dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Wentylacja mechaniczna - ilość skrzynek rozdzielczych

    Remontuję dom z lat 90-tych i koniecznie dokładam do niego WM z odzyskiem. Przeczytałem wszystkie wątki w temacie WM (jak robić samemu i nie robić). Decyzja zapadła robimy sami na pe-flex (lub porównywalny) ponieważ średnica rur da mi możliwość wykorzystania kanałów wentylacji grawitacyjnej (będą wyburzone).
    Dom ma cztery kondygnacje: piwnica, parter, piętro, poddasze. Centrala ma obsługiwać co najmniej parter i piętro, a ma być zlokalizowana na poddaszu właśnie.
    Podstawowe pytanie na które nie znalazłem odpowiedzi brzmi: Czy skrzynki rozprężne (nawiewna i wywiewna) dawać osobno na każdym piętrze czy dać na strychu po jednej (nawiewnej i wywiewnej) na dwie kondygnacje?

  2. #2

    Domyślnie

    Dwie skrzynki trzeba połączyc pionem - pion to odatkowy opór ( wieksza srednica wiekszy opór bo wieksza predkosc)
    http://www.vents-group.pl/baza-wiedz...entylacyjnym,5

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał długi1976 Zobacz post
    Czy skrzynki rozprężne (nawiewna i wywiewna) dawać osobno na każdym piętrze czy dać na strychu po jednej (nawiewnej i wywiewnej) na dwie kondygnacje?
    Miałem ten sam problem i nikt nie potrafił odpowiedzieć. Zdecydowałem się nie ryzykować i dałem jedną wspólną na parter, piętro i piwnicę. Nawiewy wyszły po 9m.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Miałem ten sam problem i nikt nie potrafił odpowiedzieć. Zdecydowałem się nie ryzykować i dałem jedną wspólną na parter, piętro i piwnicę. Nawiewy wyszły po 9m.
    I gdzie idzie wiekszość powietrza ? Reku w piwnicy ?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał czystek Zobacz post
    Dwie skrzynki trzeba połączyc pionem - pion to odatkowy opór ( wieksza srednica wiekszy opór bo wieksza predkosc)
    http://www.vents-group.pl/baza-wiedz...entylacyjnym,5
    Czyli lepiej wszystko z jednej skrzynki ciągnąć.
    Drugie pytanie: jaka maksymalna długość przewodu pe-flex?

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Jak masz możliwośc, zrobienia szerszych schodów (kosztem spiżarni ) to zrób, 90-tki kolankowe/zabiegowe to teoretycznie wystarczy ale 100 jest lepiej.
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał czystek Zobacz post
    I gdzie idzie wiekszość powietrza ? Reku w piwnicy ?
    Idzie wszędzie po równo. Długości kanałów są identyczne. Rekuperator w piwnicy.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał długi1976 Zobacz post
    Czyli lepiej wszystko z jednej skrzynki ciągnąć.
    Drugie pytanie: jaka maksymalna długość przewodu pe-flex?
    Jak masz dalej np sypialnie 20 m to mozna dac dwa kanały. Producent podaje te dane opor/odległość.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał czystek Zobacz post
    Jak masz dalej np sypialnie 20 m to mozna dac dwa kanały. Producent podaje te dane opor/odległość.
    Właśnie z rozmieszczenia wynika, że w salonie będzie najdalej bo reku na poddaszu/strychu, ale 20m to z zapasem. Salon ma 5x7m i chciałem dać w jeden róg 2x63 pe-flex i w drugim 1x63 pe-flex, być może dać w jednym rogu 3x63 pe-flex?
    Sypialnie na I piętrze więc problemu nie ma.
    Ostatnio edytowane przez długi1976 ; 02-03-2018 o 17:27

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał czystek Zobacz post
    I gdzie idzie wiekszość powietrza ? Reku w piwnicy ?
    Wszędzie idzie. Nie widzę różnicy. Rekuperator w piwnicy. Kanały nawiewu w piwnicy też mają 9m.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony