dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 82
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 1635
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar AG_home
    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    170

    Domyślnie Gaz ziemny vs powietrzna pompa ciepła

    cześć,

    Rozważam ogrzewanie domu gazem ziemnym (mam gaz na działce), nowy dom, dobrze ocieplony, podłogówka po całości. Instalator sugeruje zrobienie powietrznej pompy ciepłej, koszt niby podobny, odpada przyłącze gazu i stałe koszty na rzecz PGNiG. Czy możecie powiedzieć co o tym myślicie. Jakoś do tej pory brałem pod uwagę tylko zasilanie gazem (kocioł jednofunkcyjny 24KW, zasobnik 120L, cyrkulacja). i pytanie co z CWU?

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Piec ok 4 tys + 2,3 tys przyłącze + 1-2 tys instalacja wewnętrzna. Pompca ciepła powietrze woda za 8 -10 tys? Wyślij linka.
    Dom parterowy 100m2, porotherm 24 + 20 cm 0,033, podłoga 12 cm, strop drewniany 35 cm wełny, Piec Immergas Victrix 12 kw, okna 3 szyby, Rekuperator Kinetic 250
    Instalacja fotowoltaiczna: Growatt 3000 MTL, 11 paneli mono Maysun 315 W - 3,465 kWp
    Sezon od 6.2017-6.2018 - 703 m3 gazu CO+CWU+gotowanie - 2+1
    Sezon od 6.2018-6.2019 - 693 m3 gazu CO+CWU+gotowanie - 2+1

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar AG_home
    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    170

    Domyślnie

    Nie twierdzę że instalowanie powietrznej PC wyjdzie taniej. Do tej pory spotkałem się z podejściem, że taką pompę montuje się jako drugie tj. uzupełniające źródło ciepła. Przyznam, że gaz jest dla mnie pewniejszym system ogrzewania niż samodzielnie działająca powietrzna PC. W szczególności w taki dniach jak teraz, gdy za oknem mamy -13 lub lepiej. Ale w sytuacji gdy ma się kocioł kondensacyjny współpracujący z podłogówką, to montaż powietrznej PC nie wydaje mi się uzasadniony ekonomicznie.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ironsmith

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    576

    Domyślnie

    pompa ciepła jako drugie źródło nie uzasadnione ekonomicznie -13 stC lub -25 to też dla niektórych pomp żaden problem musisz policzyć ile wyniesie ciebie opłacanie opłat stałych przez resztę sezonu kiedy nie będziesz wykorzystywał takiej mocy zamówionej jak zimą

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    teres

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kęty
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    855

    Domyślnie

    Plusem pompy ciepła jest też możliwość schładzania latem.
    Minusem większy koszt zakupu, być może droższe naprawy.
    Coś tam wiem i coś się znam. Jak mogę, to pomogę

  6. #6
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał AG_home Zobacz post
    cześć,

    Rozważam ogrzewanie domu gazem ziemnym (mam gaz na działce), nowy dom, dobrze ocieplony, podłogówka po całości. Instalator sugeruje zrobienie powietrznej pompy ciepłej, koszt niby podobny, odpada przyłącze gazu i stałe koszty na rzecz PGNiG. Czy możecie powiedzieć co o tym myślicie. Jakoś do tej pory brałem pod uwagę tylko zasilanie gazem (kocioł jednofunkcyjny 24KW, zasobnik 120L, cyrkulacja). i pytanie co z CWU?

    Pozdrawiam
    Instalator ma rację.
    Fajne porównanie:
    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Wracając do pierwszego postu - czytając fora, to człowiek niczego by nie kupił, bo zawsze ktoś będzie z czegoś niezadowolony, komuś się psuje to a innemu tamto
    Teraz koszty w moim przypadku, bo jestem w temacie na bieżąco
    Gaz-
    przyłącze +skrzynka - 2550
    od przyłącza do PG - 1000 (jak sam wykopię rów to tylko koszt materiału by był)
    projekt - ZERO, robi to tandem KB/architekt w ramach umowy
    piec dwufunkcyjny kondensat ,samodzielny montaż - 8000
    komin (rura dwuścienna,specjalna dachówka przelotowa, daszek) samodzielny montaż - 500
    12 050pln
    PC p-w. Trzy zapytania o oferty w moim rejonie (południe lubuskiego)
    20 - 22 000 za kompletny montaż. Tańsze LG droższy Panasonic. Dochodzą do tego obowiązkowe u wszystkich przeglądy coroczne przez okres 5 lat trwania gwarancji, ale tego nie liczmy.
    Zatrzymując się w tym punkcie, niecałe 10k różnicy, mniej mojej pracy - pompa OK.
    Dodam do tego,że rachunki za ogrzewanie i cwu przy gazie będą o ok.100% wyższe niż przy pompie (1kWh 0,10:0,20),zależnie ile Wasz dom potrzebuje tych kWh robi to konkretną sumę.
    Przeglądy nie są obowiązkowe.
    Reszta to kalkulator.
    A i dodam do tego,że ogrzewanie prądem będzie tańsze niż gazem biorąc pod uwagę koszt inwestycji/koszt eksploatacji.
    Także jeszcze raz,kalkulator w rękę i do dzieła

  7. #7
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał meczesiu Zobacz post
    Piec ok 4 tys + 2,3 tys przyłącze + 1-2 tys instalacja wewnętrzna. Pompca ciepła powietrze woda za 8 -10 tys? Wyślij linka.
    Srata tata...
    Wyżej masz realne koszty systemu grzewczego na gaz a nie wydumane...

  8. #8

    Domyślnie

    Ja napiszę mój koszt. Mam własny zbiornik na propan.
    Zbiornik + przyłącze + projekt + kierbud + UDT 10tyś
    Kocioł 3700zł Victrix 12kw
    Komin 350zł sam podłączyłem
    Hydraulik 500zł
    Pierwsze uruchomienie 350zł

    Zbiornik mogę odsprzedać aktualnie czekam na przyłącze gazu ziemnego, ale widzę że nie opłacać się będzie przyłączyć.

    Pompa ciepła wycena zaczynała się od 27tyś. Ogrzewam na parterze 130m2 + 40m2 poddasze. 100% podłogówki.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Srata tata...
    Wyżej masz realne koszty systemu grzewczego na gaz a nie wydumane...
    Wyliczenia powyżej różnią się cena pieca. W sumie to masz rację. Po co kupować piec za kondensacyjny za 4 tys jak można dołożyć jeszcze 10 tys i kupić coś porządnego...

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maciuspala

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Brzesko
    Kod pocztowy
    32-800
    Posty
    1.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Sam mam gaz na działce, za to w projekcie domu brak projektu gazu.
    Wycena gazu do domu:
    2000 zl podlaczenie gazowni pod ogrodzenie
    2000 zl doprowadzenie z ogrodzenia do domu
    1000 zl rozprowadzenie po domu
    2000 zl projekt, kierownik budowy i inne papiery
    Kociol Vaillant plus kotlownia 14 tyś
    Rura do wypuszczenia spalin(nue musi być komin) 200 zl
    Całość 21 200 zl
    Koszt ogrzewania wg OZC 1800 zl
    Pompa ciepła pw Samsung
    Pompa z montażem 16 tyś
    Kotlownia 4 tyś
    Całość 20 tyś
    Koszt ogrzewania wg OZC 850 zł

    Plusy gazu:
    -grzanie cały dzień bo cena taka sama
    Minusy:
    -cena gazu
    -trzeba podpisywać umowę płacić abonament itp

    Plusy pompy ciepła:
    -tania eksploatacja
    -brak formalności bo i tak prąd mamy
    -brak przeglądów kominiarskich
    Minusy:
    -żeby było tanio grzanie w taniej taryfie
    -żeby było tanio powinna być wszedzie podlogowka.

    Patrząc na OZC koszt uzytkowania pompy to 50% ceny gazu,koszt przeglądów identyczny, awaryjność?Nie slyszalem zeby komuś się pompa zepsuła, a piece gazowe psują się bardzo czesto.(ale to pewnie dla tego że na 100 piecy gazowych pewnie 5 to pompy )

    Dodatkowym plusem w przyszlosci może być fotowoltaika, i dotacje które pozwolą kupić panele za grosze.

    Dla mnie wybór prosty.

    I są to koszt prawdziwe a nie naciagane w stronę co mi bliżej.
    Oczywiście że mozna kupić tani piec ze zbiornikiem cwu za 6 tyś wtedy kotlownia wyjdzie koło 8-9 tyś, można też kupić LG za 10 tyś i kotlownia na pompie wyjdzie kolo 16-18 tys.
    Dom wg projektu Dom w Kansas, OZC by Asolt 3,6 kW, powierzchnia użytkowa 120 m2, po podłogach 140 m2, ściany silikat 18 cm +25 cm 0,031 grafit, podłoga 20 cm 0,031 grafit, strop lane skosy ocieplone 20 cm styropianu grafit+ 15 cm Toprock 0,035,okna Vetrex V82 na szczelny montażu, podlogówka 17x2 Frankische, na dachu 7,2 kWs PV, pompa ciepla Samsung 6kW, wentylacja mechaniczna oparta na Thessla Green

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.606
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciuspala Zobacz post
    Kociol Vaillant plus kotlownia 14 tyś
    .
    .
    .
    I są to koszt prawdziwe a nie naciagane w stronę co mi bliżej.
    .


    A co tak biednie? Dlaczego nie 24 kzł ??



    Oczywiście że mozna kupić tani piec ze zbiornikiem cwu za 6 tyś wtedy kotlownia wyjdzie koło 8-9 tyś, można też kupić LG za 10 tyś i kotlownia na pompie wyjdzie kolo 16-18 tys.
    Tylko, ze roznice miedzy kotlem za 4 a za 12tys sa znwczaco mniejsze, niz miedzy pompą samsunga a LG.

    Koszt mojej kotlowni z kotlem to 6.5 tys zlotych...
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 01-03-2018 o 21:06
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maciuspala

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Brzesko
    Kod pocztowy
    32-800
    Posty
    1.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    W zeszlym roku pytałem się 3 miejscowych hydraulikow o piec Immergas to patrzyli na mnie jak na wariata, wszyscy okoliczni.jadą na Vaillancie, Viesmannie i Wolfie, instalatora Immergasa trzeba by było ściągać z Krakowa.
    Kolega do domu 150 m2 za piec Vaillanta zaplacil 12 tyś, o resztę nie pytalem bo stwierdziłem że oszalał.
    Hydraulik co robił mi instalacje wycenil mi piec z kotłownia na 14 tyś, na dobrych materiałach ale bez zlotych rurek.
    Dom wg projektu Dom w Kansas, OZC by Asolt 3,6 kW, powierzchnia użytkowa 120 m2, po podłogach 140 m2, ściany silikat 18 cm +25 cm 0,031 grafit, podłoga 20 cm 0,031 grafit, strop lane skosy ocieplone 20 cm styropianu grafit+ 15 cm Toprock 0,035,okna Vetrex V82 na szczelny montażu, podlogówka 17x2 Frankische, na dachu 7,2 kWs PV, pompa ciepla Samsung 6kW, wentylacja mechaniczna oparta na Thessla Green

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.606
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    A ten Vaillant od Twojego znajomego to ma zlota obudowe ?
    http://allegro.pl/vaillant-kociol-pi...915742336.html

    Daj spokoj z takimi cenami...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  14. #14

    Domyślnie

    U mnie piec, zasobnik, komin przez sciane, sterownik 5850 zł + hydraulik 500 + 1200 zł części do hydrauliki pieca. Projekt + kierownik 600 , kominiarz 150 zł. Przyłącz 2300 +1100 od skrzynki do domu i trochę w domu (miałem zaraz za ścianą).

    Rozumiem że w niektórych miejscach w Polsce fachowcy za wykop i położenie 10 m żółtego plastiku załączonego metalowymi rurami biorą po 3000 Ale to jest czyste zdzierstwo i tyle. Nie trzeba się zgadzać na pierwszą lepszą ofertę i wcale piec za 4 tys nie będzie gorszy od tego za 10. Ważne żeby serwis był na miejscu

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Tak się zastanawiam kto normalny zakłada teraz gaz. Już lepiej zwykłą trójfazową grzałkę do jakiegoś 100l bojlera wpakować i tym grzać dom w taniej taryfie do tego 1 dwa splity. Poza tym ceny pomp ciepła zwłaszcza Chinek są przystępne.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    Normalni to ponoc weglem pala... takim drobnym... wtedy jest eko
    Zeby być eko to też trzeba mieć w bani.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Tak się zastanawiam kto normalny zakłada teraz gaz..
    Ja się zastanawiam kto normalny syfem pali żeby zaoszczędzić parę złotych rocznie

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Jak mówisz o syfie to nie masz pojęcia o czym gadasz.
    Jeśli gaz zestawisz z każdym możliwym źródłem ogrzewania to wypada jako ostatni.Może poza śmieciuchem i peletem ale takie rzeczy to skreśliłbym na starcie.
    Patrze pod kosztem inwestycji, eksploatacji i komfortu.
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 02-03-2018 o 06:55
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  19. #19
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Jak mówisz o syfie to nie masz pojęcia o czym gadasz.
    Jeśli gaz zestawisz z każdym możliwym źródłem ogrzewania to wypada jako ostatni.Może poza śmieciuchem i peletem ale takie rzeczy to skreśliłbym na starcie.
    Patrze pod kosztem inwestycji, eksploatacji i komfortu.
    Prawda

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar AG_home
    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    170

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    To jak juz sobie sam odpowiedziales to zrob jak uwazasz a bedziesz zadowolony.
    Nikt za ciebie decyzji nie podejmie... a po co masz zyc w strachu przed mrozem
    Interesuje mnie jak pompa pw działając jako jedyne źródło grzewcze będzie się sprawdzać w praktyce przy większych mrozach. Przyznam, że możliwość uniezależnienia się od pgnig jest kusząca.

Strona 1 z 82

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony