dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 18 z 18
Pokaż wyniki od 341 do 357 z 357
  1. #341

    Domyślnie

    Cytat Napisał ilka_ka Zobacz post
    a czy są tu użytkownicy pomp NIBE?
    lokalny duży instalator + dotacja szwedzka - i zaczęliśmy rozważać..
    podobno NIBE to taki OPEL, ale M. Zubadan to taki Mercedes.. jest sens dopłacać? czy jednak to przepłacanie?
    Nie obrażając , ale Nibe szuka "frajerów" którzy na słowa "dotacja" , "okazja" od razu kupują i nie patrzą co kupują

    Sprzedawany jest produkt kiepski (jak na obecne czasy) w bardzo wysokiej cenie (jak na te możliwości).

    Lepiej dać sobie spokój z tymi "dopłatami" i szukać czegoś od LG , Samsunga czy Panasonica.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  2. #342
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał exetterenak Zobacz post
    A skąd te porónania do Daewoo czy Mercedesów?
    Bo jestem elastyczny i dostosowuje odpowiedź a pytający lubi motoryzacyjne porównania. Ja się na samochodach nie znam i nie krecą mnie.

    Oj chyba nie wszystko jest identyczne. Jednak między producentami produktów sa róznice jakościowe, wydajnościowe, itd.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  3. #343

    Domyślnie

    LG , Samsunga czy Panasonica.

    a Zubadan albo Toshiba?
    OMEGA - "KRAJOBRAZY"
    SAS UWT

  4. #344

    Domyślnie

    U mnie w tym momencie na placu boju pozostają:
    – Atlantic Excelia AI Tri 14 kW za ok. 29-30 tys. zł
    – Zubadan 8 kW za ok. 35-36 tys. zł

    Atlantic ma klasę energetyczną A+, więc łapie się w to niższe dofinansowanie przy Czystym Powietrzu – jednak po dołożeniu do tego docieplenia domu, przy Zubadanie wykraczam o kilka tysięcy ponad górny próg dotacji – w efekcie ostateczna różnica w kosztach między jedną pompą, a drugą to ok. 4500 zł (tzn. o tyle Atlantic wyjdzie mnie taniej).

    Nie udało mi się dotrzeć do dokładnych danych dla Atlantica – ale wszystko (co do mnie dociera) wskazuje, że jest to jednak pompa gorsza od Zubadana czy T-Capa; ma większe od nich spadki mocy – i stąd dobór większej pompy przez instalatora. Pompą porównywalną z T-Capem czy Zubadanem jest dopiero Excelia AI Tri HP, ale tutaj typoszereg zaczyna się od 15 kW.

    Pytanie – warto dopłacać do Zubadana? Różnica w rocznym COP-ie będzie zauważalna?

  5. #345
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post
    U mnie w tym momencie na placu boju pozostają:
    – Atlantic Excelia AI Tri 14 kW za ok. 29-30 tys. zł
    – Zubadan 8 kW za ok. 35-36 tys. zł
    Ty tak na poważnie ?
    Przecież te pompy są do dwóch różnych domów, ten Atlantic do domu o powierzchni 2× większej niż ten Zubadan.
    Atlantic TRI 11kW przy -20st.C ma dalej 10kW czyli jest mocniejszy ciągle od Zubadana 8kW to o czym tu mówić ?

  6. #346

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że przy -15 / 55 stopni, mogą mieć porównywalne parametry.

    Tri 11 przy -7 / 55 ma 9,3 kW. Przy -15 jeszcze zjedzie w dół z mocą. Atlantic dla tak niskiej temperatury na zewnątrz nawet jej nie podaje. A przynajmniej – nie udało mi się dotrzeć do takiej dokumentacji.

    Zubadan 8 przy -7 / 55 ma 9,4 kW.
    Ostatnio edytowane przez kpc21 ; 19-05-2021 o 21:29

  7. #347
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post
    Wydaje mi się, że przy -15 / 55 stopni, mogą mieć porównywalne parametry.

    Tri 11 przy -7 / 55 ma 9,3 kW.

    Zubadan 8 przy -7 / 55 ma 9,4 kW.
    Tak Ci się tyko wydaje
    Przegoogluj neta i dowiesz się w jakim jesteś błędzie.

    55st.C na zasilaniu przy pompie ?
    Ogłupiałes ?
    To gaz ziemny będzie znacznie tańszy w eksploatacji...

  8. #348

    Domyślnie

    Spodziewam się mniej.

    Nie mam gazu ziemnego.

    Atlantic mocy dla -15 / 45 nie podaje ...

    A o Atlanticu i jego parametrach (a nawet o Fujitsu, czyli w zasadzie tej samej pompie) w tymże mitycznym necie konkretów jest bardzo mało.

  9. #349
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post
    Spodziewam się mniej.

    Nie mam gazu ziemnego.

    Atlantic mocy dla -15 / 45 nie podaje ...

    A o Atlanticu i jego parametrach (a nawet o Fujitsu, czyli w zasadzie tej samej pompie) w tymże mitycznym necie konkretów jest bardzo mało.
    Jak ktoś bardzo,bardzo chce to znajdzie wszystko
    Nie koniecznie po polsku wszak Atlantic to nie jest "narodowa" firma, prędzej viva la France i w tym języku można sporo znaleźć.
    Ale parle tu polonaise również można znaleźć szczegółowe dane techniczne Atlantica

    Podpierając się japońskim, wszak to made in japanese jest

    Na starym kompie mam sporo tego tzn. danych dotyczących Atlantica, ale nie chcę mi się uruchamiać złoma
    Z uwagi na to,że u mnie miała być Extansa 8kW ...
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 19-05-2021 o 22:46

  10. #350

    Domyślnie

    Akurat przeglądałem francuską stronę Atlantica, nawet parę razy, w poszukiwaniu tych informacji. Nic nie znalazłem. Japoński to już ponad moje skille, no i też pytanie, czy na swój lokalny rynek faktycznie robią te same modele.

    Może można, szukałem, nie znalazłem.

    Tu coś jest: https://www.atlantic-pros.fr/search-...eyword=excelia – ale też ubogo. Zakres od -7 wzwyż, dla 35 i 55 stopni, a mnie bardziej interesują okolice 45 (i praktycznie każda pompa takie dane podaje).

  11. #351
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post
    Akurat przeglądałem francuską stronę Atlantica, nawet parę razy, w poszukiwaniu tych informacji. Nic nie znalazłem. Japoński to już ponad moje skille, no i też pytanie, czy na swój lokalny rynek faktycznie robią te same modele.

    Może można, szukałem, nie znalazłem.

    Tu coś jest: https://www.atlantic-pros.fr/search-...eyword=excelia – ale też ubogo. Zakres od -7 wzwyż, dla 35 i 55 stopni, a mnie bardziej interesują okolice 45 (i praktycznie każda pompa takie dane podaje).
    Nie no wybacz, pompa ciepła powyżej 35st.C na zasilaniu nie jest konkurencyjna wobec innych źródeł ciepła i może dlatego tak mało jest danych na temat powyżej tej temperatury zasilania.
    Wg mnie w Polsce taką granicę stanowi 40st.C na zasilaniu, powyżej tej temperatury zasilania pompa ciepła staje się nieuzasadniona ekonomicznie inwestycją i wtedy taniej jest grzać nawet prądem.

    Dla mnie trzeba być naprawdę "radosnym" człowiekiem,żeby z pompy puszczać pow.40st.C zasilania
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 19-05-2021 o 23:56

  12. #352

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Nie no wybacz, pompa ciepła powyżej 35st.C na zasilaniu nie jest konkurencyjna wobec innych źródeł ciepła i może dlatego tak mało jest danych na temat powyżej tej temperatury zasilania.
    Wg mnie w Polsce taką granicę stanowi 40st.C na zasilaniu, powyżej tej temperatury zasilania pompa ciepła staje się nieuzasadniona ekonomicznie inwestycją i wtedy taniej jest grzać nawet prądem.

    Dla mnie trzeba być naprawdę "radosnym" człowiekiem,żeby z pompy puszczać pow.40st.C zasilania
    Nie przesadzaj.
    U kumpla chodziła całą zimę na 45st.
    Łącznie z cwu wzieła 3200kwh 95% w taniej.
    Koszt ok.1100zl
    Do ten pory spalali 2t wungla,i przeplywowy szarpał 600zl.

    Pompa wyprodukowała 9200kwh za co nawet w 100% w taniej musieli by zapłacić ok.2900zl.

    Chyba nawet Ty zauważasz różnicę ? 2900vs.1100
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  13. #353
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Nie przesadzaj.
    U kumpla chodziła całą zimę na 45st.
    Łącznie z cwu wzieła 3200kwh 95% w taniej.
    Koszt ok.1100zl
    Do ten pory spalali 2t wungla,i przeplywowy szarpał 600zl.

    Pompa wyprodukowała 9200kwh za co nawet w 100% w taniej musieli by zapłacić ok.2900zl.

    Chyba nawet Ty zauważasz różnicę ? 2900vs.1100
    I powiedz,że jeszcze te 95% w taniej to przy grzejnikach

  14. #354

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    I powiedz,że jeszcze te 95% w taniej to przy grzejnikach
    No a jak?
    Ja mam połowe podlogówki i polowe grzejników i mam 100% w taniej.
    W czym widzisz problem jak grzejesz cala noc do 7 rano ,na 7 przegrzewasz chatę tak aby do 13tej starczylo potem grzejesz trzy godziny do 16tej i znowu przegrzewasz tak aby do 21ej starczylo.
    95% tylko dlatego ze podczas najwiekszych mrozów wyjeżdrzal po godzinie rano do 8.00 w srednia i do 17tej w drogą
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  15. #355

    Domyślnie

    Obaj przesadzacie

    Arturo1972
    Przesadza - na siłę wciskając ludziom podłogowe ogrzewanie gdy mają w starych domach grzejniki.
    Przy montażu PC nie chodzi o gołą ekonomię. W tym roku trzeba zezłomować kotły poniżej III klasy (przynajmniej na śląsku i chyba w Małopolsce).
    A w przeciągu kolejnych 3-5 lat będzie trzeba pozbywać się również nowszych pieców węglowych.
    Więc nie ma sensu teraz kupować pieca węglowego z limitowanym (skróconym) okresem amortyzacji.
    Pozostaje gaz lub PC. Tym bardziej, że do tego można otrzymać dotację z Czystego Powietrza.

    Na moim przykładzie jak dotychczas na węgiel szło sezonowo 2'500 zł, to rachunków za gaz spodziewam się na poziomie 3'500-4'000 zł.
    O 1'000-1'500 zł drożej. Do tego gaz jest wybuchowy - jestem anty-gazowy. Nie wszędzie też gaz jest dostępny.
    Jak już zamontowałem PV, to zdecydowałem się iść w PC-PW.
    Gdybym musiał prąd dla PC kupić to obecny sezon też kosztowałby mnie 2'500 zł.
    Tyle co węgiel, ale bez roboty wokół pieca: zaopatrzenie w węgiel, ładowanie opału, czyszczenie.
    A mam 100% grzejniki; OZC 7,1 kW; temp. na grzejnikach w zakresie +27*C do +45*C.

    codix
    Przesadziłeś z tym kumplem. Kumpel nie potrafi liczyć, a Ty kopiujesz dane bez ich weryfikacji.
    Jak zużył na CO 3'200 kWh to przy G11 daje około 2'080 zł.
    Jak liczy tanią taryfę to niech liczy wartość Faktury przez zużyte kWh, te 3'200 kWh będzie kosztowało bliżej 1'500 zł.
    Liczenie gołej kwoty za 1 kWh zaniża koszty. By było uczciwie wypada liczyć pełny koszt z kosztami stałymi rozliczonymi na ilość zużywanych kWh.

    Tauron dla G11 też oficjalnie miał za 2020r. coś powyżej 0,40 zł za 1 kWh, a z FV rocznej po podzieleniu przez zużycie, realny koszt za 1 kWh wyszedł mnie 0,65 zł za 2020r.
    W obecnym roku będzie drożej, bo od stycznia podnieśli stawki i dodatkowo doszła opłata mocowa. Wzrost w stosunku do roku poprzedniego o dobre 10%.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 20-05-2021 o 17:04
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  16. #356

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Obaj przesadzacie

    Arturo1972
    Przesadza - na siłę wciskając ludziom podłogowe ogrzewanie gdy mają w starych domach grzejniki.
    Przy montażu PC nie chodzi o gołą ekonomię. W tym roku trzeba zezłomować kotły poniżej III klasy (przynajmniej na śląsku i chyba w Małopolsce).
    A w przeciągu kolejnych 3-5 lat będzie trzeba pozbywać się również nowszych pieców węglowych.
    Więc nie ma sensu teraz kupować pieca węglowego z limitowanym (skróconym) okresem amortyzacji.
    Pozostaje gaz lub PC. Tym bardziej, że do tego można otrzymać dotację z Czystego Powietrza.

    Na moim przykładzie jak dotychczas na węgiel szło sezonowo 2'500 zł, to rachunków za gaz spodziewam się na poziomie 3'500-4'000 zł.
    O 1'000-1'500 zł drożej. Do tego gaz jest wybuchowy - jestem anty-gazowy. Nie wszędzie też gaz jest dostępny.
    Jak już zamontowałem PV, to zdecydowałem się iść w PC-PW.
    Gdybym musiał prąd dla PC kupić to obecny sezon też kosztowałby mnie 2'500 zł.
    Tyle co węgiel, ale bez roboty wokół pieca: zaopatrzenie w węgiel, ładowanie opału, czyszczenie.
    A mam 100% grzejniki; OZC 7,1 kW; temp. na grzejnikach w zakresie +27*C do +45*C.

    codix
    Przesadziłeś z tym kumplem. Kumpel nie potrafi liczyć, a Ty kopiujesz dane bez ich weryfikacji.
    Jak zużył na CO 3'200 kWh to przy G11 daje około 2'080 zł.
    Jak liczy tanią taryfę to niech liczy wartość Faktury przez zużyte kWh, te 3'200 kWh będzie kosztowało bliżej 1'500 zł.
    Liczenie gołej kwoty za 1 kWh zaniża koszty. By było uczciwie wypada liczyć pełny koszt z kosztami stałymi rozliczonymi na ilość zużywanych kWh.

    Tauron dla G11 też oficjalnie miał za 2020r. coś powyżej 0,40 zł za 1 kWh, a z FV rocznej po podzieleniu przez zużycie, realny koszt za 1 kWh wyszedł mnie 0,65 zł za 2020r.
    W obecnym roku będzie drożej, bo od stycznia podnieśli stawki i dodatkowo doszła opłata mocowa. Wzrost w stosunku do roku poprzedniego o dobre 10%.
    A to myślałem że już ludzie przy świeczce nie siedzą
    Ja mając prad bytowy ponoszę wszelkie opłaty stałe ,abonamenty itp. niezależne od zużycia kwh więc nie mogę tego liczyć jako wzrost kosztów po założeniu pompy ciepła.
    Liczę faktyczny wzrost kosztów za prąd po podłaczeniu pompy w stosunku do tego co było ,a u mnie w g13 w taniej jest to 32gr brutto(opłata za prąd i przesył) za każdą zjedzona kwh przez pompę.
    Niewiem jak można liczyć inaczej chyba że po podłaczeniu pompy dopiero u ciebie nastała elektryfikacja.

    dopiero w tym roku można doliczyć do tego różnicę w cenie na opłacie mocowej od zuzycia przed założeniem np.pompy do aktualnej .
    Chyba że ktoś miał juz ponad 2800kwh bytowego to nawet tej opłaty nie dolicza bo i tak by ją płacił w takiej samej wysokości.

    Ale jak chcesz to możesz sobie policzyć nawet po 1zł za kwh a wtedy wyjdzie że pompa mu pożarła 3200zł a jakby miał ogrzewanie grzałką to byłoby to 9200zł więc nadal prawie 3razy drożej i jak się to ma do wypowiedzi Artura że na grzejnikach ponad 40st to bardziej się prądem opłaca niż pompą ??
    Ostatnio edytowane przez codix ; 20-05-2021 o 19:13
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  17. #357

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    No a jak?
    Ja mam połowe podlogówki i polowe grzejników i mam 100% w taniej.
    W czym widzisz problem jak grzejesz cala noc do 7 rano ,na 7 przegrzewasz chatę tak aby do 13tej starczylo potem grzejesz trzy godziny do 16tej i znowu przegrzewasz tak aby do 21ej starczylo.
    95% tylko dlatego ze podczas najwiekszych mrozów wyjeżdrzal po godzinie rano do 8.00 w srednia i do 17tej w drogą
    Wszystko można ... kosztem komfortu ...

    Grzejniki tak jak klima. Szybko nagrzewa pomieszczenie (powietrze) i szybko ciepłe powietrze znika.

    Przy podłogówce mamy akumulacje ciepła i nawet po zakończeniu grzania temperatura powoli zaczyna spadać a czasami nawet .. rośnie ..
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

Strona 18 z 18

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony