dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 15 z 18
Pokaż wyniki od 281 do 300 z 357
  1. #281

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Sugerować się samym obciążeniem cieplnym bez cwu
    Buduję dom o powierzchni zabudowy 168m2, powierzchni całkowitej 225m2 (z czego ogrzewana to 176m2) z poddaszem użytkowym. Dom na płycie fundamentowej ocieplonej od dołu i boków 20cm XPS, ściany pustak ceramiczny 25cm + 20 grafit, dach 20cm PIR, okna Uw 0,7-0,8 (jedno małe w łazience ma 0,9), garaż nieogrzewany w bryle - odizolowany min. 15cm styropianu, nad garażem taras od góry 20cm XPS, rekuperacja. Z OZC wychodzi mi obciążenie 5kW. Interesuje mnie jedna z polskich gruntowych pompa ciepła: 6kW i 8kW (praktycznie 7,5). Którą wybrać? Od razu zaznaczę, że powietrzne odpadają ze względu na hałas: 3,5m od granicy.

  2. #282
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał PeLkeR Zobacz post
    Od razu zaznaczę, że powietrzne odpadają ze względu na hałas: 3,5m od granicy.
    W takim wypadku nie pomogę bo od 8 lat mam "hałaśliwą" pompę p-w 2,5m od granicy i sąsiad cały czas nasyla na mnie CBA,także nie będę Cię narażał
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20210125_161648_copy_2268x3024.jpg
Wyświetleń:	107
Rozmiar:	96,1 KB
ID:	452379

  3. #283

    Domyślnie

    Cytat Napisał PeLkeR Zobacz post
    Buduję dom o powierzchni zabudowy 168m2, powierzchni całkowitej 225m2 (z czego ogrzewana to 176m2) z poddaszem użytkowym. Dom na płycie fundamentowej ocieplonej od dołu i boków 20cm XPS, ściany pustak ceramiczny 25cm + 20 grafit, dach 20cm PIR, okna Uw 0,7-0,8 (jedno małe w łazience ma 0,9), garaż nieogrzewany w bryle - odizolowany min. 15cm styropianu, nad garażem taras od góry 20cm XPS, rekuperacja. Z OZC wychodzi mi obciążenie 5kW. Interesuje mnie jedna z polskich gruntowych pompa ciepła: 6kW i 8kW (praktycznie 7,5). Którą wybrać? Od razu zaznaczę, że powietrzne odpadają ze względu na hałas: 3,5m od granicy.
    Nie ma jak to sobie przeniesc halas z zewnatrz do środka
    Moze najpierw sie udaj do kogos kto ma taka male pompe PW nie jakas dobrana jako za mala ze musi walic na okretke na wysokich obrotach i posluchaj sobie.
    Sprobuj tez rozróżnic co jest halasem wentylatora a co sprezarki.
    Ja mam pompe 1m od granicy i jeszcze zaden sasiad nie przyszedl z pretensjami jak sobie chodzi normalnie do 50hz to bardziej slychac sprezarke niz wentylator.

    Sąsiad ma prawie na przeciwko okien drugiego sasiada i jeszcze inny ma na scianie budynkh wieloridzinnego i nikt nie narzeka.

    Ale co ja tam wiem zaraz sie paru odezwie co ze 100m slyszy jak u sasiada chodzi
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  4. #284

    Domyślnie

    Pompiarz od PW też twierdzi, że nie ma co przesadzać - przez wiele lat musiał tylko jedną przemontowywać bo była za głośna (ale to była stara pompa). Ale fakt jest taki, że zgodnie z prawem 3,5m to za mało na pompę, która przy rozmrażaniu potrafi dawać 69dB w odległości 1m (mam na myśli np. Panasonica SDC 9kW serii J, chociaż większość splitów ma podobne parametry dźwiękowe).

  5. #285
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał PeLkeR Zobacz post
    Ale fakt jest taki, że zgodnie z prawem 3,5m to za mało na pompę, która przy rozmrażaniu potrafi dawać 69dB w odległości 1m (mam na myśli np. Panasonica SDC 9kW serii J, chociaż większość splitów ma podobne parametry dźwiękowe).

  6. #286

    Domyślnie

    Cytat Napisał PeLkeR Zobacz post
    Pompiarz od PW też twierdzi, że nie ma co przesadzać - przez wiele lat musiał tylko jedną przemontowywać bo była za głośna (ale to była stara pompa). Ale fakt jest taki, że zgodnie z prawem 3,5m to za mało na pompę, która przy rozmrażaniu potrafi dawać 69dB w odległości 1m (mam na myśli np. Panasonica SDC 9kW serii J, chociaż większość splitów ma podobne parametry dźwiękowe).
    Niewiem skad Ty masz te wiesci podczas defrostu wentylator nie chodzi
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  7. #287

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Niewiem skad Ty masz te wiesci podczas defrostu wentylator nie chodzi
    Fakt, ale Panasonic sam podaje poziom mocy akustycznej przy maksymalnym obciążeniu 69dBA. Kiedyś zakładałem, że chodzi o defrost, ale byłem w błędzie. Ale to czy źródłem jest defrost czy normalna praca nie zmienia faktu co do ewentualnego egzekwowania przepisów.

  8. #288
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał PeLkeR Zobacz post
    Fakt, ale Panasonic sam podaje poziom mocy akustycznej przy maksymalnym obciążeniu 69dBA. Kiedyś zakładałem, że chodzi o defrost, ale byłem w błędzie. Ale to czy źródłem jest defrost czy normalna praca nie zmienia faktu co do ewentualnego egzekwowania przepisów.
    Skąd takie bzdury wciągasz ?
    Mówiłem Ci, że sąsiad co chwila nasyla na mnie CBA i jakoś dalej słucha mojej pompy
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20210125-184821_Drive.jpg
Wyświetleń:	83
Rozmiar:	108,0 KB
ID:	452391

  9. #289

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Skąd takie bzdury wciągasz ?
    Mówiłem Ci, że sąsiad co chwila nasyla na mnie CBA i jakoś dalej słucha mojej pompy
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20210125-184821_Drive.jpg
Wyświetleń:	83
Rozmiar:	108,0 KB
ID:	452391
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	panasonic_dba.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	7,2 KB
ID:	452394

    Nie brnijmy w offtopa. Czy mógłby mi ktoś doradzić co z mocą pompy gruntowej? Obie wersje (6kW i 7,5kW) są liczone dla COP=4. Są to polskie pompy Ecopower w wersji inwerterowej. Powietrzne inaczej się liczy ze względy na zmienny COP, ale co z gruntówką?

  10. #290
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał PeLkeR Zobacz post
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	panasonic_dba.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	7,2 KB
ID:	452394

    Nie brnijmy w offtopa. Czy mógłby mi ktoś doradzić co z mocą pompy gruntowej? Obie wersje (6kW i 7,5kW) są liczone dla COP=4. Są to polskie pompy Ecopower w wersji inwerterowej. Powietrzne inaczej się liczy ze względy na zmienny COP, ale co z gruntówką?
    COP nie ma żadnego związku z mocą pompy,czy to powietrznej czy to gruntowej i w żadnym aspekcie nie jest brany pod uwagę przy doborze mocy pompy do obciążenia cieplnego domu

  11. #291

    Domyślnie

    Producent podaje moce grzewcze pomp na 6kW i 7,5kW i są one mniej więcej stałe w funkcji temperatury dolnego źródła w widełkach podawanych zazwyczaj przez producentów (którzy podają zazwyczaj temperaturę minimalną DZ). W PW, ze względu na zmiany temperatury powietrza, moc grzewcza maleje wraz z temperaturą. Chodziło mi o tą różnicę.

    Głównym powodem mojego wahania pomiędzy 6 i 7,5 jest chęć uniknięcia nadmiernego taktowania przy dodatnich temperaturach przy jednoczesnym zapewnieniu wystarczającej mocy przy, powiedzmy -20 stopniach C.
    Ostatnio edytowane przez PeLkeR ; 25-01-2021 o 18:49

  12. #292
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał PeLkeR Zobacz post
    Producent podaje moce grzewcze pomp na 6kW i 7,5kW i są one mniej więcej stałe w funkcji temperatury dolnego źródła w widełkach podawanych zazwyczaj przez producentów (którzy podają zazwyczaj temperaturę minimalną DZ). W PW, ze względu na zmiany temperatury powietrza, moc grzewcza maleje wraz z temperaturą. Chodziło mi o tą różnicę.

    Głównym powodem mojego wahania pomiędzy 6 i 7,5 jest chęć uniknięcia nadmiernego taktowania przy dodatnich temperaturach przy jednoczesnym zapewnieniu wystarczającej mocy przy, powiedzmy -20 stopniach C.
    To nie jest niemożliwe w układzie hydraulicznym, ale w PP niestety nie da się tak i od -15 trzeba mieć dodatkowy grzejnik bo klimatyzator owszem sobie radzi zgodzie z opisem nawet do -25 ale ciepła jest za mało bo jest wymiarowany do -5. Zawsze mozna kupić fajny konwektor 2 kw i właczyć na 20h raz na 5 lat jak się te -20 pojawi. niż płacić cały czas za zbyt duze zużycie bo pc 5kw nie zejdzie ze zużyciem ponizej o 800W wiem w instrukcji sa niższe wartości ale w zyciu jest inaczej i rachunki pąłci sie za faktyczne zużycie prądu.

  13. #293

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    To nie jest niemożliwe w układzie hydraulicznym, ale w PP niestety nie da się tak i od -15 trzeba mieć dodatkowy grzejnik bo klimatyzator owszem sobie radzi zgodzie z opisem nawet do -25 ale ciepła jest za mało bo jest wymiarowany do -5. Zawsze mozna kupić fajny konwektor 2 kw i właczyć na 20h raz na 5 lat jak się te -20 pojawi. niż płacić cały czas za zbyt duze zużycie bo pc 5kw nie zejdzie ze zużyciem ponizej o 800W wiem w instrukcji sa niższe wartości ale w zyciu jest inaczej i rachunki pąłci sie za faktyczne zużycie prądu.
    O jakich pompach 5kw mówisz które nie zejda z poborem ponizej 800w??
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  14. #294

    Domyślnie

    Cytat Napisał PeLkeR Zobacz post
    Buduję dom o powierzchni zabudowy 168m2, powierzchni całkowitej 225m2 (z czego ogrzewana to 176m2) z poddaszem użytkowym. Dom na płycie fundamentowej ocieplonej od dołu i boków 20cm XPS, ściany pustak ceramiczny 25cm + 20 grafit, dach 20cm PIR, okna Uw 0,7-0,8 (jedno małe w łazience ma 0,9), garaż nieogrzewany w bryle - odizolowany min. 15cm styropianu, nad garażem taras od góry 20cm XPS, rekuperacja. Z OZC wychodzi mi obciążenie 5kW. Interesuje mnie jedna z polskich gruntowych pompa ciepła: 6kW i 8kW (praktycznie 7,5). Którą wybrać? Od razu zaznaczę, że powietrzne odpadają ze względu na hałas: 3,5m od granicy.
    Jeżeli wszędzie będzie podłogówka -to brałbym mocniejszą. Sprawdz, czy można ją tak ustawić aby niezaleznie od temp. zewn. 2-3 razy się właczała na dobę i pracowała tak długo jak jest potrzeba. W lecie z 30minut a w zimie ok. 7h na jeden rozruch.

  15. #295
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Olo64

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Podkarpackie
    Posty
    3

    Domyślnie

    W czym mogę doradzić?

    PPC można wyliczyć z parametrów domu
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 12-02-2021 o 11:16 Powód: Łączenie postów.

  16. #296

    Domyślnie

    Panowie pytanie mam o producentów pomp ciepła - jacy są polecani ? Szukam domu, mówimy o gotowych projektach,w których założeniem są pompy ciepła p-w ze zbiornikiem do c.w.u. - jeden projekt zakłada Boscha, drugi Saunier Duval - kompletnie nie znam się na pompach ciepła i chciałbym wiedzieć czy to marki,które warto rozważyć, czy dopóki jest możliwość, wymienić je, nawet z dopłatą, na coś sensowniejszego. I drugie pytanie - jak wygląda serwis takich urządzeń - znajomy mówił,że jego znajomi,którzy się zdecydowali na powietrzne pompy ciepła narzekają,że po paru latach spore koszty generuje serwisowanie i wymiana filtrów.

  17. #297

    Domyślnie

    To są dobre pompy, aczkolwiek się cenią. Zaletą Boscha jest niski poziom hałasu, natomiast wygląd jednostki zewnętrznej jest, jak dla mnie, dosyć kontrowersyjny.

    Poza wymienionymi...
    Mitsubishi Electric, Daikin, Panasonic, Fujitsu, Atlantic, DeDietrich, Stiebel Eltron, LG, Vaillant, Viessman, Buderus, Hitachi, Mitsubishi Heavy Industries, Toshiba, Hyundai, Nibe

    Na pewno coś pominąłem.

    To wszystko marki "markowych" pomp.

    Chyba najwięcej ludzi na tym forum ma pompy Panasonica.

  18. #298
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    Są też nasze, krajowe.
    Choćby KONCEPTUS...


    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  19. #299
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Jedna z Polskich firm coś wykombinowała że cop bije na łeb wszystkich zagranicznych koncernów podobno już mają jakiś kosmiczny wynik cop ok 8-miu a kombinują dalej , ile w tym prawdy nie wiem , może ktoś wie coś więcej .

  20. #300

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Jedna z Polskich firm coś wykombinowała że cop bije na łeb wszystkich zagranicznych koncernów podobno już mają jakiś kosmiczny wynik cop ok 8-miu a kombinują dalej , ile w tym prawdy nie wiem , może ktoś wie coś więcej .
    Kołton? ale tam też jest COP do max 5.2 bodajże

Strona 15 z 18

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony