowe ciepło chyba że ktoś dowierci się do tysiąca metrów to i 33 stopnie osiągnie

  2. #22
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibizz1

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Skierniewice
    Posty
    361

    Domyślnie

    Cytat Napisał skystar Zobacz post
    Witam - czy ilość i długość odwiertów pionowych zależy wyłącznie od mocy pompy gruntowej?
    Czy można przyjąć średnią moc cieplna ok. 50W/mb? Dla pompy 8,8kW ile i jakiej długości odwerty wybralibyście?
    Fi 40, glikol etylowy i sondy zabezpieczone cementem termiczny - no właśnie termocement jest na korzyść wydajności odwiertu?
    Ilość i długość odwiertów nie zależy od mocy pompy a od zapotrzebowania domu. Mój dom potrzebuje pompy 8kW a wziąłem 10kW pompę.
    2x100m może by wystarczyło ale zrobiłem zapas na 2x120m. Pompa 10 kW w mrozy -20 pracuje u mnie ok 16 godzin/dobę
    Dom parterowy z poddaszem użytkowym 220m2 użytkowa, podloga 21cm EPS100, sciany 20cm grafit33, dach 20cm pianka, PC NIBE F1245 10kW, rekuperator vents 350

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibizz1 Zobacz post
    Ilość i długość odwiertów nie zależy od mocy pompy a od zapotrzebowania domu. Mój dom potrzebuje pompy 8kW a wziąłem 10kW pompę.
    2x100m może by wystarczyło ale zrobiłem zapas na 2x120m. Pompa 10 kW w mrozy -20 pracuje u mnie ok 16 godzin/dobę
    Dzięki za cenne uwagi praktyka. Jednak mam trochę inne zdanie na temat doboru mocy pompy. Idąc tropem - "ma być 8kW - zastosowałem 10 kW", podobnie do liczby i długości odwiertów to wracamy do starej szkoły hydraulików: Weż Pan większy, nie zmarzniesz zimą" - tym sposobem wędziłem 12 lat kotłem ok. 40kW jak się dowiedziałem od producenta a w najzimniejsze dni spalałem w ciągu 16h węgla ze średnią mocą 7,7kW - dobrałem więc 8,8kW a tak naprawdę główny realizator projektu po oględzinach domu i wywiadzie ze mną To mi się spięło z moimi obliczeniami - audyt energetyczny wyszedł mi 13.3kW..... Pompa ma dodatkowo grzałki , max 9kW w kombinacjach 3-6-9. Wydaje mi się, że takie mocne zimy z długotrwającą temperaturą ok. -20 - najwyżej kilka dni w sezonie. A teraz dobór długości dla mocy 8,8kW - wiadomo grunty są różne u mnie ponoć są dobrze zawodnione a w projekcie mam dla 6,6kW mocy z ziemi przyjęto ok.35W/mb - wyszło niecałe 200 m, więc decyzja 2x100m

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.735

    Domyślnie

    Cytat Napisał skystar Zobacz post
    Dzięki za cenne uwagi praktyka. Jednak mam trochę inne zdanie na temat doboru mocy pompy. Idąc tropem - "ma być 8kW - zastosowałem 10 kW", podobnie do liczby i długości odwiertów to wracamy do starej szkoły hydraulików: Weż Pan większy, nie zmarzniesz zimą" - tym sposobem wędziłem 12 lat kotłem ok. 40kW jak się dowiedziałem od producenta a w najzimniejsze dni spalałem w ciągu 16h węgla ze średnią mocą 7,7kW - dobrałem więc 8,8kW a tak naprawdę główny realizator projektu po oględzinach domu i wywiadzie ze mną To mi się spięło z moimi obliczeniami - audyt energetyczny wyszedł mi 13.3kW..... Pompa ma dodatkowo grzałki , max 9kW w kombinacjach 3-6-9. Wydaje mi się, że takie mocne zimy z długotrwającą temperaturą ok. -20 - najwyżej kilka dni w sezonie. A teraz dobór długości dla mocy 8,8kW - wiadomo grunty są różne u mnie ponoć są dobrze zawodnione a w projekcie mam dla 6,6kW mocy z ziemi przyjęto ok.35W/mb - wyszło niecałe 200 m, więc decyzja 2x100m
    Tu jesteś w błędzie totalnym bo gruntówka może być a nawet powinna być przewymiarowana z dużym buforem bo ona jako że sprawniejsza nocą może chodzić tylko w taniej taryfie nocnej czego nie można powiedzieć o tzw powietrznej .

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Tu jesteś w błędzie totalnym bo gruntówka może być a nawet powinna być przewymiarowana z dużym buforem bo ona jako że sprawniejsza nocą może chodzić tylko w taniej taryfie nocnej czego nie można powiedzieć o tzw powietrznej .
    A dlaczego mam grzać wtedy kiedy śpię na siłę? Pomijając aspekt tańszego prądu.
    Ustawię na sterowniku głównym 23 stopnie i wio. Tak sobie przynajmniej wyobrażam, bufor mam dobrany 100L, 240m2 prawie całe na grzejnikach.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał skystar Zobacz post
    (...)bufor mam dobrany 100L, 240m2 prawie całe na grzejnikach.
    Jaka jest funkcja tego bufora w Twojej instalacji?

  7. #27

    Domyślnie

    bufor ma pełnić role sprzęgła chroniąc pompę przed przegrzaniem lub taktowaniem, z tego co pamietam

  8. #28
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Masz termostaty na grzejnikach?

  9. #29

    Domyślnie

    Mam... Jakieś rady odnośnie ich używania z pompą?

  10. #30
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jeśli wszystko działa jak należy i pompa nie taktuje, to ja bym nic nie ruszał, ale wtedy bufor uzasadniony.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Jeśli wszystko działa jak należy i pompa nie taktuje, to ja bym nic nie ruszał, ale wtedy bufor uzasadniony.
    Chodzi Ci o to, że raz ustawione termostaty nie ruszać (w sumie tak mam, nie kręcę nimi co chwilę) i dla takiego układu bufor uzasadniony? Bo pompę dopiero będę miał...

  12. #32
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Aaa myślałem, że już ją masz. A grzejniki były wymieniane pod pompę ciepła na niskotemepraturowe?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  13. #33

    Domyślnie

    Instalator po oględzinach i wywiadzie ocenił, ze są ok (duze) - dobrana pompa 8,8kW , 2x100 pionowego - na 250m, prwie 100% grzejniki.

  14. #34
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Duże to niestety mało powiedziane. Trzeba poznać ich moc dla danej temperatury zasilania. Przy takim podejściu możesz mieć problemy zimą.
    To inverter czy on off? Jeśli grzejniki nie będą w stanie oddać mocy pompy, będzie taktowała i bufor 100l tego nie uratuje. Już nie wspominając o wysokich temperaturach GZ jeśli grzejniki będą za małe.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  15. #35

    Domyślnie

    W grzejnikach mam ok 20 wiader 10 litrowych bo sam uczestniczyłem przy spuszczaniu wody kilka lat temu, czyli jakieś 180L + wbudowany bojler do pompy 170l no i ten bufor 100 L. Dodam choc to analizowałem do bólu, że "wędziłem" piec na 50stopniach a na grzejnikach miałem ok 44, w dodatku grzały tylko w 1/3 od góry co tez przemawia na korzyść grzejników. No i palenie 16h/24h. Komfort cieplny był

  16. #36
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ok, a teraz pytanie czemu byy cieple tylko w połowie?

    Czym instalator zamierza zalać układ? Szczerze mówiąc, przy grzejnikach chyba preferowałbym jednak pompę inverter - nawet PW.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  17. #37

    Domyślnie

    Instalator stwierdził, że musiała mi "uciec" temperatura i z kulki zaworu zrobiło się jajo - miał na to diagnozę. W grzejnikach będzie woda, w pinowych kolektorach glikol etylowy

  18. #38
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Woda z czym? Jak planuje zabezpieczyć układ przed korozją? Jakie filtry?

    Czemu zdecydowałeś się na pompę gruntową? Choć sam mam gruntową, to do grzejnków, z zamiarem grzania całą dobę szedłbym w wysokotemperaturową powietrzną. Co to za pompa gruntowa?

    280l w układzie to wcale nie tak dużo. Pompa to ogrzeje bardzo szybko, pytanie ile odda GZ w czasie. Jeśli instalator na oko stwierdza, że grzejniki ok, to albo zaufasz jego doświadczeniu - o ile go znasz, albo potem będziesz kombinował.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  19. #39

    Domyślnie

    Gruntową dlatego, że ja z kolei nie ufam powietrznym do dużych domów a takowy posiadam. Tym bardziej, że ceny porządnych pomp powietrznych wystrzeliły do góry, więc wole dołożyć i mieć gruntową, zakładam, że na lata - grzejniki mam niskotemperaturowe 45/55 Buderusa. Ciekawa opinia osoby, która ma gruntową i mysli o powietrznej, z moich znajomych co maja powietrzna wspominają, że dobrze by mieć gruntową....
    Ostatnio edytowane przez skystar ; 06-02-2023 o 09:10

  20. #40
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.735

    Domyślnie

    Nikt przy zdrowych zmysłach nie pogardził by gruntówką to chyba oczywiste a że psioczą no cuż ludzie są zazdrośni nawet o rzeczy .

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony